Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NPR czy antykoncepcja ?
Autor Wiadomość
motylek Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 158
Dołączył: May 2007
Reputacja: 0
Post: #646
 
abyś nie bawił się swoją płciowością

"Wierzysz, ?e jest jeden Bóg? S?usznie czynisz - lecz tak?e z?e duchy wierz? i dr??"
Jk 2,19
30-04-2008 12:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #647
 
pier** o szopenie.
Poczytaj, Helmutt, posty (użytkownika) miasto i dyskusje wokół tego (gdzies do 4,5 stron wcześniej). Wg mnie nikt nie uzasadnił zła prezerwatywy i przy okazji braku konsekwencji przy braku zakazu spożywania alkoholu
30-04-2008 13:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #648
 
Rzeczywiście, jeżeli nie przyjmuje się człowieka w jego pełni tego kim jest, a jedynie ograniczyć się do płasko pojmowanej fizjologii szkodliwość kondoma jest minimalna.
Jednak tu na forum widzimy człowieka nieco szerzej...

Trochę więcej na ten temat napisałem tu http://www.analizy.biz/marek1962/antykoncepcja.htm

pozdrawiam
Marek
30-04-2008 19:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #649
 
to Ty ograniczasz wspolzycie małżeńskie do technikaliow stosunku
30-04-2008 19:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #650
 
PS napisał(a):to Ty ograniczasz wspolzycie małżeńskie do technikaliow stosunku
Nie bardzo wiem na jakiej podstawie wyciągasz taki wniosek - trudno mi dyskutować z nieuzasadnioną tezą...

pozdrawiam
Marek
30-04-2008 20:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #651
 
PS napisał(a):to Ty ograniczasz wspolzycie małżeńskie do technikaliow stosunku
Sorrry, ale jest dokładnie odwrotnie. To ty PS stawiasz jaką głowna teze, fakt, iż zaplecze techniczne seksu małzeńskiego powinno byc wyposażone w kondoma. Marek, ja, i inni starają się przekonać, że to błędne myślenie, wynikające z błędnej antropologii.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
30-04-2008 20:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #652
 
Nie zauważyłem wcześniej pytania Miasto:
Miasto napisał(a):a ja z niewygodnym dla niektórych uporem wracam do pytania o istotę problemu i ponownie przypominam że czekam na odpowiedź na zarzut, że przeciwnicy antykoncepcji ciasno zamykają kwestię płodności w technikaliach pojedynczego spółkowania i nie chcą jej postrzegać w szerokim planie całego życia ludzkiego (liczbie posiadanych dzieci).
To trochę tak jakby postawić zarzut przeciwnikom cudzołóstwa że "zamykają kwestię relacji małżeńskiej w fizycznym spółkowaniu i nie chcą postrzegać je w całości relacji pomiędzy małżonkami".
Godny sposób odbycia aktu małżeńskiego jest częścią szerszej całości. A wystarczy przeczytać Humanae vitae by zobaczyć że bynajmniej jedno nie przeszkadza drugiemu, a nawet na drugie jest położony nacisk większy.

Natomiast przyznaję nieco racji Miastu (Miastowi ? - nie wiem jak to odmienić jako imię własne Uśmiech ) w kwestii praktycznej - istotnie, ponieważ mówienie o technikaliach jest łatwiejsze od przekazania całości, często różne paniusie w Poradniach Rodzinnych w parafiach podchodzą do sprawy czysto technicznie, zapominając że antykoncepcję można uprawiać także przy pomocy NPR.

Prawdą jest jednak że generalnie zdanie to nie jest odwracalne - to znaczy nieprawdą jest iż chrześcijańskiego planowania rodziny można dokonywać przy pomocy antykoncepcji.

pozdrawiam
Marek
30-04-2008 21:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #653
 
Ks.Marek napisał(a):
PS napisał(a):to Ty ograniczasz wspolzycie małżeńskie do technikaliow stosunku
Sorrry, ale jest dokładnie odwrotnie. To ty PS stawiasz jaką głowna teze, fakt, iż zaplecze techniczne seksu małzeńskiego powinno byc wyposażone w kondoma.
wg mnie nie "powinno" lecz "może być". i uważam to za najmniejszy szczegół ułatwiający życie, a nie filozofię
30-04-2008 21:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #654
 
PS napisał(a):wg mnie nie "powinno" lecz "może być". i uważam to za najmniejszy szczegół ułatwiający życie, a nie filozofię
No i kto tu "ogranicza wspolzycie małżeńskie do technikaliow stosunku" ?
Brak "mieszania filozofii" (w tym wypadku antrolopogii i aksjologii) do współżycia to jest właśnie "ograniczanie do technikaliów".

pozdrawiam
Marek
30-04-2008 21:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #655
 
Helmutt napisał(a):A co sądzicie o zwykłych kondomach? Czemu Kościół ich zakazuje?
PS napisał(a):Poczytaj, Helmutt, posty (użytkownika) miasto i dyskusje wokół tego (gdzies do 4,5 stron wcześniej). Wg mnie nikt nie uzasadnił zła prezerwatywy i przy okazji braku konsekwencji przy braku zakazu spożywania alkoholu
odpowiedzią na problem prezerwatywy (dokładnie na pytanie: dlaczego używanie prezerwatywy jest niemoralne?) pozostanie zawsze następująca perykopa:

Autor natchniony w Księdze Rodzaju (38,9 n.) napisał(a):Onan wiedząc, że potomstwo nie będzie jego, ilekroć zbliżał się do żony swego brata, unikał zapłodnienia, aby nie dać potomstwa swemu bratu. Złe było w oczach Pana to, co on czynił, i dlatego także zesłał na niego śmierć
przypis do wyboldowanego fragmentu w BT brzmi: Hebr. dosł. mówi: "i marnował je [wylewając] na ziemię" mając na myśli nasienie;

stąd - jeśli złem w oczach Pana jest wylewanie nasienia to jakie w Jego oczach jest używanie prezerwatywy...? pomiędzy jednym a drugim przewinieniem moralnym nie ma większej (właściwie prócz technicznej) różnicy

tak więc: co jest w Piśmie - wiadomo; teraz - jak zwykle - pozostaje wierzyć lub nie wierzyć: albo się Bogu prezerwatywy podobają albo nie; Kościół naucza, że nie;

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
30-04-2008 22:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #656
 
nie jest jednoznacznie napisane za co był ukarany Onan
30-04-2008 22:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #657
 
PS napisał(a):nie jest jednoznacznie napisane za co był ukarany Onan
skoro tak uważasz... (ale podejrzewam, że to raczej szukanie dziury w całym dla zagłuszenia sumienia)

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
30-04-2008 22:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #658
 
Heh, ja się zastanawiam nad takim zdaniem: czy małżonkom seks się należy zawsze, jak chleb na śniadanie?
Natchnął mnie ku temu ten artykuł: http://infobot.pl/r/srJ

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
30-04-2008 22:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #659
 
Ks.Marek napisał(a):ten artykuł
no tak, cały problem - chyba jak zwykle - w: "chcielibyśmy częściej" :diabelek:

jak to mówią: "małpi rozum" czyli dyktat instynktu :mrgreen:

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
30-04-2008 22:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #660
 
seks to naturalna rzecz w małżeństwie, żeby nie powiedzieć potrzeba.
30-04-2008 22:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
6 gości

Wróć do góryWróć do forów