Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Komunia na rękę - moda czy wygoda?
Autor Wiadomość
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Komunia na rękę - moda czy wygoda?
Mordimer_Madder napisał(a):T32-S - gdybyś tak ruszył się za próg Polski zobaczyłbyś, że prawie nigdzie już od dawna w kościołach katolickich nikt nie podaje komunikanta do ust

Tak sobie pomyślałem czytając tą wypowiedź czy rzeczywiście rozdawanie KOmunii na rękę nie stało się jakąś modą a może to jest znacznie wygodniejszy sposób do udzielania Komunii? Wygodniejszy dla przyjmujących.
Czy to jednak nie jest też takie prpwokujące do profanacji Ciała Pańskiego?
Oczywiście każdy katolik wie doskonale co ma czynić z otrzymaną Komunią i jeśli tą świętość to nie dopuści do tego, aby Hostia była profanowana.
Chodzi mi jednak o sytuacje związane z przeciwnikami chrześcijaństwa, sektami, satanistami, gdzie mogą na tym korzystać właśnie tacy ludzie, którzy przychodzą do KOścioła aby wynieść Hostię? Nie chcę wywoływać wilka z lasu, ale tak pmyślałem, że to może być naprawdę prowokujący sposób dla takich przeciwników.

Tak więc chciałbym się dowiedzieć co o tym myślicie? Czy to, że taka forma rozdawania Komunii stała się tak popularna nie zaszkodzi czci Świętgo Ciała Pańskiego? Czy nie doprowadzi to do takich sytuacji profanacji?
Oczywiście szanuję tą formę, ale czy to rzeczywiście najlepszy sposób na rozdawanie Komunii? I dlaczego taka forma jest aż tak popularna po za granicami kraju a w Polsce ta forma nie jest aż tak popularna i chyba nadal większość ludzi przyjmuje Komunię do ust a nie na rękę?

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
28-10-2010 15:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Shou Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 572
Dołączył: Aug 2010
Reputacja: 0
Post: #2
 
Dobry temat do dyskusji. Nie widzę w tym jakiegokolwiek przejawu profanacji w końcu w pierwszych wiekach istnienia Chrześcijaństwa własnie w ten sposób przyjmowano ten Sakrament. Mam to szczęście, że w mojej parafii nadal Ciało Chrystusa dawane jest bezpośrednio do ust co mi się podoba. Według mnie jest to bardziej godny sposób aczkolwiek nie mam nic przeciwko innej formie o ile za godną uznają ją władze Kościoła.
28-10-2010 15:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
merkaba Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 205
Dołączył: Sep 2010
Reputacja: 0
Post: #3
 
Objawienia Anioła Portugalii

Trzecie zjawienie się Anioła


Trzecie zjawienie miało miejsce w końcu lata lub w początkach jesieni 1916 r., po raz kolejny w grocie Cabeço i, zgodnie ze sprawozdaniem Siostry Łucji, przebiegło jak następuje:

"Jak tylko tam przyszliśmy, padliśmy na kolana i dotknąwszy czołami ziemi poczęliśmy powtarzać słowa modlitwy Anioła: "O Mój Boże wierzę w Ciebie, wielbię Cię, ufam Tobie i kocham Cię etc.!" Nie pamiętam, ile razy powtórzyliśmy tę modlitwę, kiedy ujrzeliśmy błyszczące nad nami nieznane światło. Powstaliśmy, aby zobaczyć, co się dzieje, i ujrzeliśmy Anioła trzymającego kielich w lewej ręce, nad którym unosiła się Hostia, z której spływały krople krwi do kielicha. Zostawiwszy kielich i Hostię, zawieszone w powietrzu, Anioł uklęknął z nami i trzykrotnie powtórzyliśmy z nim modlitwę:

- Przenajświętsza Trójco, Ojcze, Synu, Duchu Święty, wielbię Cię z najgłębszą czcią i ofiaruję Ci najdroższe Ciało, Krew, Duszę i Bóstwo Jezusa Chrystusa, obecnego we wszystkich tabernakulach świata, jako przebłaganie za zniewagi, świętokradztwa i zaniedbania, którymi jest On obrażany! Przez nieskończone zasługi Jego Najświętszego Serca i Niepokalanego Serca Maryi błagam Cię o nawrócenie biednych grzeszników.

Następnie powstając, wziął znowu w rękę kielich i Hostię. Hostię podał mnie, a zawartość kielicha dał do wypicia Hiacyncie i Franciszkowi, jednocześnie mówiąc:

- Przyjmijcie Ciało i pijcie Krew Jezusa Chrystusa straszliwie znieważanego przez niewdzięcznych ludzi. Wynagradzajcie zbrodnie ludzi i pocieszajcie waszego Boga.

Potem znowu schylił się aż do ziemi, powtórzył wspólnie z nami trzy razy tę samą modlitwę: "Przenajświętsza Trójco... etc." i zniknął.

http://www.katolicki.net/publikacje/fati...iei_5.html



jak pokazuje aniol na kleczaco powinno sie przyjmowac komunie

mój chomik
28-10-2010 22:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #4
 
Już myślałam, że ten anioł rzeczywiście coś kazał... Ale doczytałam i nie rozumiem gdzie Ty tu widzisz wskazanie do przyjmowania Komunii na klęcząco.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
29-10-2010 13:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Shou Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 572
Dołączył: Aug 2010
Reputacja: 0
Post: #5
 
merkaba w tym objawieniu rzeczywiście Komunia Święta przyjmowana jest na klęcząco ale nigdzie nie pada nakaz takiego przyjmowania.
29-10-2010 16:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #6
 
Równie dobrze można wyciągnąć wniosek, że co trzecia osoba ma spożywać Ciało Pańskie, a dwie pozostałe z trójki - pić na spółkę z Kielicha, albo coś w tym stylu. To nie była żadna liturgia, tylko objawienie, więc nie można wyciągać z niego wniosków co do tego, jak kształtować liturgię Mszy świętej, w dodatku od strony technicznej. Jezus nie powiedział: Cokolwiek wam się objawi, to czyńcie z dokładnością do 2 mm, tylko: cokolwiek zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie. Zamiast szukać nowinek w objawieniach, szukaj raczej mądrości płynącej z postanowień Kościoła Świętego.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
29-10-2010 17:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
merkaba Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 205
Dołączył: Sep 2010
Reputacja: 0
Post: #7
 
jak tak mysliż ze kościół może tymi słowami cokolwiek zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie.
to czemu nie rozwiązał dekalogu
a przynajmniej 6 przykazania

ze nie nakazuje bo jest aniołem
nawet matka Boża w Fatimie nie nakazuje a prosi dzieci a by cierpieli za grzeszników

a co dopiero aniołowie oni sa posłańcami

mój chomik
29-10-2010 18:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #8
 
Cytat:to czemu nie rozwiązał dekalogu
a przynajmniej 6 przykazania
A co, chciałbyś? :lol2:
Mówiąc poważnie: Sama tego typu propozycja jest bezsensowna, przykazanie jest dla nas dobrem, bez sensu byłoby nawet rozważać czy da się pozbyć dobra, skoro je mamy od Ojca.

Cytat:ze nie nakazuje bo jest aniołem
nawet matka Boża w Fatimie nie nakazuje a prosi dzieci a by cierpieli za grzeszników
Czyli chciał prosić, ino nie miał śmiałości? Popatrz, anioł sam uklęknął, ale też sam wziął Hostię do ręki - może o to też chciał prosić, żeby dzieci brały Hostię do rąk, tylko również nie miał śmiałości?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
29-10-2010 19:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
TOMASZ32-SANCTI napisał(a):Tak więc chciałbym się dowiedzieć co o tym myślicie?
dzieło szatana :evil:

***

a poważnie: św. Faustyna mówi tak "Trzecie słowo – to posłuszeństwo. Dusza nieposłuszna, nie odniesie żadnego zwycięstwa, chociaż by ja Sam Pan Jezus bezpośrednio spowiadał [...]. Na wielkie nieszczęście naraża się dusza nieposłuszna i nic nie postąpi w doskonałości i nie da rady w życiu duchowym" (Dz 113). I jeszcze tu:

Cytat:Dziś lekarz zdecydował, że mam nie chodzić na Mszę św. tylko do Komunii św., gorąco pragnęłam być na Mszy św., jednak spowiednik zgodnie z lekarzem powiedział, aby być posłuszną. Wolą Bożą jest, aby Siostra była zdrowa i nie wolno Siostrze się w niczym umartwiać, niech Siostra będzie posłuszna, a Bóg Siostrze to wynagrodzi. Czułam, że te słowa spowiednika, to są słowa Pana Jezusa i chociaż mi żal było opuszczać Mszy św., gdyż mi Bóg udzielał łaski, że mogłam widzieć małe Dziecię Jezus, ale jednak posłuszeństwo przekładam ponad wszystko. Pogrążyłam się w modlitwie i odprawiłam pokutę, wtem nagle ujrzałam Pana, który mi rzekł: - córko Moja, wiedz, że większą chwałę oddajesz Mi przez jeden akt posłuszeństwa, niżeli przez długie modlitwy i umartwienia. O, jak dobrze jest żyć pod posłuszeństwem. żyć w świadomości, że wszystko co czynię jest miłe Bogu. (Dz 894)
Konkludując. Kościół zarządził: "KOMUNIA NA RĘKĘ!" - w duchu posłuszeństwa wypada więc żyć katolikowi.

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
30-10-2010 00:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
merkaba Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 205
Dołączył: Sep 2010
Reputacja: 0
Post: #10
 
tylko komu musimy być posłuszni

Papież dla uniknięcia schizmy i ogólnego zgorszenia czekał aż pasterze dobrowolnie wycofają się samowolnie z wprowadzonych przez siebie błędów i nadużyd. Każdy, kto mimo decyzji Ojca Świętego Benedykta XVI będzie dalej przyjmował Komunię Świętej na stojąco, do ręki i z rąk kapłana a co gorsza z rąk szafarza świeckiego nie będzie w jedności z Ojcem Świętym a sam znajdzie się poza burtą Kościoła. Wierni Bogu i zawsze zginający przed nim kolana katolicy wiedzą dobrze, że Papież Benedykt XVI krok po kroku zmierza do przywrócenia wypracowanych i utrwalonych od wieków praktyk religijnych, które są sprawdzone, jako najlepsze formy przeżywania Boga. Tylko jest jeden warunek; Papież urzęduje w Rzymie i wprowadzenie jego dyrektyw w życie zależy w dużym stopniu od postawy świadomego laikatu. Świadomi katolicy świeccy stanowią dzisiaj skuteczną siłę wykonawczą w życiu Kościoła. Stanowią oni skuteczną pomoc dla Papieża i prawdziwie katolickich biskupów i księży.
Aktualnie mądry Papież Benedykt XVI przywraca przyjmowanie Komunii Świętej na kolanach, do ust i z rąk konsekrowanych, co jest warunkiem ukształtowania wiernych w należnej czci Chrystusowi, jako Bogu. W tym celu na Mszy papieskiej przyjmujący Komunię Świętą począwszy od 2008 roku proszeni są o przyjęcie Komunii Świętej na klęcząco i do ust. Tutaj Papież, jako istotną rację dla takiej pozycji wyjaśnia mówiąc nam: My, chrześcijanie, klękamy przed Najświętszym Sakramentem, ponieważ wierzymy i wiemy z całą pewnością, że w Hostii Świętej obecny jest Jeden Prawdziwy Bóg (22 maj 2008).Mistrz papieskich ceremonii ks. prałat Guido Marini udzielając w imieniu Ojca Świętego Benedykta XVI wywiadu dla L’Osservatore Romano przypomniał z wielką mocą, że przyjmowanie Komunii Świętej do ust na klęcząco, z rąk kapłana jest normą ciągle obowiązującą w Kościele świętym. Wg papieskiego ceremoniarza to przyjmowanie Eucharystii do ust i na klęcząco, jaśniej wyraża prawdę o realnej obecności Chrystusa w Sakramencie Ołtarza, pogłębia pobożnośd i poczucie świętości tajemnicy (por. Idziemy Nr 27, 6.07.2008 roku). Dlatego Ojciec Święty Benedykt XVI mówi do dusz ludzkich: „Proszę wszystkich o odważne i zdecydowane okazywanie swej wiary w rzeczywistą obecnośd Pana w Eucharystii“. Nie bójmy się klękad! Bądźmy posłuszni Ojcu Świętemu! W kościele nigdy nie było zgody ze strony Papieży na podawanie Komunii Świętej przez kapłana w postawie stojącej czy na rękę i o zgrozo; od szafarzy świeckich


NNIIEE BBÓÓJJMMYY SSIIĘĘ KKLLĘĘKKAAĆĆ PPRRZZYY KKOOMMUUNNIIII ŚŚWWIIĘĘTTEEJJ
pełen ebok i więcej materiałów na ten temat na moim chomiku
http://chomikuj.pl/Chomik.aspx?id=antubis12

mój chomik
30-10-2010 12:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
merkaba napisał(a):NNIIEE BBÓÓJJMMYY SSIIĘĘ KKLLĘĘKKAAĆĆ PPRRZZYY KKOOMMUUNNIIII ŚŚWWIIĘĘTTEEJJ

Ja się nie boję, zawsze klękałem, a kiedy do Komunii idzie się procesyjnie, to przed przyjęciem Ciała Pańskiego przyklękałem, po czym podchodziłem do Kapłana.

Ale znam kilku ludzi (pewnie osądzam) którzy na kolanach przyjmują Ciało Pana Naszego Jezusa Chrystusa , ale w życiu postępują jak Jego zaciekli wrogowie.

Tak więc, moim skromnym zdaniem, nie kolana, a postawa serca przesądza z jakim nastawieniem przyjmujemy Komunią Świętą.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
30-10-2010 12:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
merkaba napisał(a):Nie bójmy się klękad! Bądźmy posłuszni Ojcu Świętemu!
Wolę być posłuszny jasnym stwierdzeniom Kościoła niż wątpliwym ich interpretacjom. Instrukcja Kongregacji ds. Kultu Bożego i dyscypliny Sakramentów Redemptionis Sacramentum (z 2004 r.) mówi jasno w punkcie 91:

Cytat:Nie wolno odmawiać Komunii świętej nikomu z wiernych, tylko dlatego, że na przykład chce ją przyjąć na klęcząco lub na stojąco
I dalej w punkcie 92:

Cytat:Jeśli ktoś chce ją przyjąć na rękę, w regionach, gdzie Konferencja Biskupów, za zgodą Stolicy Apostolskiej, na to zezwala, należy mu podać konsekrowaną Hostię
Oczywiście w tym samym punkcie 92 jest zawarta przestroga przed możliwością profanacji.

Temu zdaniu Kościoła chcę być posłuszny i do tego zachęcam innych katolików.

*******

Postawa osób, które zbyt mocno bronią Hostii przed profanacją, przypomina mi postawę św. Piotra, który [gdy tylko dowiedział się, że ciało Chrystusa zostanie sprofanowane na krzyżu] huczał Jezusowi nad uchem: «Panie, niech Cię Bóg broni! Nie przyjdzie to nigdy na Ciebie». Ciało Jezusa zostało sprofanowane na krzyżu i Jezus dobrze o tym wiedział, że tak będzie. Pamiętacie również, co odpowiedział św. Piotrowi... [Mt 16, 23]

Owszem, trzeba zrobić wszystko co możliwe, by nie dopuścić do profanacji, ale jeśli ktoś będzie chciał sprofanować Hostię, to i tak znajdzie sposób. Czy Chrystus na siłę go przed tym powstrzymuje? Dopust polega przecież także na tym, że Bóg nie odbiera człowiekowi możliwości wyboru zła.

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
30-10-2010 14:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 254
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #13
 
Kod:
[quote]Kościół zarządził: "KOMUNIA NA RĘKĘ!"[/quote]
Co?
Kościół zdaje mi się dopuścił, bo biskupi wprowadzili komunię na rękę bez zgody papieża i nie chciał stawiać owieczek przed sytuacją, że najpierw im biskupi powiedzieli, że wolno, a później gdy już w praktykę się owce szczerze zaangażowały, stwierdza że to jednak niewłaściwe...
jest różnica.
http://katarzynaszymon.pl/Webserver/W/dk...niderl.doc
http://katarzynaszymon.pl/Webserver/W/Wi...p?navn=pol
http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduz...e,337.html
Cytat:Listu Jana Pawła II Dominicae Cenae:
"W niektórych krajach przyjęła się praktyka Komunii świętej na rękę. Praktykę taką postulowały poszczególne Konferencje Episkopatów i na ich wniosek zyskała ona zatwierdzenie Stolicy Apostolskiej. Dały się jednak słyszeć głosy o rażących wypadkach nieposzanowania Najświętszych Postaci, co bardzo obciąża nie tylko osoby bezpośrednio winne takiego postępowania, ale również Pasterzy Kościoła, którzy jakby mniej czuwali nad zachowaniem się wiernych względem Eucharystii. Zdarza się także, że czasem nie bierze się pod uwagę wolnego wyboru tych, którzy mimo pozwolenia na udzielanie Komunii świętej na rękę, pragną przyjmować ją bezpośrednio do ust. Trudno więc o tych wszystkich bolesnych sprawach nie wspomnieć w kontekście niniejszego listu. Pisząc to, w niczym nie chcę dotknąć tych osób, które w praktykę przyjmowania Chrystusa eucharystycznego "na rękę" - tam gdzie została ona zatwierdzona - wkładają ducha najgłębszej czci i pobożności."
To prawda, nie można oskarżać osób, które szczerze przeżywają przyjmowanie Komuni na rękę. Ale, mimo nieporównywalności czynów, również pewne kręgi szczerze angażują się w teatr w czasie Mszy Świętej, jako "skuteczna forma ewangelizacji"...I do nich też nie możemy mieć pretensji, bo mogą mieć niezawinioną niewiedzę i czasem lepsze intencje od tych, którzy wiedzą jak powinno się zewnętrznie przeżywać Mszę Świętą.
Cytat:papież napisał, że praktyka taka "przyjęła się", postulowały ją poszczególne Konferencje Episkopatów i że została zatwierdzona.
Źródło owego zatwierdzenia upatrywać możemy w trosce o tych wiernych którzy zostali wprowadzeni w błąd gdy otrzymali lokalne pozwolenia, bez zgody papieża na przyjmowanie Komuni na rękę.
Stolica Apostolska, wobec faktów dokonanych musiała tak postąpić. Bo czy miała ogłosić wiernym, że ich episkopaty działały niezgodnie z papieżem? Ojciec nie mówi dzieciom, że matka pozwoliła na coś dzieciom wbrew jego woli, tylko najpierw załatwia tą sprawę z matką. I tak jest najuczciwiej, wobec najmniej winnych dzieci, które w przeciwnym razie stałyby się ofiarami.
W powyższych słowach jednocześnie nie było stwierdzenia, że Komunia na rękę jest właściwa, bo było by to sprzeczne, ze słowami wypowiedzianymi poniżej:
"Dotykanie Świętych Postaci, podejmowanie ich własnymi rękami jest przywilejem tych, którzy mają święcenia, co wskazuje na czynny udział w szafarstwie Eucharystii. Wiadomo, że Kościół może dać takie uprawnienie pewnym osobom poza Kapłanami i Diakonami, czy to akolitom spełniającym swoją posługę, zwłaszcza, gdy przygotowują się do święceń Kapłańskich, czy innym osobom świeckim, gdy zachodzi po temu prawdziwa potrzeba, ale zawsze po odpowiednim przygotowaniu."
Cytat:gdy zachodzi po temu prawdziwa potrzeba"
Szkoda że prawdziwą potrzebę więlu chce zrównać z lenistwem, czy własnemi zachciankami.
A prawdziwą potrzebą może być posługa szafarza świeckiego w wyjątkowych sytuacjach> np. gdy jest strasznie duża ilość wiernych a możliwości kapłana ograniczone i nie ma kto mu przyjechać pomóc, albo w sytuacjach takich jak prześladowania
Cytat:czy nasze ręce są podobnie uświęcone?::
"Nie należy jednakże zapominać o podstawowym urzędzie Kapłanów, którzy w czasie święceń zostali konsekrowani, aby reprezentowali Chrystusa Kapłana: dlatego też ich ręce, tak jak ich słowa i ich wola, stały się bezpośrednim narzędziem Chrystusa. Właśnie dlatego, tzn. jako szafarze Eucharystii, oni mają główną i całkowitą odpowiedzialność za Święte Postacie: ofiarują te Święte Postacie uczestnikom zgromadzenia, którzy pragną je przyjąć. Diakoni mogą tylko zanosić na ołtarz dary ofiarne wiernych i rozdawać je, gdy zostaną już konsekrowane przez Kapłana. Jakże wymowne zatem, chociaż późniejsze, jest w naszych święceniach łacińskich namaszczenie rąk, jak gdyby tym właśnie rękom potrzebna była szczególna łaska i moc Ducha Świętego!"
Cytat:"Decyduje więc tu postawa człowieka i jego wiara."
NIe, powinna decydować postawa Boga, mniej lub bardziej rozumiana przez człowieka.
"jednak Komunia "na rękę" nie jest czymś obiektywnie złym."
Owszem, ale subiektywne czynniki, takie jak pozostawianie cząstek Świętego Ciała na rękach i późniejsze ich opadanie, itd. wymagają uwzględnienia, czego dowodem są środki podejmowane w Mszy Świętej dla zminimalizowania zagrożenia upuszczenia Najświętszych Postaci. Komunia do ust jest ich integralną częścią. Te subiektywne czynniki są czymś co dla ziemskiej rzeczywistości jest konieczne i dlatego musimy je zawsze uwzględniać. Czasem oczywiście trzeba wybierać, wobec sytuacji, które z owych czynników zadecydują o postępowaniu. Gdy np. zobaczę Hostię, która upada na ziemię, to spróbuję ją złapać, spożyć i poproszę kapłana, by mi ręce obmył, a wcześniej zapytam się co Kościół w takiej sytuacji nakazuje czynić.
Cytat: Kościół działa w czasie, a więc nie podważajmy tego czasu, wybierając sobie z historii to, co uznajemy za lepsze. Przecież Duch Święty był obecny w Kościele, który wprowadzał zmiany zewnętrzne. Zmiany, które miały być sposobem doskonalenia trwałej troski o to by nie uronić ani cząstki Świętego Pokarmu, by cześć wobec niego była składana przez osobę integralną. I ta troska jest tym co powinniśmy pielęgnować. A sposób przyjmowania Komunii na rękę i do ust jest na razie najdoskonalszym sposobem wyrażania owej troski.
Cytat:"A postawa Boga jest taka, że chce być chlebem, więc i zgadza się na nasze Jego nieposzanowanie."
To, że Bóg się wobec nas uniżył jest Jego Inicjatywą.
CHcąc być doskonałymi, wedle Chrystusowego nakazu, powinniśmy, znając swą pozycję wobec Stwórcy, uniżyć się jeszcze bardziej.a raczej uniżyć się jak tylko umiemy
[quote"Tak jak w kontaktach międzyludzkich przyjęte są pewne formy uprzejmości - to w stosunku do Boga chcemy o nich zapomnieć? Dlatego ostrzegam ponownie, przed wszelkimi formami braku należnego szacunku jak np. zakazane w moim biskupstwie podawanie Komunii Św. na dłoń, oraz postawa stojąca podczas wielu części liturgii Mszy Św. Prowadzi to do utraty właściwego poczucia doniosłości tego zgromadzenia. To nie jest nic innego jak Śmierć naszego Pana i Zbawcy, któremu wszystko zawdzięczamy. Zamartwiamy się o ludzką ocenę, boimy się, że zostaniemy wyśmiani, boimy się niekorzystnych dla nas skutków naszej oceny przez innych, a nie boimy się Boga? -/- Nie odwołuję , tego , co powiedział jeden z moich poprzedników: „dzieje się to na waszą, odpowiedzialność. Drodzy biskupi zagranicznych biskupstw, modle się za was, abyście na czas zrozumieli, że droga, którą obraliście jest niewłaściwa." -/- W tym miejscu, moi umiłowani kapłani, umiłowani bracia i siostry, dozwolone jest przyjmowanie Komunii Św. na język i w postawie klęczącej. Wszystko, co zostało wprowadzone i jest rozpowszechniane przez obcych jest niedozwolone.-/-
Mówię to jako wasz Biskup! -/-"][/quote]

proszę was rozważcie słuszność mód, muzyki, zabaw, kultury- współcześnie, również analitycznie.
10-02-2011 13:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
Jan, czytanie ze zrozumieniem chyba powinno być w regulaminie.
jan napisał(a):Kościół zdaje mi się dopuścił, bo biskupi wprowadzili komunię na rękę bez zgody papieża i nie chciał stawiać owieczek przed sytuacją, że najpierw im biskupi powiedzieli, że wolno, a później gdy już w praktykę się owce szczerze zaangażowały, stwierdza że to jednak niewłaściwe...
jest różnica.
http://katarzynaszymon.pl...enie-niderl.doc
http://katarzynaszymon.pl...i2.php?navn=pol
http://www.traditia.fora....a-reke,337.html
Cytat:
Listu Jana Pawła II Dominicae Cenae:
"W niektórych krajach przyjęła się praktyka Komunii świętej na rękę. Praktykę taką postulowały poszczególne Konferencje Episkopatów i na ich wniosek zyskała ona zatwierdzenie Stolicy Apostolskiej. Dały się jednak słyszeć głosy o rażących wypadkach nieposzanowania Najświętszych Postaci, co bardzo obciąża nie tylko osoby bezpośrednio winne takiego postępowania, ale również Pasterzy Kościoła, którzy jakby mniej czuwali nad zachowaniem się wiernych względem Eucharystii. Zdarza się także, że czasem nie bierze się pod uwagę wolnego wyboru tych, którzy mimo pozwolenia na udzielanie Komunii świętej na rękę, pragną przyjmować ją bezpośrednio do ust. Trudno więc o tych wszystkich bolesnych sprawach nie wspomnieć w kontekście niniejszego listu. Pisząc to, w niczym nie chcę dotknąć tych osób, które w praktykę przyjmowania Chrystusa eucharystycznego "na rękę" - tam gdzie została ona zatwierdzona - wkładają ducha najgłębszej czci i pobożności."
To prawda, nie można oskarżać osób, które szczerze przeżywają przyjmowanie Komuni na rękę. Ale, mimo nieporównywalności czynów, również pewne kręgi szczerze angażują się w teatr w czasie Mszy Świętej, jako "skuteczna forma ewangelizacji"...I do nich też nie możemy mieć pretensji, bo mogą mieć niezawinioną niewiedzę i czasem lepsze intencje od tych, którzy wiedzą jak powinno się zewnętrznie przeżywać Mszę Świętą.
Nie wiem skąd wiesz co chciał papież, ale nie pisze nic o Twoich wnioskach. Watykan zaakceptował bo taki był wniosek Episkopatów. I chodziło o to czy jest to dobre czy nie. Czy można zaakceptować czy nie. Jeśli biskup by robił rzeczy które jawnie są niezgodne z nauczaniem KK byłby jak apb Milingo-przeniesiony do stanu świeckiego, a nie wysłuchany. To co piszesz nie ma w niczym pokrycia.

Bramy piekielne Kościoła nie przemogą, niezależnie co zrobi jan czy nie zrobi. Bo taka jest obietnica, również z Komunią na ręke.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
10-02-2011 13:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 254
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #15
 
to nie patrz się na to co ja piszę, ale na to co Ci cytowałem

proszę was rozważcie słuszność mód, muzyki, zabaw, kultury- współcześnie, również analitycznie.
10-02-2011 14:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów