Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podróż Wędrowca do Świtu
Autor Wiadomość
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #31
 
M. Ink. * napisał(a):Scott napisał/a:
Żarty [...] znam.


Twoje głupie wypowiedzi dają najlepsze świadectwo o tobie Ale miej nadzieję, może jeszcze zmądrzejesz
Zbyt łatwo tracisz rezon, nie tylko w rozmowach ze mną. Ale to już pisano chyba. Szkoda że nie wziąłeś tego na poważnie, obrażasz współrozmówców, nawet jeśli oni tego nie robią a po prostu rozmawiają. Byłem świadkiem egzorcyzmu gdzie dochodzono do tego co spowodowało zniewolenie, i było tego masa- min Narnia, dalej wiem też jakie Słowo Bóg do mnie skierował na ten temat. A prawda i tak wyjdzie na jaw, predzej czy później beda owoce. Ale napewno beda.Zresztą już są poziom "argumentów" których używasz teraz mówi sam za siebie. :/



Shou napisał(a):Scott napisał/a:
Natura sakramentów nie jest magiczna.



Raczej nadprzyrodzona. Magia to nic innego jak czysty okultyzm.
No i o to mi chodzi. O jasną wyraźną kreskę. Ja potrzebowałem wieloletniego kierownictwa duchowego żeby dojść do tego co Lewis mi zmienił w postrzeganiu chrzescijanstwa na ortodoksyjne patrzenie i wyjscie z grzechu które pojawiało się wczesniej nie-wiadomo-skąd.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
23-12-2010 01:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #32
 
Scott napisał(a):obrażasz współrozmówców, nawet jeśli oni tego nie robią a po prostu rozmawiają
miej pretensje do siebie - użyłem parafrazy twoich własnych słów...

skoro z tobą po prostu rozmawiamy, a ty nas obrażasz, to nic dziwnego, że parafraza twojej obrazy kole ciebie samego w oczy Szczęśliwy

znów sprawdziły się słowa Chrystusa o źdźble i belce w oku

Scott napisał(a):dochodzono do tego co spowodowało zniewolenie, i było tego masa- min Narnia
treści wyjawiane w egzorcyzmach nie są dogmatem wiary - być może o tym nie wiedziałeś

Scott napisał(a):poziom "argumentów" których używasz teraz mówi sam za siebie
te słowa znów powinieneś odnieść głównie do siebie; na tym forum nikt nie napisał jeszcze równie głupich i pełnych pychy słów, co ty:

Scott napisał(a):nie myśle katagoriami ludzi tylko Boga
Szczęśliwy

po prostu kompletnie się tym tekstem skompromitowałeś :diabelek: czysta pycha w swej esencji i stawianie siebie na równi z Bogiem :diabelek:

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
23-12-2010 13:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #33
 
Powiem wprost to co ja myśle o tym jak się wyrażasz i tym co robisz- taka postawa zniechęca ludzi do religii katolickiej. Niestety to nie tylko moja opinia.

Jeśli chcesz rozeznawać bez Bożego pokoju - nigdzie nie zajdziesz. I tego pokoju Ci życzę na święta.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
23-12-2010 13:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #34
 
czy to jest forum dla ludzi sfrustrowanych codziennością czy co się tu ostatnio dzieje? :-({|=

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
23-12-2010 13:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #35
 
M. Ink. * napisał(a):Twoje głupie wypowiedzi dają najlepsze świadectwo o tobie Ale miej nadzieję, może jeszcze zmądrzejesz
Inky - proszę cie o wycofanie sie z powyższych słów. Pozwól że zacytuję twój ulubiony zwrot:
Cytat:ad personam
[-X

Scott- nie unoś się i nie zapominaj, że dzieciom przedstawia się pewne prawdy w sposób bajkowy. W miarę dorastania w coraz dojrzalszy sposób. Nie zapominaj że zarówno film jak i poprzedzające go książki są przeznaczone dla dzieci. Uwrażliwiaja dzieci na wartości. I to na ich poziomie wystarczy.
Moje dzieci "wychowały się" zarówno na ksiażkach jak i filmach o Narnii które tylko pomogły im odkrywać chrześcijaństwo. Dzisiaj są mocno w Kościele.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
23-12-2010 14:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aleksab Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 530
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #36
 
Dobrze a teraz wracamy do założenia autora czyli nasze rozmowy mają dotyczyć filmu 8)

"Światłość Chrystusa musi być głoszona, musi dotrzeć do wszystkich, aby przez Ewangelię światło padło na życie ludzi, aby zrozumieli jego sens i umieli je przeżywać w nadziei, która rodzi pokój i głęboką radość."

X Franciszek Blachnicki

"Życie to ostry miecz, na którym Bóg napisał: Walcz, Kochaj, Cierp "
23-12-2010 15:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #37
 
Ja sam w chrzescijanstwo wkraczałem właśnie na min na Narnii, i byłem na tyle "mocno w Kosciele" że i nie wyobrażałem sobie dnia bez codziennej modlitwy, i Mszy też codziennej. Ale to się zaczeło sypać. Ogólnie to jak pisałem- to postrzeganie chrzescijanstwa było niewłaściwe, powodowało powrót do grzechów [ pewnie każdy bedzie myślał o jakimś nałogu czy coś-powiem tyle że nie tych], i nie szło tego się pozbyć, po prostu nie szło. Dopiero drązanie tego tematu po 2.5 roku kierownictwa duchowego wyrównało to na prostą, i chodziło tylko i wyłącznie o Narnie. Na tym zakoncze.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
23-12-2010 15:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #38
 
Przecież dotyczą- Film wyrasta z książek, z mentalności Levisa. Dyskusja nie może trzymać się zbyt sztywno pewnych ram, bo nie ogarnie całości zagadnienia. Jedynie ostatnie posty Inky`ego i Scota trochę "zadperonalizowały" wątek.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
23-12-2010 15:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #39
 
sant napisał(a):Scott- nie unoś się i nie zapominaj, że dzieciom przedstawia się pewne prawdy w sposób bajkowy. W miarę dorastania w coraz dojrzalszy sposób. Nie zapominaj że zarówno film jak i poprzedzające go książki są przeznaczone dla dzieci. Uwrażliwiaja dzieci na wartości. I to na ich poziomie wystarczy.
Moje dzieci "wychowały się" zarówno na ksiażkach jak i filmach o Narnii które tylko pomogły im odkrywać chrześcijaństwo. Dzisiaj są mocno w Kościele.
Pięknie powiedziane i z tym się właśnie zgadzam.

Dziwi mnie polemika z takim stanowiskiem, którą to polemikę dostrzegam w wypowiedziach szanownego kolegi Scotta - polemika tym naiwniejsza, że prowadzona z założenia, że "myśli się kategoriami Boga" Duży uśmiech

Narnia, w tym "Wędrowiec do świtu" to po prostu książka/film dla dzieci, która językiem współczesnej mentalności przekazuje idee chrześcijańskie. Nie jest winą Lewisa, że współczesna mentalność jest przesycona magizmem.

sant napisał(a):proszę cie o wycofanie sie z powyższych słów
spoko, właściwie to już się z nich wycofałem stwierdzeniem faktu nie przez wszystkich dostrzeżonego:

Cytat:użyłem parafrazy
wtrącając ink'y napisał(a):moje słowa są tylko parafrazą obraźliwej w swej treści, choć łagodniejszej w formie wypowiedzi Scotta:

Scott napisał(a):Żarty poniżej poziomu i kpiny z argumentów stawiają waszą postawę na poziomie osoby która odrzuca możliwość dotarcia z logicznymi argumentami. Ale w sumie to rozumiem, do mnie niektóre rzeczy długo docierały. [...] Ale no, przyjdzie czas, opadną emocje, przyjdzie spokojne trzeźwe spojrzenie na wszystkie fakty.
mój adwersarz najwyraźniej zamknął się w owym pełnym pychy przeświadczeniu:

Scott napisał(a):nie myśle katagoriami ludzi tylko Boga
i jeśli to ma być argument - że Scott "myśli kategoriami Boga" - to pozostaje na tenże "argument" odpowiedzieć właśnie tymi słowami, które sparafrazowałem:

Cytat:Żarty poniżej poziomu i kpiny z argumentów stawiają [twoją] postawę na poziomie osoby która odrzuca możliwość dotarcia z logicznymi argumentami. Ale w sumie to rozumiem, do mnie niektóre rzeczy długo docierały. [...] Ale no, przyjdzie czas, opadną emocje, przyjdzie spokojne trzeźwe spojrzenie na wszystkie fakty.
... czego właśnie życzę: trzeźwego w końcu spojrzenia na wszystkie fakty Uśmiech

niemniej sant: wycofuję się ze swoich słów; parafrazując cudza wypowiedź sprowadziłem swoją argumentację do poziomu "argumentacji" parafrazowanej Smutny mój błąd

Scott napisał(a):Powiem wprost to co ja myśle o tym jak się wyrażasz i tym co robisz- taka postawa zniechęca ludzi do religii katolickiej. Niestety to nie tylko moja opinia.

Jeśli chcesz rozeznawać bez Bożego pokoju - nigdzie nie zajdziesz. I tego pokoju Ci życzę na święta.
wolę pisać po swojemu niż rzeczone farmazony:

Scott napisał(a):nie myśle katagoriami ludzi tylko Boga
... które to farmazony są w mojej ocenie zwykłym wyrazem pychy :roll: a to właśnie pycha katolików najbardziej...

Scott napisał(a):zniechęca ludzi do religii katolickiej

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
23-12-2010 16:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #40
 
Myślenie kategoriami Boga to chyba podsawa chrzescijanstwa. >patrz pouczenie Piotra przez Jezusa, jak myślisz że trzeba inaczej to jesteś w błędzie, do tego rozeznawanie tej woli które opisałem kategoriami których uczą w seminarium wiec po raz kolejny nie wiem o co chodzi. I każdemu polecam, nie tylko Tobie.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
23-12-2010 18:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #41
 
Scott napisał(a):pouczenie Piotra przez Jezusa
z faktu, że Jezus pouczył o tym Piotra nie wynika, że ty - w przeciwieństwie do nas - myślisz nie po ludzku, a po Bożemu; samozwańcze "myślenie po Bożemu" to właśnie przejaw pychy

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
23-12-2010 18:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #42
 
Chwila, chwila.
M. Ink. * napisał(a):Scott napisał/a:
pouczenie Piotra przez Jezusa


z faktu, że Jezus pouczył o tym Piotra nie wynika, że ty - w przeciwieństwie do nas - myślisz nie po ludzku,
Wynika jaki sposób myślenia nalaży przyjąć.

M. Ink. * napisał(a):samozwańcze "myślenie po Bożemu" to właśnie przejaw pychy
Nie myśle samozwańczo. Rozeznaje na podstawie nauczania KK, nic więcej. :wink: Zarzucasz mi co post wiele złych rzeczy, czego ja ani razu nie zrobiłem w drugą stronę, stonuj. Sprowadziłeś niezgodnie z prawdą moje argumenty do ich braku, stawianie mnie w takim świetle jest co najmniej krzywdzące.


Co więcej, nie musisz też osobiście mi wierzyć w to co Bóg mi powiedział. Dlatego napisałem żebyś sam to rozeznał, sam przemodlił.

Jak wygląda sprawa Aniołow w Kosciele to wiadomo- Michał, Rafał, Gabryjel. Zadnych innych Aniołów Koscioł nie uznaje ze Duchy czyste. Tym bardziej zastanawia moment narodzin mitologii Tolkiena, na które rzutowały głownie 2 cytaty oto jeden z nich:

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended
Chwała ci Earendelu, najjaśniejszy z aniołów,
ponad śródziemie dla ludzi wysłany"

Słowo „middangeard” lub „Śródziemie” oznacza tu świat ludzi. Tłumaczone tradycyjnie jako „promień świetlny” słowo „Earendel”

cytat z "Crist" anglosaskiego pisarza Cynewulfa (wczesny wiek VIII)

Mi się to niestety kojarzy wyraźnie z Aniołem przed którym przestrzega Jezus...

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
23-12-2010 19:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #43
 
Scott napisał(a):Zarzucasz mi co post wiele złych rzeczy
zarzucam ci tylko jedno: pychę, wyrażoną w twoim wywyższaniu się nad interlokutorów

Scott napisał(a):nie idę na skróty i nie myśle katagoriami ludzi tylko Boga
Scott napisał(a):nie musisz też osobiście mi wierzyć w to co Bóg mi powiedział
twierdzisz, że myślisz myślami Boga; piszesz, że coś Ci Bóg powiedział... według mnie po prostu wierzysz w jakieś omamy

Scott napisał(a):stonuj
Scott napisał(a):napisałem żebyś sam to rozeznał, sam przemodlił
sądzę, że sam powinieneś stonować, lepiej rozeznać i przemodlić pewne sprawy - postrzegasz je nazbyt radykalnie; diabeł nie siedzi w każdym kącie - a taki ton przybierają twe anty-tolkienowskie wypowiedzi

Scott napisał(a):Tym bardziej zastanawia moment narodzin mitologii Tolkiena, na które rzutowały głownie 2 cytaty [...] Mi się to niestety kojarzy wyraźnie z Aniołem przed którym przestrzega Jezus...
skojarzenie jest tylko skojarzeniem; promień świetlny równie dobrze może kojarzyć się z jutrzenką - a tak bywa nazywana Maryja

dla mnie odwołanie do tych cytatów to typowy przykład szukania diabła w każdym kącie

Scott napisał(a):2 cytaty oto jeden z nich:

"Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended
Chwała ci Earendelu, najjaśniejszy z aniołów,
ponad śródziemie dla ludzi wysłany"

Słowo „middangeard” lub „Śródziemie” oznacza tu świat ludzi. Tłumaczone tradycyjnie jako „promień świetlny” słowo „Earendel”

cytat z "Crist" anglosaskiego pisarza Cynewulfa (wczesny wiek VIII)
zainteresowało mnie to, co piszesz

ciekawie tłumaczy to wikipedia:

Cytat:Nazwa "Śródziemie" nie została wymyślona przez Tolkiena, lecz jest tłumaczeniem staronordyckiego słowa Midgard – świata ludzi w mitologii nordyckiej. Staroangielski odpowiednik, Middangeard, pojawia się kilka razy w Beowulfie, którego Tolkien przetłumaczył na współczesny angielski. Jest to odpowiednik greckiego oikoumenē, "świata ludzi".

Zainspirował go również ten fragment:

Eala earendel engla beorhtast / ofer middangeard monnum sended.
Chwała ci Eärendelu, najjaśniejszy z aniołów / ponad śródziemie dla ludzi wysłany.

z poematu "Crist" Cynewulfa. Imię Earendel (oznaczające "gwiazdę zaranną", ale w pewnym kontekście będące również przydomkiem Chrystusa) było inspiracją dla tolkienowskiego żeglarza Eärendila.

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Ar%C3%B3dziemie
a właśnie... w tym co wcześniej zacytowałeś, uciąłeś znamienny fragment:

Cytat:Słowo „middangeard” lub „Śródziemie” oznacza tu świat ludzi. Tłumaczone tradycyjnie jako „promień świetlny” słowo „Earendel” odnosiło się w przekonaniu Tolkiena do gwiazdy porannej Wenus, która pojawiając się na niebie oznajmia koniec nocy i nastanie dnia. Sam Tolkien w następujący sposób opisał później wrażenie, jakie wywarły na nim te wersy

http://pl.wikipedia.org/wiki/John_Ronald_Reuel_Tolkien
jeszcze inne ciekawe tłumaczenie:

Cytat:Drugie dzieło pochodzi z IX w. Jest to "Crist" (Chrystus) Cynewulfa. Fragment, który poruszył, urzekł i zdziwił Tolkiena brzmi:

"Eala Earendel engla beorhlast" /Witaj Earendelu, najjaśniejszy z aniołów
"Ofen middangeard monnun sended"/ Ponad Śródziemie posłany do ludzi
Czego tłumaczeniem na język elfów są słowa Froda "Alya Earendil Elenion Ancalima! (Witaj Earendilu, najjaśniejsza z gwiazd!)". Earendel to Gwiazda Betlejemska (choć znaczy "Gwiazda Świtu"- chodzi pewnie o Gwiazdę Poranną, Wenus), niesie ludziom nadzieję, a Earendil to gwiazda niosąca nadzieję i będąca przewodnikiem wszystkich dobrych istot tolkienowskiego świata.

http://www.tolkien.cyberdusk.pl/index.php?eif18
dziwne... tam gdzie ty, Scott, widzisz diabła, tam inni widzą raczej Chrystusa, a przypomnijmy, że symbol "gwiazdy zarannej" jest także odnoszony do Maryi...

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
23-12-2010 21:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #44
 
M. Ink. * napisał(a):niemniej sant: wycofuję się ze swoich słów; parafrazując cudza wypowiedź sprowadziłem swoją argumentację do poziomu "argumentacji" parafrazowanej Smutny mój błąd
Dziękuję.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
23-12-2010 21:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #45
 
Scott napisał(a):na które rzutowały głownie 2 cytaty oto jeden z nich
czy mógłbyś podać drugi z wymienionych "2 cytatów"...?

czy chodzi raczej o "dwa wersy" [?] - tak by wynikało z cytatu, który niezbyt dokładnie przytoczyłeś...

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
23-12-2010 22:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów