Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przemoc a wiara
Autor Wiadomość
ZosiaII Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 402
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
Nikt niczego nie sugeruje. Podany jest link do artykułu, z którym należy się zapoznać i napisać własne refleksje na jego temat. ja celowo na razie nie zabieram głosu, bo chcę, aby każdy swobodnie napisał co o tym myśli. Nie chcę właśnie niczego sugerować.

[ Dodano: Czw 06 Kwi, 2006 19:09 ]
No jakoś trudno doczekać się chętnych do czytania artykułu, w związku z tym spróbuję zainaugurować dyskusję na temat przemocy.
Otóż we wszystkich religiach świata stosuje się bardziej lub mniej świadomie coś takiego jak socjotechniki.
Psycholodzy stosują je do pracy w przypadkach osób o niskiej inteligencji, z mocno pokrzywioną psyche. Te techniki w terapiach są wręcz zbawienne.
Jednakże te same socjotechniki w zastosowaniu do mas społecznych, dużych grup ludzi, mogą wywołać wręcz nieobliczalne efekty. Socjotechnikami wsławiła się nieboszczka komuna i hitleryzm. Najczęstszym efektem socjotechnik w zastosowaniu do mas ludzkich jest agresja tłumów. Socjotechniki, to kij, który ma dwa końce. Można dzięki nim wychowywać młodzież trudną, tą z marginesu i można całe rzesze ludzkie nastawić wrogo do jakieś idologii czy światopoglądu. Obecnie socjotechniki skwapliwie wykorzystuje marketing i reklama. Takie wykorzystanie jest skierowane przeciwko człowiekowi.
Nie wiem czy przywódcy islamscy stosują je świadomie i z premedytacją, ale stosują wywołując histerie tłumów, wywołują zachowania wręcz irreacjonalne u ludzi.
Zjawisko oddziaływania mediów z zastosowaniem socjotechnik możemy zaobserwować na Radiu Maryja, gdzie umiejętne sączenie stereotypów ludzkich do świadomości słuchaczy, po długotrwałym wysłuchiwaniu audycji nadawanych przez to radio daje efekty, jaki widzimy na własne oczy: agresję wobec inności, bezwzględne posłuszeństwo i oddanie przywódcy. Jest to stosunkowo wąski krąg odbiorców, który zderza się nie tylko z katolickimi niesłuchaczami RM, ale i z całkowicie przeciwną orientacją światopoglądową, napływającą z Zachodu Europy. Na "linii frontu" musi zaiskrzyć i dojść do konfrontacji i zaowocować waśniami, sporami i przemocą.
Podobnie jest ze światem islamu. Religia ta od dawna przestała być pod kontrolą teologów. Stała się narzędziem w rękach fundamentalistów, którzy mają sporo do załatwienia. Kraje islamskie są bardzo zacofane i biedne, co może wywołać ostre frustracje społeczne w zderzeniu z rozwojem Europy czy Ameryki. Trzeba więc tę agresję przekierować na wiarę i to się robi z ogromnym powodzeniem.
W tej sytuacji niezwykle trudno prowadzić jakikolwiek dialog między religiami, bo fundamentalny islam jest ZAMIAST.

http://www.forumchrzescijanskie.org
05-04-2006 17:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Przemoc a wiara - ZosiaII - 29-03-2006, 09:56
[] - Leszek - 29-03-2006, 10:36
[] - ZosiaII - 29-03-2006, 10:51
[] - Ks.Marek - 04-04-2006, 22:57
[] - meta - 05-04-2006, 10:26
[] - ZosiaII - 05-04-2006 17:50

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów