Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pierwsze rozdziały księgi Rodzaju.........
Autor Wiadomość
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #1
Pierwsze rozdziały księgi Rodzaju.........
Bl4ck_St4r napisał(a):Napisał [w] Magia a wiara w Boga:
Ty myślisz że tak było ?? Że było dwuch pierwszych ludzi ?? Że świat stworzyli w 7 dni ?? hehe.... bo gdy powiesz że nie że to trzeba rozumieć że to jest przenośnia lub coś w tym stylu to to wszystko straci sęs... to mnie też wyjątkowo mocno zastanawiało, a chodzi o interpretacje Pisma Świętego.

Heheh….. Wszystko ma sens, tylko potrzeba trochę wiedzy. Tak pierwsze 11 rozdziałów z księgi Rodzaju są przenośnią, ale nie w takim rozumieniu do jakiego „doszłeś”. Nie chcę wykazać twojej nie wiedzy, bo w końcu pytasz?

Na począteczek może zasięgnijmy opinii egzegetów.

Pierwsza część, bardziej popularna i etiologiczna niż druga, stara się obrazowo opisać nie tylko powstanie świata i pojawienie się człowieka, ale wyjaśnia na sposób religijny wiele zjawisk, zwyczajów, instytucji, ukazuje zróżnicowanie etniczne i językowe, kulturowe, wreszcie na płaszczyźnie etycznej przedstawia pojawienie się zła na świecie i jego złowieszcze owoce. Chodzi tu raczej o etapy dziejów ludzkości niż o konkretne wydarzenia (stworzenie, raj i pierwszy grzech, bratobójstwo, potop i pierwsze przymierze z Bogiem, wieża Babel).

Szczególnie pragnę podkreślić ostatnie zdanie: chodzi o przedstawienie etapów dziejów ludzkości a nie konkretne wydarzenia. Zatem celem pierwszych rozdziałów księgi Rodzaju, autora natchnionego nie jest ukazanie prawd ogólnie mówiąc przyrody, tylko: jest jeden Bóg, to On stworzył niebo i ziemię, to On stworzył człowieka, to On jest praprzyczyną wszystkiego! Jeśli będziemy chcieli patrzeć na te perykopy jak na wiedzę o człowieku, kosmosie to wyjdzie absurd. Ktoś może sobie powiedzieć: „jak to z dwóch ludzi powstał rodzaj ludzki, a skąd wiadomo, że Adam miał córki i synów, a nawet jeśli tak było, to wiemy że brat i siostra nie powinni mieć dzieci? Czy Bóg jest taki dziwny, że za zerwanie jabłka karze tak surowo wyganiając z raju? Pytania można mnożyć! Po pierwsze to pisał ktoś, kto żył 3200 lat temu, jego poziom wiedzy a nasz to przepaść. Po drugie jak mówiłem chodzi o prawdy religijne a nie przyrodnicze.

Wystarczyło zrobić jedno, zastanowić się co autor natchniony chciał powiedzieć wówczas do swoich adresatów. Jeśli to zrobimy mamy odpowiedź, która i dla nas jest pomocna. Ta część Pisma pokazuje nam, Kto nas stworzył, kto jest naszym wrogiem, pokazuje w obrazowy sposób, że to wrogość i pycha sprawiła, że ludzie się rozeszli, czego symbolem stała się wieża Babel itd.

Nikt w Kościele nie twierdzi, że ziemia powstawała przez sześć dni. A tak apropo, to z księgi Genesis /nazwa grecka/ możemy się dowiedzieć, jakoby Bóg odpoczął dnia siódmego. Wiadomo, skoro jest Bogiem to nie potrzebuje żadnego odpoczynku!!!! Autor chciał w ten sposób pokazać tylko słuszność i zasadność odpoczynku w dniu siódmym – czyli szabatu, dla żydów była to i jest sobota! Już z tego fragmentu jasno wynika jaki jest główny cel tej księgi!

Pozdrawiam! Szczególnie mojego znajomego od magii, resztę odpowiedzi ode mnie dostaniesz wkrótce.........
28-06-2004 20:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Pierwsze rozdziały księgi Rodzaju......... - Gregoriano - 28-06-2004 20:13
[] - Lubsia - 28-06-2004, 21:59
[] - Daidoss - 29-06-2004, 08:18
[] - Rasta - 29-06-2004, 20:54
????? - Gregoriano - 30-06-2004, 15:06
:) - Bl4ck_St4r - 30-06-2004, 22:37
!!!!!!!!!!!!! - Gregoriano - 01-07-2004, 08:40
[] - Daidoss - 04-08-2004, 08:08
[] - Jólka - 07-01-2005, 02:16

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów