Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szukajcie a znajdziecie
Autor Wiadomość
Kant Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 5
Dołączył: May 2009
Reputacja: 0
Post: #1
Szukajcie a znajdziecie
Witam :wink:
To mój pierwszy raz na tym forum - polecił mi je ostatnio pewien kolega, więc postanowiłem zajrzeć i ewentualnie poprosić o pomoc w pewnych przemyśleniach :roll:

Nie chcę w żadnym wypadku nikogo urazić czy podważać czyjekolwiek wierzenia, jednak ostatnio jakoś wzięło mnie na rozmyślenia i powstało w ten sposób kilka pytań, na które brak mi odpowiedzi... Może ktoś pomoże ;> a temat nie wiedziałem gdzie umieścić, więc powiązałem go z filozofią i wrzuciłem go tu;]


Mianowicie: czy wolno nam szukać? Kościół daje nam na tacy całą wiarę, dogmaty i wszystko co człowiek powinien wiedzieć. Ale czy na pewno? Przecież gdybym się urodził w Indiach, to prawdopodobnie byłbym hinduistą, jeśli zaś urodziłbym się w Turcji - byłbym muzułmaninem. Więc wszystko zależy od naszego wychowania? Chciałbym znaleźć dowody na to, że KK głosi prawdę jedyną i prawdę ostateczną. Ale jak tego dokonać? Czym on się różni od prawosławia czy dżinizmu? Niczym? Biorę do ręki Pismo Święte i szukam. Zawsze dobrym rozwiązaniem wydawało mi się szukanie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania w słowach Jezusa^^ I co tam widzę? "Szukajcie a znajdziecie". No dobra... czyli mam szukać. Czego? Hm, dowodów na słuszność Katechizmu Kościoła Katolickiego, czyli prawdy odnośnie religii... Więc zaglądam znów do PŚ i szukam dalej co Jezus o tym powie. Znalazłem jeden fragment tyczący się rozpoznawania prawdziwych proroków czy nauczycieli od tych fałszywych: "Po owocach ich poznacie".

Wiem, że mam szukać. Wiem, że mam rozpoznać to czego szukam po owocach. Ale historii KK chyba nikomu przytaczać nie muszę? A patrzę np. na Buddyzm i widzę go w o wiele lepszym świetle. Wiem, że zło wychodziło od ludzi a nie od KK w założeniach, ale... wątpliwości nasuwają się same. Poza tym, czy jeśli szukam, to nie oznacza to, że wątpię? Nie grzeszę tym samym? KKK zawiera zbiór prawd i dogmatów, w które musimy wierzyć. A ja mimo to szukam! Pytam się więc: czy ja grzeszę?

Kolejna sprawa. KK ma swoje zdanie na każdy temat. In vitro, eutanazja, aborcja, kara śmierci czy nawet polityka. Do tego KK zakazuje wszelkiej maści okultyzmu, a skoro zakazuje to uznaje to za rzecz prawdziwą. Skoro są księża egzorcyści, to znaczy, że KK wierzy w duchy i ich ingerencje na tym świecie. Więc ja także muszę? Tzn. czy nie wierząc w duchy grzeszę? Bo przecież świadomie wierzę w coś innego niż głosi to co KK... I czy kościół głosi jeszcze jakieś prawdy na temat natury świata? W średniowieczu głosił, że ziemia jest płaska i temu podobne sprawy, a okazało się, że się mylił. Skąd mam wiedzieć, że teraz nie jest w błędzie?

Mam jeszcze jeden wielkie problem - ktoś w moim bliskim otoczeniu nie wierzy... do tego nie ma najlepszego zdania nt. całej organizacji KK. A poza tym jest człowiekiem naprawdę świetnym! Wiecie, taka dusza towarzyska, która zawsze wszystkim pomaga :wink: Człowiek dobry i tyle. Wg. KKK w każdej wierze można być zbawionym, aby tylko być właśnie tym dobrym człowiekiem. Czy znaczy to, że ateista będąc dobrym też trafia do nieba? Jeśli nie to czym on się różni od reszty innowierców? A jeśli tak, to dlaczego mówimy, że sakramenty św. są konieczne do zbawienia? Pogubiłem się w tym i tyle...


Hm... mam jeszcze dużo podobnych wątpliwości ale książki przecież tu pisać nie będę;> Jeśli ktoś (najlepiej z "odpowiednim wykształceniem") może mi pomóc rozwiać którekolwiek z tychże wątpliwości to byłbym baaardzo wdzięczny :aniol:


Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi :wink:
12-05-2009 22:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Szukajcie a znajdziecie - Kant - 12-05-2009 22:11
[] - Batomiej - 13-05-2009, 21:16
[] - Kant - 13-05-2009, 22:55
[] - spioh - 14-05-2009, 13:11
[] - Batomiej - 14-05-2009, 15:49
[] - Kant - 14-05-2009, 17:19
[] - Batomiej - 15-05-2009, 16:37
[] - Kant - 16-05-2009, 04:22
[] - Batomiej - 16-05-2009, 11:48
[] - Kant - 16-05-2009, 12:39
[] - Batomiej - 16-05-2009, 17:24

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów