Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mistyka codzienności
Autor Wiadomość
Razen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 435
Dołączył: May 2010
Reputacja: 0
Post: #5
 
Stahs napisał(a):[...] Podobny typ myślenia odnajduje w mistyce muzułmańskiej. [...]
I nie tylko!
Stahs napisał(a):W ten sposób codzienne obowiązki mogą nieść w sobie daną, ukrytą treść. I tak spanie czy jedzenie może nabrać zupełnie nowego wymiaru. Gdy odpoczywamy, zasypiając, jesteśmy poza kontrolą a więc wyrażamy zaufanie w stosunku do świata.
Tak! Buddyzm także mówi o Światłości w codzienności. Istnieje forma medytacji która się na niej skupia - w ten sposób ćwiczymy swój umysł oraz wypełniamy go czystą Świadomością - medytacja to nie tylko siedzenie w ciszy - to życie. Dzięki niej zaczynamy widzieć znaki które mogą nam pomóc (wczoraj w skupieniu słuchając muzyki przechodziłem przez cmentarz - w chwili przejścia przez bramę usłyszałem - "Szukając życia, szukając szczęścia mojego. Zapominam o Tobie kolego" - bardzo mnie to zaskoczyło). Takie zauważanie codzienności można porównać do stanu Yong Maeng Jong Jin co oznacza siedzieć uważnie jak tygrys gotujący się do skoku - być zawsze gotowym na spotkanie z tym który JEST. W szkole Zen istnieje pewien ciekawy koan który mówi o codzienności - ciekaw jestem czy potraficie go rozgryźć:

Mnich podszedł do Zhaozhou i poprosił: "Właśnie wstąpiłem do klasztoru. Proszę poucz mnie".
Zhaozhou spytał: "Czy zjadłeś już swój posiłek?"
Mnich odpowiedział: "Tak, zjadłem".
Zhaozhou rzekł: "Umyj swoją miskę".

W tej chwili mnich doznał Oświecenia - o czym mówił koan?

[Obrazek: much-ado-about-nothing.jpg]
16-05-2010 11:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Mistyka codzienności - Stahs - 15-05-2010, 18:22
[] - spioh - 15-05-2010, 19:19
[] - Nicol@ - 15-05-2010, 19:29
[] - Stahs - 16-05-2010, 10:12
[] - Razen - 16-05-2010 11:35
[] - spioh - 16-05-2010, 22:50

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów