Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kardynał Hoyos o "Lefebrystach"
Autor Wiadomość
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #31
 
A w tym liście o kim piszą? O bractwie św. Piotra, czy o Bractwie św Piusa X?

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
07-01-2006 18:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #32
 
Dałem Ci namiary do papieskiego dokumentu "Ecclesia Dei", w którym Papież Jan Paweł II ustosunkowuje się do niegodnego czynu Lefebvre'a. Ten dokument znalazłem na stronach Bractwa Kapłańskiego św. Piotra, które pozostaje w łączności z Kościołem.
07-01-2006 18:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
inkwizytor Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 156
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #33
 
Drogi Leszku! A czy znasz jakiś petrystów w Polsce?
Ja nie znam. Mysle że znalezienie odpowiedzi dlaczego jest tak a nie inaczej nie jest trudne.
Dlatego dziękuje Bogu za FSSPX któremu nasz wspaniały episkopat nie może w żaden sposób zabronić działalności jak zabronił jej FSSP, a co najwyżej rzucać w jego kierunku bezpodstawne oskarżenia o sekciarstwo.

Non tam praeclarum est scire Latine, quam turpe nescire.
08-01-2006 15:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #34
 
Inkwizytor:
Cytat:Dlatego dziękuje Bogu za FSSPX któremu nasz wspaniały episkopat nie może w żaden sposób zabronić działalności jak zabronił jej FSSP, a co najwyżej rzucać w jego kierunku bezpodstawne oskarżenia o sekciarstwo
.

Jeżeli pod płaszczykiem FSSP ukrywają się lefebryści, to nie należy się dziwić, że Biskupi Polscy są bardzo powściągliwi wobec tego bractwa.

Jeszcze raz dla wyjaśnienia:

FSSPX = Bractwo Kapłańskie św. Piusa X = lefebryści.
FSSP = Bractwo Kapłańskie św. Piortra = tradycjonaliści, którzy - inaczej niż lefebryści - pozostają w jedności z Kościołem.[/i]
08-01-2006 16:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #35
 
Leszku

słyszałam ostatnio że ekskomunikę zaciągnął tylko Lefebre i Ci biskupi których wyświęcił

osobiście nie znam się na tym... ale czy to nie jest własnie tak?

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
08-01-2006 21:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #36
 
Fragmen Listu apostolskiego Ecclesia Dei Jana Pawła II:

W zaistniałej sytuacji pragnę przede wszystkim zwrócić się z uroczystym, pełnym przejęcia, ojcowskim apelem do tych, którzy dotąd byli w rozmaity sposób związani z ruchem arcybiskupa Lefebvre'a, ażeby spełnili poważną powinność pozostania w jedności z Zastępcą Chrystusa w zjednoczeniu z Kościołem katolickim i by w żaden sposób nie wspierali już tego ruchu. Wszystkim winno być wiadome, że formalna przynależność do schizmy jest poważną obrazą Boga i pociąga za sobą ekskomunikę ustaloną przez prawo Kościoła

Link do dokumentu:
http://ekai.pl/bib.php/dokumenty/ecclesi...a_dei.html
08-01-2006 21:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #37
 
Kyllyan napisał(a):Mam rozumieć, że jest sfałszowany? Nieprawdziwy? Że kardynał Casidy nigdy tego nie napisał??
Najwyraźniej zdania są wyrwane z kontekstu - tak, by dopasować do "ideologii" lefebrystów.

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
10-01-2006 16:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
inkwizytor Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 156
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #38
 
Cytat:Fragmen Listu apostolskiego Ecclesia Dei Jana Pawła II:
A to inny fragmet tego samego listu.
Cytat:ponadto wszędzie należy uszanować nastawienie tych, którzy czują się związani z liturgiczną tradycją łacińską, poprzez szerokie i wielkoduszne zastosowanie wydanych już dawniej przez Stolicę Apostolską zaleceń co do posługiwania się Mszałem Rzymskim według typicznego wydania z roku 19629 .

Skoro większość polskich biskupów nic sobie nie robi z treści MOTU PROPRIO, nie zgadzając się na odprawianie Mszy trydenckiej w swoich dieceziach to dlaczego zwykli wierni mają traktowac ten tekst poważnie?

Non tam praeclarum est scire Latine, quam turpe nescire.
11-01-2006 01:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #39
 
inkwizytor napisał(a):Skoro większość polskich biskupów nic sobie nie robi z treści MOTU PROPRIO, nie zgadzając się na odprawianie Mszy trydenckiej w swoich dieceziach to dlaczego zwykli wierni mają traktowac ten tekst poważnie?
Tu nie chodzi o ryty. Nikt nigdy, powtarzam to po raz kolejny, nie zniósł rytu trydenckiego. Problem tkwi w tym, o czym mowa także w "Ecclesia Dei", że Lefebvre i jego zwolennicy wystąpili przeciwko prawowitemu nauczaniu Kościoła i okazali nieposłuszeństwo Biskupowi Rzymu w sprawie najwyższej wagi, jaką jest święcenie biskupów. Jeżeli ktoś się domaga prawa do uczestnictwa w liturgii trydenckiej i jednocześnie odrzuca nauczanie Kościoła, to nie powinien się dziwić, że biskupi nie zezwalają na rozbijającą jedność Kościoła działalność tzw. "tradycjonalistów-lefebrystów".
11-01-2006 08:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #40
 
Najlepsze podsumowanie tego, co tak naprawdę robią lefebryści jest w poście:
http://forum.ewangelizacja.sulechow.net/...5889#35889
Nic dodać - nic ująć ... :?

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
13-01-2006 20:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #41
 
Ponadto Katolicka Agencja Informacyjna doniosła o wyczynach lefebrystów w Tuchowie (diec. tarnowska).

http://ekai.pl/serwis/?print=1&MID=10748
13-01-2006 21:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
inkwizytor Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 156
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #42
 
Bp Skworc nigdy nie przestanie się osmieszać :roll2: :roll2: :roll2: :roll2: :roll2:
Ach gdyby nadal żył Arcybiskup Ablewicz...

Non tam praeclarum est scire Latine, quam turpe nescire.
18-01-2006 17:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #43
 
Lefebryści uważają, że postawa, jaką przyjął Bp Skworc, ośmiesza go. Zobaczcie, z czego naigrawają się ci sekciarze.

Bp Skworc stanowczo podkreślił, że nigdy nikt nie zwrócił się do niego z prośbą o sprawowanie liturgii w rycie, obowiązującym przed Soborem. - Nie wiem skąd u nas w diecezji pojawiło się nagłe zapotrzebowanie na taką liturgię? Nikt do mnie nie pisał w tej sprawie, nikt nie przyszedł, nie prosił - mówił ordynariusz tarnowski w rozmowie z KAI. Jednocześnie dodał, że jeśli znalazłaby się grupa wiernych przywiązanych do liturgii trydenckiej, to nie mógłby takich sugestii pominąć. - Więcej, musiałbym na takie zapotrzebowanie odpowiedzieć i wtedy nic nie stałoby na przeszkodzie, aby zainteresowane grupy gromadziły się w świątyniach na sprawowaniu liturgii przedsoborowej - podkreślił bp Skworc. Tym bardziej, że istnieje w Kościele Bractwo Kapłańskie św. Piotra skupiające "przedsoborowych" księży.

Dochodzi do tego sugerowanie, że ś.p. Abp Ablewicz, gdyby żył, zostałby lefebrystą.
18-01-2006 19:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
inkwizytor Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 156
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #44
 
Fakty mówią same za siebie Uśmiech
http://www.fidelitas.pl/index2.php?id=872
http://www.fidelitas.pl/index2.php?id=873
Pozdrawiam

Non tam praeclarum est scire Latine, quam turpe nescire.
04-02-2006 20:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #45
 
Cytat:Sam akt sakry biskupiej, dokonany w czerwcu 1988 r. przez abp. Marcela Lefebvre'a bez zgody Papieża, był schizmą, ale wyświęceni wtedy hierarchowie nie są schizmatykami, a ich sakra jest ważna.
Tekst ten pochodzi ze strony lefebrystów polecanej przez Inkwizytora. Już w pierwszym zdaniu spotykamy kłamstwo. Otóż schizmatykiem jest ten, kto zerwał łączność z Kościołem, niezależnie od ważności swych święceń. Tak samo ważne są święcenia mariawitów, polskokatolików itp. Są ważne te święcenia, ale niegodne; tak samo sakramenty są ważne, ale niegodne, a kto w nich uczestniczy, zwłaszcza ten, kto formalnie wspiera ruch lefebrystów, podlega karze ekskomuniki.
Co do zdjęcia ekskomuniki z lefebrystów, to droga jest jeszcze daleka i odbywać się będzie powoli. Główny problem nie polega na tym, jak fałszywie sugerują lefebryści, żeby można było bez specjalnego zezwolenia sprawować liturgię trydencką, ale na tym, że lefebryści, jeżeli rzeczywiście chcą wrócić do Kościoła, muszą uznać całościowe nauczanie Soboru Watykańskiego II, współczesne nauczanie Kościoła oraz - co oczywiste - prawowitość odnowionego obrzędu Mszy świętej.
05-02-2006 08:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów