Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bóg sam wystarczy?
Autor Wiadomość
Anonymous
Unregistered

 
Post: #31
 
"Wszechmoc Boga jest ograniczona wolną wolą." Czyli dzialanie Boga jest zalezne od czlowieka, czlowiek tez je wykonuje w sensie fizycznym. W takim ukladzie nie widze sensu istnienia Boga, ktory nic nie moze.
10-01-2006 09:00
Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #32
 
Na szczęście nie my rozstrzygamy o sensie istnienia Boga lub Jego braku. Istnieje - i juz.

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
10-01-2006 12:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Andr2ej Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 365
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #33
 
kempes napisał(a):"Wszechmoc Boga jest ograniczona wolną wolą." Czyli dzialanie Boga jest zalezne od czlowieka, czlowiek tez je wykonuje w sensie fizycznym. W takim ukladzie nie widze sensu istnienia Boga, ktory nic nie moze.

Bóg jest wszechmogący i wszystko może. Zdanie które przytoczyłeś można rozwinąć :

"Wszechmoc Boga jest ograniczona wolną wolą w działaniu Boga do człowieka."

Innymi słowy: Bóg nie chce człowieka do niczego zmuszać. Pragnie nawiązać z nim relacje miłości a ta wymaga wolnej woli.

Bóg jest mi?o?ci?

Je?eli z?o nie jest napi?tnowane rozzuchwala si?.
11-01-2006 02:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #34
 
Czyli jezeli naprawde pokocham Boga, bedzie On dzialal poprzez mnie? Nie potrafie sobie jednak wyobrazic tego w praktyce...
11-01-2006 08:56
Odpowiedz cytując ten post
Andr2ej Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 365
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #35
 
kempes napisał(a):Czyli jezeli naprawde pokocham Boga, bedzie On dzialal poprzez mnie? Nie potrafie sobie jednak wyobrazic tego w praktyce...

Przyjżyj się świętym.Np. Matka Tersa z Kalkuty. Bóg działając przez nią opiekuje się najbiedniejszymi swymi dziećmi.

Bóg jest mi?o?ci?

Je?eli z?o nie jest napi?tnowane rozzuchwala si?.
11-01-2006 13:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #36
 
kempes napisał(a):Czyli jezeli naprawde pokocham Boga, bedzie On dzialal poprzez mnie? Nie potrafie sobie jednak wyobrazic tego w praktyce...

Kto kocha Boga - pełni jego wolę. Czyli Bog działa przez niego.

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
11-01-2006 13:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #37
 
Czy wszystkie dobre uczynki, jakich dokonam, przypisywac nalezy wplywowi Boga? Ja sam nie jestem w stanie "wymyslic" nic dobrego?
W tym momencie doszedlem niestety do takich samych wnioskow, jak w kontekscie Szatana - mysli i uczynki, dobre i zle, moga pochodzic przeciez ode mnie, a nie od Boga czy Szatana. Czy ja, jako czlowiek, sam nie jestem zdolny do pozytywnej/negatywnej dzialalnosci? No i komu przypisac dzialania neutralne?
11-01-2006 13:23
Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #38
 
kempes napisał(a):Czy wszystkie dobre uczynki, jakich dokonam, przypisywac nalezy wplywowi Boga? Ja sam nie jestem w stanie "wymyslic" nic dobrego?

Nie... Dobre czyny są Twoim dziełem, Ty je wykonujesz. Ja uważam że tego nie da się tak po prostu objąć rozumem - Dobro jest równocześnie dziełem Twoim i Boga. Ty wykonujesz coś w sposób zupełnie wolny, Ty czynisz dobro. Równocześnie Bóg wspiera Cię łaską do czynienia dobra i właściwie to On jako Stwórca jest sprawcą tego że to dobro chcemy czynić.

[ Dodano: Sro 11 Sty, 2006 12:30 ]
A jeśli chodzi o przypisywanie zła szatanowi, to uważam że jest... analogicznie. Szatan skłania do zła, ale wina jest moja, bo to ja w sposób wolny wybieram i czynię zło. Tak jak z dobrem: ja wybieram dobro, a jednocześnie pamiętam że w ten sposób pełnię wolę Boga.

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
11-01-2006 13:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #39
 
Mam pytanko, czy wszystkie "dobre czyny" w/g rachuby człowieka, są zgodne z Wolą Bożą?. Myślę, że nie koniecznie, nawet człowiek uważający się za wierzącego może żle odczytać Wolę Boga względem siebie i innych.

Więc raczej skupił bym się na pełnieniu Woli Bożej, a wtedy wszystko, nawet - to zło, które jest naszym udziałem, Bóg jest wstanie przemienić w dobro.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
12-01-2006 16:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zygmunt Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 271
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #40
 
Wojtek37 napisał(a):Mam pytanko, czy wszystkie "dobre czyny" w/g rachuby człowieka, są zgodne z Wolą Bożą?. Myślę, że nie koniecznie, nawet człowiek uważający się za wierzącego może żle odczytać Wolę Boga względem siebie i innych.

Więc raczej skupił bym się na pełnieniu Woli Bożej, a wtedy wszystko, nawet - to zło, które jest naszym udziałem, Bóg jest wstanie przemienić w dobro.

Brawo panie Wojtku Uśmiech Nic dodac i nic ujac Duży uśmiech

Pozdr. Uśmiech

O Krwi i Wodo, ktoras wytrysnela z Serca Jezusowego jako Zdroj Milosierdzia dla nas ufam Tobie

[Obrazek: Faustina.jpg]
14-01-2006 01:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów