Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bóg sam wystarczy?
Autor Wiadomość
msg Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,107
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #16
 
Moniczka napisał(a):Mówimy że nic nie może nas oddzilić od miłości Boga. Ja dodaję czasem że nic poza nami samymi (jak chcemy się oddalić, nic nas nie zatrzyma).
Źe tak powiem, przecież jest w Biblii napisane, że człowiek sam może się odłączyć od miłości Boga - przeciez ma wolną wolę.

Moniczka napisał(a):Może ktoś potrzebuje na swojej drodze kierownika duchowego, tak zaplanował Bóg, a ten kierownik się nie pojawi - jest przecież wolny, nie musi...
Wydaje mi się, że trochę mylisz pojęcia - bo czym innym jest, że komuś się wydaje, że potrzebuje przewodnika duchowego (i takowy sie nie pojawia), a czym innym jest, że Bóg dla niego zaplanował przewodnika duchowego. Bo jeżeli zaplanował to się prędzej czy później pojawi.


Moniczka napisał(a):Przykład: może dla któregoś z dzieci które człowiek zabił (aborcja) miało mieć ogrom łask i zostać wielkim świętym?
Ja z kolei słyszałem o czyms odwrotnym, że matka urodziła dziecko, dziecko zachorowało i było w stanie agonalnym. Matka modliła się bardzo, żeby to dziecko żyło, ponieważ stało się ono dla niej całym życiem. Prośby zostaly wysłuchane, dziecko wyzdrowiało, z tego co pamiętam to była dziewczynka, która jak zaczęła dorastać wpadła w złe towrzystwo i zaczęła strasznie grzeszyć. I wtedy matka zaczęła się zastanawiać, czy nie lepiej było dla tej dziewczyny umrzeć bardzo młodo i nie zrujnować sobie życia, niż właśnie żyć daleko od Boga, ale żyć "zgodnie z wolą człowieka"...

Nie ga? dopóki nie zbadasz, najpierw si? zastanów, a potem czy? wyrzuty,
Nie odpowiadaj, dopóki nie wys?uchasz, a w ?rodek s?ów nie wpadaj,
Nie wad? si? o rzecz, która ci nie jest konieczna, i nie mieszaj si? do sporu grzeszników!
Dziecko, nie bierz na siebie zbyt wielu spraw, bo je?li b?dziesz je mno?y?, nie b?dziesz bez winy.
I cho?by? p?dzi?, nie dop?dzisz, a uciekaj?c, nie umkniesz.

[Syr 11, 7-10]
07-12-2005 16:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #17
 
msg napisał(a):[Wydaje mi się, że trochę mylisz pojęcia - bo czym innym jest, że komuś się wydaje, że potrzebuje przewodnika duchowego (i takowy sie nie pojawia), a czym innym jest, że Bóg dla niego zaplanował przewodnika duchowego. Bo jeżeli zaplanował to się prędzej czy później pojawi.

No właśnie o to mi chodzi! Czy możliwe jest że się nie pojawi pomimo że Bóg zaplanował ze pojawić się powinien? człowiek ma wolną wolę i Bóg go do niczego nie zmusi.
07-12-2005 17:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #18
 
Ja wierzę w nieomylność Boga. Poza tym On jest ponad czasem i widzi źródła, proces i skutki jednoscześnie, więc nie może człowiek po prostu pokrzyżować Mu plany. Cokolwiek się nie dzieje, jest to za przyzwoleniem Boga, bo cokolwiek człowiek w swej wolności nie wybierze, to i tak Bóg wyciagnie z tego najwyższe dobro Oczko nawet, gdy my tego nie rozuemiemy... "tajemnica to wielka..." Oczko

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
07-12-2005 22:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
voska Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 128
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #19
 
Annnika, takie myślenie prowadzi do nieodpowiedzialnści za siebie i drugiego człowieka. Wszechmoc Boga jest ograniczona wolną wolą. On sam nałozył sobie to ograniczenie i faktycznie są rzeczy, które nie zostaną zrobione jeśli my ich nie zrobimy. Pieko w końcu nie jest puste...

[you] Niech Ci? Pan b?ogos?awi i Strze?e
Niech Ci Pan swój pokój da
Niech mi?o?ci? nape?ni serce Twe
Zawsze z Tob? jest


Zapraszam na moje
FORUM
<><
07-12-2005 22:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #20
 
Dlaczego do nieodpowiedzialności :?: Biorąc pod uwagę, że przy wolności dał nam Bóg też rozsądek i właśnie poczucie odpoweidzialności ( i wiele wiele innych), to ten pakiet może dobrzz zadziałać jeśli współpracujemy z Bożą łaską. Nie mam zamiaru nikogo zwalniać z odpowiedzialności za siebie i innych :!: Źle mnie zrozumiałaś... Oczko

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
07-12-2005 22:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
kasiaa Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 80
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #21
 
Cytat:No właśnie o to mi chodzi! Czy możliwe jest że się nie pojawi pomimo że Bóg zaplanował ze pojawić się powinien? człowiek ma wolną wolę i Bóg go do niczego nie zmusi.
Jeśli chce przyjąć wolę Boga to przyjmnie.Ale wielokrotnie w tym pczekiwaniu przychodzi Szatan który rozsiewa wątpliwości pokazuje inne opcje zawsze niewłaściwe.
08-12-2005 00:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
voska Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 128
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #22
 
Annnika napisał(a):Źle mnie zrozumiałaś...
jest szansa Oczko

[you] Niech Ci? Pan b?ogos?awi i Strze?e
Niech Ci Pan swój pokój da
Niech mi?o?ci? nape?ni serce Twe
Zawsze z Tob? jest


Zapraszam na moje
FORUM
<><
08-12-2005 01:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #23
 
kasiaa napisał(a):
Cytat:No właśnie o to mi chodzi! Czy możliwe jest że się nie pojawi pomimo że Bóg zaplanował ze pojawić się powinien? człowiek ma wolną wolę i Bóg go do niczego nie zmusi.
Jeśli chce przyjąć wolę Boga to przyjmnie.Ale wielokrotnie w tym pczekiwaniu przychodzi Szatan który rozsiewa wątpliwości pokazuje inne opcje zawsze niewłaściwe.

Owszem, ale Bóg zawsze wie, co w konkretnym splocie sytuacji zrobić Oczko jaką opcję przedstawić, jakiego człowieka podsunąć ale zawsze będze szanował czyjąś wolę Uśmiech Tyle, że On nigdy nie ustanie ...

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
08-12-2005 08:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #24
 
voska napisał(a):On sam nałozył sobie to ograniczenie i faktycznie są rzeczy, które nie zostaną zrobione jeśli my ich nie zrobimy.

OK, więc jeśli człowiek nie znajdzie kogoś kto prowadziłby go do Boga, to Bóg powie mu "no, przykro mi, tamten się nie wywiązał z zadania, lądujesz w piekle z jego winy"...

kasiaa napisał(a):Jeśli chce przyjąć wolę Boga to przyjmnie.Ale wielokrotnie w tym pczekiwaniu przychodzi Szatan który rozsiewa wątpliwości pokazuje inne opcje zawsze niewłaściwe.

No dobrze, a jeśli tej woli nie przyjmie a miał być jakby koniecznym ogniwem na drodze do zbawiania dla kogoś innego? Pokrzyżuje plany Boga? Ktoś nie zostanie zbawiony bo ktoś z ludzi coś zawalił? I Bóg nie znajdzie już innej drogi i powie: trudno, to człowiek zawalił sprawę?
08-12-2005 20:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
msg Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,107
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #25
 
Za bardzo w tych swoich rozważaniach stawiasz na człowieka, tak imho. Jeżeli człowiek prawdziwie chce dojść do Boga, to Bóg go odnajdzie. Poza tym przecież Bóg to Bóg, człowiek nie może pokrzyżować mu planów, w tym sensie, że zrobić coś, czego Bóg by nie przewidział. Człowiek ma wolną wolę i w niej się porusza. Sam z siebie człowiek nie jest w stanie nic uczynić.

Nie ga? dopóki nie zbadasz, najpierw si? zastanów, a potem czy? wyrzuty,
Nie odpowiadaj, dopóki nie wys?uchasz, a w ?rodek s?ów nie wpadaj,
Nie wad? si? o rzecz, która ci nie jest konieczna, i nie mieszaj si? do sporu grzeszników!
Dziecko, nie bierz na siebie zbyt wielu spraw, bo je?li b?dziesz je mno?y?, nie b?dziesz bez winy.
I cho?by? p?dzi?, nie dop?dzisz, a uciekaj?c, nie umkniesz.

[Syr 11, 7-10]
09-12-2005 00:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #26
 
msg napisał(a):Jeżeli człowiek prawdziwie chce dojść do Boga, to Bóg go odnajdzie.

Jesteś tego pewien?

A może człowiek może jednak wszystko zepsuć, przecież może nawet życie odebrać... Może gdyby jakiś święty został zabity zanim się nawrócił... To byłby przykład...
09-12-2005 17:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
msg Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,107
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #27
 
Cytat:Jesteś tego pewien?
Jeżeli uznajemy, że mamy wolną wolę i możemy Boga chcieć lub nie chcieć, więc jeżeli chcę, to Bóg pozwoli mi się poznać. Zatem: tak, jestem pewien.

Nie ga? dopóki nie zbadasz, najpierw si? zastanów, a potem czy? wyrzuty,
Nie odpowiadaj, dopóki nie wys?uchasz, a w ?rodek s?ów nie wpadaj,
Nie wad? si? o rzecz, która ci nie jest konieczna, i nie mieszaj si? do sporu grzeszników!
Dziecko, nie bierz na siebie zbyt wielu spraw, bo je?li b?dziesz je mno?y?, nie b?dziesz bez winy.
I cho?by? p?dzi?, nie dop?dzisz, a uciekaj?c, nie umkniesz.

[Syr 11, 7-10]
10-12-2005 15:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #28
 
A jednak mam wątpliwość.

Ostatnio mój znajomy miał problem. Jego żona jest chora, a nie mógł doprosić się przez telefon księdza by przyszedł do niej z Komunią Świętą. Jednak jesteśmy uzależnieni od ludzi w drodze do Boga, od KSięży chociazby.

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
09-01-2006 18:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #29
 
Moniczka napisał(a):A jednak mam wątpliwość.

Monika.... Jak będziesz miała takie wątpliwści to nie wyobrażam sobie twojego życia. Chyba nie jest aż tak źle... To, że jakiś ksiądź nie przyszedł nie oznacza, że Bóg zapomniał o nas. Chcesz siebie zadręczać???

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
09-01-2006 23:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Andr2ej Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 365
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #30
 
voska napisał(a):Annnika, takie myślenie prowadzi do nieodpowiedzialnści za siebie i drugiego człowieka. Wszechmoc Boga jest ograniczona wolną wolą. On sam nałozył sobie to ograniczenie i faktycznie są rzeczy, które nie zostaną zrobione jeśli my ich nie zrobimy. Pieko w końcu nie jest puste...

Świetnie to ujęłaś Vosko. =D> Chciałoby się więcej czytać takich krótkich, rzetelnych tekstów. :jupi:

Bóg jest mi?o?ci?

Je?eli z?o nie jest napi?tnowane rozzuchwala si?.
10-01-2006 03:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów