Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dogmat o Niepokalanym Poczęciu NMP
Autor Wiadomość
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #76
 
Na próżno się domagasz. Wskazałem ci sytuacje i zdarzenia, o których mowa w Piśmie świętym. Jeśli nie potrafisz ich odnaleźć, to niezawracaj głowy.
03-10-2006 22:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #77
 
Leszek napisał(a):Najpierw napisałem
Manipulacja.
Ilu zostało nazwanych pełnymi łaski?
Ilu cieszyło się przywilejem Macierzyństwa Bożego?
Ilu zawsze było wiernym Chrystusowi?
Maryja nie straciła wiary w Zmartwychwtanie swego Syna; inaczej niż apostołowie.
Przykłady i cytaty można by mnożyć, ale po co perły rzucać przed wieprze? Nie pojmą.

Ale ty zająłeś się tylko poniższym tekstem
Przecież już napisałem. Wybiórcze traktowanie Pisma świętego w taki sposób, aby dobrać odpowiednie jego fragmenty do z góry przyjętej tezy.
No i w ten sposób całe twoje rozumowanie okazało się funta kwaków warte.
oczywiście mylisz się, ponieważ tę Twoją wypowiedź też brałem pod uwagę - jako niczego nie udowadniającą, poprzez jej dominującą formę pytającą

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
04-10-2006 02:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #78
 
krzysiek_enoch napisał(a):
M. Ink. * napisał(a):pozostaje zatem pytanie: dlaczego sposób b. miałby być bliższym prawdy od sposobu c.?
W przypadku, gdyby ta sama Biblia pisała o wyjątkowości (pod tym względem) Jezusa a nie pisała o wyjątkowości kogokolwiek innego.
czy Biblia jest ostatecznym kryterium faktów?

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
04-10-2006 02:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Iwona Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 49
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #79
 
Dyskusje dogmatyczne na temat Niepokalanego poczecia Maryi zamknął ostatecznie Pius IX bullą [ Niewyrażalny Bóg ] ogłoszoną 6 grudnia 1854 roku. Tak brzmiały słowa tej bulii;

W pierwszej chwili swego poczecia , ze szczególną łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego , biorąc pod uwagę zasługi Jezusa Chrystusa , Zbawiciela rodzaju ludzkiego , Najświętsza Maryja Panna została zachowana od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego .

Została zachowana , to znaczy , że powinna jak każdy człowiek podlegać grzechowi pierworodnemu , ale jedynie za szczególną łaską Boga została od niego ustrzeżona .Toteż Maryja była poczęta w łasce uświęcającej , była wolna od wszelkich kar związanych z grzechem pierworodnym i była ustrzeżona od doczesnych konsekwencji grzechu pierworodnego. Prawda o Niepokalanym Poczęciu Maryi Panny jest dogmatem wiary z uroczystego nauczania - De fide divina catholica definita .
04-10-2006 11:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #80
 
Iwona napisał(a):Dyskusje dogmatyczne na temat Niepokalanego poczecia Maryi zamknął ostatecznie Pius IX bullą [ Niewyrażalny Bóg ] ogłoszoną 6 grudnia 1854 roku. Tak brzmiały słowa tej bulii;

W pierwszej chwili swego poczecia , ze szczególną łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego , biorąc pod uwagę zasługi Jezusa Chrystusa , Zbawiciela rodzaju ludzkiego , Najświętsza Maryja Panna została zachowana od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego .

Została zachowana , to znaczy , że powinna jak każdy człowiek podlegać grzechowi pierworodnemu , ale jedynie za szczególną łaską Boga została od niego ustrzeżona .Toteż Maryja była poczęta w łasce uświęcającej , była wolna od wszelkich kar związanych z grzechem pierworodnym i była ustrzeżona od doczesnych konsekwencji grzechu pierworodnego. Prawda o Niepokalanym Poczęciu Maryi Panny jest dogmatem wiary z uroczystego nauczania - De fide divina catholica definita .
cóż Iwona ... po prostu mnie onieśmielasz ... Uśmiech

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
04-10-2006 14:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Iwona Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 49
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #81
 
Czemu :?: Ciebie onieśmielam :?:
04-10-2006 17:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #82
 
M. Ink. * napisał(a):
krzysiek_enoch napisał(a):
M. Ink. * napisał(a):pozostaje zatem pytanie: dlaczego sposób b. miałby być bliższym prawdy od sposobu c.?
W przypadku, gdyby ta sama Biblia pisała o wyjątkowości (pod tym względem) Jezusa a nie pisała o wyjątkowości kogokolwiek innego.
czy Biblia jest ostatecznym kryterium faktów?
Faktów nie - nikt tego nie oczekuje. Ale faktów mających ścisły związek z naszą wiarą i pobożnością TAK. Dlaczego tak rzadko Katolicy na tym forum przytaczają wersety Biblijne na poparcie swych twierdzeń?
Prz 30:5-6 Bw
Cytat:(5) Każde słowo Pana jest prawdziwe. On jest tarczą dla tych, którzy mu ufają.
(6) Nie dodawaj nic do jego słów, aby cię nie zganił i nie uznał za kłamcę.
Jr 19:5 Bw
Cytat:i urządzili miejsce ofiarnicze dla Baala, aby swoich synów palić w ogniu całopalenia dla Baala, czego nie nakazałem, o czym nie mówiłem ani też nie myślałem.
J 14:23 Bw
Cytat:Odpowiedział Jezus i rzekł mu: Jeśli kto mnie miłuje, słowa mojego przestrzegać będzie, i Ojciec mój umiłuje go, i do niego przyjdziemy, i u niego zamieszkamy.
2J 1:9 Bw
Cytat:"Kto się za daleko zapędza i nie trzyma się nauki Chrystusowej, nie ma Boga. Kto trwa w niej, ten ma i Ojca, i Syna."
Dz 17:10-11 Bw
Cytat:(10) Bracia zaś wyprawili zaraz w nocy Pawła i Sylasa do Berei; ci, gdy tam przybyli, udali się do synagogi Żydów,
(11) którzy byli szlachetniejszego usposobienia niż owi w Tesalonice; przyjęli oni Słowo z całą gotowością i codziennie badali Pisma, czy tak się rzeczy mają.
04-10-2006 17:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #83
 
krzysiek_enoch napisał(a):Dlaczego tak rzadko Katolicy na tym forum przytaczają wersety Biblijne na poparcie swych twierdzeń?
z jednej - bardzo prostej - przyczyny; bo wszyscy tu wiemy, że znamy Pismo i nie dostrzegamy sensu w tym, żeby po raz kolejny powtarzać sobie nawzajem, że 2+2=4 ...
:wink:

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
04-10-2006 20:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #84
 
Iwona napisał(a):Czemu :?: Ciebie onieśmielam :?:
onieśmiela mnie Twoja elokwencja w aktualnym temacie, trafność spostrzeżeń i pojawienie się we właściwym miejscu o właściwym czasie, oraz we właściwy sposób ... [dalszą część tej wypowiedzi znajdziesz na PW]

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
04-10-2006 20:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
niebieski Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 13
Dołączył: Nov 2009
Reputacja: 0
Post: #85
Re: Dogmat o Niepokalanym Poczęciu NMP
Olgaa napisał(a):Dogmat o Niepokalanym Poczęciu NMP.

Jak go bronić??
Myślę, że w dyskusji z protestantami ten ten może być pomocny, ponieważ uzasadnia ten dogmat na podstawie samej tylko Biblii: http://fronda.pl/blogowisko/wpis/nazwa/n..._sw._28406
16-07-2011 16:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bashca Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 835
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #86
 
krzysiek_enoch napisał(a):Dlaczego tak rzadko Katolicy na tym forum przytaczają wersety Biblijne na poparcie swych twierdzeń?
tam gdzie potrzebne sa cytaty Pisma Świętego tam sie pojawiają, ale jak jest coś zatwierdzone przez Kościół nie potrzeba odwoływać się do PŚ, tymbardziej w kwestii dogmatów
Kościół Katolicki opiera się owszem na Biblii - ale także na decyzjach Papieża które sa pod natchnieniem Ducha Świętego, o czym też w P Św jest mowa
Cytat: A ja ci powiadam, że ty jesteś Piotr, i na tej opoce zbuduję Kościół mój,
a bramy piekielne nie przemogą go.
I dam ci klucze Królestwa Niebios; i cokolwiek zwiążesz na ziemi,
będzie związane i w niebie, a cokolwiek rozwiążesz na ziemi,
będzie rozwiązane i w niebie.
/ Mt 16,18-19 /
Równie dobrze mogłabym spytać sie ciebie dlaczego nie odwołujesz sie do Katechizmu Kościoła Katolickiego. Fakty sa jakie sa dlatego mówiąc o KK powinieneś zacząc od tego fragmentu ewangelii Mateusza na której opiera się to w jaki sposób Kosciół Katolicki na ziemi funkcjonuje. A i o Niepokalanym Poczęciu zatwierdzony jest dogmat , więc nie widze potrzeby cytowania Biblii

"Dla niektórych ludzi twoje życie może być jedyną Biblią jaką przeczytają" Uśmiech
/W.J Toms/
17-07-2011 23:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #87
 
krzysiek_enoch napisał(a):Faktów nie - nikt tego nie oczekuje. Ale faktów mających ścisły związek z naszą wiarą i pobożnością TAK. Dlaczego tak rzadko Katolicy na tym forum przytaczają wersety Biblijne na poparcie swych twierdzeń?
Ja często przytaczam, natomiast przypominam ci, że Katolicyzm nie jest religią księgi. Jest odpowiedzią człowieka na działanie Boga, który nie zamyka się wyłącznie w Biblii, o czym zreszta ona sama mówi. "Jest ponadto wiele innych rzeczy, których Jezus dokonał, a które, gdyby je szczegółowo opisać, to sądzę, że cały świat nie pomieściłby ksiąg, które by trzeba napisać." (J21, 25)
Bóg działa również poza nią tzn, nie wszystko jest opisane w Biblii, Biblia jest w pewnym sensie krystalizacją Słowa Bożego, ale Go nie wyczerpuje. Bóg jego słowo, ma działanie jest znacznie szersze niż biblia. Słowo Boże zawsze wyprzedza Biblię. Zauważ, że spisane słowo Boże w biblii w pewnym momencie się kończy, nie znaczy to wszak, że w tym momencie skończyło sie działanie Boga. Ono trwa, Bóg jest ciągle żywy i Jego ramię wcale sie nie ukróciło. Dlatego trudno znależć potwierdzenie Biblii na każdą tezę. Biblii jeszcze nie było a Bóg działał. Przez tysiąclecia, zanim spisano to co było istotne dla przekazu wiary. On również działa po tym jak zamknięto Biblię.
Chrystus zapowiedział że będzie z nami aż do skończenia świata, więc czemu ograniczać Go tylko do pewnego wycinka Jego działania opisanymi kartami Biblii?
Już wspomnę tylko że np Ewangelie były po prostu katechezami Kościoła pierwotnego, które ktoś dla pewnych potrzeb spisał i te które doskonale zgadzały się z wiarą Kościóła, który dlatego przyjął je do kanonu, bo skoro były tożsame z wiarą, tzn że ich autor posiadał asystencję Ducha Świętego. Albowiem najpierw było działanie Boga, potem wiara ludzi i liturgia jako odpowiedź na to działanie a dopiero potem Pisma. To nie wiara wynika z Pisma ale Pismo z wiary. Nie było Pism NT a Kościół doskonale sobie radził. Pisma powstały w celach praktycznych. Dlatego nie można absolutyzować Pisma kosztem życia i działania Boga w życiu i Kościele mającym jak wspomniałem wyżej; asystencję D.Św. i prawo decyzji nadane przez samego Jezusa , o czym zresztą pisała wyżej Bashka. Oczywiście można by rozwinąć jej post, ale to byłby inny temat. - A i tak gdzieś - dosyć dawno - o tym pisałem na tym forum. Wystarczy poszperać. To było coś o papieżu- o biblijnych podstawach jego godności i prerogatyw. Niestety nie pamietam w w jakim temacie.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
18-07-2011 08:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów