Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Biblia jak dowód na...
Autor Wiadomość
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #16
 
Fakty:
A.jest wiele systemow religijnych, tlumaczacych wszystko (jesli nie pojedynczy wierni, to w kazdym razie najwyzsi kaplani, gguru czy inni zwierzchnicy
B.Jest jeden system ktory w wielu miejscach mowi "nie wiem" a w przynajmniej jednym (Trojca) wlasciwie nie bardzo wie o co chodzi (poza niejasnymi intuicjami)
Pytanie:
Ktory system zostal wymyslony, aby zrozumiec przyrode ?

Nie wiem jaka jest wartosc tego argumentu w Twoich oczach, jednak dla mnie pewnym wyroznikiem (chrzescijanstwa, nie tylko katolicyzmu) jest dogmat o Trojcy.
Juz wyjasniam :
Na poczatek zalozenie : Bog (o ile istnieje) przerasta nas nieskonczenie. Moze byc ?
Teraz wniosek z zalozenia : jesli Bog przerasta nas nieskonczenie, to prawdopodobnie nawet jesli objawi nam jakies prawdy (Prawdy !) o sobie, to nie bedziemy jej w stanie do konca wczytac (a nawet wiecej - malo prawdopodobne bysmy zrozumieli jakas znaczaca czesc tych prawd).
(Pozostawiam tu troche na boku fakt, ze Bog - jako Wszechmocny - moglby sprawic
abysmy zrozumieli. No ale gdybysmy zakladali kazde dzialania Boga, to weszlibysmy
w obszar niemoznosci czynienia jakichkolwiek zalozen.)

Teraz dalej zalozenie : Jesli czlowiek wymysla religie dla celow wlasnych (potrzeba wyjasnienia swiata lub wrecz wyjasnienia tajemnicy Boga, proba panowania nad innymi, proba okielznania strachu przed przyroda itp.), to wymysla cos, co jest w stanie objac.
Ilustracja tego sa wszelkie tzw. religie naturalne (ktore mam za probe realizacji tesknoty czlowieka do Boga) - zawsze jest ktos, kto pojmuje wszystko (guru, mistrz, czarownik), lub wrecz jest "latwe" wytlumaczenie dostepne mniej-wiecej dla wszystkich (wspolczesne sekty, czesc New Age,sekty niby-chrzescijanskie z uproszczona nauka typu "swiadkow", a nawet (niestety) czesto praktyka nauczania chrzescijanskiego w uproszczonej formie).

Natomiast nie znam innej grupy religijnej, ktora mialaby tak "absurdalna" (o ile została wymyślona) prawde wiary jak Trojca ! Wierzymy w Trojce, ale wlasciwie nie za bardzo mamy pojecie co to slowo oznacza. Zaden guru czy mistrz nie jest w stanie tego wytlumaczyc (papiez wie o Trojcy praktycznie tyle co np. ja, czyli nic). Teologowie maja tylko jakies niejasne intuicje, ale w gruncie rzeczy nie za bardzo wiedza o co chodzi. Zupelnie tak, jak gdybym ja probowal "objawic" rachunek rozniczkowy niemowlakowi...
Jak cos takiego mozna wymyslic ?!!!
Zaczyna ona mieć sens dopiero wówczas, jeśli rzeczywiście została objawiona przez Istotę Wyższą.

pozdrawiam
Marek
25-07-2006 12:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #17
 
mój tekst na ten temat:
http://condise.net/templates/www.sivis.a...iblia.html
-Biblia - słowo Boże czy ludzkie?


/mała uwaga: tekst - jak zresztą wszystkie pozostałe na stronce - napisany został przed nawróceniem

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
01-08-2006 15:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #18
Re: Biblia jak dowód na...
Na wykreowanie boga przez człowieka na swoje podobieństwo?


...człowiek wykreowany na boga powiedział:Boga nie ma...
04-09-2007 19:06
Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #19
Re: Biblia jak dowód na...
Helmutt napisał(a):Czy nie sądzicie, że biblia jest największym na świecie dowodem na nieistnienie boga? Na wykreowanie boga przez człowieka na swoje podobieństwo?
Ciekawy jestem Waszych opinii.

no to sie człek nameczył ,żeby takiego boga sobie wyciosac ?!
no i potem sie go BAł np filistyni
a co ja mówie bali sie SAMEGO dzwieku Imienia ,
kiedy powiedziano Jona'szowi wszyscy wołamy do swego boga chodx i ty wołaj moze nas wysłucha .
A KTO JEST TWOIM ELOHIM ?
Jonasz powiedział
YHVH który Stworzył niebo i ziemie
przelekli sie bardzo ....

DLACZEGO sie przelekli - złudzen ?

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
17-09-2007 15:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #20
 
cała filozofia polega na tym, że bóg wymyślił człowieka a nie odwrotnie
najpierw bóg wymyślił a potem powołał do bytu
a byt powołany przez jedynie istniejącego boga mówi :"boga nie ma", stawiając siebie na miejscu tego, który go stworzył
dobre co?
01-10-2007 12:29
Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #21
 
to znaczy Adam powiedział - Elohim - nie ma ?

dziwne?

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
01-10-2007 15:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #22
 
oliwka ty już jesteś przewrażliwiona
ja nie do ciebie to napisałem, ale ogólnie do tych, co twierdzą, że boga nie ma
01-10-2007 15:28
Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #23
 
mosze napisał(a):oliwka ty już jesteś przewrażliwiona
ja nie do ciebie to napisałem, ale ogólnie do tych, co twierdzą, że boga nie ma
przewraźliwiona ?
nie #-o
wiem ,ze nie do mnie ,ale i janiejako " dopowiadam" tym co twierdza :wink:

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
01-10-2007 17:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Didero Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 18
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #24
Re: Biblia jak dowód na...
Cytat:
Helmutt napisał(a):Czy nie sądzicie, że biblia jest największym na świecie dowodem na nieistnienie boga? Na wykreowanie boga przez człowieka na swoje podobieństwo?
Ciekawy jestem Waszych opinii.

Czytając Stary Testament można stracić wiarę , ale obserwując ten świat , niejeden też stracił. Siebie również mam na myśli.

Pamiętam jak pierwszy raz zacząłem czytać ST.Pomyślałem sobie:"Jaki ten Jahwe..."
06-12-2007 15:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #25
Re: Biblia jak dowód na...
Didero napisał(a):
Cytat:
Helmutt napisał(a):Czy nie sądzicie, że biblia jest największym na świecie dowodem na nieistnienie boga? Na wykreowanie boga przez człowieka na swoje podobieństwo?
Ciekawy jestem Waszych opinii.

Czytając Stary Testament można stracić wiarę , ale obserwując ten świat , niejeden też stracił. Siebie również mam na myśli.

Pamiętam jak pierwszy raz zacząłem czytać ST.Pomyślałem sobie:"Jaki ten Jahwe..."
To jest dziwne ale jakże wielu pomyslało to samo .
Ja tez widziałam cierpienie człowieka i NIESPRAWIEDLIWOść BOGA .
Mówiłam ; co ci winien był ten człowiek ,ze chciał sobie patyki uzbierac na ognisko ?
Czy nie mogłes UDAC ,ze go nie widzisz ,odwrócic sie ?
A co ci były winne dzieci w Sodomie i starzy ludzie ,no co ?
O jakże byłam slepa #-o

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
07-12-2007 17:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #26
 
Oliwko,to jest trudno pojąć patrząc na to z naszej perspektywy. I nie można zaraz używać sformułowania "niesprawiedliwość" Boga.

To w Sodomie to nie była niesprawiedliwość,ale słuszny gniew. Jednak z Sodomy ocalał Lot i jego córki. A poza tym Sodoma urągała Imieniu Bożemu i za nic miała nawrócenie.

Nigdy nie używajmy sformułowania "niesprawiedliwość Boga", gdyż Bóg jest sprawiedliwy.

Zerknij że sobie Oliwko do Księgi Hioba. Zło jest dopuszczone tam jako rodzaj próby dla wiary. Później Hiob wszystko otrzymuje spowrotem. We wszystkim jest pokorny : "dał Pan i zabrał Pan" czy "skoro dobro możemy przyjąć z ręki Boga, to czemu zła przyjąć nie możemy". I zwrócimy tam też uwagę na fragment o rozmowie Szatana z Bogiem. Szatan prosi o możliwość dotknięcia Hioba cierpieniem myśląc,że w ten sposób zawładnie duszą Hioba. Wysiłki Szatana ostatecznie spełzają na niczym. Hiob nie zbluźnił i zachowal mocną wiarę.
07-12-2007 20:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #27
 
"Polonium"
Cytat:]Oliwko,to jest trudno pojąć patrząc na to z naszej perspektywy. I nie można zaraz używać sformułowania "niesprawiedliwość" Boga.
Znaszej perspektywy ?
No własnie ileż to dzisiaj sie słyszy o niesprawiedliwości Boga ,o tym jak żada krwi
i ofiar?
Człowiek cielesny jest bardziej od Boga bo widzi człowieka i jego cierpienie a na Boga
patrzy jak na sedziego .
Czy tak nie jest ?popatrz dookoła .
Cytat:To w Sodomie to nie była niesprawiedliwość,ale słuszny gniew. Jednak z Sodomy ocalał Lot i jego córki. A poza tym Sodoma urągała Imieniu Bożemu i za nic miała nawrócenie.
Ale czy człowiek nie jest wyrozumiały ?
jest i powie ci ,no cóz taki jest kazdy a Bóg mógł oszczedzic NIEWINNE dzieci ,bo
uwazamy ,ze dzieci ZAWSZE sa niewinne - czyz nie ?

Cytat:Nigdy nie używajmy sformułowania "niesprawiedliwość Boga", gdyż Bóg jest sprawiedliwy.
Zerknij że sobie Oliwko do Księgi Hioba. Zło jest dopuszczone tam jako rodzaj próby dla wiary. Później Hiob wszystko otrzymuje spowrotem. We wszystkim jest pokorny : "dał Pan i zabrał Pan" czy "skoro dobro możemy przyjąć z ręki Boga, to czemu zła przyjąć nie możemy".
Zerkałam na Hiba i wiesz ,zastanawiałam sie dlaczego ten - chłopina cierpi był jak pionek
na szachownicy ,którym grał Bóg z szatanem .
przeciez Bóg wiedział ,ze Hiob wyjdzie ZWYCIESKO ,to dlaczego ???
Cytat:I zwrócimy tam też uwagę na fragment o rozmowie Szatana z Bogiem. Szatan prosi o możliwość dotknięcia Hioba cierpieniem myśląc,że w ten sposób zawładnie duszą Hioba. Wysiłki Szatana ostatecznie spełzają na niczym. Hiob nie zbluźnił i zachowal mocną wiarę.
Prosi ? szatan ? O NIE .
szatan nie prosi ,on żada ,domaga sie podobnie jak z Piotrem ,ale nie prosi .
Szatan rości sobie prawo do przesiewania ,on chce udowodnic ,ze człowiek wierzy za COś.

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
07-12-2007 21:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #28
 
Oliwka napisała:
Cytat:a Bóg mógł oszczedzic NIEWINNE dzieci ,bo
uwazamy ,ze dzieci ZAWSZE sa niewinne - czyz nie ?

Owszem,małe dzieci są niewinne.Zgodzę się z tym, ale naoglądały się już tyle zgorszeń,że dla dobra ich duszy zostały zabrane spośród oazy zepsucia jaką było miasto Sodoma. To może być trudno nam pojąć.


Oliwko następnie piszesz:
Cytat:Zerkałam na Hioba i wiesz ,zastanawiałam sie dlaczego ten - chłopina cierpi był jak pionek na szachownicy ,którym grał Bóg z szatanem .
przeciez Bóg wiedział ,ze Hiob wyjdzie ZWYCIESKO ,to dlaczego ???

Bóg wiedział,że Hiob wyjdzie zwycięsko, ale pozwolił odczuć Szatanowi gorycz klęski.
07-12-2007 22:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #29
 
"Polonium"
Cytat:Owszem,małe dzieci są niewinne.Zgodzę się z tym, ale naoglądały się już tyle zgorszeń,że dla dobra ich duszy zostały zabrane spośród oazy zepsucia jaką było miasto Sodoma. To może być trudno nam pojąć.
Właśnie tak uważałam ,ale człowiek nie jest zły przez czyn ,ale przez geny
Geny po przodkach czynia człowieka takim a nie innym .
A jesli nie geny to co ?
Dzieci były skazone najprawdopodonie były zdegenerowane genetycznie
to znaczy ze pochodziły z kazirodztwa .
Moze tak jak ci z potopu ?
Widzimy to na przykładzie córek Lota i ich synów .
Cytat:Bóg wiedział,że Hiob wyjdzie zwycięsko, ale pozwolił odczuć Szatanowi gorycz klęski
.
Tak ,zgadzam sie co wiecej pokazał jak Ufa swoim Wiernym Sługom.
To jest naprawdę WIELKI ZASZCZYT .
Zydzi mówia ,ze szatan miał wypic wino z beczki ,bez zrobienia dziurki ?

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
09-12-2007 18:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #30
 
"Nie jest zły przez czyn ale przez geny"...a Jezus mówi ...."cokolwiek uczyniłeś"..... na pytanie zaś uczniów, czy ślepota jest skutkiem grzechu rodziców(choroba wg Żydów była skutkiem grzechu), Jezus kategorycznie zaprzeczył (J 9, 2-3).
Świetna byłaby wymówka..."to nie moja wina - to wina genów" :diabelek: =D>
09-12-2007 19:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów