Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy chrześcijanin powinien gardzić światem?
Autor Wiadomość
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Czy chrześcijanin powinien gardzić światem?
Zaintrygowały mnie wypowiedzi Zygmunta w jednym z tematów - i stą moje pytanie.

Czy chrześcijanin powinien gardzić światem?
21-12-2005 18:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
To zależy co rozumiemy przez "świat".
Jeśli rozumiemy przez ten termin stworzenie - to oczywiście nie, powinniśmy traktować świat jako Boży dar dla nas i szanować go.
Jeśli rozmiemy "świat" [gr. kosmos] jak u św Jana, jako epokę panowania szatana ["księcia tego świata"] nad widzialnym stworzeniem - wtedy powinniśmy się go strzec i gardzić jego wartościami.
Przyczyną problemów interpretacyjnych Biblii jest pomieszanie obu terminów i obu semantyk.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
21-12-2005 18:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
W którymś z tematów Zygmunt napisał (mniej więcej) żę ksiądz nie powinien mieć samochodu albo telewizora, bo sam Bóg my wystarczy. Co myślicie?

[ Dodano: Sro 21 Gru, 2005 17:16 ]
Aha, i stwierdził jeszcze że to jasna i oczywista nauka Jezusa żę mamy gardzić światem

[ Dodano: Sro 21 Gru, 2005 17:16 ]
Hehe a Monika nie może wytrzymać i szuka poparcia bo kompletnie się z tym nie zgadza :!: :!: :!:
21-12-2005 18:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
Moniczka napisał(a):ksiądz nie powinien mieć samochodu albo telewizora, bo sam Bóg my wystarczy. Co myślicie?
Św. Ignacy z Loyoli mówił: to zależy czy te dobra przyczyniają się do wypełnienia podstawowego celu człowieka jakim jest miłość, cześć i służba Boża. Samo posiadanie/nieposiadanie dóbr jest moralnie obojętne. N

Moniczka napisał(a):jasna i oczywista nauka Jezusa żę mamy gardzić światem
Gdyby Jezus gardził światem, nie przyszedłby do nas... A my mamy go przecież naśladować!
Jezus zachęca nas natomiast do wyboru większego dobra, nawet jeśli jest to trudne dobro [por. przypowieść o perle]. No i mówi, że to świat nami gardzi [w J 16].
Pnp 8,7 mówi, że:
Jeśliby kto oddał za miłość całe bogactwo swego domu, pogardzą nim tylko
To znaczy, kto wybiera takie wartości obecnej epoki jak bogactwo kosztem miłości jest godzien pogardy.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
21-12-2005 19:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
jswiec napisał(a):Św. Ignacy z Loyoli mówił: to zależy czy te dobra przyczyniają się do wypełnienia podstawowego celu człowieka jakim jest miłość, cześć i służba Boża. Samo posiadanie/nieposiadanie dóbr jest moralnie obojętne. N

.

dziękuję za potwierdzenie moich własnych poglądów Uśmiech
21-12-2005 19:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
jswiec napisał(a):Św. Ignacy z Loyoli mówił: to zależy czy te dobra przyczyniają się do wypełnienia podstawowego celu człowieka jakim jest miłość, cześć i służba Boża. Samo posiadanie/nieposiadanie dóbr jest moralnie obojętne

od razu to samo przyszło mi na myśl. tak samo jak ogrom wiedzy nie daje radości, tylko jej wewnętrzne smakowanie, podobnie jest ze światem- jest dostępny na wyciągnięcie ręki, tylko trzeba wiedzieć, za co go złapać- w co go ugryźć. nie po to Bóg dał nam świat, coby się nim nie cieszyć. ale wszystko musi służyć wyższym celom- co zresztą potwierdzają wszystkie pisma św Pawła.
'wszystko badajcie, a co szlachetne- zachowujcie'- bodajże z listu do Tesaloniczan. tam, chyba w przedostatnim rozdziale, jest bardzo dobrze określona nasza postawa wobec świata.
pozdrawiam

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
21-12-2005 20:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zygmunt Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 271
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
Moniczka napisał(a):W którymś z tematów Zygmunt napisał (mniej więcej) żę ksiądz nie powinien mieć samochodu albo telewizora, bo sam Bóg my wystarczy. Co myślicie?


Aha, i stwierdził jeszcze że to jasna i oczywista nauka Jezusa żę mamy gardzić światem


Hehe a Monika nie może wytrzymać i szuka poparcia bo kompletnie się z tym nie zgadza :!: :!: :!:

Rzeczywiscie Moniczko tak jest.Sw. Jan pisze w swoim liscie aby nie milowac swiata i tego wszystkiego co jest na tym swiecie gdyz wszystko co jest na tym swiecie to porzadliwosc ciala i oczu i nie pochodzi to od Ojca lecz ze swiata, ktory przemija.

Przegladelem posty brata jaswiec i dodam tylko, ze Pan Jezus przyszedl na ten swiat gdyz go umilowal.Nie umilowal natomiast grzechu, ktory winien byc unikany, malo tego....powinnismy unikac tego wszystkiego co do tego grzechu nas moze prowadzic.

O Krwi i Wodo, ktoras wytrysnela z Serca Jezusowego jako Zdroj Milosierdzia dla nas ufam Tobie

[Obrazek: Faustina.jpg]
22-12-2005 03:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
Zygmunt napisał(a):Sw. Jan pisze w swoim liscie aby nie milowac swiata i tego wszystkiego co jest na tym swiecie gdyz wszystko co jest na tym swiecie to porzadliwosc ciala i oczu i nie pochodzi to od Ojca lecz ze swiata, ktory przemija.

W odpowiedzi zacytuję wypowiedź p.Jacka

Cytat:To zależy co rozumiemy przez "świat".
Jeśli rozumiemy przez ten termin stworzenie - to oczywiście nie, powinniśmy traktować świat jako Boży dar dla nas i szanować go.
Jeśli rozmiemy "świat" [gr. kosmos] jak u św Jana, jako epokę panowania szatana ["księcia tego świata"] nad widzialnym stworzeniem - wtedy powinniśmy się go strzec i gardzić jego wartościami.

Mówiąc o "świecie" św.Jan mówił o złu tego świata. O tym, co w tym świecie nie pochodzi od Boga - czyli o grzechu i sprawach z tym związanych.

[ Dodano: Czw 22 Gru, 2005 14:22 ]
Zygmunt napisał(a):Pan Jezus przyszedl na ten swiat gdyz go umilowal.Nie umilowal natomiast grzechu, ktory winien byc unikany,

I czyż nie powinniśmy Go naśladować? Kochać dobro tego świata (które pochodi przecież od Boga!) a nienawidzić grzechu obecnego w świecie
22-12-2005 15:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #9
 
Nie wiem jak można nie miłować piękna świata. Tego jak fantastycznie jest skonstruowany i jak bardzo potrafi zaskakiwać. Nie wiem jak można tym gardzić...

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
22-12-2005 22:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
Zwłaszcza Offieczko że świat to Boże dzieło i gardzenie nim jest gardzeniem Bożym dziełem.
22-12-2005 22:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
Kiedy czytamy w Piśmie, że mamy czegoś nienawidzić, czy czymś gardzić weźmy pod uwagę to, że zostało napisane dawno temu i w zupełnie innym języku.
Ja dizisiaj uzyłbym raczej zwrotu: "nie przywiązywać się zbytnio" cz też "nie przywiązywać sie w sposób nieuporządkowany". przez zalecenia, że mam "gardzić swiatem", "mieć w nienawiści ojca i matkę" rozumiem po prostu, że Bóg ma być dla mnie wazniejszy niż wszystkie rzeczy czy osoby na tym świecie.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
23-12-2005 10:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zygmunt Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 271
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #12
 
Moniczka napisał(a):
Zygmunt napisał(a):Pan Jezus przyszedl na ten swiat gdyz go umilowal.Nie umilowal natomiast grzechu, ktory winien byc unikany,

I czyż nie powinniśmy Go naśladować? Kochać dobro tego świata (które pochodi przecież od Boga!) a nienawidzić grzechu obecnego w świecie

Caly czas o tym mowie Moniczko.Nie milujmy tego swiata, ktorego zle owoce sa widoczne az nadto.Kochajmy Boze stworzenie, ktore glosi Jego chwale.

Offca napisał(a):Nie wiem jak można nie miłować piękna świata. Tego jak fantastycznie jest skonstruowany i jak bardzo potrafi zaskakiwać. Nie wiem jak można tym gardzić...

Offieczko winnas sie troche bardziej uswiadomic wracajac do mloich postow.

Nie twierdze, ze powinno gardzic sie Bozym stworzeniem lecz tym wszystkim co swiat podlegly zlemu duchowi ma do zaoferowania.

Pozdrawiam i zycze wszystkim wszelkiuego dobra z okzaji Swiat Narodzenia Bozej Dzieciny. Uśmiech

O Krwi i Wodo, ktoras wytrysnela z Serca Jezusowego jako Zdroj Milosierdzia dla nas ufam Tobie

[Obrazek: Faustina.jpg]
25-12-2005 01:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
Zygmuncie wygląda na to że się zgadzamy Uśmiech

Ale przyznam szczerze że czytając Twoje posty z początku rozumiałam je zupełnie inaczej niż je wyjaśniłeś teraz. Może ja źle zrozumiałam... A może warto czasem trochę precyzyjniej pisać? Bo kiedy piszesz że należy gardzić światem to ja to rozumiem tak że trzeba gardzić całym światem, a sam piszesz że masz na myśli gardzenie tylko złem tego świata. A to różnica.

Pozdrawiam Cię i wszystkich serdecznie i świątecznie Uśmiech
25-12-2005 10:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zygmunt Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 271
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #14
 
Moniczka napisał(a):Zygmuncie wygląda na to że się zgadzamy Uśmiech

Ale przyznam szczerze że czytając Twoje posty z początku rozumiałam je zupełnie inaczej niż je wyjaśniłeś teraz. Może ja źle zrozumiałam... A może warto czasem trochę precyzyjniej pisać? Bo kiedy piszesz że należy gardzić światem to ja to rozumiem tak że trzeba gardzić całym światem, a sam piszesz że masz na myśli gardzenie tylko złem tego świata. A to różnica.

Pozdrawiam Cię i wszystkich serdecznie i świątecznie Uśmiech

Wygladana to Moniczko Uśmiech ze zgadzamy sie.To fajnie. Uśmiech Uśmiech
Sw. Jan w 1 Liscie dokladnie to wyjasnia mowiac;

15 Nie miłujcie świata
ani tego, co jest na świecie!
Jeśli kto miłuje świat,
nie ma w nim miłości Ojca.
16 Wszystko bowiem, co jest na świecie, a więc:
pożądliwość ciała, pożądliwość oczu i pycha tego życia
nie pochodzi od Ojca, lecz od świata.
17 Świat zaś przemija, a z nim jego pożądliwość;
kto zaś wypełnia wolę Bożą, ten trwa na wieki.


Tak wiec Moniczko mialem na mysli sposob w jaki Sw.Jan zacheca wiernych do wzgardzenia swiatem grzechu podlegajacym przeminieciu.

Pozdrawiam rowniez serdecznie i swiatecznie.

[Obrazek: sosna_220.jpg]

Zygmunt Uśmiech Uśmiech

O Krwi i Wodo, ktoras wytrysnela z Serca Jezusowego jako Zdroj Milosierdzia dla nas ufam Tobie

[Obrazek: Faustina.jpg]
25-12-2005 16:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
kawazmlekiem Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 37
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #15
 
Zależy, co rozumiemy pod pojęciem "swiat". Jeżeli świat jest to królestwo ciemności, zło,które jest w świecie, na Ziemi, to mamy gardzić- czytaj nie poddać się temu, sprzeciwiać, ale jeśli świat to ogrom stworzenia, piękno przez które poznaje się Stwórcę(patrz Biblia), to chyba nie tylko nie powinno się tym światem gardzić, ale trzeba sie nim zachwycać. :jupi: bo jest on odbiciem potęgi i chwały Boga.

"Ju? nie ?yj? ja, ale ?yje we mnie Chrystus"-rzeczywistos? po Komunii.
27-12-2005 18:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów