Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy chrześcijanin powinien gardzić światem?
Autor Wiadomość
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #16
 
Z wieloma stwierdzeniami zawartymi w tym temacie nie mozna się nie zgodzić. Świat został stworzony przez Boga,więc nie można gardzić czymś,co jest dziełem naszego Stwórcy,on świat stworzył wspaniale. Gardzić natomiast można tym,co niszczy nasze relacje z Bogiem, co nie pozwala na pełnienie jego woli a więc wszelkim przejawem zła,które wprowadza nas w grzech,który jak wiadomo prowadzi do sprzeciwiania się Bogu. To co może pogłębiać nasze relacje z Bogiem jest także częścią tego świata, warto tylko pamiętać,że to wszystko przeminie a my wcześniej czy później pożegnamy ten świat by udać się do lepszego świata i w tym kierunku warto podążać. Jezus przychodząc na świat,pokazał nam jak mamy postępować,aby ten świat był naprawdę piękny i by każdy człowiek mógł kosztować tego co Bóg daje i zachwycać się jego pięknem a przykładem takiej osoby,która z tego korzystała był św.Franciszek: potrafił żyć Bogiem i kosztować tego,co Bóg daje i cieszyć się pięknem tego co Bóg stworzył.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
28-12-2005 00:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zygmunt Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 271
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #17
 
Tomek

Przeczytaj wczesniejsze moje posty i zrozum, ze nie chodzi i o nienawisc do swiata materialnego,ktory zostal stworzony dla czlowieka.Przez pojecie swiat rozumiemy ducha tego swiata i jego przemijajaca porzadliwoscia.Nie bez przyczyny podalem tu urywek z listu Sw. Jana.

Pozdrawiam

O Krwi i Wodo, ktoras wytrysnela z Serca Jezusowego jako Zdroj Milosierdzia dla nas ufam Tobie

[Obrazek: Faustina.jpg]
31-12-2005 04:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #18
 
A ja nadal będę twierdził, że chodzi tu również o swiat materialny, a słowa nienawiść nie mozna rozumieć tak, jak rozumiemy we wsþółczesnym języku polskim. Może lepiej na przykładzie wyjasnię moje rozumienie tego pojęcia.
Weźmy sobie taki telewizor. Sam w sobie, ani zły ani dobry. Może mi pomóc w rozwoju duchowym, kiedy będę go odpowiednio używał. Ale kiedy zacznę go używać w sposób nieuporządkowany, oglądając głupie programy, albo nie pójdę do kościoła bo jest mecz, to juz zaczyna mi szkodzić. I nie mam zacząć nienawidzić swojego telewizora, ale swoich przyzwyczajeń. Nienawidzić to słowo staropolskie, które kiedyś znaczyło mniej kochać. A więc nienawidzić swiat, to znaczy kochać go mniej niż Boga.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
31-12-2005 11:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #19
 
Kyllyan napisał(a):A więc nienawidzić swiat, to znaczy kochać go mniej niż Boga.

Rownież zgoda =D>

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
31-12-2005 13:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zygmunt Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 271
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #20
 
Moniczka napisał(a):
Kyllyan napisał(a):A więc nienawidzić swiat, to znaczy kochać go mniej niż Boga.

Rownież zgoda =D>

Ja tez sie z tym zgodze lecz z ta nienawiscia do rzeczy materialnych to troche sprawa dyskusyjna.

O Krwi i Wodo, ktoras wytrysnela z Serca Jezusowego jako Zdroj Milosierdzia dla nas ufam Tobie

[Obrazek: Faustina.jpg]
31-12-2005 22:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #21
 
Zygmunt napisał(a):Tomek

Przeczytaj wczesniejsze moje posty i zrozum, ze nie chodzi i o nienawisc do swiata materialnego,ktory zostal stworzony dla czlowieka.Przez pojecie swiat rozumiemy ducha tego swiata i jego przemijajaca porzadliwoscia.Nie bez przyczyny podalem tu urywek z listu Sw. Jana.

Pozdrawiam

Wiesz,tu nie chodziło mi o nienawiść do świata materialnego, chodziło mi o wszystko,co niszczy relacje człowieka z Bogiem,co nie znaczy,że jak człowiek ogląda jakieś programy w telewizji,które potrafią budować jego życie w sposób własciwy lub buduje właściwe relacje z Bogiem a przynajmniej ich nie niszczy to telewizor jest "zły". Każda rzecz materialna,która jest tylko dodatkiem,ale nie wpływa niszczącą na relacje z Bogiem,z rodziną nie jest czymś złym.
Duch tego świata raczej nie należy do tych dobrych duchów,gdyby tak było,to ludzie nie czynili by zła,nie niszczyli by własnego życia po przez własne pożadliwości do których doprowadzają ich różne środki czy też rzeczy,fakty. Pożądliwość nie bierze się z niczego. Ważne jest aby korzystać z tego co Bóg daje tak,aby zostały zachowane właściwe relacje z Bogiem i nie niszczyło to życia człowieka.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
01-01-2006 22:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów