Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RM groźne dla Kościoła?
Autor Wiadomość
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #46
 
Działalność Radia Maryja jest bardzo pozytywna dla Kościoła. Radio Maryja jest największym dziełem ewangelizacyjnym Kościoła w sferze mediów. Jest to jedyne polskie ogólnopolskie radio katolickie.

Należy odróżnić demonizujące Radio Maryja wypowiedzi o Radiu Maryja, od wypowiedzi w Radiu Maryja. Z RM robi się demona: Maybach, Partia Maryja, zagłuszanie Bundeswehry i Okęcia, tajne kontakty z KGB, niepłacenie podatków, antysemityzm, rasizm, ksenofobia, sekta, helikopter, przemyt, moherowe berety i te tysiące wyzwisk pod adresem o. Tadeusza Rydzyka i słuchaczy. Po co ta masowa produkcja mitów i kłamstw? Czy na tym polega krytyka? Albo ta niezwykła pogarda wobec słuchaczy... robienie ze słuchaczy takich ubermenschów, podludzi. Ja już mam tego dosyć. Mam dosyć JE Prymasa Michnika.
27-12-2005 01:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #47
 
meritus napisał(a):robienie ze słuchaczy takich ubermenschów, podludzi.

Proszę ja Ciebie:

u(e)bermensch- nadczłowiek

untermensch- podczłowiek :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha:
27-12-2005 03:43
Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #48
 
meritus napisał(a):Cały problem jest w tym, że prawo kościelne odnośnie zakonów jest nieco nieadekwatne do sytuacji. Zakon Najświętszego Odkupiciela (redemptoryści) jest jednym z zakonów działających na tzw. prawie papieskim. Oznacza to w praktyce, że o.Rydzyk podlega prowincjałowi w Warszawie, prowincjał generałowi w Rzymie, a generał zakonu bezpośrednio papieżowi. Problem jest w tym, w jaki sposób Episkopat ma mieć wpływ na Radio Maryja, bo z punktu widzenia jurysdykcji to mają niewiele do powiedzenia.
To niezupełnie tak wygląda. W KPK kan. 593 czytamy: "Z zachowanie w mocy kan. 586, instytuty na prawie papieskim podlegają bezpośrednio i wyłącznie władzy Stolicy Apostolskiej w zakresie wewnetrznego zarządu i dyscypliny".
Sytuacja RM i o. Rydzyka nie dotyczy okoliczności wskazanych przez KPK kan. 593. Rzecz dotyczy działalności apostolskiej na terenie, za który odpowiedzialny jest episkopat Polski.

KPK

kan. 678 par. 1. W sprawach, które dotyczą duszpasterstwa, publicznego wykonywania kultu Bożego oraz innych dzieł apostolskich zakonnicy podlegają władzy biskupów, którym winni okazać uległe posłuszeństwo i szacunek.
kan. 679. Biskup diecezjalny, gdy przynagla bardzo poważna przyczyna, może zabronić członkowi insyttutu zakonnego przebywania na terenie diecezji, jeżeli powiadomionym o tym wyższy przełożony zaniedbał zaradzić sprawie. Sprawę należy natychmiast przedstawić Stolicy Apostolskiej.
kan. 683 par. 2. Biskup diecezjalny może osobiście lub przez kogo innego, podczas wizytacji pasterskiej, jak również w wypadku konieczności wizytować: kościoły i kaplice, do których wierni habitualnei uczęszczają, szkoły oraz inne dzieła religijne lub miłodzierdzia duchowego, powierzone zakonnikom...

Z powyższego wynika, że biskupi mają realną władzę nad RM. Innym kwiatkiem z tej łaski jest fakt, że Konferencja Episkopatu Polski (zgodnie z KPK kan. 681) chce podpisać z RM umowę na działalność apostolską na terenie Polski. W tym celu potrzebne są statuty RM. Biskupi nie mogą się ich doczekać bodajże od trzech lat..
27-12-2005 11:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
NO Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 216
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #49
 
Typowe dla tego kraju.

Jest radio, które bezprawnie i bezpodstawnie używa określenia "katolickie". Radio prowadzi niby-ksiądz i niby-zakonnik.

Wielu biskupów oraz Prymas wypowiadają się o nim negatywnie.

Papież wypowiedział się o działalności tego rodzaju równie negatywnie.

Radio zamieszane jest w bardzo dwuznaczne akcje: np. zbiórka pieniędzy pod pretekstem pomocy stoczni gdańskiej albo poparcie dla inicjatywy zbierania świadectw udziałowych przez fundusz (pod wezwaniem pewnego świętego), który to następnie te świadectwa SPRZEDAŁ !!! Człowiek, który ten przewał wykonał, nadal jet wielkim autorytetem i wypowiada się na antenie tegoż radia.

Radio popiera dwuznaczne niby-autorytety rodem z Trybuny L. i przez takież jest sponsorowane.

Efekt: NIC nie można panu R. i jego rozgłośni zrobić.

Niech ?yje gen Wojtek J.
27-12-2005 13:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anies Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 107
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #50
 
Leszek napisał(a):Oczywiście, że nie jest w myśl zasady, "bo tak powiedział o. Rydzyk". Czy Bp Libera, sekretarz Episkopatu Polski, krytycznie wypowiadający się o RM, też nie jest dla Ciebie autorytetem?

Nie napisałam, że o Rydzyk jest dla mnie autorytetem, to co wyżej napisałam nie odnosi się do RM tylko moich poglądów ogólnie. Jako władzę kościelną szanuję, lecz nie oznacza to, że muszę się ze wszystkim zgadzać. Uważam że nawet sprawujący władzę może zbłądzić, a niestety tak jest w kościele, wielu błądzi, są liberałami. Co do Glempa drażni mnie, że pokazuje się z politykami którzy szkodzą kościołowi.
Owszem JPII też przyjmował wielkich tego świata ale tu czuło się, że to ma swój cel.

Prblem Radia Maryja nie istniałby gdyby nie media, które robią afere. Czasem pokazuje się coś co nie ma znaczenia.

"Jestem Polakiem - wi?c ca?? rozleg?? stron? swego ducha ?yj? ?yciem Polski, jej uczuciami i my?lami, jej potrzebami, d??eniami i aspiracjami."
27-12-2005 15:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #51
 
Anies napisał(a):Prblem Radia Maryja nie istniałby gdyby nie media, które robią afere.
Nieprawda. Samo RM prowokuje swoją ideologią. W moim mieście, Częstochowie, istnieją dwie katolickie rozgłośnie (Fiat i Jasna Góra), które są w porządku i nikt się ich nie czepia.
Glempa możesz nie lubić. Twoja sprawa. Jeżeli jednak Rydzyk publicznie przeciwstawia się przyjętym przez Episkopat stanowiskom, choćby wejście do UE czy Komunia św. na rękę, oznacza to, że w pewen sposób działa poza Kościołem, tworząc swój własny Kościół, rzekomo doskonały i w pełni wierny Ewangelii.
27-12-2005 16:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anies Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 107
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #52
 
Wejście do UE nie było nakazem kościelnym który trzebabyło przyjąć.

"Jestem Polakiem - wi?c ca?? rozleg?? stron? swego ducha ?yj? ?yciem Polski, jej uczuciami i my?lami, jej potrzebami, d??eniami i aspiracjami."
27-12-2005 16:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #53
 
Tu nie chodzi o nakaz. RM, jeżeli chce być radiem katolickim, musi iść w kierunku nakreślonym przez Episkopat. A tak nie jest. Rydzyk uprawia własną politykę kościelną i buduje swój prywatny Kościół. Jeśli chodzi o wstąpienie do UE, to RM posunęło się nawet do fałszowania słów Sługi Bożego Jana Pawła II.
Poszczególni biskupi mogą mieć różne opinie, natomiast stanowisko wypracowane i przyjęte jako wspólne dla całego episkopatu jest zobowiązujące dla mediów katolickich.
27-12-2005 18:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #54
 
Dlatego bardzo mnie cieszy, że w końcu Episkopat zaczął sie na temat RM w ogóle oficjalnie wypowiadać i zwracać uwagę na jego kierunek...

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
27-12-2005 21:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #55
 
Cytat:Dlatego bardzo mnie cieszy, że w końcu Episkopat zaczął sie na temat RM w ogóle oficjalnie wypowiadać i zwracać uwagę na jego kierunek...

Mnie też to cieszy Oczko

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
27-12-2005 21:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #56
 
Semper_malus
Ależ masz ubaw.

NO
Radio Maryja umowę z Episkopatem ma dawno podpisaną. Chodzi o jej odnowienie. Papież wielokrotnie pozytywnie wypowiadał się o Radiu Maryja. 2.XII.2002 swoimi pozdrowieniami uciszył falę ataków na radio, podobnie ostatnio biskupi. Kard. Deskur, jak już wspomniałem, a gdybyś przeczytał to byś wiedział, otrzymał polecenie od Papieża bronienia Radia Maryja.

RM nie przeciwstawiło się przyjmowaniu komunii na rękę, zgłoszono wątpliwości, które sam podzielam i zdaje się większość wiernych (99%) skoro nie przyjmuje w ten sposób. Episkopat poza tym ani nie kazał do UE wchodzić, ani nie zakazał głosować na NIE, więc takie tezy są bezpodstawne Leszku. Prawa do dyskusji odmawiać nie można, można dyskutowac najwyżej nad jej stylem. Leszku swój zarzut uzasadnij, albo publicznie przeproś. RM w sprawie UE nie mówiło innym głosem. To Episkopat przecież powiedział, że Polska nie może utracić suwerenności, mówił też o sprawiedliwych warunkach.
27-12-2005 21:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #57
 
Na temat stanowiska Jana Pawła II i Episkopatu Polski, różniącego się od stanowiska przyjętego przez o. Rydzka, można przeczytać na stronach KAI:

http://ekai.pl/europa/?print=1&MID=3790
27-12-2005 22:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #58
 
Owszem na antenie bardzo często odzywały się głosy przeciwne integracji z UE na określonych warunkach (bardzo żadko kwestionowano samą ideę integracji). Antena Radia Maryja jako jedyna była otwarta na przeciwników wejścia do UE. Obowiązkiem mediów katolickich jest dawanie głosu tym, którzy są go pozbawieni gdzie indziej (deklaracja soborowa o środkach przekazu). Równocześnie funkcjonowała rządowa propaganda, zaś UE finansowała ze swego budrzetu kampanię tylko na TAKJ.

Stanowisko Stolicy Apostolskiej i biskupów nie było kwestionowane na antenie, było też znane słuchaczom.

Co do artykułu Przyciszewskiego. Mam nadzieję, że nie jest to wyraz ignorancji, lecz raczej oszczędności miejsca z jego strony ograniczając argumenty przeciwników wejścia do UE na dyskryminujących warunkach do spraw tożsamości. Śmiesznie to trochę brzmi, gdyż najbardziej przeciw były środkowska mocno patriotyczne. Argumenty były nieco inne. Podstawa to suwerenność i sprawy ekonomiczne oraz kwestia antyreligijności Konstytucji UE. Przyciszewski cytuje rpostulaty Episkopatu odnośnie zachowania suwerenności oraz odniesienia do Boga w Konstytucji UE. Oba warunki nie były spełnione.

W debacie nad ewentualną akcesją na antenie RM dominowały głosy przeciw. Owszem. Warto też jednak pamiętać, że RM jako jedyne w ostatnich tygodniach prowadziło w ramach rozmów niedokończonych debaty zwolenników i przeciwników w równych proporcjach. Ta przewaga przeciwników mogła budzić jakieś zaniepokojenie pewnych środowisk.

Przypomnieć też jednak należy, że kwestia braku poparcia wejścia do UE na dyskryminujących warunkach, czy na jakichkolwiek warunkach nie jest kwestią religijną, czy dogmatyczną. Należy pamiętać, że Kościół też nie nakazał ani nie zakazał głosować w określony sposób, bo ku temu nie miał powodu.
28-12-2005 03:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #59
 
O. Rydzyk dopuszcza do mikrofonu tylko tych, którzy podzielają jego poglądy. W RM niemożliwy jest pluralizm poglądów i pluralizm pobożności. Obowiązuje uniformizm nakreślony przez o. dyrektora.
28-12-2005 09:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #60
 
Gdybyś Leszku więcej wiedział o Radiu Maryja to byś tak nie pisał. Na antenie występują nie tylko ci, którzypodzielają poglądy o.Rydzyka. Pluralizm... pluralizm jest. Ale to nie jest kryterium dla katolickiego medium. Pluralizm... prawda się liczy.
28-12-2005 14:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów