Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Chrześcijanie poza chrześcijaństwem
Autor Wiadomość
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Chrześcijanie poza chrześcijaństwem
Spotkałam się ostatnio z tezą że nauczanie Kościoła - po Soborze Watykańskim II - o różnych kręgach przynależności do Kościoła jest sprzeczne z nauczaniem przedsoborowym. Czy ktoś kto przed soborem wierzył że ludzie nieochrzczeni mogą byc zbawieni przez Jezusa, jakos przyporządkowani do Koscioła nawet jeśli w zyciu o nim nie słyszeli byłby wtedy oskarzony o herezję?

[ Dodano: Sob 24 Gru, 2005 20:46 ]
Bo w ogóle... jak ostatnio poczytałam trochę nauczania Kościoła sprzed ostatniego soboru... to trochę się przeraziłam...

Wyraźnie wyklucza zbawienie poza Kościołem (jeśli dobrze rozumiem - poza widzialnymi granicami Kościoła), straszy potępieniem i klątwą, nie mówi i miłosierdziu... To jakby inny Kościół i inny Bóg... :/:/:/

[ Dodano: Sob 24 Gru, 2005 20:47 ]
Tu wigilia, a ja się źle czuję i spędzam wieczór przy kompie bo rodzinka sobie pojechała :/ I takie właśnie niezbyt optymistyczne refleksje mnie nachodzą.

[ Dodano: Sob 24 Gru, 2005 21:50 ]
Cytat:"Ktokolwiek chce być zbawiony, musi przede wszystkim wyznawać katolicką wiarę, której jeśliby kto nie zachował całej i nienaruszonej, bez wątpienia zginie na wieczność"

(wyznanie wiary św. Atanazego)
24-12-2005 21:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Wszystko zależne jest tak naprawdę od samego Boga a nie człowieka (w sensie Kościoła na ziemi). Bóg naszym osądom i twierdzeniom się nie podporządkowuje. On jest sprawiedliwy i sprawiedliwie postępuje. Jego sprawiedliwość nie jest taka jak nasza ludzka sprawiedliwość. Tak samo Jego spojrzenie na człowieka nie jest takie jak nasze ludzkie spojrzenie na człowieka. Zobacz jak było w Ewangelii. Faryzeusze oburzali się gdy Jezus przebywał w towarzystwie celników i nierządnic. Dla Żydów Ci ludzie byli z ludzkiego punktu widzenia potępieni przez Boga. Jezus temu zaprzeczył chociażby właśnie przez to, że im błogosławił, z nimi przebywał, odpuszczał im ich grzechy. Powiedział nawet, że jest z nich większa radość w niebie niż z powodu 99 sprawiedliwych i że nierządnica pierwsza wejdzie do nieba, niż wielu izraelitów...
Więc nie ograniczajmy Boga ludzkim myśleniem. Wydaje mi się, że zbawienie jest bardziej prawdopoodbne w Kościele niż poza nim, ale co nie znaczy, że człowiek, który żyje w prawości i czyni dobro, ale Boga nie poznał nie będzie zbawiony! Tu raczej chodzi o tych, którzy świadomie odeszli z Kościoła i od Boga i wcale nie chcą do Niego powrócić.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
25-12-2005 12:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
Kościół przedsoborowy traktował ludzi innych wyznań adekwatnie jak św Anastazy i wielu podobnie myślących.
Niemniej nie wszyscy teolodzy myśleli podobnie, św. Augustyn pisał:
- "Bóg ma ludzi, którzy nie należą do Kościoła,
Kościół ma ludzi, którzy nie należą do Boga".
Niestety jego głos został "usłyszany" dopiero w XX wieku.
25-12-2005 13:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
alus napisał(a):Kościół ma ludzi, którzy nie należą do Boga".

Chyba, którzy należą? :coo:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
25-12-2005 13:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
offieczko zgadza się to co napisała alus.

Po prostu niektórzy ludzie będący w Kościele wcale nie kochają Boga i nie należą do Niego - w tym sensie są w kościele ludzie którzy nie należą do Boga.

Alus dziękuję za wyjaśnienie.

[ Dodano: Nie 25 Gru, 2005 13:19 ]
Powiedzcie mi tylko proszę jeszcze czy opinie sprzeczne z opinią Atanazego były uważane za herezje...?

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
25-12-2005 14:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
Moim zdaniem św. Atanazy nieco przegiął i wyolbrzymił tą tezę... Jeszcze raz powtarzam, ten który w oczach ludzi może uchodzić za godnego potępienia, niekoniecznie za takiego może uchodzić w oczach Boga. Tylko Bóg zna dobrze serce człowieka.

[ Dodano: Nie 25 Gru, 2005 ]
Ale zaraz, o którego Atanazego chodziło? Tego z Aleksandrii? :coo:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
25-12-2005 14:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
voska Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 128
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
Generalnie to papież Jan Paweł II też przypominał o tym, ze tylko w Kościele Katolickim jest zbawienie...
Bo to jest tak, że Kościół ma pełnię środków zbawienia nie wyklucza to tego, że nie katolik moze być zbawiony. Dowód? :arrow: Eliasz Uśmiech nie był ochrzczony, był skażony grzechem pierworodnym, zaostał wzięty do nieba. Naprawde nie od nas zależy kto zostanie zbawiony, my mamy zyć tak i wierzyc tak żeby sie w tej grupie znaleźć. I tak nam dopomóż Bóg [-o<

[you] Niech Ci? Pan b?ogos?awi i Strze?e
Niech Ci Pan swój pokój da
Niech mi?o?ci? nape?ni serce Twe
Zawsze z Tob? jest


Zapraszam na moje
FORUM
<><
25-12-2005 19:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
Poprawnie "nie należą do Boga" - każdy człowiek, umiłowane stworzenie Boże, "należy do Boga"
Dokunując jenak różnych wyborów, kierując się egoizmem, pychą,łatwo przejść na stronę zła, wtedy Kościół, Ewangelia, stają się tylko narzędziami. Człowiek taki fizycznie przynależy do Kościoła, a sercem do szatana i staje się powodem zgorszenia. O tych Jezus mówi:"Bo wprawdzie zgorszenie nieuchronnie zachodzić będą, lecz biada człowiekowi, przez którego przychodzi zgorszenie!" Mt 18,7.
25-12-2005 19:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
Offca napisał(a):Ale zaraz, o którego Atanazego chodziło? Tego z Aleksandrii? :coo:

A bo ja wiem... Znalazłam ten cytat i był podpisany tylko imieniem

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
25-12-2005 19:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zygmunt Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 271
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
alus napisał(a):Kościół przedsoborowy traktował ludzi innych wyznań adekwatnie jak św Anastazy i wielu podobnie myślących.
Niemniej nie wszyscy teolodzy myśleli podobnie, św. Augustyn pisał:
- "Bóg ma ludzi, którzy nie należą do Kościoła,
Kościół ma ludzi, którzy nie należą do Boga".
Niestety jego głos został "usłyszany" dopiero w XX wieku.

Bardzo madra wypowiedz Alus Uśmiech Przypomina mi sie Dzienniczek Sw. Faustyny i Nowenna do Milosierdza Bozego.Dzien czwarty Nowenny poswiecony jest duszom pogan i nie znających jeszcze Jezusa.Ci ludzie nie naleza do Kosciola a jednak przyszla ich gorliwosc pocieszyla Serce Boze.

O Krwi i Wodo, ktoras wytrysnela z Serca Jezusowego jako Zdroj Milosierdzia dla nas ufam Tobie

[Obrazek: Faustina.jpg]
25-12-2005 22:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #11
 
alus napisał(a):Kościół przedsoborowy traktował ludzi innych wyznań adekwatnie jak św Anastazy i wielu podobnie myślących.
Niemniej nie wszyscy teolodzy myśleli podobnie, św. Augustyn pisał:
- "Bóg ma ludzi, którzy nie należą do Kościoła,
Kościół ma ludzi, którzy nie należą do Boga".
Niestety jego głos został "usłyszany" dopiero w XX wieku.

Na czym opierasz swoją wizję Kościoła przedsoborowego????

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
26-12-2005 10:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #12
 
Jak najbardziej zgodzę się z tym, co napisała Alus.
Przecież - do tej poy istnieje wiele osób, którym wydaje się, że samo przynależenie do Kościoła daje moc zbawczą - a jest to nieprawdziwy pogląd.
Jedynie rzetelne wypełnianie Bożych nakazów daje możliwość zbawienia dla wszystkich Chrześcijan - a Bóg pozolił przecież na rozwój innych religii.
Zatem - nawet z naszego, czysto ludzkiego punktu widzenia byłoby nielogiczne by Bóg nie dał również szansy na Zbawienie innym - wszystkim tym Sprawiedliwym, którzy rzetelnie stosują się do wymagania swojej religii a szczególnie zaś do Przykazania Miłości.
My mamy po prostu to szczęście, że zostaliśmy Chrześcijanami i że żyjemy wychowani w religii w której istnieje pełniaśrodków zbawczych...
I korzystajmy z tego ...

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
26-12-2005 11:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
Kościół przedsoborowy był instytucjonalny-hierarchiczny. Był postrzegany jako instytucja utworzona przez Chrystusa w której papież, biskupi, kapłani spełniali określone role.
Wierni byli tylko odbiorcami, winni słuchać swych pasterzy i korzystać ze środków zbawienia, które serwuje im Kościół.
Liturgia w łacińskim języku była niezrozumiała, nie było dostępu dla szerokich mas wiernych do Biblii tłumaczonej w językach narodowych.
Sobór Watykański II wprowadził zasadnicze zmiany w tej kwestii - określenie "Mistyczne Ciało Chrystusa", "Lud Boży" wskazuje, że Kościół nie jest tylko instytucją, lecz jest misterium.
- "Człowiek jest pierwszą i podstawową drogą Kościoła,
- Odkupiciel człowieka Jezus Chrystus jest ośrodkiem wszechświata i historii.
- Człowiek odnajduje w Nim swoją właściwą wielkość, godność i wartość swego człowieczeństwa.
- Człowiek zostaje w Tajemnicy Odkupienia na nowo potwierdzony, niejako wypowiedziany na nowo. Stworzony na nowo".
Słowa Jana Pawła II z Encykliki Redemptor hominis" 4.03.1979r - w sposób jasny, klarowny podkreślają zasadnicze różnice w wizji Kościołą przed i po soborowego.
Nie wspominając już upolitycznienia przedsoborowego Kościoła, prób dominacji w dziedzinie władzy świeckiej.
26-12-2005 12:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
kawazmlekiem Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 37
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #14
 
Kościół[glow=red][/glow]ma prawo[glow=444444][/glow]zmieniać to, co sam ustanowił, a liturgię sam ustanowił. Nie moze zmieniać Ewangelii i Tradycji.

"Ju? nie ?yj? ja, ale ?yje we mnie Chrystus"-rzeczywistos? po Komunii.
26-12-2005 12:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #15
 
alus napisał(a):Człowiek jest pierwszą i podstawową drogą Kościoła,
przed soborem było to- Kościół jest podstawową drogą człowieka.
ale co do reszty, alus, nie mogę się zgodzić. nie można tak demonizować Kościoła przedsoborowego. Przecież on też był dla ludzi- o czym świadczy chociażby Bractwo Piusa X, tzw. lefebryści.

kawazmlekiem napisał(a):Kościółma prawo zmieniać to, co sam ustanowił, a liturgię sam ustanowił
nie jest to prawdą. Liturgia jest w tym wypadku złym pojęciem. Liturgię ustanowił sam Chrystus. Natomiast jej celebrację wyznaczył kościół. także celebrację można zmieniać (patrz reformy soborów: trydencekiego, Watykańskiego II). Liturgia jest jedna- celebracji może być wiele.
pozdrawiam

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
26-12-2005 12:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów