Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rycerz Chrystusa moze zadawac smierc bez obaw
Autor Wiadomość
voska Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 128
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #16
 
semper_malus napisał(a):A cóż to za wstrętny relatywizm moralny? Zabił? Zabił!
a czy danie sie zabić bez obrony nie jest wyrafinowaną formą samobójstwa? Bóg dał nam też instynkt samozachowawczy.

[you] Niech Ci? Pan b?ogos?awi i Strze?e
Niech Ci Pan swój pokój da
Niech mi?o?ci? nape?ni serce Twe
Zawsze z Tob? jest


Zapraszam na moje
FORUM
<><
26-12-2005 23:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #17
 
Semper !
Bóg nakazał nam przede wszystkim przeciwstawiać się złu.
Niezależnie od tego, jak jest wyrażane.
Czasem trzeba rzeczywiście nadstawić policzka - a czasem trzeba stanąć wrecz z mieczem (jak to było dawniej) lub karabinem w ręku w obronie człowieka - lub wartości moralnych służących dobru człowieka.

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
26-12-2005 23:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #18
 
voska napisał(a):a czy danie sie zabić bez obrony nie jest wyrafinowaną formą samobójstwa?

no to Jezus był bartdzo wyrafinowanym samobójcą.



Cytat:Bóg dał nam też instynkt samozachowawczy.


W ramach tego instynktu dał nam też potrzeby seksualne a mimo to ludzie nie mogą z niego korzystać tak jakby chcieli.

Ale dlaczego wszyscy tutaj relatywizują przykazanie nie zabijaj? Przecież relatywizm moralkny jest złem! A skoro jest złem to nie wolno zabijać, bo wszelkie uwzględnianie okoliczności jest właśnie relatywizowaniem moralności.

Więc jak to jest? Bo z dekalogu wynika, że zabiajć nie wolno. krótko" NIE ZABIJAJ. A Wy tu mi teraz raz wolno raz nie wolno? Co to ma znaczyć!?!

[ Dodano: Pon 26 Gru, 2005 22:33 ]
ddv napisał(a):Bóg nakazał nam przede wszystkim przeciwstawiać się złu.

Gdziw dekalogu jest coś o przeciwstawianiu sie złu? Bo nie zauważyłem.
26-12-2005 23:32
Odpowiedz cytując ten post
voska Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 128
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #19
 
semper_malus napisał(a):no to Jezus był bartdzo wyrafinowanym samobójcą.
Jezus oddał swoje życie w oifierze - troche inny wymiar zauważ.
Poza tym nieumyślne spowodowanie śmierci to inna kwestia. Broniąc się nie mamy zamiaru zabić tylko się obronić. Nie myślimy o zabijaniu a o przeżyciu. Grzech jest swiadomy i dobrowolny nie zapominaj o tym.

[you] Niech Ci? Pan b?ogos?awi i Strze?e
Niech Ci Pan swój pokój da
Niech mi?o?ci? nape?ni serce Twe
Zawsze z Tob? jest


Zapraszam na moje
FORUM
<><
26-12-2005 23:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #20
 
semper_malus napisał(a):W ramach tego instynktu dał nam też potrzeby seksualne a mimo to ludzie nie mogą z niego korzystać tak jakby chcieli.

Bo ludzkie potrzeby i popędy to nie zabawka. Trzeba umieć z nich korzystać, a nie się nimi bawić.


Cytat:Gdziw dekalogu jest coś o przeciwstawianiu sie złu? Bo nie zauważyłem.

Jakbyś nie wiedział, cały Dekalog o tym mówi, tylko trzeba umieć czytać ze zrozumieniem i między wierszami - innymi słowy znać konteksty.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
27-12-2005 00:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #21
 
Offca napisał(a):Jakbyś nie wiedział, cały Dekalog o tym mówi, tylko trzeba umieć czytać ze zrozumieniem i między wierszami - innymi słowy znać konteksty.

relatywizujesz Owieczko.

A ja myślałem, że dekalog po to został wymyslony by okiełnać ciemną tłuszczę, która nie była zbyt wyrafinowana i nie znała się na kontekstach a jego forma- krótkich szczekających nakazów i zakazów pozwala żyć po bożemu nawet największemu tumanowi.

10 zdań , każe dotyczące czego innego to chyba za mało by się bawić w konteksty. Aha kontekst brxzmi ładniej niż relatywizm co owieczko? zdaje się, że w tym wypoadku chodzi o to samo: zanim się oceni postępowanie człowieka należy uwzglednić okoliczności jakie miały wpływ na to co uczynił.
27-12-2005 01:48
Odpowiedz cytując ten post
Futrzak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 562
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #22
 
W dekalogu piąte przykazanie brzmi dosłownie: "nie morduj". Izraelici przeciez prowadzili swoje wojska i zabijali wrogów ziemi Kanaan dlatego, że Bóg im na to pozwolił.

Wojna to bardzo skomplikowane zjawisko, i nie można go jednoznacznie oceniać. Zabijanie to zabijanie, ale czasy wojny są inne od czasów pokoju.

Jednych powołaniem jest zginąć męczeńsko a innych walczyć mieczem czy karabinem, przeciwstawiając się złu.

If Jah is for me, tell me whom I gon' fear? No i won't fear!
27-12-2005 12:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #23
 
Czyli zabijanie jest rzeczą wzgledną?
27-12-2005 13:00
Odpowiedz cytując ten post
NO Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 216
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #24
 
Cytat:Semper !
Bóg nakazał nam przede wszystkim przeciwstawiać się złu.

Nie daj się zwariować, Semper.
Facet zupełnie nie zna Pisma Świętego i chce Ci, wcinąć przysłowiową "ciemnotę".
W Piśmie Świętym (w jednej z Ewangelii - namiar podam na życzenie) Jezus wyraźnie mówi:

" ... nie sprzeciwiajcie się złemu ... "

Więc gościu twierdzi coś sprzecznego z Pismem Swiętym i z nauką Jezusa.

Cytat:czasem trzeba stanąć wrecz z mieczem (jak to było dawniej) lub karabinem w ręku w obronie człowieka - lub wartości moralnych służących dobru człowieka.

Znowu zajrzyjmy do Pisma Swiętego (którego autor cytowanej wypowiedzi najwyraźniej nie zna) by zobaczyć, co mówi Jezus do św. Piotra, który stanął z mieczem w jego obronie... A mianowicie miecz kazał Piotrowi schować do pochwy i zauważył, że kto mieczem wojuje od miecza ginie.

Biblijną zasadą jest: ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ (nie mieczem i nie karabinem jak próbuje Ci się tu, Semper, wciskać na siłę). Zasada ta głoszona była i jest przez wielu świętych kościoła katolickiego.

Cytat:Nikt nam nie zabrania bronić się, Semper ...
To przecież nasze naturalne prawo do obrony własnej.

Znów "naturalne prawo". Człowieku, zdefiniuj wreszcie to swoje naturalne prawo !!! To ma być naturalne, że starszy człowiek zarżnął nastolatka nożem ??? Wybacz...
To ja nie chcę "naturalnie" żyć w takim "naturalnym świecie".

Na szczęście, Semper, widzę, że sam znasz stosunek Jezusa do tej kwestii i znalazłeś nawet adekwatną jego wypowiedź...
Dodam jedynie, że Jezus kazał oddać też płaszcz temu kto chciał zabrać pelerynę (czy coś w tym stylu) i iść 200 kroków z tym, który zmuszał nas by iść z nim 100 kroków.

Podsumowując tą część wypowiedzi:
Jesteśmy ludźmi - walczącymi (z karabinem w ręku) na codzień ze swoimi słabostkami.

Cytat:Gdyby nie wyprawy krzyżowe ... to Ty nie siedziałbyś przy komputerze i najprawdopodobniej nie korzystałbyś dziś z owoców nauki i techniki jakie mamy obecnie.
Teren Europy opanowany zostałby przez Muzułmanów u których nie doszło do takiego rozwoju uniwersytetów inspirowanych własnie przez religię jak w świecie opartym na Chrześcijaństwie...
Bo prawda jest taka, że gdyby nie nauka i wiedza skrzętnie przechowywana właśnie w przyklasztornych bibliotekach i gdyby nie działania Kościoła zmierzające do otwarcia Uniwersytetów z przyklasztornych i przyparafialnych szkółek oraz gdyby nie mecenat Kościoła nad nauką kulturą i sztuką to na pewno do dziś nic nie przetrwałoby - ani z dzieł Starożytnych - ani z wiedzy gromadzonej skrzętnie przez stulecia ...

Facet nie rozumie, że kultura i nauka Muzułmańska wtedy, gdy ich Imperium sięgało Wiednia, przewyższała znacznie tą (według niego) chrześcijańską w Europie.
Gdyby tak nie było, ci ludzie nie doszliby do Wiednia.

Dzieci w szkole uczą się o osiągnięciach Muzułmańskich uczonych, o sztuce, o tym co miał Wielki Han w swoich namiotach i jak one wyglądały...

Facet nie rozumie prostego związku przyczynowo skutkowego, że " ... u Muzułmanów nie doszło do takiego rozwoju uniwersytetów inspirowanych własnie przez religię jak w świecie opartym na Chrześcijaństwie... " właśnie dlatego, że ci Muzułmanie PRZEGRALI i zostali zepchnięci do roli drugorzędnej.

Facet nie pojmuje, że gdyby Sobieski nie wtłukł Turkom pod Wiedniem, to siedzielibyśmy przy TAKICH SAMYCH komputerach (a może nawet sto razy lepszych - bo tego nikt nie jest w stanie przewidzieć...) tylko na klawiaturze byłyby INNE ZNAKI.
Ten człowiek nie pojmuje takich subtelności.

Facet ponadto zupełnie nie zna historii edukacji i wydaje mu się, że uniewrsytety na świecie powstawały ze... szkółek przyklasztornych !!! Zgroza !!! Oraz, że to mecenat kościoła katolickiego sprawił, że te uniwersytety się rozwijały !!! Odsyłam do literatury w tym zakresie.

Niech ?yje gen Wojtek J.
27-12-2005 14:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #25
 
semper_malus napisał(a):relatywizujesz Owieczko.

Semper, jeszcze raz Cię proszę, zacznij czytać ze zrozumieniem zwłaszcza moje posty! Napisałam, że to Ty powinieneś znać kontekst biblijny, żeby się wypowiadać na temat Dekalogu. Przeczytaj całą Biblię, ale ze zrozumieniem i wtedy pogadamy.


A jak to wszystko odnosiło się do Żydów? Przecież mieli przykazanie "nie zabijaj", a czemu kamienowali i krzyżowali???

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
27-12-2005 14:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #26
 
"Żeby okiełznać tłuszczę" - jak to twierdzi Semper - Żydzi "wymyślili" (używając jego słownictwa) Dekalog który - tak na dobrą sprawę - był sprzeczny z interesami władców - mimo to musieli go przestrzegać i Dekalogowi się poddawać.
A sam Dekalog służy przecież dobru człowieka - nikt przy zdrowych zmysłach nie zaneguje jego zasadności.
No cóż - kilka tysięcy lat później "oświeceni" ateiści używali o wiele mniej delikatnych metod do "okiełznania tłuszczy" (i to dosłownie) Smutny ...
I to po wielu tysiącleciach rozwoju moralności i myśli filozoficznej (wynikającej nota bene z ... Dekalogu i nauczania Chrystusa)...
Zatem - "ateizm" to najzwyklejsze ... cofniecie moralności o kilka tysięcy lat wstecz ...
Wypominając przy okazji to, że kilka - set czy tysięcy lat temu mordowano w imię Wiary ...
Deja vu, czy co :coo:

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
27-12-2005 19:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #27
 
ddv, czy to odpowiedź do mojego pytania? Bo jeśli tak to nie bardzo ją zrozumiałam :mrgreen:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
27-12-2005 19:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #28
 
Nie, to coś innego, Offieczko Oczko
- po prostu zastanawiam się nad tym, jak przekazać Semperowi iż nawet w obecnej chwili istnieje coś takiego jak "ingerencja w obronie praw człowieka" oraz "bratnia pomoc" - czyli dokładnie to samo, co działo się paręset lat temu ... :roll:
I dokładnie tak samo możnaby dziś oceniać Amerykanów - którzy dopuścicli się przecież znęcania nad jeńcami wojennymi - pomimo tego, iż nastapił ogromny rozwój moralności od czasu "wypraw krzyżowych".
Możnaby się również pokusić o jakieś fragmenty z "inwazji NATO na Jugosławię" - wraz z wybrykami jakichś żołnierzy
A dołóżmy jeszcze do tego, typową przecież dla "niezorientowanych" upraszczającą mentalność - np. że "Amerykanie to chrześcijanie" - i będziemy mieć analogię tego co się wypisuje na temat "wypraw krzyżowych" i tego, co miało miejsce tak naprawdę ...

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
27-12-2005 20:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #29
 
ddv napisał(a):Zatem - "ateizm" to najzwyklejsze ... cofniecie moralności o kilka tysięcy lat wstecz ...


ddv napisał(a):I to po wielu tysiącleciach rozwoju moralności i myśli filozoficznej


jaka moralność takie skutki. Skoro tysięce lat morlaność sie rozwineła i doszło do tego do czego doszło to widać moralnosć ta nie jest warta funta kłaków.

A komuniści mordowali ludzi nie w imię ateizmu , ale z tego samego powodu z jakiego prześladował ludzi kościoł- chcieli tak jak kościół mieć monopol mna prawdę. I tyle.

Ateizm określa relację człowieka do Boga, a nie wzajemne realcje międzyludzkie.

Po za tym na ile się orientuje z jednego z powyższych postów ddv Ty manipulujesz Biblią i przeinaczasz treści w niej zawarte.
27-12-2005 20:43
Odpowiedz cytując ten post
voska Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 128
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #30
 
NO napisał(a):nie sprzeciwiajcie się złemu
podaj ten kontekst ok? Bo mam wrażenie że coś pokręciłeś (w BT takiego sformuowania nie ma) a jeśli się nie mylę to jest coś w tym znaczeniu i dalej ma ale zło dobrem zwycieżajcie... Jesli tak to jest too manipulacja w stylu: Judzasz poszedł i powiesil się. I widział Bóg ze to było dobre. Idź wiec ty i czyń podobnie... To też jest w Biblii...

[you] Niech Ci? Pan b?ogos?awi i Strze?e
Niech Ci Pan swój pokój da
Niech mi?o?ci? nape?ni serce Twe
Zawsze z Tob? jest


Zapraszam na moje
FORUM
<><
28-12-2005 00:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów