Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy można odwołać grzech?O niezmienności moralności Kościoła
Autor Wiadomość
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Czy można odwołać grzech?O niezmienności moralności Kościoła
Zastanawia mnie czy jeśli Kościół kiedyś głosił że coś jest grzeszne a potem zmienił zdanie to czy na sumieniu danego człowieka rzeczywiście ciąży grzech?

Cytat: papież Innocenty XI w 1679 roku uznał, że kto współżyje ze swoją żoną tylko dla własnej rozkoszy, ten popełnia grzech powszedni

Dziś patrzy się na sprawę chyba nieco inaczej.

No to skoro moralność się zmieniła to ten któś miał na sumieniu grzech??

[ Dodano: Nie 25 Gru, 2005 21:18 ]
To zmienia się ta nauka o moralności czy się nie zmienia? Jest NIEOMYLNA czy tez... omylna?

[ Dodano: Nie 25 Gru, 2005 21:30 ]
W ogóle... coraz częscie, w zwązku z różnymi tematami przekonuję się że nauczanie Kościoła przeszło ogromną ewolucję i nie jest to samo... I że ja takiego nauczania jak to które było dawniej nie potrafiłabym uznać za swoje i podporządkować się mu.

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
25-12-2005 22:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Moniczko, kto współżyje z żoną TYLKO dla WŁASNEJ rozkoszy... To jest grzech i w dzisiejszych czasach. Nie chodzi tu o wspólne dawanie sobie przyjemności, bo to nie grzech. Chodzi o egoistyczne wykorzystywanie małżonki tylko dla własnych przyjemności, nie dbając o jej uczucia :? To równa się z uprzedmiostowieniem współmałżonka, a więc jest grzechem.
Nie do końca chyba zrozumiałas ten fragment Oczko

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
26-12-2005 01:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
Zgoda Offieczko.

Ale poszukam jeszcze kilka innych ciekawych fragmencików.

Czytałam chociażby że grzechem miałoby być stosowanie niekórych pozycji we współzyciu małżeńskim...

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
26-12-2005 01:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
Moniczka napisał(a):Czytałam chociażby że grzechem miałoby być stosowanie niekórych pozycji we współzyciu małżeńskim...

Cóż, jeśli zagrażają zdrowiu, życiu ;P , godności czy szacunkowi współmażonka, no to faktycznie mogą być złe Oczko

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
26-12-2005 01:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
No nie wiem Offieczko czy o to chodziło, ale chyba nie przytoczę tego tu o się zrobo Offtopic

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
26-12-2005 01:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
Moniczka napisał(a):No nie wiem Offieczko czy o to chodziło, ale chyba nie przytoczę tego tu o się zrobo Offtopic

Przytocz, przecież chodzi o udowodnienie, czy faktycznie materia grzechu się w oczach Kościoła na przestrzeni wieków zmienia.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
26-12-2005 01:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
Po przestudiowaniu tego zagadnienia dowiedziałam się ze te niezgodności między moralności wtedy i teraz brały się głownie z ... różnic w rozwoju nauki o człowieku, choćby medycyny... Więc chyba bez sensu jest coś cytować bo sama już widzę że się myliłam.

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
30-12-2005 11:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów