Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
O hierarchii w Kościele
Autor Wiadomość
Tomek ptak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 258
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #16
 
Fajnie spodobało mi sie porównanie wiary do jakiegokolwiek meczu. A że jestem zapalonym kibicem porówna to do takiej sytuacji:
Bóg-trener kóry mówi co i jak jak postępowac w czasie gry.
Kapłani-rozgrywający, którzy starają sie wprowadzić to wszystko w życie
Drużyna-to ci , którzy idą za głosem "trenera" i próbują Jego plan wproadzić w życie (z lepszym lub gorzym skutkiem)
Kibice-niestety tylko ci którzy tylko "dopingują" niestety....

?WIECIE MOIM MIASTEM
POLPAK MO
IM ?YCIEM
JEZUS MOIM PANEM
09-01-2006 16:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #17
 
Cichociemny napisał(a):Przypomnij mi na jakie to pytania unikam odpowiedzi ???

Patrz 7 postów wyżej.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
09-01-2006 17:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #18
 
Offca napisał(a):No właśnie podałam te fragmenty Pan Zielony
Jeśli się bracia protestanci tak z tym nie zgadzają, niech powiedzą więc jak odczytują te "podziały" nota bene zawarte w samej Biblii :] i co przez nie rozumieją.

Jesli ci chodzi o to pytanie to chyba wyraźnie określiłem mój pogląd tutaj :

Cytat:Nikt nie neguje że w kościele jest podział co do funkcji , a co to ma wspólnego z hierarią a w szczególności z podziałem na duchowieństwo i laikat ....

Tak się składa że nieszczęśliwie po wielu latach miałem ponowną wątpliwą przyjemność z nowym rokiem zetknięcia się z przedstawicielami katolickiego duchowieństwa i żeby dużo nie mówić utwierdziło to spotkanie moje odczucia i poglądy w tej swerze , a że sytuacja była bardzo nieprzyjemna i delikatna tym bardziej zniesmaczyłem się okrutnie.
Dla mnie wyglądało to już nie jako podział na duchowieństwo i pospulstwo ale na urzędników i petentów , przy czym cie pierwsi maja władzę (nad duszami) trzymajac tych drugich w nieświadomości skrzętnie to wykorzystują zdzierając kasę ile wlezie z przerażonych i uległych petentów . Czyli władza kasa ciemnota(plebsu) i strach . No ale to może taka powinna być norma a ja jedynie nie jestem obiektywny . :|

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
09-01-2006 18:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #19
 
Jakoś - dziwnym trafem - ja prawie nigdy nie miałem żadnych negatywnych odczuć ze spotkań z Kapłanami.
Takie sytuacje (negatywne odczucie) zdarzyły mi się może dwa - cztery razy w życiu ...
Zbieg okoliczności, czy też sprawa 'nastawienia" się na spotkanie z osoba duchowną :coo:
Widzisz, Cichociemny - ja nie biorę Kapłana ani za jakiegoś "ideała" chodzącego po ziemi - ani za kogoś, kto ma jakąś "mniejszą wartość".
Uważam Kapłanów za LUDZI - takich jak ja.
Z tą "drobną" różnicą że są oni dla mnie Przewodnikami duchowymi i ekspertami do spraw Wiary.

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
09-01-2006 19:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #20
 
ddv napisał(a):Jakoś - dziwnym trafem - ja prawie nigdy nie miałem żadnych negatywnych odczuć ze spotkań z Kapłanami.
Takie sytuacje (negatywne odczucie) zdarzyły mi się może dwa - cztery razy w życiu ...
Zbieg okoliczności, czy też sprawa 'nastawienia" się na spotkanie z osoba duchowną :coo:
Widzisz, Cichociemny - ja nie biorę Kapłana ani za jakiegoś "ideała" chodzącego po ziemi - ani za kogoś, kto ma jakąś "mniejszą wartość".
Uważam Kapłanów za LUDZI - takich jak ja.
Z tą "drobną" różnicą że są oni dla mnie Przewodnikami duchowymi i ekspertami do spraw Wiary.

Zapewniam cie że nie chodzi o nastawienie , ja nigdy nie traktowałem księży jako "nadludzi" ani nie wymagałem aby byli ideałami i mam postawę do nich taką jak do zwykłych ludzi . Wiem że zdarzają się różne postawy negatywne i pozytywne i zmartwie albo uciesze cie ale to nie domena tylko katolików wśród innych kościółów też zdarzają się czarne owce :? .
Nie o to mi chodzi nie o konkretnych ludzi ale a patologiczny system (w moim odczuciu) wyrywania kasy od szarych członków kościoła.
Ja akurat trafiłem do KK załatwiając pogrzeb i widziałem jak się to odbywa byłem zszokowany urzędowym podejściem nakierowanym na zysk , a o duchowej pociesze ........tam nawet nikt nie wspominał.
Najgorsze jest to że wierni psioczą i płacą bo nie widzą innego wyjścia. W zamian (za słone pieniądze moim zdaniem) otrzymują kościelnego urzędnika "odwalającego pańszczyzne" . I to nie moje protestancki nastawienie ,ale to również opinia katolickiej gawiedzi zebranej post factum :|

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
09-01-2006 19:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #21
 
I tym sposobem zeszliśmy z hierarchii w Kościele, na temat księży i pieniędzy :roll:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
09-01-2006 19:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #22
 
Offca napisał(a):I tym sposobem zeszliśmy z hierarchii w Kościele, na temat księży i pieniędzy

bo to się zawsze jakoś łączy pośrednictwo kapłanów między ludźmi a Bogiem od dawien dawna popłacało (i to nawet kiedy KRK w zamysłach nie było), biznes stary jak świat ale co to ma wspólnego z chrześcijaństwem ???? Nie te wzorce

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
09-01-2006 20:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #23
 
A ja się zastanawiam nad tym, ileż to jeszcze można pomawiać Kapłanów o "biznes" i "interesowność" :coo:
Temat stary jak świat - i chwyt dawno stosowany przez antyklerykałów w celu odrywania wiernych od Kościoła.
Dodajmy do tego - że najczęściej BEZZASADNIE.

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
09-01-2006 20:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #24
 
ddv napisał(a):A ja się zastanawiam nad tym, ileż to jeszcze można pomawiać Kapłanów o "biznes" i "interesowność" :coo:
Temat stary jak świat - i chwyt dawno stosowany przez antyklerykałów w celu odrywania wiernych od Kościoła.
Dodajmy do tego - że najczęściej BEZZASADNIE.

Niestety, bracie i tacy się przecież zdarzają. Afaera z Stella Maris - to nie błahostka.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
09-01-2006 20:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #25
 
Owszem, Wojtku - ZDARZAJĄ SIĘ - temu nikt nie zaprzeczy.
Wcale to jednak nie oznacza, iż większość Kapłanów to ludzie interesowni.
Jest wręcz na odwrót. Większość to osoby poświęcające się swojej pracy - i swojemu powołaniu.
Na dodatek są to osoby będące pod stałą presją niesłusznych zazwyczaj posądzeń i oskarżeń.
Nie dajmy się zwariować.

Prosiłbym również o poczekanie z wyrokowaniem - do czasu, aż ujawni się szczegóły tej afery.
Może się bowiem różnie okazać ...

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
09-01-2006 22:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #26
 
Please, chłopaki, skończcie już :!: Smutny ;(

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
09-01-2006 22:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #27
 
ddv napisał(a):Owszem, Wojtku - ZDARZAJĄ SIĘ - temu nikt nie zaprzeczy.
Wcale to jednak nie oznacza, iż większość Kapłanów to ludzie interesowni.
Jest wręcz na odwrót. Większość to osoby poświęcające się swojej pracy - i swojemu powołaniu...

Jak najbardziej się z Toobą bracie zgadzam. Zaś co do afery, to już miejwięcej wiadomo o jak wielką kasę chodziło. Zresztą osobiście znam, kilku kapłanów, którzy coś niecoś wiedzą i o innych krętactactwach w naszej diecezji.

Ale - to też są ludzie, i podlegają takiemu samemu prawu grzechu jak świeccy. Przecież wiesz, że staram się ich nie sądzić, od tego są sądy i Bóg.

Ja ze swej strony staram się zawsze za nich modlić. Bo to jedyne lekarstwo na zło, co dotyczy również każdego z nas , z osobna.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
10-01-2006 14:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #28
 
Offca napisał(a):I tym sposobem zeszliśmy z hierarchii w Kościele, na temat księży i pieniędzy


No tak księża i pieniądze- czysta abstrakcja :coo:

Co do hierarchii jakim cudem dla wiernych biskup jest jako tzw. alter Christus tj zastępuje wiernym samego Chrystusa- czy to nie przejaw pychy?
10-01-2006 15:39
Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #29
 
semper_malus napisał(a):Co do hierarchii jakim cudem dla wiernych biskup jest jako tzw. alter Christus tj zastępuje wiernym samego Chrystusa- czy to nie przejaw pychy?

każdy chrześcijanin ma być drugim Chrystusem - w tym sensie ze ma tak bardzo się do Niego upodabniać.

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
10-01-2006 16:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #30
 
Semper ...
A skąd ci się wzięło że Biskup "zastępuje" Chrystusa ?
Papieże są namiestnikami Chrystusa na ziemi.
Biskup dla nas nie jest żadnym "bogiem".
Jest po prostu Apostołem - osobą prowadzącą nas do Chrystusa i ekspertem Wiary.

[ Dodano: Wto 10 Sty, 2006 ]
PS - Wojtku chętnie zapoznałbym się z materiałami na temat, który podałeś.
Przyznam, że nie znam finały tej sprawy Smutny
Proszę, "podaj" mi to na "PW" bo tutaj "trochę" Oczko rozmywamy temat tym wątkiem.

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
10-01-2006 16:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów