Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Świętej świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa
Autor Wiadomość
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #1
Świętej świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa
(Syr 3,2-6.12-14)

Cytat:Pan uczcił ojca przez dzieci, a prawa matki nad synami utwierdził. Kto czci ojca, zyskuje odpuszczenie grzechów, a kto szanuje matkę, jakby skarby gromadził. Kto czci ojca, radość mieć będzie z dzieci, a w czasie modlitwy swej będzie wysłuchany. Kto szanuje ojca, długo żyć będzie, a kto posłuszny jest Panu, da wytchnienie swej matce: Synu, wspomagaj swego ojca w starości, nie zasmucaj go w jego życiu. A jeśliby nawet rozum stracił, miej wyrozumiałość, nie pogardzaj nim, choć jesteś w pełni sił. Miłosierdzie względem ojca nie pójdzie w zapomnienie, w miejsce grzechów zamieszka u ciebie.

Ciekawy tekst co myślicie o tym :?:
30-12-2005 17:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Bardzo ładny fragment, ale w praktyce czasem bardzo trudno odnosić się zawsze do rodziców jak opisał to Syrach. A w ogóle to baaardzo lubię księgę Syracha :mrgreen:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
30-12-2005 17:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #3
 
No właśnie ta księga nazywa się Mądrości Syracha więc czy stosowanie się do niego nie było by dobnre :?:

Ale właśnie prawdą jest, że ciężko nam to spełniać Smutny
30-12-2005 20:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
Hmmm skoro to je z Syracha, to czemu u mnie na mszy powiedzieli, że to z Syracydesa? Zamiennie się tych imion używa?

BTW z księgi Syracha naprawdę można wiele wartościowych wskazówek wyczytać.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
30-12-2005 21:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Swiderek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 264
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
Tak ten dzisiejszy fragment mnie osobiście "ruszył". Szkoda że ja tak rzadko sobie z tego zdaje sprawę Smutny Naprawdę świetnie byłoby gdyby tak wszystko się toczyło Uśmiech

"Rozmy?lam nad mi?o?ci?
co ?wiat znaczy?a moc?
i ucze si? pojmowa? j?" ^_^
30-12-2005 23:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
Offca napisał(a):Hmmm skoro to je z Syracha, to czemu u mnie na mszy powiedzieli, że to z Syracydesa? Zamiennie się tych imion używa?

BTW z księgi Syracha naprawdę można wiele wartościowych wskazówek wyczytać.

Offaca bo ja sie pomyliłem to nie Syracha tylko Syracydesa Język
31-12-2005 09:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #7
 
Daidossku, ale w Biblii nie ma księgi Syracydesa, przynajmniej w tych nowych wydaniach. Wiec musi to być używane wymiennie Uśmiech

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
31-12-2005 12:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Swiderek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 264
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
Offca ja zauważyłam przy szukaniu tego fragmentu że to jest Mądrość Syracha Uśmiech

"Rozmy?lam nad mi?o?ci?
co ?wiat znaczy?a moc?
i ucze si? pojmowa? j?" ^_^
01-01-2006 22:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sylwia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 64
Dołączył: Jun 2007
Reputacja: 0
Post: #9
 
Jest temat o rodzinie Pana Jezusa,wiec znowu sie zapytam (hehe niedługo chyba bedziecie mieli mnie dosc,ale naprawde zalezy mi na tych odpowiedziach).
Cytat:53 Gdy Jezus dokończył tych przypowieści, oddalił się stamtąd. 54 Przyszedłszy do swego miasta rodzinnego, nauczał ich w synagodze, tak że byli zdumieni i pytali: «Skąd u Niego ta mądrość i cuda? 55 Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam16, a Jego braciom17 Jakub, Józef, Szymon i Juda? 56 Także Jego siostry czy nie żyją wszystkie u nas? Skądże więc ma to wszystko?» 57 I powątpiewali o Nim. A Jezus rzekł do nich: «Tylko w swojej ojczyźnie i w swoim domu może być prorok lekceważony». 58 I niewiele zdziałał tam cudów, z powodu ich niedowiarstwa.
Chodzi mi o to pogrubionym drukiem.Czy to znaczy ze Jezus miał rodzenstwo,czy to raczej odnosi sie do tego,iz moze kiedys mowili na znajomych i przyjaciol:bracia i siostry?

A teraz dla mnie najwazniejsze i bardzo zawikłane.
Z Ewangelii Mateusza:
Cytat:Prawdziwi krewni Jezusa20


46 Gdy jeszcze przemawiał do tłumów, oto Jego Matka i bracia21 stanęli na dworze i chcieli z Nim mówić. 47 Ktoś rzekł do Niego: «Oto Twoja Matka i Twoi bracia stoją na dworze i chcą mówić z Tobą». 48 Lecz On odpowiedział temu, który Mu to oznajmił: «Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi?» 49 I wyciągnąwszy rękę ku swoim uczniom, rzekł: «Oto moja matka i moi bracia. 50 Bo kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką»22.
Marek pisze tak samo,wiec nie podaje.
I Łukasza:
Cytat:Prawdziwi krewni Jezusa6

19 Wtedy przyszli do Niego Jego Matka i bracia, lecz nie mogli dostać się do Niego z powodu tłumu. 20 Oznajmiono Mu: «Twoja Matka i bracia stoją na dworze i chcą się widzieć z Tobą». 21 Lecz On im odpowiedział: «Moją matką i moimi braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je».
Chodzi mi o to podkreslone grubym drukiem.I najabrdziej z ewangelii Łukasza,inne dałam dla porownania,zebyscie nie musieli szukac juz.
Dlaczego Pan Jezus tak powiedział? :shock: :shock:
Czy to znaczy,ze Jego Matka nie wypełniala słowa Bozego>Przeciez to nieprawda.Ale z tej odpowiedzi Chrystusa tak jakos mi sie dziwnie zrobiło.W całej Biblii Pan Jezus sie tak ładnie do wszytskich zwraca,nawet do grzesznikow.A tutaj do swojej Matki,ktora do Niego przyszła,to jakos tak mi sie wydaje,ze dziwnie.
Czy On byl zły na swoją Matke?Myslałam,ze jak uczniowie MU powiedza,ze przyszła Jego Matka,to ze usciska ją albo cos.
Moją matką i moimi braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je»
Dlaczego takie cos?Nie rozumiem tego i chyba nie zrozumiem.
ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je
Jak czuła sie Jego Matka gdy to usłyszala?Moze ja to tak odbieram,ale naprawde ta jedna jedyna odpowiedz w Biblii wydaje mi sie taka smutna.Smutny;(
POmozcie!!!!
07-06-2007 18:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #10
 
Sylwia napisał(a):Moze ja to tak odbieram,ale naprawde ta jedna jedyna odpowiedz w Biblii wydaje mi sie taka smutna.Smutny;(

Sylwio, nie wszystko w Biblii należy rozumieć w sposób dosłowny Uśmiech

Jeśli chodzi o tych braci Jezusa, to nie są oni dosłownie jego rodzonymi braćmi, ale chodzi tu o krewnych, kuzynów, braci stryjecznych. W hebrajskim i aramejskim nie ma osobnych wyrazów na określenie krewnych rodziny, tak jak u nas Oczko

A jeśli chodzi o kwestię fragmentu <<Moją matką i moimi braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają >> , to Jezus podkreśla tu wyższość więzi duchowych niż cielesnych. Co nie znaczy oczywiście, że Jezus nie kochał swojej matki, bo kochał. I to bardzo.
Tutaj krótki komentarzyk na ten temat: http://www.fbiblos.org/Ewangeliarz/Wed%C...fault.aspx

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
07-06-2007 18:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #11
 
Daidoss napisał(a):
Offca napisał(a):Hmmm skoro to je z Syracha, to czemu u mnie na mszy powiedzieli, że to z Syracydesa? Zamiennie się tych imion używa?

BTW z księgi Syracha naprawdę można wiele wartościowych wskazówek wyczytać.

Offaca bo ja sie pomyliłem to nie Syracha tylko Syracydesa Język

nie pomyliłeś syracydes to greckie imię syracha...mosze pzdrawia
04-09-2007 21:41
Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
"Sylwia".
Cytat:Czy to znaczy ze Jezus miał rodzenstwo,czy to raczej odnosi sie do tego,iz moze kiedys mowili na znajomych i przyjaciol:bracia i siostry?
i tak i nie a znaczy to ,ze to Miriam miała wiecej dzieci JAHszua niewliczaj do tego
On był zrodzony na innych zasadach .

Cytat:A teraz dla mnie najwazniejsze i bardzo zawikłane.
Z Ewangelii Mateusza:
[quote]Prawdziwi krewni Jezusa20


46 Gdy jeszcze przemawiał do tłumów, oto Jego Matka i bracia21 stanęli na dworze i chcieli z Nim mówić. 47 Ktoś rzekł do Niego: «Oto Twoja Matka i Twoi bracia stoją na dworze i chcą mówić z Tobą». 48 Lecz On odpowiedział temu, który Mu to oznajmił: «Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi?» 49 I wyciągnąwszy rękę ku swoim uczniom, rzekł: «Oto moja matka i moi bracia. 50 Bo kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką»22.
Marek pisze tak samo,wiec nie podaje.
I Łukasza:
Cytat:Prawdziwi krewni Jezusa6

19 Wtedy przyszli do Niego Jego Matka i bracia, lecz nie mogli dostać się do Niego z powodu tłumu. 20 Oznajmiono Mu: «Twoja Matka i bracia stoją na dworze i chcą się widzieć z Tobą». 21 Lecz On im odpowiedział: «Moją matką i moimi braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je».

CIEKAWE
Cytat:Chodzi mi o to podkreslone grubym drukiem.I najabrdziej z ewangelii Łukasza,inne dałam dla porownania,zebyscie nie musieli szukac juz.
Dlaczego Pan Jezus tak powiedział? :shock: :shock:
Czy to znaczy,ze Jego Matka nie wypełniala słowa Bozego>Przeciez to nieprawda.Ale z tej odpowiedzi Chrystusa tak jakos mi sie dziwnie zrobiło.W całej Biblii Pan Jezus sie tak ładnie do wszytskich zwraca,nawet do grzesznikow.A tutaj do swojej Matki,ktora do Niego przyszła,to jakos tak mi sie wydaje,ze dziwnie.
Czy On byl zły na swoją Matke?Myslałam,ze jak uczniowie MU powiedza,ze przyszła Jego Matka,to ze usciska ją albo cos.
[b]Moją matką i moimi braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je»

Dlaczego takie cos?Nie rozumiem tego i chyba nie zrozumiem.
ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je
Jak czuła sie Jego Matka gdy to usłyszala?Moze ja to tak odbieram,ale naprawde ta jedna jedyna odpowiedz w Biblii wydaje mi sie taka smutna.Smutny;(
POmozcie!!!![/b]

DOKłADNIE miałam takie same watpliwosci ba nawet wiecej OBURZYłAM sie na Jezusa
jak tak mozna niby tak uczy niby taki dobry a tu masz SZOK!
przychodzi matka a On zamiast wyjsc do niej to mówi - A KTO TO MOJA MATKA !!!?
co zalekcewazenie co za ponizenie -
Według mnie powinien wyjsc iiii .. no iii co ?
tak mozna by widziec ze Miriam nie wszystko rozumiała ze nie WIERZYłA w to KIM JAHszua był .
ale to sie zmieniło kiedy wraz z pozostałymi synami i córkami czekali az zostan
Obleczeni Moca z Wysoka .

><><
Cytat:offca
Jeśli chodzi o tych braci Jezusa, to nie są oni dosłownie jego rodzonymi braćmi, ale chodzi tu o krewnych, kuzynów, braci stryjecznych. W hebrajskim i aramejskim nie ma osobnych wyrazów na określenie krewnych rodziny, tak jak u nas Oczko
TAAAK i oni dorosli faceci trzymali sie CIOCI ? =D>
czy nie mieli własnej rodziny matki ojca ?
niby dlaczego zawsze sa wymieniani z Miriam ?
to mamienie -czyz nie ?

niby dlaczego Miriam nie miała wiecej rodzic JAHszua to KTOS INNY poza Czasem
przyszedł na pewien Czas nie mieszajcie w głowach .
napisano jak napisano .
Jakub to syn Miriam i "brat" JAHszua
nawet BRACIE Jego nie wierzyli w NIEGO .
a niby dlaczego maja to byc kuzyni ???
czy ciocie i wujkowie sa ujeci ,ze niewierzyli w NIEGO ?
a moze wierzyli bardziej niz Miriam ?/

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
17-09-2007 15:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
Oliwka - pretendujesz do znawczyni Pisma św, a nie wiesz takich oczywistych rzeczy, że w języku aramejskim czy hebrajskim nie ma odrębnych wyrazów na koreslenie "kuzyn" lub "kuzynka".
Dlatego powinowactwo rodzine określano mianem "brat" lub "siostra".
"Siostra Matki Jego, Maria żona Kleofasa (J 19,25)...matka Jakuba i Józefa (Mt 27,56).
Maria siostra Maryji....dwóm córkom rodzice nadali to samo imię?????...logiczne zatem, że Maria żona Kleofasa, matka Jakuba i Józefa była kuzynką Maryji Matki Jezusa.
Nie wiesz także, że Prawo Mojżeszowe ze wzgledu na macierzyństwo nie wymagało od kobiet pielgrzymowania do Jerozolimy - a "Rodzice jego chodzili co roku do Jerozolimy na Święto Paschy" (Łk 2,41)....Jezus był Pierworodnym, trudno sądzić aby Maryja corocznie odbywała drogę ok 100 km do Jerozolimy, obarczona gromadką małych dzieci.
19-09-2007 10:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
Cytat:"alus"Oliwka - pretendujesz do znawczyni Pisma św, a nie wiesz takich oczywistych rzeczy, że w języku aramejskim czy hebrajskim nie ma odrębnych wyrazów na koreslenie "kuzyn" lub "kuzynka"
.

Nie ,nie pretenduje jako znawczyni Pism bo oni byli obłudni , - biada wam uczeni w piśmie
wiem tyle ile wiem i nic ponad to .
no nie wiem czy nie ma - moze ben-dod ?
Cytat:Dlatego powinowactwo rodzine określano mianem "brat" lub "siostra".
"Siostra Matki Jego, Maria żona Kleofasa (J 19,25)...matka Jakuba i Józefa (Mt 27,56).
Maria siostra Maryji....dwóm córkom rodzice nadali to samo imię?????...logiczne zatem, że Maria żona Kleofasa, matka Jakuba i Józefa była kuzynką Maryji Matki Jezusa.
Własnie - siostra matki jego , a nie jej
a jesli bracia jego
a nie bracia- siostry matki jego .
Dlaczego tak usilnie chce sie dowieść ,ze to nie bracia ?
Jakób brat Panski
jakie klarowne ?
Jakób brat siostry matki jego
jakie klarowne ?
Czy to nie zastanawiajace - kuzyni podazali z ciocia i dlaczego tak czesto sie TO podkresla
nie lepiej był o przemilczec ?
czy ci kuzyni sa wiecej warci od ich rodziców ?
Cytat:Nie wiesz także, że Prawo Mojżeszowe ze wzgledu na macierzyństwo nie wymagało od kobiet pielgrzymowania do Jerozolimy - a "Rodzice jego chodzili co roku do Jerozolimy na Święto Paschy" (Łk 2,41)....Jezus był Pierworodnym, trudno sądzić aby Maryja corocznie odbywała drogę ok 100 km do Jerozolimy, obarczona gromadką małych dzieci
><><><
Dlaczego ? przeciez całe rodziny podążały a dzieci brało sie wybiórczo
jak do Czestochowy albo do innych miejsc
Jesli chodzili corocznie i nie przeszkadzało im że JAHszua był malenki ?
to dlaczego mieli zaprzestac z innymi dziecmi .

No i takie pytanie ,co kogo obchodzi ze kuzyni niewierzacy ?

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
19-09-2007 14:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #15
 
Gdy Jezus był maleńki, jak piszesz, to wraz z Maryją i Józefem przebywał w Egipcie.
"Dzieci brało się wybiórczo"...a pozostałe pozostawiało na kilka dni na pastwę losu? Duży uśmiech .
Może Jezus też zastosował "wybiórczą metodę" i z krzyża powierzył opiekę nad swoja Matką Janowi?...skazując tym samym swoich "braci" na odrzucenie?...w Izraelu to synowie mieli obowiązek opiekowania się owdowiałą matką ....nie pełnili tej zaszczytnej funkcji tylko ludzie niegodni.
Właśnie brak rodzeństwa był przyczyną wyznaczenie przez Chrystusa opiekuna dla swojej Matki, albowiem bezdzietne wdowy były skazane na miłosierdzie gminy, świątyni - vide. prorokini Anna.
19-09-2007 17:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów