Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Katolicyzm - dlaczego?
Autor Wiadomość
black_Coder Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 2
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Katolicyzm - dlaczego?
Jak przekonacie kogokolwiek, ze katolicyzm jest dobry, a inne religie "fe"?
30-12-2005 22:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
A kto mówi, że inne są "fe"?

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
30-12-2005 22:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
black_Coder Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 2
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
hmm... żle się wyraziłem.. sorx - chodziło o to, że dlaczego katolicyzm jest "prawdziwszy" od innych religii
30-12-2005 22:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
Hmmm... ja myślę, że się znów nieco źle wyraziłeś Oczko Bo coż masz na myśli mówiąc inne religie? Masz na myśli buddyzm? Religie pogańskie? Islam? Judaizm? Katolicyzm jeśli chodzi o zbawienie wcale nie jest "lepszy" od innych chrześcijańskich wyznań jak prawosławie, protestantyzm, grekokatolicyzm. Wiara w Jezusa Chrystusa jako jedynego Pana i Zbawiciela w tych religiach chrześcijańskich, jest chyba głównym wyznacznikiem zbawienia. Ale to Kościół Katolicki wywodzi się z tego Kościoła pierwotnego, apostolskiego, powszechnego.
Jeśli chodzi o kompletnie inne religie, to Kościół chrześcijan tym przewyższa inne, że ma właśnie prawdziwego zbawiciela. Boga, który stał się człowiekiem, który nosi nasze boleści i który oddał życie dla naszego zbawienia.
Myślę, że tutaj powinen wypowiedzieć się ktoś bardziej obeznany w teologii, bo ja niestety zbyt dużych kompetencji z tej dziedziny formalnie nie posiadam. Po prsotu jestem w tym Kościele, na inny bym go w życiu nie zamieniał i wierzę. :mrgreen:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
30-12-2005 23:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
templariusz Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 10
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
black_Coder napisał(a):Jak przekonacie kogokolwiek, ze katolicyzm jest dobry, a inne religie "fe"?
Sprawa jest dosć trudna do naświetlenia w kilku zdaniach. W racjonalistycznym i scjenytycznym XXI wiku trudno jest udowdnić coś obiektywnie nierelatywnego.

Inne religie nie nosza chyba przymiotnika "fe" conajwyżej są nieprawdziwe. wiem ze to twierdzenie nie pasuje do antropocentrycznej i relatywnej interpretacji czasów współczesnych ale Kościól Katolicki jest jedynym prawdziwym Kościołem Chrystusowym .

Offca napisał(a):Katolicyzm jeśli chodzi o zbawienie wcale nie jest "lepszy" od innych chrześcijańskich wyznań jak prawosławie, protestantyzm, grekokatolicyzm. Wiara w Jezusa Chrystusa jako jedynego Pana i Zbawiciela w tych religiach chrześcijańskich, jest chyba głównym wyznacznikiem zbawienia. Ale to Kościół Katolicki wywodzi się z tego Kościoła pierwotnego, apostolskiego, powszechnego.

To bardzo niebezpieczne stwierdzenie . Chrystus zalożył jedn Kościól ( a nie kilka). Dał mu wszystkie przymioty konieczne do zbawiania ludzi i nie potrzeba innych Kościołów do tego celu, wrecz przeciwnie wszelkie związki religijne czy schizmatyckie wschodnie czy protestanckie nie mają ani jednego z przymiotów prawdziwego Kościoła Chrystusowego.

Myślałem długo nad argumentami potwierdzajacymi prawdziwosć , pełnosc i jedynosć Kościoła Katolickiego posród innych nieprawdziwych. I jedyne co przyszło mi na mysl to zjawisko opętania i egzorcyzmy. Jedynymi kapłanami doprowadzajacymi do pełnego uwolnienia opętanego od złego ducha , sa kapłani Świetego Kościoła Rzymskiego.

Polecam jako lekture "Wyznania egzorcysty", "Nowe wyznania egzorcysty" i "Egzorcyści i przychiatrzy" autorstwa Gabriella Amortha. Naświetlaja one w jaki sposób działa Boza łaska, przedstawiaja problem zła i jego oddziaływanie na swiat ludzi i dowodza jedynozbawczosći prawdy katolickiej.

Zdaje sobie sprawe ze nie ma sensu przytaczać kupe encykli, tekstów soborowych o tym ze KK jest jedynymi prawdziwym Kosciołem. Zechciej zapoznać sie z problematyką egzorcyzmów i opętań a moze da Ci to jakieś powody do refleksji.

Pozdrawiam i zycze duzo Bozej łaski
Templariusz
31-12-2005 00:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
templariusz napisał(a):To bardzo niebezpieczne stwierdzenie . Chrystus zalożył jedn Kościól ( a nie kilka). Dał mu wszystkie przymioty konieczne do zbawiania ludzi i nie potrzeba innych Kościołów do tego celu, wrecz przeciwnie wszelkie związki religijne czy schizmatyckie wschodnie czy protestanckie nie mają ani jednego z przymiotów prawdziwego Kościoła Chrystusowego.

Zgadzam się templariuszu, dlatego wolę by się ktoś bardziej obeznany wypowiadał Uśmiech Pewnie żle się wyraziłam.
Ale z drugiej strony zobacz, że przecież w pozostałych Kościołach chrześcijan (nie mówię o tych takich dziwacznych odłamach nowopowstających i mnozących się jak króliki, który każdy mówi co innego 8-[ ) także na pewno jest zbawienie, ale tamte Kościoły są uboższe w to co napisałeś wyżej, a co jest ważne. Czy w obrządku prawosławnym czy grekokatolickim istnieją również te sekramenty, które mamy w KK, czy się mylę?

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
31-12-2005 00:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Crusader Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 37
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
Offca napisał(a):Hmmm... ja myślę, że się znów nieco źle wyraziłeś Oczko Bo coż masz na myśli mówiąc inne religie? Masz na myśli buddyzm? Religie pogańskie? Islam? Judaizm? Katolicyzm jeśli chodzi o zbawienie wcale nie jest "lepszy" od innych chrześcijańskich wyznań jak prawosławie, protestantyzm, grekokatolicyzm.

kochani, nie stwarzajmy wrażenia, że wiary rzymskokatolicka i greckokatolicka czymś się różnią między sobą. Nasi unici mają liturgję w starocerkiewnosławiańskim, a także - niestety - po ukraińsku, my po łacinie, a także - niestety - po polsku.

ale to ten sam Kościół, mający tego samego papieża, dogmaty, świętych !! Możemy do nich chodzić na Mszę św, korzystać z ich sakramentów. I w ten sposób możemy się ubogacić. Tym wszystkim różnią się grekokatolicy od wszelkich zielonoświątkowców, adwentystów i innych charyzmatyków

pozdrowienia

[ Dodano: Pią 30 Gru, 2005 23:48 ]
Offca napisał(a):Ale z drugiej strony zobacz, że przecież w pozostałych Kościołach chrześcijan (nie mówię o tych takich dziwacznych odłamach nowopowstających i mnozących się jak króliki, który każdy mówi co innego 8-[ ) także na pewno jest zbawienie, ale tamte Kościoły są uboższe w to co napisałeś wyżej, a co jest ważne. Czy w obrządku prawosławnym czy grekokatolickim istnieją również te sekramenty, które mamy w KK, czy się mylę?

nie ma zbawienia poza Kościołem katolickim. Kto go świadomie odrzuca, ten jest pewniakiem, jeśli chodzi o potępienie. (oczywiście każdy może pojednać się tuż przed śmiercią i fakt ten będzie znany jedynie P. Bogu - to inna sprawa).

zwracam uwagę, że możliwe jest takze zbawienie tych, którzy Kościoła, Chrystusa nie poznali. Ale szanse na to są znacznie mniejsze, bo ludzie ci nieszczęśni nie uzyskują łask poprzez sakramenty, a poprzez brak chrztu są w stałej - jak naucza Kościół - niewoli szatana.

dlatego tak ważną i cenną rzeczą jest działalność misyjna i szerzenie prawdziwej wiary Uśmiech

obro?ca doktryny przed fa?szywymi nowinkami

bezkompromisowy antykomunista i antynazista

najwybitniejszy Papie? XX wieku wci?? czeka na kanonizacj?
[Obrazek: pius_xii.jpg]
Pio XII santo subito !!
31-12-2005 00:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
templariusz Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 10
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
Offca napisał(a):Ale z drugiej strony zobacz, że przecież w pozostałych Kościołach chrześcijan (nie mówię o tych takich dziwacznych odłamach nowopowstających i mnozących się jak króliki, który każdy mówi co innego )

Dziwaczne wspólnoty oczywisćie warto zostawić bez komentarza, bo wiekszosć z nich nawet nie uznaje instytucji sakramenty nie mówiać już o sukcesji apostolskiej.Codzień ponoć powstaje 200 kosciołó z kórych wsztystkie roszcza sobie prawo do jedynozbawczosci :wink: .

Offca napisał(a):także na pewno jest zbawienie
Zbawienie jest tylko tam gdzie jest Kościół Chrystusowy(vide Katolicki). Oczywiscie racje ma świety Tomasz Anielski Doktor gdzy mówi że każdy człowiek ma od Boga tyle łaski aby sie zbawić, ale nie każdy ma możnosć bycia w Kosciele Katolickim. Nawet jeśli ktokolwiek nie bedący katolikiem będzie zbawiony to będzie zbawiony dzięki zasługom Chrystusa i co najciekwasze w Kościele Katolickim( tutaj jest kwestia należenia do duszy i ciała Kościoła).Ale nigdy nie wolno mówić ze kosćioły schizmatyckie czy heretyckie mają łaskę prowadzenia do zbawienia, tak nie jest(to jest indyferentyzm). Jeli ktokolwiek się zbawia to zbawia sie w katolicyzmie, niekoniecznie bedąc katolikiem

Offca napisał(a):Czy w obrządku prawosławnym czy grekokatolickim istnieją również te sekramenty, które mamy w KK, czy się mylę?
Grekokatolicy jak inni unici sa katolikami rzymskimi z wyznania wiary i są w pełnej łaczności z odwiecznym Rzymem. ale z prawosławnymi jest już inaczej, oni maja ważne sakramenty i sukcesję ale te sakramenty udzielają nieprawomocnie, udzielają łaski której im udzielać nie wolno , bo nie sa kapłanami Koscioła Powszechnego(niestety).

Jeśli Was interesuje problematyka zbawienia niekatolików to polecam lekture:
http://msza.net/m/i/cz15_00.html
31-12-2005 00:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #9
 
Crusader napisał(a):nie ma zbawienia poza Kościołem katolickim.

A kto się urodził i chował w Kościele ewangelickim, albo protestanckim?


Crusader napisał(a):kochani, nie stwarzajmy wrażenia, że wiary rzymskokatolicka i greckokatolicka czymś się różnią między sobą. Nasi unici mają liturgję w starocerkiewnosławiańskim, a także - niestety - po ukraińsku, my po łacinie, a także - niestety - po polsku.

ale to ten sam Kościół, mający tego samego papieża, dogmaty, świętych !! Możemy do nich chodzić na Mszę św, korzystać z ich sakramentów. I w ten sposób możemy się ubogacić. Tym wszystkim różnią się grekokatolicy od wszelkich zielonoświątkowców, adwentystów i innych charyzmatyków

Dobrze, tak tylko palnęłam Oczko Muszę się więc kiedyś do nich przejść Uśmiech



Crusader napisał(a):Ale szanse na to są znacznie mniejsze, bo ludzie ci nieszczęśni nie uzyskują łask poprzez sakramenty, a poprzez brak chrztu są w stałej - jak naucza Kościół - niewoli szatana.


No ale w takim razie tutaj też wszystko może zależeć od Pana Boga. Nie powinniśmy Go ograniczać własnymi osądami, że jak już ten poza Kościołem, to na pewno do Nieba szybko nie trafi. Sam pewnie wiesz, że wielu takich, co nie poznali Boga, żyje święciej niż nie jeden katolik na świecie :|

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
31-12-2005 00:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Crusader Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 37
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
Offca napisał(a):
Crusader napisał(a):nie ma zbawienia poza Kościołem katolickim.

A kto się urodził i chował w Kościele ewangelickim, albo protestanckim?

dzieci włączane są poprzez chrzest do Kościoła - bo taka jest moc sakramentu. Wraz z osiągnięciem dorosłości odłączają się od Kościoła przechodząc do sekt, w których są ich rodzice lub poznają naszą wiarę i stają się katolikami

Cytat:
Crusader napisał(a):Ale szanse na to są znacznie mniejsze, bo ludzie ci nieszczęśni nie uzyskują łask poprzez sakramenty, a poprzez brak chrztu są w stałej - jak naucza Kościół - niewoli szatana.

No ale w takim razie tutaj też wszystko może zależeć od Pana Boga. Nie powinniśmy Go ograniczać własnymi osądami, że jak już ten poza Kościołem, to na pewno do Nieba szybko nie trafi. Sam pewnie wiesz, że wielu takich, co nie poznali Boga, żyje święciej niż nie jeden katolik na świecie :|

nikt nie mówi o ograniczaniu łask Bożych. Ale nie róbmy wrażenia, że poza Kościołem masz większą szansę na zbawienie niż będąc w nim i przestrzegając niełatwych wymogów nałożonych nam przez Chrystusa.

inaczej działalność misyjna nie miałaby sensu !!

pozatem, nie przesadzałbym ze świętością ateistów i agnostyków. Jeśli człowiek szuka Boga, to Go znajduje. Jeśli szuka go do śmierci, to raczej mówi, że szuka niż szuka Oczko

obro?ca doktryny przed fa?szywymi nowinkami

bezkompromisowy antykomunista i antynazista

najwybitniejszy Papie? XX wieku wci?? czeka na kanonizacj?
[Obrazek: pius_xii.jpg]
Pio XII santo subito !!
31-12-2005 01:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
templariusz Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 10
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
Porze wAs o lekture tej publikacji, ona rozjaśnia naukę Kościoła o zbawieniu, jest ona pełna radosći i miłosci. Stwierdzenie św. Cypriana wymaga zaś doprecyzowania.
Jeszcze raz polecam ta ksiażkę.
31-12-2005 01:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #12
 
Crusader napisał(a):Wraz z osiągnięciem dorosłości odłączają się od Kościoła przechodząc do sekt, w których są ich rodzice lub poznają naszą wiarę i stają się katolikami

Ale może nie nazywajmy sektami innych wyznań chrześcijańskich bo to mocno naginane i myślę obraźliwe stwierdzenie :? Czy wiesz w ogóle czym jest sekta i jakie warunki musi spełnić by była nazwana sektą? :|

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
31-12-2005 01:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Crusader Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 37
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
racja, nie ma to kontekstu pozytywnego

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sekta

Termin sekta oznacza najczęściej podgrupę religijną, różniącą się od innych grup swoistymi praktykami religijnymi oraz swoistym doborem pism kanonicznych. W ujęciu teologicznym dotyczy grupy wyznaniowej, która oddzieliła się od macierzystej organizacji kościelnej dla zaznaczenia swojej odrębności w kwestiach doktryny, liturgii i organizacji wspólnoty religijnej tworząc nową wspólnotę wyznaniową, wysoce ekskluzywną. Najczęściej wśród wyznawców tradycyjnego kościoła ma ona znaczenie pejoratywne.

ale w kontekscie tego, co pisałem, to mam nadzieję, że się nie dziwisz

obro?ca doktryny przed fa?szywymi nowinkami

bezkompromisowy antykomunista i antynazista

najwybitniejszy Papie? XX wieku wci?? czeka na kanonizacj?
[Obrazek: pius_xii.jpg]
Pio XII santo subito !!
31-12-2005 01:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #14
 
Cytat:ale w kontekscie tego, co pisałem, to mam nadzieję, że się nie dziwisz

Tak, ale jest to błędne myślenie Uśmiech Przechodziłam kurs o sektach i niestety jest to bardzo wąska definicja, którą zapodałeś.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
31-12-2005 01:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #15
 
jak pogodzić dwa twierdzenia:


Crusader napisał(a):[zwracam uwagę, że możliwe jest takze zbawienie tych, którzy Kościoła, Chrystusa nie poznali. Ale szanse na to są znacznie mniejsze, bo ludzie ci nieszczęśni nie uzyskują łask poprzez sakramenty, a poprzez brak chrztu są w stałej - jak naucza Kościół - niewoli szatana.


[ Dodano: Sob 31 Gru, 2005 00:25 ]
templariusz napisał(a):[Oczywiscie racje ma świety Tomasz Anielski Doktor gdzy mówi że każdy człowiek ma od Boga tyle łaski aby sie zbawić, ale nie każdy ma możnosć bycia w Kosciele Katolickim.

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
31-12-2005 01:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów