Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Historyczna prawda o synu bożym
Autor Wiadomość
Anonymous
Unregistered

 
Post: #1
Historyczna prawda o synu bożym
http://wiadomosci.onet.pl/1304461,240,1,1,kioskart.html


Cytat:Czy Jezus naprawdę urodził się 25 grudnia w Betlejem?

Prawdopodobieństwo, że to właściwa data jest jak jeden do trzystu sześćdziesięciu pięciu. Nic więcej nie mogę powiedzieć.

Bardzo spokojny człowiek z tego egzegety. Potrafi rozmawiać o kwestiach istotnych dla chrześcjan chłodno bez zacietrzewienia i dosrywania innym.

Konkluzja z tego taka (IMHO), że to nie zmartwychstanie rozstrzygnęła o sukcesie chrześcjaństwa tylko plotka- energicznie i z zapałem rozpowszechniana.
05-01-2006 16:55
Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
A kto twierdzi że Jezus urodził się 25 grudnia :?: :shock:

Ja nie bardzo wiem co widzisz szokującego w tym artykule - autor pisze bardzo obiektywnie i naprawdę nie widzę w tym nic co mogłoby w najmniejszy sposób podważyć wiarę.

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
05-01-2006 17:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #3
 
Moniczka napisał(a):A kto twierdzi że Jezus urodził się 25 grudnia


Nie wiem kto. Powszechnie się tak uważa. Są jakieś świete itp (jeśli czegoś nie pomyliłem)


Moniczka napisał(a):Ja nie bardzo wiem co widzisz szokującego w tym artykule -


Ja nie bardzo wiem dlaczego do ciężkiej cholerci ten artykuł miałby być szokujący. Co do autora jestem tego samego zdania.

Po za tym zdaje się, że ignorujesz moje wypowiedzi.
05-01-2006 17:57
Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
Ignoruję dlatego że uważam że szukasz zaczepki a nie odpowiedzi.

Tym razem po prostu artykuł mnie zainteresował i postanowiłam się do niego odnieść. Do niego, a nie do Twojej wypowiedzi...

A Święta? Ustalono je na 25 grudnia, ale nikt nie twierdzi że to DOKŁADNIE WTEDY narodził się Jezus.

Natomiast - odnosząc się do Twojego postu - nie rozumiem Twojego wniosku na temat zmartwychwstania bo nijak nie wynika z artykułu.

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
05-01-2006 18:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
Nie jest dokładnie znany rok narodzin Chrysusa a co dopiero mówić o dokładnym dniu ... Oczko
Najciekawsze jest to, że wiadomo, że nastapiła omyłka w obliczeniach - jednak do dziś nie wiadomo o ile ...
Prawda jest również i taka, że jeszcze od czasów rzymskich chrześcijanie wykorzystali czas świąt "pogańskich" dla uczczenia narodzin Chrystusa po to, by uniknąć przesladowań ...

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
05-01-2006 18:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #6
 
Moniczka napisał(a):Natomiast - odnosząc się do Twojego postu - nie rozumiem Twojego wniosku na temat zmartwychwstania bo nijak nie wynika z artykułu.

Cytat: Swą ekspansję chrześcijaństwo zawdzięcza grupie uczniów Chrystusa, którzy rozpowszechnili wieść o jego zmartwychwstaniu. Można samemu wątpić w zmartwychwstanie, ale działalność ludzi przekonanych o tym cudzie jest już historycznym faktem. Bez ich zaangażowania uważalibyśmy dziś Chrystusa za jednego z żydowskich rewolucjonistów.


[ Dodano: Czw 05 Sty, 2006 17:40 ]
ddv napisał(a):wykorzystali czas świąt "pogańskich" dla uczczenia narodzin Chrystusa po to, by uniknąć przesladowań

Więc zwykli konformiści przetrwali, prawdziwi chrześcjanie nakarmili lwy itd. Ciekawe.
05-01-2006 18:39
Odpowiedz cytując ten post
Jerzzy Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 19
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
W Biblii znajduje sie takie o to stwierdzenie: w dniu narodzin Chrystusa "przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą" (Łukasz 2,osiem).
W Izraelu od początku listopada do początku marca panuje "zima". Jest to pora deszczowa, która charakteryzuje się chłodem i opadami deszczu. "Bo oto minęła już zima, deszcz ustał i przeszedł" (Pnp 2,11).
Pasterze wtedy nie mogli przebywać na polach pilnując bydła gdyż było za zimno. Tym bardziej nie mogli tego robić nocą, gdyż temperatura spada wówczas jeszcze niżej.
To narazie tyle.Zreszta ,czy data narodzin Chrystusa jest tak istotna?
05-01-2006 20:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
semper_malus napisał(a):[
Cytat: Można samemu wątpić w zmartwychwstanie, ale działalność ludzi przekonanych o tym cudzie jest już historycznym faktem.

A ich zaangażowanie w głoszenie tej nowiny, nawet za cenę śmierci, jest znakiem jej prawdziwości

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
05-01-2006 22:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #9
 
Cytat:A ich zaangażowanie w głoszenie tej nowiny, nawet za cenę śmierci, jest znakiem jej prawdziwości


Jak babcia uważa.
05-01-2006 22:58
Odpowiedz cytując ten post
Lewiatan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 437
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
Szczegolnie gdy sie angazowali w czasach inkwizycji wowczas cena smierci była prawdziwym znakiem jej prawdziwosci.
05-01-2006 23:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #11
 
W Biblii jest mowa, że Herod zmarł niedługo po narodzinach Jezusa, a było to w 4 w.p.n.e.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
05-01-2006 23:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #12
 
semper_malus napisał(a):Jak babcia uważa.

Próbujesz zrobić sobie wroga?

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
06-01-2006 20:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #13
 
Moniczka napisał(a):Próbujesz zrobić sobie wroga?

Próbuję się nie kłócić.
06-01-2006 20:34
Odpowiedz cytując ten post
Lola Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 595
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #14
 
istnieją historyczne źródła potwierdzające istnienie Jezusa, a że trudno ustalić Jego datę urodzenia to...co?

a wiara w zmartwychwstanie to wiara...choć dla mnie pewność, tylko z drugiej strony skoro dla Ciebie semper to tylko plotka to ciekawe jak to wszystko apostołowie wykombinowali..nieźli byli

...Alles was zählt,
ist die Verbindung zu Dir
und es wäre mein Ende,
wenn ich diese Verbindung verlier...
07-01-2006 01:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #15
 
Nie dosyć, że sami sobie to - jak twierdzi Semper- "wykombinowali" to jeszcze na dodatek za tą sprawę ginęli - i to często śmiercią męczeńska.
Również i dziś giną ludzie śmiercią męczeńską za tą Sprawę - za głoszenie Dobrej Nowiny i stosowanie się do nauczania Mesjasza ...
Wspomnijmy tu np. ks. Jerzego Popiełuszkę dla przykładu.
On też głosił Dobrą Nowinę.
Również -zamach na Sługę Bożego Jana Pawła II - on również tylko cudem uniknął śmierci za głoszenie Słowa Bożego.

Drogi "lewiatanie".
Procesy Inkwizycji to przejęcie części odpowiedzialności władz cywilnych przez władze kościelne za działania Państwa odnośnie spraw Wiary.
Dodajmy do tego, iż procesy te przeprowadzane były w o wiele bardziej humanitarnych warunkach niż podczas procesów w sądach "świeckich" - a "herezję" traktowano od 525 roku podobnie ja dziś "zdradę stanu" mocą zarządzenia Cesarza (czyli - mocą władzy świeckiej).
Więcej - znajdziesz w temacie "Inkwizycja"

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
07-01-2006 02:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów