Ankieta: Czy w kontekście słów Koranu o Jezusie można mówić o bliskim związku Islamu i Chrześcijaństwa?
Tak
Nie
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Islam i Koran o Jezusie Chrystusie
Autor Wiadomość
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Islam i Koran o Jezusie Chrystusie
http://arc.wiara.pl/tematcaly.php?curr_h...1087745741

na razie tylko link, warto naprawdę przeczytać- ja dzięki szczególnie pierwszym stronom artykułu mocno się podbudowałem. czy opis z Koranu nie przypomina wam tego z Ewangelii? Jak się do tego stosunkujecie?
pozdrawiam!

[ Dodano: Czw 05 Sty, 2006 21:38 ]
jakby ktoś zapragnąwszy oddać głos w ankiecie nie chciał czytać całości, dla niego cytat:
Cytat:16. I wspomnij w Księdze Marię!
Oto ona oddaliła się od swojej rodziny
do pewnego miejsca na wschodzie.
17. I oddzieliła się od nich zasłoną.
Wtedy posłaliśmy do niej Naszego Ducha
i on ukazał się jej jako doskonały człowiek.
18. Powiedziała:
„Szukam schronienia u Miłosiernego przed tobą,
jeśli jesteś bogobojny”.
19. On powiedział:
„Ja jestem tylko posłańcem twego Pana,
aby dać tobie chłopca czystego”.
20. Ona powiedziała:
„Jakże mogę mieć syna,
kiedy nie dotknął mnie żaden śmiertelnik
ani też nie byłam występną?"
21. On powiedział:
„Tak będzie!
Powiedział twój Pan:
«To jest dla Mnie łatwe.
Uczynimy z niego znak dla ludzi
i miłosierdzie pochodzące od Nas.
To jest sprawa zdecydowana!»”
22. I poczęła go,
i oddaliła się z nim w dalekie miejsce.
23. I doprowadziły ją bóle porodowe
do pnia drzewa palmowego.
Powiedziała:
„Obym była umarła przedtem;
obym była całkowicie zapomniana!”
24. Wtedy będące u jej stóp dziecko
zawołało do niej:
„Nie smuć się!
Twój Pan umieścił u twych stóp strumyk.

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
05-01-2006 22:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Futrzak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 562
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Fajnie, że Koran wspomina Jezusa. Tylko, jeśli się nie mylę został napisany w VIII w.n.e. Ale to też znak, że chrześcijaństwo dotarło nawet na wschód Uśmiech

If Jah is for me, tell me whom I gon' fear? No i won't fear!
09-01-2006 20:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
fakt, ale głównie chodzi o sam fakt zwiastowania i narodzenia Jezusa, którego opisy są zgodne w dwóch wielkich dziełach- Biblii i Koranie. I nawet nie chodzi tu o to, że Mahometanie uznają Jezusa za proroka, ale o sam fakt Niepokalanego poczęcia...

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
09-01-2006 22:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
Wiadomo, są podobieństwa... Cóż tu więcej powiedzieć...

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
09-01-2006 22:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
Może odpowiedzieć na pytanie, czy w takim rozumieniu postaci Jezusa przez Muzułmanów dostrzegacie szanse na nić porozumienia- Kościół już dostrzegł- ale chodzi mi o Was. fakt faktem, że zapewne mało nas miało bliski kontakt z Muzułmanami, ale chodzi o czystą teorię, o której zapewne część z was ma niejakie pojęcie
pozdrawiam!

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
09-01-2006 22:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
Aslan napisał(a):Może odpowiedzieć na pytanie, czy w takim rozumieniu postaci Jezusa przez Muzułmanów dostrzegacie szanse na nić porozumienia- Kościół już dostrzegł- ale chodzi mi o Was.

W TAKIM rozumieniu jakie mają muzułmanie? nie, nie dostrzegam szansy na porozumienie.

Przecież dla nich nasze nazywanie Jezusa Bogiem jest bluźnierstwem.

Chciałabym aby BYŁO porozumienie, ale myślę, że możliwe jest TYLKO pokojowe współistnienie.

Aslan napisał(a):chodzi o czystą teorię, o której zapewne część z was ma niejakie pojęcie

Co nieco...

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
09-01-2006 22:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
widzisz, schody zaczynają się właśnie wtedy, gdy uświadomimy sobie, że w obecnej perspektywie postrzegania Islamu przez chrześcijan (lecz nie tylko) porozumienie nie jest możliwe. a to nieprawda, bo wbrew pozorom są elementy, które łączą obie religie. oczywiście, można zakładać (są takie teorie) że islam to bardzo mocno przerobione i przystosowane do arabskich warunków chrześcijaństwo. ale przecież osoba Jezusa Chrystusa łączy obie religie- może nie w taki sposób, jak chcieliby chrześcijanie, ale na pewno wbrew stereotypom jest nam Islam bardziej bliski niż hinduizm czy buddyzm, i to nie tylko z powodu bycia religią monoteistyczną. i na tym zasadza się cała dyskusja.

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
09-01-2006 22:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
Aslan napisał(a):bo wbrew pozorom są elementy, które łączą obie religie.

Są, ale co z tego??

[ Dodano: Wto 10 Sty, 2006 11:49 ]
Szczerze mówiąc nie rozumiem jak miałoby wyglądać to "porozumienie". Widzę tu dwa wyjścia: albo stworzenie jakiejś "wspólnej religii" w sensie oparcie się na podobieństwach, albo po prostu zapomnienie o różnicach (i podobieństwach też) i pokojowe współistnienie. To pierwsze wyjście od razu odrzucam. Moim zdaniem możliwe jest to drugie, ale właśnie przy życiu obok PRZY ZAPOMNIENIU o różnicach. A różnice są tam, gdzie podobieństwa. Islam mówi o Jezusie, a jednocześńie nazywa bluźniercami tych któzy Go czczą jako Boga. Moim zdaniem wnikanie w podobiństwa prowadzi równocześnie do odkrywania ogromnych różnic któa własnie uniemożliwiają porozumienie.

Ale to tylko moje zdanie

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
09-01-2006 22:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Futrzak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 562
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #9
 
Ja też nie rozumiem, Aslanie, w jaki sposób rozumiesz porozumienie między chrześcijaństwem a muzułmanizmem(?). Nic dziwnego, że Koran wspomina o Jezusie, jeśli Mohamet po prostu tworzył tę religię "zżynając" z chrześcijaństwa.

If Jah is for me, tell me whom I gon' fear? No i won't fear!
13-01-2006 00:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
Futrzak napisał(a):Ja też nie rozumiem, Aslanie, w jaki sposób rozumiesz porozumienie między chrześcijaństwem a muzułmanizmem(?).

Aslan, możesz wyjaśnić jak Ty to porozumienie rozumiesz??

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
13-01-2006 13:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
wszystko zasadza się na tym, że Wy rozumiecie wzajemny stosunek Islamu i Chrześcijaństwa jako nieustanną walkę, co poniekąd rozumiem, bo jakkolwiek nie patrzylibyśmy w historię, zawsze te dwie religie pozostawały w opozycji do siebie. ale nie była ona spowodowana szczególnymi konfliktami na tle wiary (owszem, oficjalnymi powodami walk dla jednych i drugich było nawracanie 'niewiernych'), ale właściwie konfliktami terytorialnymi.
a warto zauważyć, że to postrzeganie Islamu przez ludzi Europy i USA wynika właśnie z uwarunkowań politycznych i społecznych, jak np. zjawisko imigracji we Francji, bądź terroryzm. jednak wina niejako przenoszona jest na religię jako czynnik identyfikujący pewną grupę ludzi. na tym tle także w Polsce są konflikty, a zwłaszcza w tej nazwijmy to umownie 'ciemnej Polsce', gdzie tolerancja jest zakurzona i nierozumiana.
Muzułmanin nie jest postrzegany jak brat, a jako wróg- i to właśnie przez chrześcijan, choć nie tylko; jest traktowany jako zagrożenie- przez chrześcijan, lecz jednak nie zawsze.
a różnice w wierze? są- muszą być. ale wzajemny stosunek obu religii może scalać właśnie osoba Jezusa Chrystusa. to cały czas próbuję wam przekazać, ale chyba nie rozumiecie za bardzo :/
pozdrawiam i liczę na konstruktywne wypowiedzi Oczko

[ Dodano: Pią 13 Sty, 2006 16:45 ]
Futrzak napisał(a):porozumienie między chrześcijaństwem a muzułmanizmem(

chodziło o Islam? Oczko
pozdrawiam

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
13-01-2006 17:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #12
 
Aslan napisał(a):ale wzajemny stosunek obu religii może scalać właśnie osoba Jezusa Chrystusa. to cały czas próbuję wam przekazać, ale chyba nie rozumiecie za bardzo :/
pozdrawiam i liczę na konstruktywne wypowiedzi Oczko

Aslanie, sugerujesz chyba mi nietolerancję i nie konstruktywne wypowiedzi, a to nie o to chodzi. Ja się po prostu zastanawiam jak rozumiesz to "porozumienie" między islamem a chrześcijastwem. Owszem, Jezus w obu religiach, ale nie rozumiem zupełnie co to ma do porozumienia.

Proszę Cię, wytłumacz jak w praktyce rozumiesz to porozumienie. Zjednoczenie obu religii? Pokojowe współicstnienie? I co ma do tego osoba Jezusa - dlaczego fakt że Jego imię jest w obu religiach miałby być krokiem ku porozumieniu? Póki co nie widzę odpowiedzi. Proszę o konstryuktywną wypowiedź Oczko

Aslan napisał(a):wszystko zasadza się na tym, że Wy rozumiecie wzajemny stosunek Islamu i Chrześcijaństwa jako nieustanną walkę,

A widzisz... wcale nie na tym się zasadza

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
13-01-2006 17:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
przy szukaniu zrozumienia i poszerzaniu tolerancji dobrze jest szukać podobieństw, a nie skupiać się na uwypuklaniu różnic. a to czynione jest przy wszystkich okazjach w Polsce, jeżeli mowa o Islamie. Jezus zakłada miłość do biźniego: warto to przypominać przy każdej okazji. zapewne nie spotykasz się z przejawami nietolerancji wobec muzułmanów, ja jednak wiem, że porozumienie i wzajemne zrozumienie jest ważne. szczególnie w polsce, gdzie każdy arab jest kwitowany jednoznacznie: terrorysta i antychryst . i nie ze względu na rzeczywistą wiarę, ale na stereotypy, które krążą po polakach. ostatni ich kontakt z islamem byl w sonetach krymskich, bądź w telewizji.
ale dośc tych rozważan. pytasz, jak wyobrażam sobie porozumienie: na zrozumieniu. na tym powinna opierać się wzajemna egzystencja crześcijan i muzulmanow. jak to wykonać? na pewno nie przez podkreślanie różnic, ale przez zaznaczenie: wierzę w Chrystusa, ty eirzysz a Allaha, wierzymy w jednego Boga, mimo różnic, które muszą się pojawić.
trzeba szukać maksymalnego porozumienia na płaszczyźnie podobieństw, nie róznic.
teraz ja zapytam: dlaczego zaś Ty nie wyobrażasz sobie możliwości porozumienia, i czy marginalne jest wg Ciebie znaczenie Jezusa w owym?
pozdrawiam

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
13-01-2006 22:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #14
 
Aslan napisał(a):dlaczego zaś Ty nie wyobrażasz sobie możliwości porozumienia,

A kto tak powiedział? Wierzę, że możliwe jest pokojowe współistnienie. POMIMO różnic.

natomiast miałam wrażenie że Ty chciałbyś czegoś w stylu połączenia tych religii. A to nie może się stać bez rezygnacji ze swojego zdania którejś ze stron.

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
14-01-2006 11:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #15
 
Wydaje mi się, że w dialogu między chrześcijaństwem i islamem nie ma mowy o ekumenizmie, gdyż jest to tylko dialog międzyreligijny.
Ekumenizm to dążenie do zjednoczenia chrześcijan, a nie do zjednoczenia różnych religii.
Ten temat powinien znaleźć się w dziale "dialog międzyreligijny", a nie w dziale "ekumenizm".
14-01-2006 12:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów