Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Deus caritas est - pierwsza encylkika Benedykta XVI
Autor Wiadomość
Tomek ptak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 258
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #1
Deus caritas est - pierwsza encylkika Benedykta XVI
25 stycznia 2006 r. ukazała sie pierwsz encyklika Benedykta XVI "Deus caritas est - Bóg jest miłością" .
Życzę przyjemnej lektury i sam siadam do czytania Uśmiech

?WIECIE MOIM MIASTEM
POLPAK MO
IM ?YCIEM
JEZUS MOIM PANEM
25-01-2006 15:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #2
 
Juz mam na dysku Duży uśmiech sama znalazłam na Opoce, a potem linkami i mailami dostaję Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
25-01-2006 19:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
No i pierwsza encyklika na której będzie można nieżle ZAROBIĆ .....

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
26-01-2006 09:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Tomek ptak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 258
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
Prawa autorskie obowiązują na całym świecie więc czego się czepiasz?
Pozatym to post zupełnie nie na temat. Zakładając go chciałem abyśmy podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat treści zawartych w tej encklice więc tego się trzymajmy i nie róbmy kolejnego offtopu :!: :!: :!:

?WIECIE MOIM MIASTEM
POLPAK MO
IM ?YCIEM
JEZUS MOIM PANEM
26-01-2006 10:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
Ależ Tomku - spokojnie Uśmiech . Encyklike przeczytałem - pierwsza część nawet mi się podobała - mądrze zgrabnie i treściwie napisana , a co do drugiej części :roll: no cóż jakoś mnie nie zainteresowała ani nie poruszyła. I wyjątkowo nie "licuje" z edyktem o którym jest mowa w artykule który przytoczyłem.
I nie ja tylko się czepiam bo np. Ks. Adam Boniecki też :mrgreen:

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
26-01-2006 10:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lewiatan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 437
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
"Zależy to przede wszystkim od konstytucji istoty ludzkiej, złożonej z ciała i duszy. Człowiek staje się naprawdę sobą, kiedy ciało i dusza odnajdują się w wewnętrznej jedności, a wyzwanie erosu może być rzeczywiście przezwyciężone kiedy ta jedność staje się faktem. Jeżeli człowiek dąży do tego by być jedynie duchem i chce odrzucić ciało jako dziedzictwo tylko zwierzęce, wówczas duch i ciało tracą swoją godność."

Jak to się ma do celibatu i ksieży ???
26-01-2006 11:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #7
 
No jak to :?:

Tylko osoba uporządkowana wewnętrzenie, kta nie neguje swojej cielesności ani nie uważa jej za złą, jest w stanie dokonać prawdziwej ofiary Uśmiech powierzyć swoją cielesność Bogu Uśmiech

Jeśli uzna się ciało za zbedny baddatek, to wtedy celibat po jakimś czasie stanie się udręką. Ale ktoś kto w pokoju i świadomei decyduje sie na celibat, mając odpowiednie sfery swojej osobowości sharmonizowane ,wtedy nie musi przechodzić celibatu jako utratę czegoś czy ponad jego sily wyrzeczenia Uśmiech

To wtedy dar z siebie a nie kara :mrgreen:

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
26-01-2006 11:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jagoda Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 73
Dołączył: Apr 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
właśnie "przetrawiłam" encyklike Benedykta XVI, całą noc czytałam- zgadzam się z cichociemnym - pierwsza częśc jest bardziej przyswajalna Uśmiech druga częśc jak dla mnie jest za bardzo monotonna Uśmiech ale ogólnie dokument ten dał mi wiele do myslenia Uśmiech :-k


Teraz tylko musze napisać jakis sensowny artykulik do gazetki parafialnej i bedzie cool Uśmiech. OUśmiech

"Jest droga nieznana co ?yciem sie zwie raz tylko przebiegniesz ja szybko i wi?cej nie wrócisz, ju? nie..."
07-02-2006 11:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #9
 
Przeczytałem ta encykilikę. Podobała mi sie jednak jest trochę ciężkim językiem napisana.
11-02-2006 14:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #10
 
Ale za to jest tak "zorganizowana", że na koniec każdej myśli masz krótkie podsumowanie, jak się pogubisz, to kwintesencję i tak znajdziesz Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
11-02-2006 21:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
Ja jednak zachęcam do przetrawienia tej drugiej części.Ta pierwsza mówi o seksie więc dla niektórych jest ciekawsza. Ta druga mówi rzeczy niepoularne i trudne. Mówi o miłości bliźniego. O podstawowym obowiązku każdego katolika.
Cytat:Jezus identyfikuje się z potrzebującymi: głodnymi, spragnionymi, obcymi, nagimi, chorymi, więźniami. „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40). Miłość Boga i miłość bliźniego łączą się w jedno: w najmniejszym człowieku spotykamy samego Jezusa, a w Jezusie spotykamy Boga.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
12-02-2006 14:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #12
 
Kyllyan napisał(a):Ja jednak zachęcam do przetrawienia tej drugiej części.Ta pierwsza mówi o seksie więc dla niektórych jest ciekawsza.
Ta pierwsza nie jest o seksie. Miłośc Eros to nie tylko seks przeczytaj dokładnie Benedykt ładnie to tam tłumaczy Oczko
13-02-2006 13:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
Deus Caritas Est.
Bóg jest Miłością, to pierwsza encyklika napisana przez Papieża Benedykta XVI. Poświęcona jest ona miłości w jej wszystkich wymiarach. Zarówno seksualnym, społecznym jak i nadprzyrodzonym. Papież podkreśla w niej, że miłość Boga i miłość bliźniego są nierozłączne i stanowią jedno przykazanie.
Encyklika została ogłoszona i opublikowana 25 stycznia 2006 roku w ośmiu językach, w tym po polsku. W czterdziestu dwóch paragrafach papież porusza temat miłości w wymiarze cielesnym, charytatywnej działalności Kościoła i relacji między wiarą i polityką. Bnedykt XVI rozwinął w tej encyklice myśl swojego poprzednika Jana Pawła II, który zaczął pisanie tej encykliki pod koniec życia. Cały dokument składa się z dwóch części. Pierwsza część poświęcona jest różnym wymiarom miłości (także erotycznej), druga zaś mówi o kościelnym wypełnianiu przykazania miłości bliźniego. Pierwsza część jest bogata kulturowo i filozoficznie. Druga natomiast jest bardzo konkretna. Papież podkreśla tam, że praca charytatywna jest pierwszorzędną, a nie dodatkową działalnością Kościoła. Encyklika ta przynosi wierzącym przypomnienie, że najważniejszym posłaniem i misją każdego z nas jest ukazywanie miłości do Boga poprzez konkretne działania w spotkaniu z drugim człowiekiem. Jest ponowieniem wezwania do dawania świadectwa wiary niezależnie od tego, w jakim miejscu i w jakim środowisku przebywamy i działamy. Papież mówi, że żyjemy w czasie szczególnym i wymagającym tego, by nieść pomoc potrzebującym i opuszczonym. Stanowi ona odpowiedź na trzy kryzysy kulturowo-religijne współczesności. Pierwszy związany jest z tym, że nie widzi się potrzeby Boga i miejsca dla niego w świecie. Bez odniesienia do Boga nie ma też ostatecznego odniesienia do ludzkiego działania. Tymczasem, jak wskazuje Benedykt XVI, dzięki miłości istnieje rzeczywista relacja między Bogiem oraz człowiekiem światem. Drugi kryzys polega na teoretycznym i praktycznym kwestionowaniu małżeństwa jako właściwej sfery miłości między kobietą i mężczyzną. Symbolem tego kryzysu jest wszechobecność i ubóstwienie seksu. Papież uwypukla sens miłości małżeńskiej, opartej na rezygnacji z siebie na rzecz drugiego. Bez oparcia na wierze miłość zostaje sprowadzona do seksu, a człowiek staje się towarem. Przejawem trzeciego kryzysu jest pojmowanie miłości jako gry spontaniczności. Nie bierze się pod uwagę, że mogła by ona być oparta o długofalowe nastawienie i domaga się uporządkowania instytucjonalnego. Papieżowi chodzi więc o uporządkowanie miłości w dzisiejszym świecie.
“Jezus identyfikuje się z potrzebującymi: głodnymi, spragnionymi, obcymi, nagimi, chorymi, więźniami. „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40). Miłość Boga i miłość bliźniego łączą się w jedno: w najmniejszym człowieku spotykamy samego Jezusa, a w Jezusie spotykamy Boga.”
Ten cytat z encykliki ma nam uświadomić podstawową powinność katolika, jaką jest działanie na rzecz człowieka potrzebującego. Karze nam rozejrzeć się dookoła i działać jeśli dostrzeżemy koło siebie człowieka głodnego, bezdomnego, czy w inny sposób upośledzonego przez los. Nie pozwala nam pozostać obojętnym na ludzkie nieszczęście. To bywa czasem trudne. Wymaga zaangażowania. Ale przecież nie musimy robić tego sami. Możemy włączyć się w działanie istniejących na naszym terenie inicjatyw obywatelskich. Możemy wesprzeć ich działanie finansowo, przekazując im 1% naszego podatku, czy na wiele innych sposobów.
Reasumując, papież Benedykt XVI wzywa nas do refleksji. Pragnie, abyśmy w naszej Wspólnocie Wiernych, jaką jest Kościół, na nowo odkryli, że podstawą naszej służby Bogu, manifestacją naszej Wiary jest działanie na rzecz człowieka. Tego człowieka, który cierpi, człowieka potrzebującego.

Moj komentarz, który ukarze się (prawdopodobnie Oczko) w miesięczniku "Fakty Piskie"

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
18-02-2006 13:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #14
 
Encyklika od dziś wpełni do pobrania na naszej stronie:

:arrow: http://www.woda-zywa.pl/czytelnia.php?ar...ategoria=5

Miłego czytania Uśmiech
19-02-2006 13:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #15
 
sprobujcie przeczytac ta encylkile pod kątem sakramentologii i eschatologii.

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
03-02-2007 23:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów