Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy to rzeczywiście pomoc Kościołowi?
Autor Wiadomość
ZosiaII Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 402
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Czy to rzeczywiście pomoc Kościołowi?
Cytat:Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie otrzyma z budżetu państwa 20 mln zł – zdecydował wczoraj Senat - informuje Życie Warszawy.

Senat głosami PiS – na wniosek wicemarszałka Krzysztofa Putry – zdecydował o przekazaniu 20 mln zł na świątynię Opatrzności Bożej.

Tymczasem zgodnie z ustawą z 1989 r. o stosunku państwa do Kościoła katolickiego, obiekty kościelne nie mogą być finansowane z budżetu - zwraca uwagę gazeta. - Ale jak twierdzą senatorowie PiS, owe 20 mln zł ma być przeznaczone na „ochronę dziedzictwa narodowego”, gdyż w świątyni zaplanowano muzeum.

PiS zmieniło teraz zdanie w tej sprawie - twierdzi Życie Warszawy. - Kiedy bowiem ujawniliśmy, że są plany, by świątynię dofinansować z budżetu państwa, politycy tej partii kategorycznie zaprzeczyli. – Nie ma oficjalnego stanowiska PiS w tej sprawie. W ogóle się tym nie zajmujemy – przekonywał Adam Bielan.

Łaska pańska na pstrym radiu jeździ
[Obrazek: part999a160a.gif]

Czy takie działania polityków są jakąkolwiek korzyścią dla Kośioła?

Jaki obraz Kościoła w oczach społeczeństwa jest budowany przez takie działania?

Jakie nastawienie społeczne do Kościoła wywoła ta decyzja?

Czy to sprzyja ewangelizacji?

http://www.forumchrzescijanskie.org
02-02-2006 16:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #2
 
ZosiaII napisał(a):Czy takie działania polityków są jakąkolwiek korzyścią dla Kośioła?


Jesli z takich działań jest kasa dla kościoła- znaczy, że jest korzyść (materialna), po za tym wiernopoddaństwo polityków wobec kościoła poprzez dawanie kasy też świadczy o kościele. Kościół lubi mówić o dawaniu, ale dawać sam nie lubi-woli brać.


ZosiaII napisał(a):Jaki obraz Kościoła w oczach społeczeństwa jest budowany przez takie działania?

im gorszy tym lepiej (IMO). Kłopoty z finansownie tej świątyni są dowodem, na to jak niewielki w sumie wpływ ma kościoł na wiernych- kilka lat temu Glemp zarzekał się, że nie będzie cyckał państwa na kasę- wszystkie koszty pokryją wierni, fundacje itd. Wierni dawali kasę, ale im się znudziło. No bo ile można.


ZosiaII napisał(a):Jakie nastawienie społeczne do Kościoła wywoła ta decyzja?


Kościól ma wiekszy wpływ na polityków niż na katolików; inaczej: bardziej slucha się kościoła klasa polityczna niż społeczeństwo. Oczywiście kościół ma ttzw zwykłych lkudzi w końcowym odcinku przewodu pokarmowego- tak było jest i będzie, ale ludzie nie będą wiecznie znosić tego jak robi się z nich durniów.

Wystarczy zesztą przeczytać księgę wpisów w świątyni opatrzności bożej, wielu pielgrzymnów (no ateiści chyba tam nie jeżdża) pisze w niej w rodzaju: no ładnie, kościołek duży, ale gdzie w tym wszystkim jest Bóg?, nie brak jest również zdań, że nie ma sensu budować takiego molocha podczas gdy dzieciaki nie mają czego żreći kradną od siebie kanapki. O tym wszystkim mówią ludzie wierzący w Boga i myślę, że chcący dla kościoła jak najlepiej, a słyszą tylko kasy,kasy, więcej kasy.



ZosiaII napisał(a):Czy to sprzyja ewangelizacji?


no właśnie, ciekawe - sprzyja?
02-02-2006 16:54
Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
semper - pomału, wyhamuj... jeśli chodzi o "wpływ na katolików" to zapewniam Cię, że nie jest tak źle:
- Bazylika w Licheniu, budowa w latach 1994r - 2004r...10 lat.
- Sanktuarium w Łagiewnikach 1996r - 2002r...6 lat.
Nie wspominając ile w tym czasie pobudowano kościołow parafialnych.
Niemniej ja osobiście uchwałę Sentu głosami PiS traktuję jako "gest pod publikę"...zbieranie głosów poparcia, kto tam w końcu zgadnie, co ostecznie zadecyduje nadprezydent, nadpremier, nadmarszałek...może powtórka wyborów?.
02-02-2006 17:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ZosiaII Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 402
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
alus napisał(a):Niemniej ja osobiście uchwałę Sentu głosami PiS traktuję jako "gest pod publikę"...zbieranie głosów poparcia,
Naprawdę? Ten gest więcej zaszkodzi Kościołowi, jak mu pomoże. Zaraz się zacznie mówić, że społeczeństwo utrzymuje Kościół bez względu na światopogląd i wyznanie.

http://www.forumchrzescijanskie.org
02-02-2006 21:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lewiatan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 437
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
No i masz racje zosiu ze sie zacznie skoro panstwo dalo jednym niech da drugim i trzecim a nie faworyzuje tylko katolikow konstytucja nam daje prawo do wolnosci wiary a skoro tak to zjakiej racji moje pieniadze ida na cos czego jak nie chce. Niech opodatkuja kosciuł i karza zlozyc deklaracje naco chce sie oddac swuj podatek czy na prawosławie czy na katolicyzm czy na pomoc spoleczna a nie wydaje sie pieniadze panstwowe na kolejny dom Boży jeszcze wiekszy niż lichen i inne taki po jaka cholere to??

Edytowany: msg
02-02-2006 22:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
Fakt jest faktem,że w Polsce od dłuższego czasu buduje się więcej Kościołów i idzie na to sporo pieniędzy. Jednak myślę,że nasz rząd od wielu już lat wydaje pieniądze na wieksze głupoty niż Kościoły. Nie mówiąc już o wszystkich podatkach, które tak naprawdę nie wiadomo, gdzie trafiają,bo napewno nie na konkretne cele, a przynajmniej mała ich część idzie na konkretny cel, reszta chyba znika, bo nie widać,aby była wykorzystana na cele publiczne, raczej na cele własne, przez kogo, kto za te pieniadze odpowiada - minister finansów czy ktokolwiek inny, nie wiem. Napewno nasze podatki w większej mierze idą na cele nie te, co potrzeba. To samo dotyczy pieniedzy na ubezpieczenia społeczne,które nasz szanowny ZUS pobiera od każdego pracującego, a później się okazuje,że ludzie nie mają nic na koncie z tych pieniędzy, ale budynki jakie buduje sobie ZUS zasługują na miano luksusowych.

Tak więc narzekanie na Kościół dla mnie jest niedorzeczne,na Kościoły idą pieniądze,ale więcej ich idzie z indywidualnych datków czy też wpłat,niż idzie z podatków, tak więc wasze ataki na Kościół oparte są głownie na jakieś osobistej niechęci czy w przypadku niektórych ludzi - nawet na nienawiści względem Kościoła. Nie chcę bronić jakiegoś niewłaściwego postępowania Kościoła,ale w tym przypadku to uważam,ze przesadzacie.

Co temat, to atak na Kościół. Obejrzyjcie się dookoła, znaleźli byście więcej takich,którzy okradają nasz kraj z naszych, często bardzo ciężko zarobionych pieniędzy. A wy cały czas czepiacie się Kościoła. Kto dba o dobro rodziny? Wspaniały nasz rząd czy bardziej Kościół, bo ja od państwa niczego nie otrzymałem, a od Kościoła bardzo wiele pomocy.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
03-02-2006 02:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ZosiaII Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 402
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
TOMASZ32 napisał(a):Jednak myślę,że nasz rząd od wielu już lat wydaje pieniądze na wieksze głupoty niż Kościoły. Nie mówiąc już o wszystkich podatkach, które tak naprawdę nie wiadomo, gdzie trafiają,bo napewno nie na konkretne cele, a przynajmniej mała ich część idzie na konkretny cel, reszta chyba znika, bo nie widać,aby była wykorzystana na cele publiczne, raczej na cele własne, przez kogo, kto za te pieniadze odpowiada - minister finansów czy ktokolwiek inny, nie wiem. Napewno nasze podatki w większej mierze idą na cele nie te, co potrzeba.
Rząd wydaje pieniądze zgodnie z budżetem uchwalonym przez Sejm, czyli przez posłów na których głosujesz. Budżet stanowi zaledwie 20% podatków, które wpłacamy do państwowej kiesy. 80% idzie w agencje i spółki pseudopaństwowe, w których rządzi republika kolesiów partyjnych wedle karuzeli stanowisk. Jak rządzą różowi, to czarni agencjach, jak rządzą czarni, to różowi w agencjach, gdzie 50% to gaże prezesów i innych kolesiów z kluczy partyjnych, a 50% jest w obrocie i idzie na koszty i obsługę celów publicznych. Miller się naraził, bo ruszył solidarnościowego prezesa i sprawa się rypła, z zemsty trochę o złodziejstwie pośpiewali przed kamerami, ale oczywiście o kimś mówka, a o sobie ani słówka. To jest jedno bagno Tomaszu - wystarczy poczytać książkę p. prof. Jadwigi Staniszkis.
Jednakże z tych 20% pieniądze są rozdysponowywane publicznie i na cele publiczne. Jak chcę dać na kościół to daję w kopercie na tacę, albo wprost do księdza, a jak płacę podatki, to płacę na służbę zdrowia, na oświatę i naukę, na kulturę, a nie na kościół. Jak dajesz pieniądze dziecku na mleko i na bułki, a ono kupuje za te pieniądze wafelki, to chyba przyrżniesz klapa?!
TOMASZ32 napisał(a):Tak więc narzekanie na Kościół dla mnie jest niedorzeczne,na Kościoły idą pieniądze,ale więcej ich idzie z indywidualnych datków czy też wpłat,niż idzie z podatków, tak więc wasze ataki na Kościół oparte są głownie na jakieś osobistej niechęci czy w przypadku niektórych ludzi - nawet na nienawiści względem Kościoła.
Jest to jawne naruszenie prawa i umów między KK a rządem Polski. Narusza prawo partia PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ - czy Ty tego nie rozumiesz?

Nikt tu nie oskarża o nic Kościoła, bo jest on tu "osobą trzecią". Narusza prawo SenatRP!!!

TOMASZ32 napisał(a):Tak więc narzekanie na Kościół dla mnie jest niedorzeczne,na Kościoły idą pieniądze,ale więcej ich idzie z indywidualnych datków czy też wpłat,niż idzie z podatków, tak więc wasze ataki na Kościół oparte są głownie na jakieś osobistej niechęci czy w przypadku niektórych ludzi - nawet na nienawiści względem Kościoła. Nie chcę bronić jakiegoś niewłaściwego postępowania Kościoła,ale w tym przypadku to uważam,ze przesadzacie.
Zacytuj Tomaszu mój atak na Kościół. Czy Ty nie umiesz czytać? Ja pytam - jak decyzje POLITYKÓW wpłyną na wizerunek KK? Czy nie jest to czasem słoniowa przysługa Kościołowi? Bo zaraz zacznie się na ten temat gadanie i atakowanie właśnie Kościoła.
Trzeba być człowiekiem wyjątkowo tendencyjnym, aby z tych słów wyczytać atak na Kościół.
Poza tym, że pieniądze publiczne są de facto rozkradane, to nie znaczy że mają być kradzione także na Kościół. Chyba jest to instytucja, która takich pieniędzy nie potrzebuje. Niech się politycy taplają sami w swoim błocie i nie mieszają do tego Kościoła i nie poniżają go w oczach ludzi, sprowadzając do poziomu swoich gierek politycznych.

http://www.forumchrzescijanskie.org
03-02-2006 03:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
Tomku - fajnie napisałeś - "na większe głupoty niż kościoły" Szczęśliwy
Podałam jako przykład Licheń i Łagiewniki, bo jednak sądzę, że obiekty sakralne winni budować wyznawcy danej religii i sami ponosić koszty ich budowy - bo one służą określonym grupom ludzi. Instytucje publiczne są dla ogółu niezależnie od wyznań i przekonań.
Jest to klasyczna "niedźwiedzia przysługa" uczyniona ze strony PiS dla Kościoła.
Podłoże tej decyzji wynika z rywalizacji PiS i PO - "Kościół toruński - łagiewnicki". PO jako antidotum na mariaż O. Rydzyka i PiS zgłosiło projekt o dofinansowanie uczelni katolickich. PiS aby wykazać się "większą troską o sprawy Kościoła" uchwaliło dofinansowanie budowy Świątyni.
To tylko rozgrywka w której Kościół jest obiektem przetargu i w efekcie nie beneficjentem ale ofiarą manipulacji polityków.
Szkoda tylko, że biskupi, ludzie odpowiedzialni tego nie zauważają lub udają, że nie widzą, bo społeczeństwo nie będzie analizowało zagrywek polityków ale obciąży, oskarży Kościół o pazerność na dobra materialne.
03-02-2006 10:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ZosiaII Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 402
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
alus napisał(a):To tylko rozgrywka w której Kościół jest obiektem przetargu i w efekcie nie beneficjentem ale ofiarą manipulacji polityków.
Szkoda tylko, że biskupi, ludzie odpowiedzialni tego nie zauważają lub udają, że nie widzą, bo społeczeństwo nie będzie analizowało zagrywek polityków ale obciąży, oskarży Kościół o pazerność na dobra materialne.
I właśnie o to mi chodzi!!! Ja to napisałam ogólnikowo, a Ty alus wyłożyłaś to "kawa na ławę". To jest po prostu plucie w wentylator - opluci będą wszyscy, śliny nikt nie widzi(żeby nie powiedziej bardziej dosadnie). :krzywy:

[ Dodano: Pią 03 Lut, 2006 10:23 ]
Dodać chyba jeszcze wypada, że o. Rydzyk ze swoim RM jest obecnie "na cenzurowanym" w Episkopacie, a że partia, którą tak bohatersko wspierał ładuje forsę w świątynię, która jest "oczkiem w głowie" Prymasa też wiele mówi. To jest normalnie gra w kości o Chrystusową szatę! :evil:

http://www.forumchrzescijanskie.org
03-02-2006 11:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
msg Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,107
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
ZosiaII napisał(a):Jak chcę dać na kościół to daję w kopercie na tacę, albo wprost do księdza, a jak płacę podatki, to płacę na służbę zdrowia, na oświatę i naukę, na kulturę, a nie na kościół. Jak dajesz pieniądze dziecku na mleko i na bułki, a ono kupuje za te pieniądze wafelki, to chyba przyrżniesz klapa?!
Zosiu, to nie jest tak, podatki nie są daninami celowymi, o tym większość ludzi nie ma pojęcia, że jak płaci podatki za coś, to na to samo te pieniądze idą

ZosiaII napisał(a):Dodać chyba jeszcze wypada, że o. Rydzyk ze swoim RM jest obecnie "na cenzurowanym" w Episkopacie, a że partia, którą tak bohatersko wspierał ładuje forsę w świątynię, która jest "oczkiem w głowie" Prymasa też wiele mówi. To jest normalnie gra w kości o Chrystusową szatę!
A tutaj, niestety, muszę się zgodzić. Poza tym, że w ogóle nie rozumiem juz co sie u nas dzieje...

Nie ga? dopóki nie zbadasz, najpierw si? zastanów, a potem czy? wyrzuty,
Nie odpowiadaj, dopóki nie wys?uchasz, a w ?rodek s?ów nie wpadaj,
Nie wad? si? o rzecz, która ci nie jest konieczna, i nie mieszaj si? do sporu grzeszników!
Dziecko, nie bierz na siebie zbyt wielu spraw, bo je?li b?dziesz je mno?y?, nie b?dziesz bez winy.
I cho?by? p?dzi?, nie dop?dzisz, a uciekaj?c, nie umkniesz.

[Syr 11, 7-10]
03-02-2006 12:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
alus napisał(a):Tomku - fajnie napisałeś - "na większe głupoty niż kościoły" Szczęśliwy
Podałam jako przykład Licheń i Łagiewniki, bo jednak sądzę, że obiekty sakralne winni budować wyznawcy danej religii i sami ponosić koszty ich budowy - bo one służą określonym grupom ludzi. Instytucje publiczne są dla ogółu niezależnie od wyznań i przekonań.
Jest to klasyczna "niedźwiedzia przysługa" uczyniona ze strony PiS dla Kościoła.
Podłoże tej decyzji wynika z rywalizacji PiS i PO - "Kościół toruński - łagiewnicki". PO jako antidotum na mariaż O. Rydzyka i PiS zgłosiło projekt o dofinansowanie uczelni katolickich. PiS aby wykazać się "większą troską o sprawy Kościoła" uchwaliło dofinansowanie budowy Świątyni.
To tylko rozgrywka w której Kościół jest obiektem przetargu i w efekcie nie beneficjentem ale ofiarą manipulacji polityków.
Szkoda tylko, że biskupi, ludzie odpowiedzialni tego nie zauważają lub udają, że nie widzą, bo społeczeństwo nie będzie analizowało zagrywek polityków ale obciąży, oskarży Kościół o pazerność na dobra materialne.

Chyba źle to odebrałaś, mi nie chodziło o świątynie, ale o instytucje niereligijne. Popieram to,że wierni powinni dbać o takie sprawy jak budowa świątyni.

Może jestem w błędzie, mże i źle zrozumiałem co do tych wszystkich spraw związanych z naszym budżetem,z naszymi pieniędzmi,ale jak patrzę na zadłużone szpitale i na inne instytucje, które powiiny działać z tych pieniędzy,a nie ciągnąć jeszcze z ludzi to mi się niedobrze robi. Skąd ludzie mają na to wszystko brac pieniądze. Dlaczego egzaminy na prawo jazdy są tak drogie,i jeszcze egzaminatorzy biorą,a napewno brali w łapę,bo im mało?
Takich instytucji i placówek jest więcej, gdzie są więc pieniądze na to,ze ludzie musza za to wszystko płacić.
Dla mnie to koszmar, dla wielu rodzin w naszym kraju także.

Może mi to wyjaśnicie. Te wszystkie polityczne zagrywki mnie nie interesują, interesuje mnie tylko to, na co ida nasze pieniadze z podatków, z ubezpieczeń społecznych itd.
Pisze się o tym finansowaniu Kościołów,bazylik i innych obiektów,narzeka sie na to,ale gdzie są pieniądze, na które człowiekowi przychodzi ciężko pracować. I nie może liczyć na żadną pomoc, za wszystko prawie przychodzi słono płacić.
I okazuje się,że to, o co powinno dbac państwo,czyli o ludzi,rodziny, wypada dbać Kościołowi.

WYTŁUMACZCIE MI TO.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
03-02-2006 15:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #12
 
Pamiętasz słowa Radziwiła, że każdy, kto ma możliwość chce wyrwać najwięcej tego sukna, jakim jest Polska...teraz adekwatnie mamy taką sytuację.
Nie trzeba siegać do urzędów centralnych, wystarczy zaobserwować co się dzieje w najbliższym otoczeniu i wcale nie jest to domeną jednej opcji politycznej.
Ze swojego podwórka - prawicowa władza podejmuje uchwałę o prywatyzacji służby zdrowia - powstają spółki "samych swoich" i dzierżawią przychodnie z wyposażeniem, płacąc 1 zł-słownie jeden złotych za metr kwadratowy. Po burzy medialnej zmieniono umowy.
Zakusy na przejęcie szpitala miejskiego - zmiany dyrektorów co 2 miesiące, świadoma podjęta z premedytacją, odmowa oddłużenia - tylko po to, aby swoi "sprywatyzowali".
Zagrywki polityczne to nic innego tylko przepychani do tego co jeszcze zostało do wyszarpania.
W zdaniu "większe głupoty niż Kościół" bezwiednie wkomponowałeś Kościół w głupoty, dlatego moje rozweselenie.
03-02-2006 17:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
alus napisał:
Cytat:W zdaniu "większe głupoty niż Kościół" bezwiednie wkomponowałeś Kościół w głupoty, dlatego moje rozweselenie.

Jeśli tak, to przepraszam,ale napewno było to nieświadomie,jak już pisałem powyżej, chodziło o inne instytucje a nie Kościoły czy jakieś świątynie.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
03-02-2006 17:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ZosiaII Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 402
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #14
 
Oto artykuł ks. Bonieckiego zamieszczony na stronie "Wiara" interpretujący to wydarzenie od strony nauki Kościoła.
http://info.wiara.pl/index.php?grupa=4&c...1136975509

a tu "sprawa o. Rydzyka" na forum watykańskim: http://www.kosciol.pl/article.php/2005122000162351

TOMASZ32 napisał(a):Może mi to wyjaśnicie. Te wszystkie polityczne zagrywki mnie nie interesują, interesuje mnie tylko to, na co ida nasze pieniadze z podatków, z ubezpieczeń społecznych itd.
Pisze się o tym finansowaniu Kościołów,bazylik i innych obiektów,narzeka sie na to,ale gdzie są pieniądze, na które człowiekowi przychodzi ciężko pracować. I nie może liczyć na żadną pomoc, za wszystko prawie przychodzi słono płacić.
I okazuje się,że to, o co powinno dbac państwo,czyli o ludzi,rodziny, wypada dbać Kościołowi.

WYTŁUMACZCIE MI TO.
Mechanizmy tej działalności bardzo dobrze objaśniła alus. Nic dodać nic ująć, to rzeczywiście jak w "Ptopie" Sienkiewicza - słowa księcia Janusza Radziwiłła do bratanka Bogusława o Polsce jako postawie sukna jako żywo przypominają naszą sytuację. Historia lubi się powtarzać, po potopie szwedzckim, po samowoli szlacheckiej i bezprawiu charakteryzującym się "nadmiarem praw", nigdy w rzeczywistości nie egzekwowanym - symbol tych czasów: legendarny stół z Trybunału Lubelskiego z wypaloną czarcią łapą w Muzeum Lubelskim, po zdradach politycznych (Targowica) zaczął się okres zaborów. To, co się teraz dzieje prowadzi w prostej linii do kolonizacji Polski.
Taki proces, jaki w tej chwili ma miejsce w pomniejszych szpitalach, o którym pisze alus (w Lublinie kliniki trzymają się jeszcze krzepko, bo mamy Akademię Medyczną, gdzie profesorowie mają szerokie i rozliczne kontakty zagraniczne, zdobywają granty na badania naukowe i ładują te pieniądze w szpitale, które są ich autentycznym warsztatem naukowym) odbył się wcześniej w przemyśle polskim i w ten sposób zniszczono doszczętnie naszą gospodarkę. Prywatna gospodarka bez kapitału nie ma najmniejszych szans bez przemysłu ciężkiego na rynku europejskim. Sprowadza się ona zaledwie do jednoosobowych lub kilkuosobowych firm handlowo-usługowych.
Wielki kapitał, który został po nieboszczce komunie został skonsumowany przez zdrajców Polski, którzy go za bezcen sprzedali, doprowadzając wcześniej do upadku podatkami, kredytami, które dziś były oprocentowane na 10%, a od jutra na 80%. Teraz "sprzedaje" się naszą naukę i zdrowie. Tysiące wysokokwalifikowanych pielęgniarek, lekarzy wyjeżdża za granicę "za chlebem", gdyż zamyka się sztucznie zadłużone szpitale, lub "sprywatyzowane" i zwalniające ludzi. W regionie Lubelskim jest najwyższy poziom bezrobocia wśród ludzi posiadających dyplom magistra i wynosi 40%. Gdzie pójdą do pracy? Wyjadą do Angii zmywać naczynia! A my ze swoich podatków finansowaliśmy ich naukę! Politycy wołali - więcej kształcić, aby dogonić Europę! Po co? Jeśli nasza gospodarka nie może tego wchłonąć? Czy teraz wiesz na co idą twoje podatki? Stypendia studenckie są wyższe od mojej pensji urzędniczej po 35 latach pracy! Oczywiście stypendia sumaryczne: na akademik, na wyżywienie i socjalne nie wspominając kosztów kształcenia. W 50% koszty kształcenia pokrywane są z kieszeni najbiedniejszych studentów, którzy nie mając środków na utrzymanie, podejmują pracę i płacą za studia stawki wielokrotnie przewyższające koszty kształcenia. To jest komercja, bo płaci się za atrakcyjność kierunku, a nie pokrywa kosztów kształcenia. Opłaty za studia, to 50% budżetu uczelni. Na I roku odsiewa się średnio 70% studentów, a opłaty wpływają za cały rok. Studiują na studiach dziennych studenci najbogatsi, których stać na utrzymanie bez prac dodatkowych. Jedni politycy forsowali studia odpłatne, ale przegrali z "miłośnikami ludu", którzy twierdzili, że biedni nie będą studiować i przeforsowali bezpłatne. Ot i masz ten pasztet. W sumie jedni drudzy nie pocą się. A wiesz dlaczego? Bo mają LUD W DU...E! Nie ma partii, nie ma stronnictw politycznych. Różnią się nazwą, bo skądinąd biorą pieniądze na swoje kampanie polityczne i stosują inne metody w kampanii wyborczej, malują inne hasła na transparentach, aby zdobyć nasze poparcie. Ale cel mają wszyscy jednaki - grabić nas i sprzedać!
Czy wiesz to to jest dyplomata?
To ktoś, kto potrafi powiedziec "spadaj" w taki sposob, że poczujesz podniecenie w związku ze zbliżającą się wyprawą. Szczęśliwy I tak oni działają!

http://www.forumchrzescijanskie.org
04-02-2006 14:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #15
 
alus napisał(a):obiekty sakralne winni budować wyznawcy danej religii i sami ponosić koszty ich budowy - bo one służą określonym grupom ludzi. Instytucje publiczne są dla ogółu niezależnie od wyznań i przekonań.
Bardzo słusznie. Jest jednak pewna bardzo szczególna okoliczność: budowę świątyni Opatrzności Bozej uchwalił Sejm Rzeczpospolitej. Nieważne, że Pierwszej, a nie Trzeciej. Jest to jednak zobowiązanie. To nie Kościół wziął je na siebie, ale polski parlament. Dlatego obecny parlament nie może wypierać się tego, do czego się kiedyś zobowiązali ojcowie Konstytucji 3go Maja, bo wtedy nawet świętowanie tego dnia byłoby, na dobrą sprawę, obłudne.

Uważam, że Senat zrobił dobrze. Społeczeństwo katolickie obecnie po prostu nie chce budować już trzeciej monumentalnej bazyliki w tym samym czasie. Tak się jakoś składa, że ludzie już wybudowali w Licheniu, to co mogliby wybudować w Warszawie - i tego faktu nic nie zmieni. Prymas niejednokrotnie chciał "opodatkować" składki na Licheń żądając niekiedy przelania swoistej "kontrybucji" na rzecz świątyni Opatrzności Bożej - ale oo. marianie z Lichenia bez ogródek to odrzucili i stwierdzili, że byłoby to pogwałcenie wyraźnej woli ofiarodawców.

W tej sytuacji świątynia Opatrzności musi mieć charakter bardziej państwowy i ekumeniczny, a polski parlament musi się do tego projektu przyczynić finansowo. Uważam, że jest to do pewnego stopnia sprawa polskiej tożsamości narodowej, a nie sprawa Kościoła katolickiego w Polsce.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
06-02-2006 15:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów