Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy to rzeczywiście pomoc Kościołowi?
Autor Wiadomość
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #31
 
DARTH_HELMUTH napisał(a):Wiara to WIARA. Ten kto naprawdę wierzy nie będzie potrzebował kościołów i całego tego blichtru.
Zgadza się. Ale czym się karmi wiara ? Czy nie po to właśnie gotyckie świątynie wyobrażały symbolicznie Jerozolimę zstępującą z nieba? I czy nie dlatego pełne byłe wymownych symboli scen biblijnych ? Jeśli nie będzie wspaniałej architektury sakralnej to nie będzie także sakralnej przestrzeni w życiu społecznym, nieustannego przypominania, jaki jest ostateczny cel cywilizacji jaką budujemy i podtrzymujemy z takim trudem.

DARTH_HELMUTH napisał(a):Polski typ katolicyzmu jest bardzo płytki. Większośc osób deklaruje się jako katolicy - ale tak naprawdę niewielu zdaje sobie sprawę z tej deklaracji. Sporo jest też róznych "wierzących niepraktykujących", których rozumiem, choć uważam ich postawę za złą. Gdy się pytałem w swojej najbliższej rodzinie po co tak naprawdę chodzą do kościoła - NIKT nie odpowiedział sensownie. Przeważały spojrzenia pełne zgrozy i odpowiedzi "bo trzeba" "bo ojciec i matka chodzili"....
Tu przyznaję Ci całkowitą rację. Z mojej katechezy nie dowiedziałem się nigdy po co mam wierzyć, no chyba tylko po to, aby uniknąć nadprzyrodzonej sankcji.. :mrgreen:
To był tylko jakiś "kod postępowania" dobrego katolika, gra w którą się gra, bo "tak trzeba". Aby wejść w sens wiary, trzeba odbyć podróż w głąb samego siebie. Trzeba mieć do tego odwagę.

DARTH_HELMUTH napisał(a):Boga przesłania setki "matek boskich", Jan Paweł II, Rydzyk... Sama idea boga ginie gdzies w tych wszystkich coraz to okazalszych kościołach, figurkach, obrazikach itp...
Bóg jest Osobą, którą trzeba osobiście spotkać, nie jest to "idea". Można Boga spotkać także inspirując się przykładem osób, które już go spotkały [świętych lub osób wokół mnie]. Natomiast uczynienie takiej osoby swoim prywatnym bożkiem jest już bałwochwalstwem, złudzeniem wiary, a nie wiarą.

ZosiaII napisał(a):Nie wiem czy kiedykolwiek w życiu będę w Warszawie, aby zobaczyć tę świątynię i się ubogacić duchowo. To jest bardzo naciągany argument.
A jak ktoś nigdy nie pojedzie do Krakowa, to po co wydawać tyle kasy na utrzymywanie Wawelu ? Tak, to istotnie "bardzo naciągany" argument... :krzywy:

ZosiaII napisał(a):Zjedliśmy bardzo skromną kolację, bo przecież co chłopaki mogą nagotować? I były to najpiękniejsze święta w moim życiu.
Wspaniale, ale czy to oznacza, że tak właśnie powinno być zawsze i wszędzie ? Czy jedna szczególna sytuacja może stanowić normę ?

ZosiaII napisał(a):To, że naszą Ojczyzną jest Niebo oznacza, że jesteśmy tutaj pielgrzymami i nie powinniśmy przywiązywać się do tego świata, do rzeczy materialnych, bo naszym celem jest życie wieczne. Za to, że Bóg dał nam życie na ziemi, powinniśmy Go rzeczywiście wysławiać, bo bez tej ziemskiej pielgrzymki nie bylibyśmy w stanie się doskonalić do przyszłego życia.
Zgadzam się, ale to nic nie ma do tematu. Powinniśmy stawiać sobie w tym życiu wiele "znaków drogowych", aby nie zagubić się w naszej pielgrzymce.
Nie twierdzę, że ta świątynia jest koniecznie potrzeba polskim katolikom. Wręcz przeciwnie - wierni wymownie pokazali "głosując złotówkami", że nie. [złotówki poszły na Licheń... \Duży uśmiech/ ]
Jest bardziej potrzebna polskiemu państwu w umocnianiu jego tożsamości i ciągłości historycznej. A jak się ma istnienie tego państwa wobec wieczności ? Teoretycznie nic. Praktycznie w społecznościach chrześcijańskich wykuwają się mury Nowego Jeruzalem. Nie przetrwa żadne państwo, którego ideałem jest potęga, konsumpcja albo też propagowanie swoich obyczajów w świecie. Potrzebne jest jakieś zakorzenienie w Absolucie, inaczej wszystko prędzej czy później się rozsypie. Nawet ateiści tego potrzebują, skoro wybudowali swoim bożkom [z Leninem na czele] tyle miejsc kultu. Ważny jest każdy materialny znak, z jakiego rodzaju absolutu czerpią swoje ożywcze soki obywatele danego państwa.

alus napisał(a):Maryja przekazała orędzie (w 1850r w lesie grąblińskich do niepiśmiennego pastucha Mikołaja), w którym mówiła o przyszłości Polski do czasów obecnych, powiedziała także, że na tym miejscu powstanie klasztor i zbudowana zostanie świątynia.
Dobrze, ale czemu tak wielka i tak kosztowna ??? Gdyby bazylikę licheńską przenieść na pola wilanowskie i przemianować ją na świątynię Opatrzności - nikt by się nie obraził. Dlaczego w Licheniu, posród sielskich pól, lasów i jezior, powstała 8ma świątynia Europy ? Bo polscy katolicy tak właśnie zadecydowali. To na pewno trzeba uszanować. I to nie Kościół w Polsce ma obwiązek wystawiania świątyni Opatrzności, ale władze.

alus napisał(a):Decyzje o budowie świątyni Opatrzości podjęli skłóceni, zwaśnieni posłowie sejmu czteroletniego, w okresie międzywojennym sejm i reprezentanci narodu nie byli inni: warcholstwo, prywata, kłótnie to chleb powszedni, a obecnie jacy??? ileż wrogości, arogancji, braku szacunku nawzajem.....a Bóg przyjmuje ofiary tylko czystych serc.
Jeżeliś złożył ślub jakiś Bogu, nie zwlekaj z jego spełnieniem, bo w głupcach nie ma On upodobania. To, coś ślubował, wypełnij!Lepiej, że nie ślubujesz wcale,
niż żebyś ślubował, a ślubu nie spełnił.
Nie dopuść do tego, by usta twe doprowadziły cię do grzechu, i nie mów przed posłańcem [Bożym], że stało się to przez nieuwagę, żeby się Bóg nie rozgniewał na twoje słowa i nie udaremnił dzieła twoich rąk. [Koh 5,3-5]


Ciekawe, co Ty na to ? Czy warcholstwo i kłótliwość zwalnia od wykonania zobowiązania ? A jeśli z tamtym państwem nic nie mamy wspólnego, to powiedzmy to sobie i od dzisiaj zacznijmy nazywać się np. "Polandią" i przestańmy uczyć młodzież historii niechlubnej pamięci państwa, które zdechło w 1795 r. z powodu owegoż warcholstwa, arogancji, prywaty, kłótni itp itd.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
07-02-2006 13:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #32
 
jswiec napisał(a):
DARTH_HELMUTH napisał(a):Wiara to WIARA. Ten kto naprawdę wierzy nie będzie potrzebował kościołów i całego tego blichtru.
Zgadza się. Ale czym się karmi wiara ? Czy nie po to właśnie gotyckie świątynie wyobrażały symbolicznie Jerozolimę zstępującą z nieba? I czy nie dlatego pełne byłe wymownych symboli scen biblijnych ? Jeśli nie będzie wspaniałej architektury sakralnej to nie będzie także sakralnej przestrzeni w życiu społecznym, nieustannego przypominania, jaki jest ostateczny cel cywilizacji jaką budujemy i podtrzymujemy z takim trudem.
OK, w takim razie jakze słaba musi byc wiara "hierarchii" i wiekszości "katolików" skoro potrzebują do jej ugruntowania całego tego, nazwijmy to po imieniu - kiczu...

jswiec napisał(a):
DARTH_HELMUTH napisał(a):Boga przesłania setki "matek boskich", Jan Paweł II, Rydzyk... Sama idea boga ginie gdzies w tych wszystkich coraz to okazalszych kościołach, figurkach, obrazikach itp...
Bóg jest Osobą, którą trzeba osobiście spotkać, nie jest to "idea". Można Boga spotkać także inspirując się przykładem osób, które już go spotkały [świętych lub osób wokół mnie]. Natomiast uczynienie takiej osoby swoim prywatnym bożkiem jest już bałwochwalstwem, złudzeniem wiary, a nie wiarą.
Tak, mówisz bardzo słusznie ale.... powiedz to innym. Ja znałem osoby,które już 10 lat temu modliły się DO JANA PAWŁA II...
Z tego co się orientuję nieco w chrześcijaństwie (chodziło się na religię a co Uśmiech) - zanoszenie modłów do tych wszystkich "lokalnych" matek boskich (a raczej - ICH OBRAZKÓW) to chyba tez jest bałwochwlstwo. A przecież Maria z Nazaretu nie była, nie jest i nie będzie (chociaż kto wie...) żadną BOGINIĄ. No nie? "Jest pośredniczką" - powiedzą niektórzy z Was - a ja powiem, że przeciez coś tam Jezus mówił że nie ma żadnych pośredników. Wy wtedy stwierdzicie, że się jednak mylę bo mówiąc to miał na myśli to, to i tamto a nie to, tamto i owo Uśmiech

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
07-02-2006 14:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #33
 
ZosiaII napisał(a):nie ustosunkowałam się do zagadnień prawnych w poście jswieca, ale jego wypowiedzi świadczą o tym, że nie ma pojęcia o prawie
Nie trzeba byc specjalistą od prawa, aby stwierdzić, że staje się ono bezprawiem, jeśli przeszkadza w czynieniu dobra. Albo jeśli sprzeciwia się odwiecznemu prawu naturalnemu.
Przeczenie zaistnienia zaciągniętego zobowiązania państwowego świadczy jak najgorzej o samym polskim systemie prawnym.

IMHO to po prostu niespójny zlepek systemu napoleońskiego, austro-węgierskiego, radzieckiego i - ostatnio - unijnego.
Ustawy zmieniają się jak w kalejdoskopie, nikt już nie jest w stanie powiedzieć, co komu wolno, a co nie, tak to jest mętne i niespójne.
Założę się, że każda prawna opinia takiego eksperta jak Zosia spotka się natychmiast z kontr-ekspertyzą innych speców od prawa. Jeśli tak jest z najmniejszym przepisikiem w sprawie VATu, to co dopiero w sprawie Opatrzności Bożej !! :diabelek: :aniol: :jupi:

[ Dodano: Wto 07 Lut, 2006 13:31 ]
DARTH_HELMUTH napisał(a):jakze słaba musi byc wiara "hierarchii" i wiekszości "katolików" skoro potrzebują do jej ugruntowania całego tego, nazwijmy to po imieniu - kiczu...
Cały czas piszę, że to nie jest sprawa kościelna, ale raczej państwowa, sprawa polskiej tożsamości narodowej. Ale ponieważ teraz państwo angażuje się finansowo IMHO lepiej by było odrzucić obecny kiczowaty projekt ("Licheń bis") i wrócić np. do projektu prof. Budzyńskiego. Teraz już nie tylko Kościół powinien decydować...

DARTH_HELMUTH napisał(a):Maria z Nazaretu nie była, nie jest i nie będzie (chociaż kto wie...) żadną BOGINIĄ. No nie? "Jest pośredniczką" - powiedzą niektórzy z Was - a ja powiem, że przeciez coś tam Jezus mówił że nie ma żadnych pośredników.
To poza wątkiem, ale krótko odpowiem:
Jezus jest jedynym posrednikiem miedzy człowiekiem a Bogiem. Pośrednictwo Maryi jest tylko pomocnicze, jest to pomoc w przyprowadzaniu do Jezusa. Jest to jakościowo zupełnie inne posrednictwo. Takim samym posrednikiem był Filip, gdy przyprowadził do Jezusa Natanaela [J 1], a także greckich prozelitów [J 12]. Tytuł "posredniczka wszelkich łask" należy rozumieć tak, że w Maryi mamy doskonały przykład przyjęcia Jezusa i że każde nasze przyjęcie Jezusa jest zakorzenione w "archetypie" Miriam z Nazaretu, w jej "Fiat". Nie należy mieszać posrednictwa Jezusa z posrednictwem Maryi - to dwie zupełnie różne rzeczywistości.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
07-02-2006 14:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ZosiaII Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 402
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #34
 
jswiec napisał(a):Nie trzeba byc specjalistą od prawa, aby stwierdzić, że staje się ono bezprawiem, jeśli przeszkadza w czynieniu dobra. Albo jeśli sprzeciwia się odwiecznemu prawu naturalnemu.
Przeczenie zaistnienia zaciągniętego zobowiązania państwowego świadczy jak najgorzej o samym polskim systemie prawnym.

IMHO to po prostu niespójny zlepek systemu napoleońskiego, austro-węgierskiego, radzieckiego i - ostatnio - unijnego.
Ustawy zmieniają się jak w kalejdoskopie, nikt już nie jest w stanie powiedzieć, co komu wolno, a co nie, tak to jest mętne i niespójne.
Założę się, że każda prawna opinia takiego eksperta jak Zosia spotka się natychmiast z kontr-ekspertyzą innych speców od prawa. Jeśli tak jest z najmniejszym przepisikiem w sprawie VATu, to co dopiero w sprawie Opatrzności Bożej !!

:hahaha: :hahaha: :hahaha:
jswiec napisał(a):Jest bardziej potrzebna polskiemu państwu w umocnianiu jego tożsamości i ciągłości historycznej.
Utraciłeś tożsamość narodową? Kiedy? Ja po 50 latach komuny wiem, że jestem Polką, znam swój język ojczysty i historię swego narodu. I nawet gdyby zabrakło Wawelu, też bym była Polką.

jswiec napisał(a):I to nie Kościół w Polsce ma obwiązek wystawiania świątyni Opatrzności, ale władze.

:hahaha: :hahaha: :hahaha: Jeszcze lepszy dowcip jak poprzedni. Król Polski Bolesław Chrobry ustanowił prawo wybijania zębów za nie przestrzeganie postu. Czy mamy to wprowadzić do naszego kodeksu karnego?
W Posce nie obowiązuje anglosaski system prawny oparty na precedensie i przestań pleść głupoty. Nikt do niczego nie jest zobowiązany, a łapówek za skórę ojca Rydzyka nie mam zamiaru płacić! Bo do tego ta decyzja rządu się sprowadza. A te wszystkie wywody to bawełna, która ma schować PRAWDĘ.

[ Dodano: Wto 07 Lut, 2006 13:40 ]
TU JEST PRAWDA O TEJ DECYZJI RZĄDU: http://wiadomosci.onet.pl/1255707,11,item.html

[ Dodano: Wto 07 Lut, 2006 13:51 ]
A gdyby po tym bełkocie ktoś się pogubił i już nie wie w jakim systemie prawnym żyje, to mówię: w Polsce obowiązuje sytem prawny stosowany w całej Europie z wyjątkiem wysp Brytyjskich, oparty o ZASADY PRAWA RZYMSKIEGO.
Wyznacznikami kultury eurpejskiej są trzy wzgórza: Akropol, Kapitol i Golgota, a więc filozofia grecka, która nadała podstawy filozofii europejskiej, prawo rzymskie, które jest fundamentem systemów prawnych Europy i Krzyż Chrystusa, który dał początek Chrześcijaństwu.

http://www.forumchrzescijanskie.org
07-02-2006 14:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #35
 
ZosiaII napisał(a):Utraciłeś tożsamość narodową? Kiedy? Ja po 50 latach komuny wiem, że jestem Polką, znam swój język ojczysty i historię swego narodu. I nawet gdyby zabrakło Wawelu, też bym była Polką.
To dlaczego taki prof Loretz wyraźnie mówił o OBOWIĄZKU odbudowy Zamku królewskiego w Warszawie ? Czy nie jest to potężny symbol suwerenności, przed którym komunści podlegli Moskwie bronili się niemal do upadłego ? I identyczny przypadek z Panoramą racławicką?
Masz coraz cieńsze argumenty...

Cytat:Król Polski Bolesław Chrobry ustanowił prawo wybijania zębów za nie przestrzeganie postu. Czy mamy to wprowadzić do naszego kodeksu karnego?
Mylisz ustawę ze zobowiązaniem. Wiadomo, że ustawy mozna zmieniać, ale z zobowiązań trzeba się wywiazywać. To wynika z prawa naturalnego, a nie stanowionego.

ZosiaII napisał(a):Nikt do niczego nie jest zobowiązany, a łapówek za skórę ojca Rydzyka nie mam zamiaru płacić! Bo do tego ta decyzja rządu się sprowadza.
Widzisz, może ja też nie mam ochoty, aby płacić na Twoją emeryturę - a w tej chwili muszę... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
I wcale nie uważam, że to niesprawiedliwe - po prostu takie są reguły gry i skoro żyję w takim państwie a nie innym - muszę je przyjąć. Nic nie zmieni faktu, że paru "warchołów i arogantów" ponad 200 lat temu coś "głupiego" obiecało Bogu, ani to że Gierek wbrew zdrowemu rozsądkowi pozaciągał długi, które spłacamy do tej pory.
Mieszanie w to o. Rydzyka świadczy o zupełnym niezrozumieniu problemu.

[ Dodano: Wto 07 Lut, 2006 14:12 ]
ZosiaII napisał(a):w Polsce obowiązuje sytem prawny stosowany w całej Europie z wyjątkiem wysp Brytyjskich, oparty o ZASADY PRAWA RZYMSKIEGO.
.... w interpretacji napoleońskiej.
A ponieważ Napoleon nie zajął wysp brytyjskich - no to oni szczęśliwie wymigali się i zachowali zdroworozsądkowe zasady zwyczajowego prawa średniowiecznego.
Wystarczy zobaczyć tylko jak bardzo kraje anglosaskie są prawdziwymi "państwami prawa", a jak mało my !
Co ja mówię, w porównaniu z Francją, która tkwi po uszy w mentalności napoleońskiej, zamęt prawno-administracyjny jest w Polsce po prostu żenujący. We Francji wszystkie reguły gry były dla mnie jasne [choć nie zawsze było to dla mnie korzystne], a tutaj urzędnik pływa w chaotycznym gąszczu przepisów.

Porównania do prawa rzymskiego - to po prostu kpiny. Nawet Poncjusz Piłat przestrzegał formalnej procedury gdy sądził Jezusa, a polski "wymiar sprawiedliwości" co zrobił z Kluską itp przypadkami ?

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
07-02-2006 15:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ZosiaII Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 402
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #36
 
jswiec napisał(a):Mieszanie w to o. Rydzyka świadczy o zupełnym niezrozumieniu problemu.
Zwiedzałeś? A może wpuścił cię tylko do komórki?
A na swoją emeryturę pracowałam 35 lat. To prawda, że moje pieniądze przejedli emeryci, którzy pracowali przed II wojną światową i składek do ZUS-u nie wpłacali. Ale gdy ja pracowałam, tzn. "gierkowski wyż demograficzny", dla którego zaciągał on bardzo tanie kredyty, aby zapewnić nam miejsca pracy, bo te rządy przejmowały się zatrudnieniem młodzieży, składki dzięki temu płacioło 14 milionów zatrudnionych, a dzisiaj mamy 10 milionów rencistów i emerytów i nie wiem czy z 5 milionów zatrudnionych, których składki lecą na ich osobiste konta, nie licząc filarów emerytalnych, które wykupują sobie dobrowolnie. Na twoim garnuszku nie jswiec.
Prawdziwe girkowskie długi zaczęły się, jak z dnia na dzień światowe banki potroiły oprocentowanie tych kredytów zaciągniętych w 1970 r. Tak padła na kolana Argentyna, Brazylia, Rumunia i Polska.

http://www.forumchrzescijanskie.org
07-02-2006 15:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #37
 
"Aby zaś potomne wieki tym silniej czuć mogły, iż dzieło tak pożądane, powinno największe trudności i przeszkody, za pomocą najwyższego losami narodów rządcy do skutków przywodząc, nie utraciliśmy tej szczęśliwej dla ocalenia narodu pory, uchwalamy, aby na tą pamiątkę kościół ex voto wszystkich stanów był wystawiony i najwyższej Opatrzności poświęcony"..
Kościół - nie koniecznie budowla-mauzoleum...staraniem ks prałata R. Kołaczkowskiego, po II wojnie, na warszawskiej Ochocie wzniesiono kościół Opatrzności Bożej.
- "Gdy wychodził ze świątyni, rzekł Mu jeden z uczniów: "Nauczycielu, patrz co za kamienie i jakie budowle!" Jezus mu odpowiedział:"Widzisz te potężne budowle? Nie zostanie tu kamień na kamieniu, który by nie był zwalony"....bo "Nie w budowlach i pięknych urządzeniach ale w sercu czystym upodobałem sobie" (Dzienniczek).
..."i nie udaremnił dzieła rąk twoich" - gdy w sercach gości pycha, zawiść, rywalizacja, niezgoda - brakuje miejsca dla Boga, który błogosławi cichym i pokornego serca.
Nie jestem zdeklarowaną przeciwniczką budowy świątyni - ale niech ją buduje katolik ze swoich dobrowolnych datków.
O budowie sanktuarium w Licheniu nie decydowali polscy katolicy - oni byli posłuszni orędziu Matki Bożej, która objawiała się w tym miejscu. Owszem gigantyczna budowla, niemniej zbudowana z dobrowolnych składek-cegiełek ludu, żadna opcja sejmowa, żadne biznesy nie miały udziału, a powstała w ciągu 10 lat.
Może się to komuś podobać lub nie...ale prawo oceny mają tylko fundatorzy i ofiarodawcy - nikt nie powie, że wbrew swojej woli budował katolikom świątynię.
07-02-2006 17:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #38
 
alus napisał(a):uchwalamy, aby na tą pamiątkę kościół ex voto wszystkich stanów był wystawiony i najwyższej Opatrzności poświęcony"
alus napisał(a):Kościół - nie koniecznie budowla-mauzoleum..
Z tym się jak najbardziej zgadzam. Sejm nie zobowiązał się do zbudowania nowej bazyliki św. Piotra, a jedynie kościoła wotywnego. Gigantomania raczej przeczyłaby intencji twórców Konstytucji 3go maja. Niechby to był normalny kościół-symbol, nawet o akcentach ekumenicznych reprezentujących wszystkie wyznania dawnej Rzeczpospolitej.
alus napisał(a):O budowie sanktuarium w Licheniu nie decydowali polscy katolicy - oni byli posłuszni orędziu Matki Bożej, która objawiała się w tym miejscu. Owszem gigantyczna budowla, niemniej zbudowana z dobrowolnych składek-cegiełek ludu, żadna opcja sejmowa, żadne biznesy nie miały udziału, a powstała w ciągu 10 lat.
Matka Boża nie żądała aż takiej kubatury !!! O tym zadecydowali budowniczowie bazyliki i wierni, którzy wsparli ten pomysł hojnymi składkami. Gdyby nie było składek - to w Licheniu do dziś byłoby to, co obecnie widzimy na polach wilanowskich. Po prostu ludzie nie maja serca do tego projektu - a co do Lichenia i Łagiewnik mieli. To powinno być ważną wskazówką dla obecnych poczynań i prymasa i rządu. Lepiej jest w tej sytuacji ograniczyć projekt do niezbędnego minimum, ale zachować symbolikę wywiązania się z historycznego zobowiązania.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
07-02-2006 18:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ZosiaII Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 402
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #39
 
jswiec napisał(a):Lepiej jest w tej sytuacji ograniczyć projekt do niezbędnego minimum, ale zachować symbolikę wywiązania się z historycznego zobowiązania.
jswiec, jesli czujesz się zobowiazany to zbuduj sobie nawet bazylikę, ale nie z naszych podatków i nie zmuszaj ludzi, aby to robili przy pomocy aparatu państwowego. TO JEST WBREW PRAWU!!! Już sobie o. Rydzyk przedsiębiorstwo taksówkowe z rządu urządził jeszcze trochę, to będziemy wzywać Arabów na pomoc, zazdroszcząc im wolności religijnej.
Jasny gwint, ledwo komuny człowiek się pozbył, to sobie rydza na łbie usadził!

[ Dodano: Wto 07 Lut, 2006 18:26 ]
Prowokacja - rządowa limuzyna dla o. Rydzyka

Cytat:"Fakt": Dziennikarze gazety przeprowadzili prowokację. Gazeta sprawdziła, jak potężne są wpływy dyrektora Radia Maryja. Zamówiła dla niego limuzynę w resorcie rolnictwa. Minister Krzysztof Jurgiel błyskawicznie spełnił życzenie.
Osobiście wysłał rządowy samochód dla księdza Rydzyka.

Co może ksiądz Tadeusz? Czy plotki o jego wpływach na władzę były tylko plotkami? "Fakt" postanowili sprawdzić. Dziennikarze biją się w piersi - użyli podstępu.
Reporter ""Faktu" podszył się pod asystenta ojca Rydzyka. Spod jednego z warszawskich banków zadzwonił do sekretariatu ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Wybór nie był przypadkowy. Jurgiel jest częstym gościem audycji Radia Maryja.

Dziennikarz "Faktu" zatelefonował do sekretariatu ministra. Pilna sprawa. Zepsuł się samochód księdza Rydzyka, trzeba mu szybko podstawić rządową limuzynę.

Reakcja ministra Jurgiela przekracza najśmielsze oczekiwania. Minister osobiście wybiera samochód i wysyła wraz z kierowcą pod bank. Natychmiast!

Na hasło "Ojciec Dyrektor" szef resortu zrobił z ministerstwa radio taxi. Jak do tego doszło opisują w "Fakcie" dziennikarze tej gazety Piotr Chęciński i Marcin Kowalczyk.


[ Dodano: Wto 07 Lut, 2006 18:28 ]
OBALILIŚMY DYKTATURĘ PROLETARIATU, MAMY DYKTATURĘ REDEMPTORATU!

http://www.forumchrzescijanskie.org
07-02-2006 19:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #40
 
ZosiaII napisał(a):jswiec, jesli czujesz się zobowiazany to zbuduj sobie nawet bazylikę, ale nie z naszych podatków i nie zmuszaj ludzi, aby to robili przy pomocy aparatu państwowego. TO JEST WBREW PRAWU!!!
Zosiu, nie potrafisz dyskutować gdy tylko ktoś podaje argumenty przeczące Twojej aktualnej opinii.
Rydzyk nic nie miał wspólnego ze świątynią, a było to zawsze "oczko w głowie" prymasa. Skądinąd na linii Rydzyk - Glemp często iskrzy... 8)

Ale Ty wolisz epatować się swoimi strachami na wróble, tak więc pozostawiam Ciebie we własnym sosie. Z mojej strony EOF. Ciekawe jakimi jeszcze "rewelacjami" na temat spisku "czarnych i kaczorów" nas poczęstujesz i z jakich źródeł. po prostu przestaję z Toba dyskutować, bo po prostu się nie da.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
07-02-2006 19:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #41
 
Cytat:
DARTH_HELMUTH napisał(a):Maria z Nazaretu nie była, nie jest i nie będzie (chociaż kto wie...) żadną BOGINIĄ. No nie? "Jest pośredniczką" - powiedzą niektórzy z Was - a ja powiem, że przeciez coś tam Jezus mówił że nie ma żadnych pośredników.
To poza wątkiem, ale krótko odpowiem:
Jezus jest jedynym posrednikiem miedzy człowiekiem a Bogiem. Pośrednictwo Maryi jest tylko pomocnicze, jest to pomoc w przyprowadzaniu do Jezusa. Jest to jakościowo zupełnie inne posrednictwo. Takim samym posrednikiem był Filip, gdy przyprowadził do Jezusa Natanaela [J 1], a także greckich prozelitów [J 12]. Tytuł "posredniczka wszelkich łask" należy rozumieć tak, że w Maryi mamy doskonały przykład przyjęcia Jezusa i że każde nasze przyjęcie Jezusa jest zakorzenione w "archetypie" Miriam z Nazaretu, w jej "Fiat". Nie należy mieszać posrednictwa Jezusa z posrednictwem Maryi - to dwie zupełnie różne rzeczywistości.

Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech
No nie mówiłem? Duży uśmiech Duży uśmiech
Ja mówię "To jest CZARNE" - Ty mówisz "Masz rację, ale BIAŁE" Duży uśmiech
Typowe polsko-katolickie odwracanie kota ogonem. Kariera u papy Rydzyka zapewniona. :/

[ Dodano: Sro 08 Lut, 2006 06:43 ]
jswiec napisał(a):
ZosiaII napisał(a):jswiec, jesli czujesz się zobowiazany to zbuduj sobie nawet bazylikę, ale nie z naszych podatków i nie zmuszaj ludzi, aby to robili przy pomocy aparatu państwowego. TO JEST WBREW PRAWU!!!
Zosiu, nie potrafisz dyskutować gdy tylko ktoś podaje argumenty przeczące Twojej aktualnej opinii.
Rydzyk nic nie miał wspólnego ze świątynią, a było to zawsze "oczko w głowie" prymasa. Skądinąd na linii Rydzyk - Glemp często iskrzy... 8)

Ale Ty wolisz epatować się swoimi strachami na wróble, tak więc pozostawiam Ciebie we własnym sosie. Z mojej strony EOF. Ciekawe jakimi jeszcze "rewelacjami" na temat spisku "czarnych i kaczorów" nas poczęstujesz i z jakich źródeł. po prostu przestaję z Toba dyskutować, bo po prostu się nie da.
To z niektórymi z Was się nie da dyskutować - jak głupie papugi powtarzacie puste komunały albo za panem Glempem albo za panem Rydzykiem.
Mam napisane w podpisie "straciłem serce do tego forum" - bo oprócz kilku naprawdę mądrych ludzi, któych tu poznałem - spora część z Was to jacyś.... no nawet nie wiem jak Was nazwać, żeby nie obrazić. Macie mentalnośc płaczących babć dzwoniących do radia co ma ryja i szlochających "ojcze Rydzyku ty jesteś 100 razy więcej niż bóg". To Wam nie da się nic powiedzieć bo zaraz rzucacie gromy na wszystkich. Czy Wasz szef, Jezus, popierałby to...?
ZosiaII ma bardzo zdrowe i trzeźwe podejście do życia nie zatracając przy tym swojej silnej wiary - a to jest wielką sztuką - powinniście ją za to szanować, że ta kobieta MYŚLI i wysuwa wnioski. W przeciwieństwie do Was.
Mam już dośc. EOF

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
08-02-2006 07:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #42
 
DARTH_HELMUTH napisał(a):Wspomniany przeze mnie fanatyzm nie równa się religi samej w sobie. Moim zdaniem wiara nie polega na choćby najgorętszym modleniu się do figurek, obrazków, kawałków ubrań, kości itp. Wiara to WIARA. Ten kto naprawdę wierzy nie będzie potrzebował kościołów i całego tego blichtru.

Coś w tym jest Darth... ja się zawsze zastanawiałam po co to wszystko. Wiadomo, kościół (budynek) jest potrzebny, trzreba przecież jakiegoś miejsca, ale rzeczywiście gdyby nie cały ten przepych byłoby lepiej.

Nie przeczę że ktoś stawiając piękną świątynię może chcieć jak najlepiej. Ale różnie to wychodzi :/

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
08-02-2006 09:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ZosiaII Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 402
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #43
 
Moniczka napisał(a):Coś w tym jest Darth... ja się zawsze zastanawiałam po co to wszystko. Wiadomo, kościół (budynek) jest potrzebny, trzreba przecież jakiegoś miejsca, ale rzeczywiście gdyby nie cały ten przepych byłoby lepiej.

Nie przeczę że ktoś stawiając piękną świątynię może chcieć jak najlepiej. Ale różnie to wychodzi
Nie bój się dziecko, Ty na pewno zbudujesz świątynię. Masz już mocny fundament - czujesz Boga tam gdzie on jest. Zbudujesz ją z pięknej miłości do ludzi, wyzłocisz Łaską ze swej modlitwy i dasz ludziom Boga w Ewangelii. :aniol:

http://www.forumchrzescijanskie.org
08-02-2006 10:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #44
 
Blichtr, przepych, gigantomania, masowa produkcja dewocjonalii - to niepotrzebna nadbudowa, wielu osobom utrudniająca dotarcie do sedna Ewangelii, ale....Jezus (nie szef - do szefa można mieć diametralnie inne odniesienia niż do Boga) głosił Dobrą Nowinę, wyjaśniał pisma w synagogach, i corocznie wraz z uczniami udawał się do świątyni jerozolimskiej na święto Paschy.
Tylko poganie odprawiali swe obrzędy pod chmurką.
Maryja nie jest boginią, niezależnie jakie tytuły nadadzą jej ludzie, to Bóg wybrał Ją na matkę swego Syna i jak mówił M. Luter - "Nigdy dość wielbienia Maryi", która - "Jeśli chodzi o pokorę, to wszystkich przewyższa Matka Boża i za to błogosławią Ją wszystkie pokolenia ziemi i służą Jej wszystkie moce niebios. I Pan dał nam Matkę swoją jako orędowniczkę i pomoc" Sylwan, mnich z góry Atos, klasyk tekstów prawosławnych.
08-02-2006 11:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #45
 
Kościół a kościół...
Przecież nie mówię, żeby burzyć kościoły. Tylko porównaj sobie dobrze utrzymany, wiejski, kościółek; co tam - nawet taki z miasta w kształcie skoczni narciarskiej - z gigantyczną pełną przepychu bazyliką w Licheniu albo z tym co usiłuje SOBIE wybudowac pan Glemp. Tak, SOBIE. Bo ja bym ten powstający budynek nazywł raczej nie "Swiatynia bożej opatrzności" ale "Pomnik megalomanii i pychy pana Glempa"... Bo facet widzi, co się dzieje w kraju, brakuje kasy niemal na wszystko - a jemu się marzy kościół wielkości miasta. Cóż, można i tak. W końcu on jest prymasem - czyli niejako "z urzędu" ma w sobie więcej ducha św. niż my...

Sarkazm we mnie kwili, nieboraczek....:/

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
08-02-2006 11:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów