Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Św. Tomasz z Akwinu, a prostytucja?.
Autor Wiadomość
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Św. Tomasz z Akwinu, a prostytucja?.
Znalazłem taki cytat Św. Tomasza z Akwinu, czy może ktoś coś wie więcej na ten temat?.

"Prostytucja należy do społeczeństwa jak kloaka do najwspanialszego pałacu. Prostytucja odpowiada kloace pałacu; gdyby się ją usunęło, cały pałac zacząłby cuchnąć"
(Tomasz z Akwinu, Opuscula, XVI, Paris 1975, str. 14).

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
08-02-2006 20:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
Ot każdy święty może się mylić.

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
08-02-2006 21:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Tomek ptak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 258
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #3
Re: Św. Tomasz z Akwinu, a prostytucja?.
Wojtek37 napisał(a):Znalazłem taki cytat Św. Augustyna, czy może ktoś coś wie więcej na ten temat?.

"Prostytucja należy do społeczeństwa jak kloaka do najwspanialszego pałacu. Prostytucja odpowiada kloace pałacu; gdyby się ją usunęło, cały pałac zacząłby cuchnąć"
(Tomasz z Akwinu, Opuscula, XVI, Paris 1975, str. 14).
Sorki za OT i nie żebym się czepiał, ale czyj tak naprawdę to jest cytat św. Augustyna czy św. Tomasza, bo po tym drugim bym się tego spodziewał ale pierwszy odpada?

?WIECIE MOIM MIASTEM
POLPAK MO
IM ?YCIEM
JEZUS MOIM PANEM
09-02-2006 00:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #4
 
Wojtek37 napisał(a):"Prostytucja należy do społeczeństwa jak kloaka do najwspanialszego pałacu. Prostytucja odpowiada kloace pałacu; gdyby się ją usunęło, cały pałac zacząłby cuchnąć"

Cóż trzeba Akwinacie oddać honor- nie głupie twierdzenie- prostytucja jest,była i będzie nieodłączną cześcią społeczności ludzkich. W końcu nie dla picu nazywa się ją najstarszym zawodem świata.
09-02-2006 04:12
Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
Moniczka napisał(a):Ot każdy święty może się mylić.

Na szczęście nie w tym wypadku
mądre, logiczne. bardzo dobre.

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
09-02-2006 14:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
Aslan napisał(a):
Moniczka napisał(a):Ot każdy święty może się mylić.

Na szczęście nie w tym wypadku
mądre, logiczne. bardzo dobre.

Czyli prostytucja jest potrzebna światu?

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
09-02-2006 21:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
Moniczka napisał(a):Czyli prostytucja jest potrzebna światu?

jakby to najprościej ująć- nie, ale świat jest potrzebny prostytucji
ona jest niejako wpisana w jego losy- jeśli wolisz- to reminescencja grzechu pierworodnego i znak działania Złego.
coby się dobrze zrozumieć- nie popieram prostytucji
ale Akwinata miał zupełną rację- bo zauważ że nie podjął w wypowiedzi problemu takiego, jak Ty go postawilas- on znal odpowiedź.
on skupił się na skutkach- prostutycja jest tak wrośnięta w społeczeństwa, jak jemioła w brzozę i jak grzech w naturę człowieka.
proste: gdyby nie grzech- nie byłoby prostytucji, po części też odwrotnie
pozdrawiam

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
09-02-2006 22:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #8
 
Moniczka napisał(a):Czyli prostytucja jest potrzebna światu?

Światy jako takiemu nie, ale cywilizaji jak najbardziej.
10-02-2006 02:17
Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
Cytat:gdyby się ją usunęło, cały pałac zacząłby cuchnąć

Aslan

czy to nie jest stwierdzenie że bez prostytucji świat by się "zawalił"? Więc lepiej że ona jest bo ona ten świat jakoś trzyma? Może źle to rozumiem - ale rozumie własnie tak

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
12-02-2006 00:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
Moniczka napisał(a):Aslan

czy to nie jest stwierdzenie że bez prostytucji świat by się "zawalił"? Więc lepiej że ona jest bo ona ten świat jakoś trzyma? Może źle to rozumiem - ale rozumie własnie tak

Moniczka

to jest właśnie takie stwierdzenie- ino trochę w innym sensie
świat bez prostytucji zacząłby cuchnąć innymi grzechami- parafrazując znane: suma grzechu jest stała, tylko różnie ludzie ją składnikują
prostytucja wszak jest namacalnym śladem 'babilońskiej wielkiej nierządnicy'.
Akwinacie nie chodziło o to, że prostytucja jest potrzebna, ale że jest nieusuwalna- tak samo jak nieusuwalny jest grzech ze świata. prostytucja jest jakoby synonimem grzechu. i odwrotnie, jak wolisz
gdzies ten brud musi się gromadzić- a że właśnie najbardziej mu się podoba sfera seksualnosci człowieka? nie mi, nie nam wyjaśniać ani rozumieć
IMO prostytucja jest tragedią, coby się zrozumieć
pzodrawiam przedmówczynię

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
12-02-2006 01:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
Aslan napisał(a):.
Akwinacie nie chodziło o to, że prostytucja jest potrzebna, ale że jest nieusuwalna- tak samo jak nieusuwalny jest grzech ze świata.
pzodrawiam przedmówczynię

A ja sądzę że mu o co innego chodziło.. no ale mnie na polskim uczyli że i tak się nie dowiemy "co autor miał na myśli" Duży uśmiech Ty to tak rozumiesz, ja inaczej, a dowiemy się jak zapytamy św.Tomasza Duży uśmiech (albo chociaż kontekst wypowiedzi by się przydał...)

Pozdrawiam przedmówcę

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
12-02-2006 12:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #12
 
w skrócie z tego co pamiętam o Akwinacie chodziło mu zdaje się o to aby żony się nie puszczały (tak bardzo). Mężczyźni mając do dyspozycji prostytutki mogą spokojnie się z nimi seksić w zamian za np. kase (szybko i sprawnie zawarta transakcja to podstawa), i odpada pracochłonne (i nie za bardzo moralne) bałamucenie cudzych żon. Trzeba brać również pod uwagę jego [Akwinaty] bezbrzeżną pogardę i nienawiść do kobiet.
12-02-2006 13:49
Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
semper_malus napisał(a):w skrócie z tego co pamiętam o Akwinacie chodziło mu zdaje się o to.... .

czyli znasz kontekst tej wypowiedzi? Serio pytam. Chciałabym wiedzieć czy to co napisałeś wiesz czy tylko się domyślasz.

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
12-02-2006 16:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #14
 
Cytat:czyli znasz kontekst tej wypowiedzi? Serio pytam. Chciałabym wiedzieć czy to co napisałeś wiesz czy tylko się domyślasz.

IMVVHO te stwierdzenie bardziej dotyczy rozważań socjologicznych niż teologicznych. Tomizm poznawałem w kontekscie społecznym i doktryn polityczno-prawnych. W aspekty teologiczne starałem się nie wnikać, choć oczywista wszedzie są powiązania.

W gruncie rzeczy można zgadywać o co chodziło na podstawie pewnych przesłanek, gdybym napisał, że wiem to świadczyłoby o mejej pysze i arogancji.
12-02-2006 17:32
Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #15
 
semper_malus napisał(a):W gruncie rzeczy można zgadywać o co chodziło na podstawie pewnych przesłanek, gdybym napisał, że wiem to świadczyłoby o mejej pysze i arogancji.

No ja zgadując mam dośc zbliżone wnioski do Twoich

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
12-02-2006 18:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów