Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak czytacie Biblię ?
Autor Wiadomość
Adam Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 211
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Jak czytacie Biblię ?
Jak należy porządnie czytać Biblię, a konkretnie Stary Testament ? Bo ja kiedyś przeczytałem, że prezydent Bush w Ameryce podzielił sobie Biblię na 365 fragmentów ( w wersji protestanckiej którą i ja dysponuję :oops: jest to jakieś 4 strony na dzień ). No i ja też sobie postanowiłem tak robić. Ale jakoś powiem, że ostatnio wydawać mi się to zaczęło trochę mało efektowne. Kończę już szczęśliwie księgi historyczne ( zacząłem czytać jeszcze gdzieś w listopadzie ), ale jakoś zaciemnia mi ta metoda sprawę. Bo w tych księgach właściwie o to samo chodzi. Na pierwszy rzut oka przynajmniej. Ciągle Żydzi pod wodzą jakiegoś charyzmatycznego przywódcy prowadzą wojny, grzeszą, cierpią kary, nawracają się i tak w kółko. Gdy czytałem Pięcioksiąg nawet nie gorszyły mnie te fragmenty, które i wujaszka Osamę wpędziłyby w kompleksy. Po prostu za rodą o. Salija OP zinterpretowałem to sobie jako walkę Kościoła z szatanem czy grzechem, ewentualnie samego człowieka, gdzie ludy wyrzynane przez Żydów to spersonifikowane grzechy, pokusy. Ale czytając kolejne księgi, mówiące w zasadzie o tym samym jakoś nie zauważyłem, żeby to przynosiło jakąś specjalną korzyść duchową.

Dlatego pytam - jak Wy czytacie Stary Testament, żeby przyniosło Wam to maksimum korzyści duchowych i intelektualnych ??

A jeśli o Nowy Testament idzie. Tu wypracowałem sobie kiedyś dawno metodę, żeby czytać wedle określonej kolejności, zaczynając od ksiąg wg mnie najłatwiejszych i dochodząc do coraz trudniejszych :

-Ewangelia wg. św. Mateusza
- Dzieje Apostolskie
-Ewangelia wg św. Marka
-Listy Ap. ( ale nie św. Pawła )
- pozostałem Ewangelie
-Listy św. Pawła
-Apokalipsa.

To mówi Pan Wszechmogący. Nie mam upodobania w śmierci bezbożnego, lecz aby sie nawrócił i żył (Ez 33,11).
18-02-2006 23:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ZosiaII Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 402
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
Ja nie mam metody. Kiedyś też próbowałam czytać systematycznie. Zasypiałam. Nie tędy droga. Mam problem, to szukam go w Biblii, jeśli nie znajduję odpowiedzi, to lecę wzrokiem po indeksie, aż trafię. Czytam szczegółowo z komentarzem. Jeśli komentarz, tylko "rozjątrzy" moją dociekliwość, szukam po podręcznikach do histroii, w necie, gdzie się da, aż daną kwestię jakoś sobie uzmysłowię i ułożę w głowie.
Bardzo chętnie czytam o Biblii w ujęciach przekrojowych. W Tygodniku Powszechnym jest przepiękny cykl - "Kobiety w Biblii". Tego się nie czyta, to się je. Uśmiech W innym czasopiśmie jest wspaniały cykl "Seks w Biblii". Te cykle tak mnie zainspirowały do poszukiwań w Biblii kontekstów, że gdybym chciała to przeczytać normalnie, to nie wiem, czy przeczytałabym to przez miesiąc, a tak siądę i czytam jak opetana, a tu gary nie pomyte, coś tam zawalone, a ja "muszę" czytać. Język

http://www.forumchrzescijanskie.org
18-02-2006 23:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
msg Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,107
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
Polecam Słownik teologii biblijnej - kosztuje to raptem ok 20 zł, a ma mnóstwo haseł świetnie opisanych i do tego z odnośnikami do odpowiednich fragmentów w Biblii - naprawdę świetna sprawa na początek poznawania Biblii Uśmiech

Nie ga? dopóki nie zbadasz, najpierw si? zastanów, a potem czy? wyrzuty,
Nie odpowiadaj, dopóki nie wys?uchasz, a w ?rodek s?ów nie wpadaj,
Nie wad? si? o rzecz, która ci nie jest konieczna, i nie mieszaj si? do sporu grzeszników!
Dziecko, nie bierz na siebie zbyt wielu spraw, bo je?li b?dziesz je mno?y?, nie b?dziesz bez winy.
I cho?by? p?dzi?, nie dop?dzisz, a uciekaj?c, nie umkniesz.

[Syr 11, 7-10]
19-02-2006 00:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
Słowo Boże powinno się przede wszystkim medytować Oczko Tzn. wgłębiać się w nie jak najbardziej, "smakować", rozmyślać nad nim, przyrównywać do własnego życia, własnej sytuacji, rozważać.
Tak mnie więcej być powinno, żeby czytanie Słowa Bożego przynosiło jakieś owoce. Ja z kolei skupiam się niestety tylko na czytaniu codziennie wieczorem, bo za te wgłębianie się, jakoś nie mogę się zabrać. Przede wszystkim źle wyznaczam sobie na to czas, bo jest to moment tuż przed snem, a należałoby znaleźć w ciągu dnia optymalny i niczym nie zakłócony czas na to. Wiele osób poleca też krótką modlitwę do Ducha Świętego przed czytaniem czy rozważaniem Słowa.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
19-02-2006 01:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
angua Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 353
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 

Ja w ostatnim roku kalendarzowym postanowiłam usystematyzować swoją znajomość Biblii - czyli po prostu ją całą na pewno przeczytać. Zrobiłam to według planu rocznego ściągniętego stąd:
http://biblijna.strona.pl/teksty/plan.htm
Plan przewiduje średnio 2 rozdziały ze ST, jeden psalm [szybko się kończą Oczko] i jeden rozdział z NT [też się kończą przed upływem roku]. Rozdziały bardziej "wyliczankowe" [genealogie czy dokładne opisy np Arki] pominięto; ja je jednak włączyłam.

Plan nie leci po kolei - i dobrze.
Ale czy to w ogóle dobra metoda? Na takie usystematyzowanie czegoś, co się znało fragmentami i tak średnio było wiadomo co do czego, jest niezła. Ale po pierwsze i tak nie mogę powiedzieć, żebym świetnie poznała Biblię, po drugie jest to zwykłe, informacyjne, czytanie.

Widziałam gdzieś na Mateuszu chyba ten plan ulepszony; jak znajdę, mogę Ci dać linka.

A jak ja bym teraz czytała? Księgami. To znaczy księgę w całości "na szybko" [ile Ci się rozdziałów chce; jak najbardziej może być według tego planu], a jak już wiadomo, o czym jest i o co ogólnie chodzi, to bym wracała do konkretnych fragmentów [w przypadku ST jest o tyle łatwiej, że w niektórych księgach nie muszą być wszystkie]. I je już na spokojnie, najlepiej z jakimś dobrym komentarzem. Ale właśnie tak, żeby najpierw poznać ogólny kontekst, a dopiero później się wgłębiać.

Jasne, zajmie to więcej czasu niż rok, ale według mnie warto. W końcu po co się spieszyć, prawda? Uśmiech


A więc czuwaj i módl się bezustannie,
a czyż to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.
19-02-2006 02:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
msg napisał(a):Polecam Słownik teologii biblijnej
ja póki co to walcze z teologią biblijną, by nie powtarzać roku. :cry:

Jeśli zaś chodzi o czytanie Biblii to najlepszy przekład ST (najbliższy oryginału) jest przekład protestancki Uśmiech

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
19-02-2006 02:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #7
 
Nie polecam czytać samego starego testamentu.
Proponuję rozdział Starego, rozdział Nowego. A potem jakąś lektórke duchową. na wszystko nie poświecać na poczatek wiecej jak 30 min Uśmiech
19-02-2006 13:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
Daidoss napisał(a):Proponuję rozdział Starego, rozdział Nowego.

Można sobie czytać tak wg. kalendarza liturgicznego (tzn. czytania na każdy dzień wg liturgii Kościoła) Uśmiech

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
19-02-2006 13:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #9
 
Daidosku, chodzilo mi poprostu o to, że przekład protestancki ST jest bliższy oryginałowi, że jest dokładniejszy... ale zgadzam sie, ze nie można sie skupiać jedynie na ST czy jedynie na NT Uśmiech

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
19-02-2006 13:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
angua Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 353
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
Offca napisał(a):Można sobie czytać tak wg. kalendarza liturgicznego (tzn. czytania na każdy dzień wg liturgii Kościoła) Uśmiech
No, w ten sposób na pewno nie przeczyta się całego ST. A do tego przy takim czytaniu brak ogólnego spojrzenia na całość. Za to dobre do medytacji Uśmiech

A jeśli chodzi o to, czy sam ST, czy z Nowym. Według mnie najpierw koniecznie Nowy. I dopiero później Stary - może być tak, jak napisał Daidoss, ale wcale nie musi Oczko Bo jeśli komuś chodzi po prostu o poznanie Biblii, to NT poznał wcześniej, więc teraz może go czytać już inaczej. Na przykład przemedytować sobie mniejszy niż rozdział fragment.


A więc czuwaj i módl się bezustannie,
a czyż to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.
19-02-2006 16:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Adam Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 211
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
angua napisał(a):Ja w ostatnim roku kalendarzowym postanowiłam usystematyzować swoją znajomość Biblii - czyli po prostu ją całą na pewno przeczytać. Zrobiłam to według planu rocznego ściągniętego stąd:
http://biblijna.strona.pl/teksty/plan.htm
Plan przewiduje średnio 2 rozdziały ze ST, jeden psalm [szybko się kończą ] i jeden rozdział z NT [też się kończą przed upływem roku].

Ten pomysł wygląda całkiem sensownie. Co prawda w moim przypadku wymaga pewnego ,,cofnięcia" się, ale jeśli mam z niego wyciągnąć większe korzyści, to czemu nie Uśmiech.

To mówi Pan Wszechmogący. Nie mam upodobania w śmierci bezbożnego, lecz aby sie nawrócił i żył (Ez 33,11).
19-02-2006 18:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
angua Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 353
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 

Cieszę się Uśmiech

Znalazłam ten link, o którym pisałam wcześniej:
http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/

Tu też jest jakiś plan, chyba nieco inny - możesz się temu przyjrzeć, ja się prawdę mówiąc nie wgłębiałam, bo jak go znalazłam, to już nie byłam tą metodą zainteresowana.

Pozdrawiam Uśmiech


A więc czuwaj i módl się bezustannie,
a czyż to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.
19-02-2006 19:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #13
 
Cytat:Jeśli zaś chodzi o czytanie Biblii to najlepszy przekład ST (najbliższy oryginału) jest przekład protestancki Wesoły

Julia a ty znasz orginał, że tak mówisz i po pierwsze o jaki przekład chodzi - dokładnie? A tak z ciekawości.... :-k

angua napisał(a):Znalazłam ten link, o którym pisałam wcześniej:
http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/

Właśnie korzystam z tego planu i generalnie polecam.

A zeby coś wiecej wydumać to mi pomagają kometarze biblijne z Vocatio i z Verbinum. Jeśli chodzi o mnie to rewelacja. Jeszcze chyba nigdy tak głęboko nie odbierałem ST.

Tak samemu było mi trudniej, co nie oznacza, że trzeba przstać myśleć ale dobrey komentarz pomaga.

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
19-02-2006 22:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #14
 
Greg... na zajeciach ze ST porównywaliśmy przekłady... łącznie z tym, że czytaliśmy biblie hebrajską z przekładem interlinearnym czy jak sie to tam zwie.
Jeśli chodzi o przekład ST najbliższy oryginałowi bazuję na opinii mojego profesora od biblistyki (prof. M. Wojciechowskiego, który jeśli chodzi akurat o NT jest współautorem przekładu "Grecko-polski NT")

A przekład protestancki, który miałam na myśli to ptzekład Brytyjskiego Towarzyswa Biblijnego, czy jakoś tak sie to nazywało, znany głównie pod tytułem Biblia święta Uśmiech

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
20-02-2006 00:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #15
 
Julia napisał(a):A przekład protestancki, który miałam na myśli to ptzekład Brytyjskiego Towarzyswa Biblijnego, czy jakoś tak sie to nazywało, znany głównie pod tytułem Biblia święta

Z bliskościa do orginału nie dyskutuję bo nie wiem ale jedno wiem ten przekład jak dla mnie operuje językiem poslkim trochę z innej epoki. Taki strasznie chropowaty język, to nie jest za bardzo słwonictwo, którym teraz się posługujemy. Zaznaczam wyrażam tylko własną opinię i nie chodzi mi o dyskwalifikację danego przekładu....

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
20-02-2006 09:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów