Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy dziewczęta moga być ministrantkami??TAK czy NIE????
Autor Wiadomość
tom 218 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 9
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Czy dziewczęta moga być ministrantkami??TAK czy NIE????
Czy dziewczęta mogą byc ministrantkami.Jest to pytanie skierownane właściwie do biskupów diecezjalnych, ponieważ w żadnym wypadku o dopuszcznie ministrantek do służby ołtarza,ani razem z chłopcami,ani oddzielnie od nich, nie może decydować proboszcz, lecz jedynie biskup diecezjalny.
Ja osobiście uważam,że kobiety nie powinny byc ministrantkami.
kto ma podobne zdanie lub odmienne????

Tomasz
20-02-2006 23:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Harpoon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,850
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
a dlaczego nie?
nie są gorsze i mysle, ze jesli chca, to moznaby im na to pozwolic...

Only scars can remind us that the Past was real..

[Obrazek: 7c8eb72c67.png]
20-02-2006 23:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ela Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 705
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
W Kanadzie juz dziewczeta w katolickich kosciolach sluza do mszy, co prawda wiekszosci to koscioly angielskojezyczne ale katolickie.
20-02-2006 23:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
tom 218 napisał(a):Jest to pytanie skierownane właściwie do biskupów diecezjalnych

Nooo... tylko, że na tym forum takich nie ma ;P
Widziałam już kilka razy małe ministrantki Uśmiech Nie widzę niczego złego w tym. Na mszy świętej mają prawo służyć świeccy, a więc kobiety także. Nie mam na myśli oczywiście kobiet-kapłanek, ale lektorki, ministrantki i owszem. Dlaczego? Dlatego, że my też mamy prawo służyć na Eucharystii Panu Bogu!!! Czym chłopiec przewyższa dziewczynkę? Oczko

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
20-02-2006 23:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
tom 218 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 9
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
Offca napisał(a):Czym chłopiec przewyższa dziewczynkę?

Mysle,że niczym,ale uczniami Jezusa byli też męzczyzni,a Kobiety były jakby drugoplanowe.Kobiety moga spełniac funkcje lektora czy kantora np. czytając słowo Boże czy spiewajac psalm lub też niosąc dary .
Sądze,ze było by troche zamieszania przy ołtarzu,gdyby kobiety były ministrantkami.Ja osobiście sobie tego nie wyobrażam! Szczęśliwy

Tomasz
20-02-2006 23:54
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
tom 218 napisał(a):Sądze,ze było by troche zamieszania przy ołtarzu,gdyby kobiety były ministrantkami.Ja osobiście sobie tego nie wyobrażam!

Dlaczego tak sądzisz? Jak już pisałam widziałam dziewczynki ministrantki i te lepiej się zachowywały od chłopców w czasie mszy Uśmiech
tom 218 napisał(a):a Kobiety były jakby drugoplanowe.
Tak bym tego nie określiła Uśmiech

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
20-02-2006 23:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
tom 218 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 9
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Offca ja nie chcicałbym tu sugerowac że kobiety są nizsze od męzczyzn.Nić podobnego,ale osobiście jestem lektorem i uwierz mi,że naprawde nie widze żadnej dziewczyny posługującUśmiech



A tak na marginesie to zapraszam na:www.buli1990.fora.pl

Tomasz
21-02-2006 00:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
No to ja ci powiem, że widziałam poslugujące dziewczyny... były to co rpawda lektorki, ale spełniały rolę ministrantek, gdyż prawdopodobnie nie było żadnego ministranta... i ksiądz by musiał sam sie obsłużyć. Duży uśmiech

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
21-02-2006 00:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ela Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 705
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
Cytat:Sądze,ze było by troche zamieszania przy ołtarzu,gdyby kobiety były ministrantkami.Ja osobiście sobie tego nie wyobrażam!

No to zapraszam na Msze Sw do Toronto Uśmiech

Prosimy Ci?, Panie Bo?e, niech w niebie wspiera nas modlitwa twojej m?czennicy Pauliny, aby zawsze wspomaga?o nas or?downictwo tej, któr? na ziemi otaczamy wielk? czci?. Amen.
21-02-2006 00:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #10
 
tom 218 napisał(a):Mysle,że niczym,ale uczniami Jezusa byli też męzczyzni,a Kobiety były jakby drugoplanowe.

Dziwnie usłyszeć w ustach jak mniemam katolika, zę mamuśka Boska była drugimplanem!

Uczniami Jezusa byli również Żydzi- czy jest to powód aby na ministranów byli wybierani ludzie tej narodowości? Inaczej: Czy skoro płeć ma takie kapitalne znaczenie dlaczego narodowość nie ma?
21-02-2006 01:51
Odpowiedz cytując ten post
tom 218 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 9
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
semper_malus napisał(a):
tom 218 napisał(a):Mysle,że niczym,ale uczniami Jezusa byli też męzczyzni,a Kobiety były jakby drugoplanowe.

Dziwnie usłyszeć w ustach jak mniemam katolika, zę mamuśka Boska była drugimplanem!

Uczniami Jezusa byli również Żydzi- czy jest to powód aby na ministranów byli wybierani ludzie tej narodowości? Inaczej: Czy skoro płeć ma takie kapitalne znaczenie dlaczego narodowość nie ma?

Słuchaj nie miałem na mysli słowo ,,drugi plan" jako coś strasznego.Nie wymówiłem tago ironicznie.I nie ma mowy ogóle o zydach.I absolutniepłec nie ma żadnego znaczenia-nie jestem rasista.Nie powinnaś sie wyrażac o Maryi,,mamuśka" jaki ty masz wogóle szacunek do Maryi.gdybym był moderatorem to postarałbym się dla Ciebie o ostrzeżenie.TYle!!!

Tomasz
21-02-2006 02:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Andr2ej Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 365
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #12
Re: Czy dziewczęta moga być ministrantkami??TAK czy NIE????
tom 218 napisał(a):Czy dziewczęta mogą byc ministrantkami.

Niedaleczko mnie jest wioska gdzie ksiądz dostał pozwolenie od biskupa aby dziewczynki mogły być ministrantkami. Mała wioska, mało ludzi i w pewnym okresie rodziło się więcej dziewczynek niż chłopców. Czasami jestem tam na mszy i widzę ministrantki służące do ołtarza wraz z ministrantami. Nie widze problemu. Mnie to nie porzeszkadza. Jest to nawet taka ciekawa egzotyka. Uśmiech

Bóg jest mi?o?ci?

Je?eli z?o nie jest napi?tnowane rozzuchwala si?.
21-02-2006 03:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #13
 
tom 218 napisał(a):Nie powinnaś sie wyrażac o Maryi,,mamuśka"

nie powinieneś to raz. Mamuśka to zdrobniała forma matki- nie obelga.

tom 218 napisał(a):Słuchaj nie miałem na mysli słowo ,,drugi plan" jako coś strasznego.


Bo drugi plan to nie jest nic strasznego. Tylko coś mało istotnego. bo jakby było ważne to by był pierwszy plan. Jakby.

tom 218 napisał(a):.I nie ma mowy ogóle o zydach.I absolutniepłec nie ma żadnego znaczenia-nie jestem rasista.

Swoją drogą ciekawa reakcja człowiek wspomni coś o Żydach (by przedstawić pewną analogię) a tu już nie jestem rasistą. Nawet przez myśl mi nie przeszło żeby tak Cie nazwać a tu tylko wzmianka i już gorące zaprzeczenie. Dziwne.

[ Dodano: Wto 21 Lut, 2006 02:38 ]
tom 218 napisał(a):jaki ty masz wogóle szacunek do Maryi.

Taki sam jak do każdej matki. Z wyjątkiem rzecz jasna mojej osobistej - dla Niej mam największy.
21-02-2006 03:33
Odpowiedz cytując ten post
kawazmlekiem Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 37
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #14
 
Nie mylmy ministranctwa ustanowionego przez ludzi z kapłaństwem ustanowionym przez Jezusa. Po pierwsze, a po drugie, Jezus powiedział Idźcie na cały świat, co wyraza naturalnie, ze nie tylko Żydzi bedą księżmi oraz też powiedział- będzie zabrane temu narodowi, a dane innemu, więc...dyskusja bezowocna. Natomiast nigdzie nie mamy ani słowa o kaplaństwie kobiet. Niemniej kobiety posługiwały Kosciołowi zawsze. Nie mam nic przeciwko ministrantkom, pod warunkiem, że nikt z tego nie wyciągnie zbyt pochopnych wniosków, a wiemy, jak to było nawet w przypadku reformy liturgicznej. Masa protestów niewiadomo o co.

"Ju? nie ?yj? ja, ale ?yje we mnie Chrystus"-rzeczywistos? po Komunii.
22-02-2006 10:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lola Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 595
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #15
 
uważam, że kobiety, dziewczyny jako ministrantki, to akurat nie najważniejszy problem w Kościele, i jeśli już mają gdzieś być to raczej tylko tam gdzie faktycznie nie ma chłopców

z ludźmi jest tak, że jak im dasz palec, to pożrą, albo będą walczyć o całą rękę... :roll:

poza tym, w Polsce, ale i pewnie na całym świecie, nasz rzymsko-katolicki kościół, jest taki bardziej żeńsko-katolicki :wink:

...Alles was zählt,
ist die Verbindung zu Dir
und es wäre mein Ende,
wenn ich diese Verbindung verlier...
22-02-2006 19:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów