Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy dziewczęta moga być ministrantkami??TAK czy NIE????
Autor Wiadomość
Nietykalny Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 39
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #31
 
Ja tam jestem za pelnouprawnieniem kobiet, uwazam ze plec nie ma znaczenia przy oltarzu. Wazne jest jak sie wypelnia obowiazki i jakie sie ma do tego podejscie.

P.S Wiem co mowie osiem lat bylem ministrantem Duży uśmiech
11-03-2006 19:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #32
 
Nietykalny napisał(a):Ja tam jestem za pelnouprawnieniem kobiet,

A jak rozumiesz pełnouprawnienie?

Bo wydaje mi się że tu problemem jest raczej podział ról, który nie przeczy pełnouprawnieniu. Po prostu i mężczyzna, i kobieta, mają swoje własne role, swoje zadania i obowiązki. To, że kobieta nie pełni obowiązków mężczyzny, nie znaczy, że nie ma jakichś tam praw.

Natomiast można by się zastanowić czy ministrantura to rzeczywiście zadanie tylko męzczyzny. Bo moim zdaniem niekonicznie...

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
11-03-2006 20:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #33
 
Arab napisał(a):Teraz chciałbym przytoczyć jeden cytat z Ewangelii w którym to właśnie chłopiec usługuje Panu Jezusowi: "Jeden z uczniów Jego, Andrzej, brat Szymona Piotra, rzekł do Niego: «Jest tu jeden chłopiec, który ma pięć chlebów jęczmiennych i dwie ryby, lecz cóż to jest dla tak wielu?» Jezus zatem rzekł: «Każcie ludziom usiąść!»" No i to na tyle Wesoły

błąd rzeczowy się wkradł: w tamtym okresie kobiet w ogóle nie brano pod uwagę. nie mozna traktowac tego tak rygorystycznie, że tylko chłopcy mogą służyć.
Ewangelie zawsze wspominają tylko o mężczyznach, jak choćby w scenie po zeslaniu Ducha: 'nawróciło się tego dnia 5 tys mężczyzn'.- a ile było kobiet??? nie przypuszczam, ze mniej

kobiety nie powinny sluzyc do mszy, bo wtedy nie bedzie juz zupelnie mezczyzn- piszą o tym polscy liturgisci
wystarczy IMO spojrzec na proporcje w koscciolach- 100 kobiet, 5 mężczyzn. mężczyźni są leniwi- wystarczy mały impuls, żeby przestali służyć.
rozwijać nie będę, nadzieję żywię, iże zrozumiecie
pzd

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
11-03-2006 20:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gonzo Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,042
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #34
 
Leszek napisał(a):Dziewczyny mają takie samo prawo być ministrantkami, jak chłopaki. Mówi o tym Bp Antoni Długosz z Częstochowy.

http://zycie.czest.pl/index.php?show=0303200601

Cytat:Jeden z księży zapytany przez nas, CO sądzi o tworzeniu przy parafiach żeńskich grup ministranckich odpowiada: — Ja nie mam tu nic do sądzenia. Episkopat uważa, że w Kościele polskim to chłopcy powinni służyć do mszy. Jeśli w Częstochowie działały grupy dziewcząt-ministrantek, to podejrzewam, że były one tworzone trochę samozwańczo z inicjatywy oddolnej, w formie doraźnej, dla kilku osób — mówi ks. P. W.

Cytat:Dziewczynkom, które chciałyby służyć do mszy świętej biskup Długosz radzi, aby poprosiły księdza w swojej parafii o utworzenie ministranckiej grupy żeńskiej. Pewnie nie każdy się zgodzi, ale jeśli się czegoś naprawdę chce, to warto spróbować.

no wiec w tych tekstach jest troche sprzecznosci :?
wiec ja nie wiem czy ten tekst pomogl mi czy namieszal tylko w glowie Język

ja juz sie wypowiadalem na ten temat ale moge powiedziec ze chyba jesli sluzyc by sie mialo to na prawde nie wiem czy by to pasowalo i nie chodzi mi teraz o jakies scepyczne podejscie ale nawet i o sama tradycje bo zawsze jak pamietam sluzyli chlopaki no i to juz jest tak specyfika a co do dziewczyn to one tez znalazly by zajecie dla siebie podczas mszy jesli by tego pragnely niekoniecznie musi to byc sluzba jako "ministrantka"
11-03-2006 22:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Upiorzyca Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 71
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #35
 
tia...a w moim kościele np. nie ma posługi ładu ani komentatorki, scholi czy chóru. A kwiatki na Boże CIało sypią dziewczątka od pierwszej komuni.
I mimo wszystko ministrantką byłam Język

Szukam, Szukania mi trzeba,
Domu z gitar? i piórem.
A góry nade mn? jak niebo,
A niebo nade mn? - jak góry.
11-03-2006 22:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gonzo Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,042
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #36
 
Upiorzyca napisał(a):tia...a w moim kościele np. nie ma posługi ładu ani komentatorki, scholi czy chóru. A kwiatki na Boże CIało sypią dziewczątka od pierwszej komuni.
no ale jak sie czegos cche to mozna to samemu zorganizowac co nie Duży uśmiech
no moze nie samemu ale przy pomocy innych dziewczyn Uśmiech
no i ksiedza ktory jest od tego by pomagac swoim parafianom Uśmiech
11-03-2006 22:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Arab Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 66
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #37
 
Można jeszcz wziąść po uwagę tradycje w Kościele w Polsce. Z tego co mi dobrze wiadomo to zawsze mężczyźni byli ministrantami. :-k No i też każda parafia ma swoje jakieś przyzwyczajenia, które można zmienić ale powoli. Jeżeli dopościćby kobiety od razu do ołtarza mogłoby to narobić dużego zamieszania. Uśmiech Ale mogę powiedzieć, że jestem tylko pod jednym względem pozwolić kobietom służyć przy ołtarzu.......wtedy kiedy w parafii jest brak chłopaków, lub gdy męska LSO nie daje sobie rady :wink: Ale z tego co wiem to właśnie te męskie grupy dają sobie nieźle rade (mówię o diecezji zielonogórsko-gorzowskiej) :krzywy:
12-03-2006 11:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #38
 
Gonzo:
Cytat:nawet i o sama tradycje bo zawsze jak pamietam sluzyli chlopaki
Tyle tylko, że jest to tradycja, a nie Tradycja. Tradycje przez małe "t" ulegają zmianom zależnie od kultury, epoki, mentalności społeczeństwa.
12-03-2006 12:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Upiorzyca Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 71
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #39
 
Właśnie. Mentalności społeczenstwa. Dawno dawno temu było tak że miejsce kobiety było w domu. A jedyna słuzba kościołowi polegała na wyszywaniu ornatów...Nie do pomyślenia byłoby zeby ''nieczyste narzędzie diabła'' kręcało się przy ołtarzu...

Szukam, Szukania mi trzeba,
Domu z gitar? i piórem.
A góry nade mn? jak niebo,
A niebo nade mn? - jak góry.
12-03-2006 13:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
tom 218 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 9
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #40
 
Upiorzyca napisał(a):Nie do pomyślenia byłoby zeby ''nieczyste narzędzie diabła'' kręcało się przy ołtarzu...
Nieczyste narzędzie diabła??? :shock: /To chyba całkiem nie na miejscu jest to stwierdzenie.
A wyszywanie ornatów. Czy myslsiz,że męzczżni by sobie lepiej poradzili w wyszywaniu ornatów??????




pozdrawiam

Tomasz
12-03-2006 14:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #41
 
No właśnie, słusznie Tom zadał pytanie.
Co to znaczy : "nieczyste narzędzie diabła"?, bo nie bardzo rozumiem o co w tym chodzi i skąd takie określenie? #-o

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
12-03-2006 23:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #42
 
TOMASZ32 napisał(a):No właśnie, słusznie Tom zadał pytanie.
Co to znaczy : "nieczyste narzędzie diabła"?, bo nie bardzo rozumiem o co w tym chodzi i skąd takie określenie? #-o

Pozdrawiam

tak podobno nazywano niewiasty w naszym Kościele, więc skąd to oburzenie i zaskoczenie?

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
13-03-2006 16:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lola Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 595
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #43
 
tak nazywano ale teraz tak się nie nazywa kobiet, choć pewnie są tacy, którzy tak nadal myślą :mrgreen:
w każdym razie wracając do ministrantek to niech będą tam gdzie nie ma chłopaków do służenia, a w Polce to raczej rzadkość...

...Alles was zählt,
ist die Verbindung zu Dir
und es wäre mein Ende,
wenn ich diese Verbindung verlier...
13-03-2006 17:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #44
 
Moniczka napisał(a):tak podobno nazywano niewiasty w naszym Kościele
Kto, kiedy, gdzie i w jakich okolicznościach ?

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
13-03-2006 17:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #45
 
jswiec napisał(a):to, kiedy, gdzie i w jakich okolicznościach ?


http://forum.ewangelizacja.sulechow.net/...sc&start=0
13-03-2006 18:47
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów