Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
tzw. antykoncepcja "po"
Autor Wiadomość
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #46
 
To źle rozumiesz. Nic nie odtwarzasz. Temat o przeznaczeniu i wolnej woli już istnieje, jak chcesz się wiecej na ten temat dowiedzieć to zapraszam tam, a tutaj nie rób offtopu.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
24-02-2006 14:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ZosiaII Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 402
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #47
 
Moniczka napisał(a):I to daje prawo do odebrania mu tego biologicznego życia??

Nigdzie nie napisałam, że jestem za aborcją, nigdzie nie napisałam, że mamy prawo zabić nieochrzszczonego. Jeśli poruszam ten temat, to tylko i wyłącznie po to, aby podkreślić pewne etapy, życia ludzkiego, które Kościół w swej nauce utożsamia i ujednolica. Takie utożsamianie życia potencjalnego z życiem faktycznym jest bardzo niebezpieczne, gdyż w prostej linii logicznej wiedzie do absurdu. Kościół oparty na doktrynie Św. Augustyna i Tomasza z Akwinu, nie miał z tym problemów i to żadnych, choć cielesność ludzką traktował bardzo po macoszemu, wręcz irracjonalnie. Wyraźnie odróżniał życie biologiczne od życia chrześcijanina.Świadczą o tym zabytkowe Księgi Pokutne.

Otóż najsłynniejsza księga pokutna Regina Pruna, która w poł. XIII w. weszła do prawa kanonicznego kładła największy nacisk na usiłowanie zapobieżeniu ciąży. Osoba dopuszczająca się takiego czynu była uznana nie za grzesznika, ale za mordercę. Za metody antykoncepcyjne uznano małżeńskie stosunki przerywane, analne i oralne, które były karane surowiej od przerwania ciąży przed 40 dniem i zabójstwo umyślne. Księga pokutna Theodora za stosunek oralny przewidywała 20 lat pokuty o chlebie i wodzie, za onalny 15 lat, za usunięcie ciąży 1 rok, za zabójstwo 7 lat, za stosunek w pozycji, gdzie mężczyzna jest pod kobietą 4 lata pokuty o chlebie i wodzie, a kobieta po takim stosunku mogła przyjąć komunię dopiero na łożu śmierci.
ŻADNA Z KSIĄG POKUTNYCH NIE KARAŁA MĘŻCZYZNY ZA STOSUNEK Z PROSTYTUTKĄ!!! A przecież to swoisty rodzaj masturbacji przy użyciu ciała kobiety, lub jak kto woli mężczyzny, gdyż o uczuciach między partnerami mowy być nie może, nie wspominając o sakramencie małżeństwa i złamaniu 6 przykazania.
Podobnie w żadnej z tych ksiąg nie było mowy o stosunkach seksualnych księży, gdyż wychodzono z założenia, że z racji wyświęcenia, osoba duchowna doskonale wie, jak ma postępować.

Od VIII w. wprowadzono dekret nakazujący spowiednikom zadawanie bezpośrednich pytań o życie seksualne wiernych. Wśród tych pytań są i takie:
Czy obcowałeś z żoną lub inną kobietą od tyłu jak psy? Jeśli tak, to 10 dni pokuty o chlebie i wodzie.
Za pożycie małżeńskie w okresie ciąży - 10 dni pokuty o chlebie i wodzie, kiedy było czuć ruchy dziecka w czasie stosunku - 20 dni takiej pokuty, za współżycie z miesiączkującą - 30 dni pokuty.

Tak więc nauka Kościoła o antykoncepcji nie uległa zmianie. Uległa natomiast zmianie nauka o szczególnej ochronie życia rozszerzając się na życie potencjalne i biologiczne w łonie matki.

Offca napisał(a):ZosiaII napisał/a:
Cytat:Nikt z nas tego rozstrzygnie, natomiast upieranie się przy którejś z tych dwóch teorii nie ma sensu.

Ale którąś z nich wypadałoby w swoim życiu przyjąć. Więc albo zabijasz sobie dzieci poczęte, a z logicznego punktu widzenia JESZCZE nieochrzczone, kiedy tylko jest Ci to na rękę, albo szanujesz każde poczęte życie, jak naucza Kościół. No jakieś stanowisko w życiu musisz przyjąć...

Słusznie, należy. Ja w swoim sumieniu i dostępnej mi wiedzy rozstrzygnęłam i już o tym napisałam. Przypuszczam, że życie zaczyna się w momencie zagnieżdżenia zapłodnionego jajeczka w macicy. Taki embrion ma szansę rozwoju, wzrostu i urodzenia się. A co głosi nauka Kościoła jest dla mnie wskazaniem moralnym, ostrzeżeniem. Ja już jestem w okresie "poprodukcyjnym" i mnie takie wybory nie dotyczą, więc nie ma problemu czy się w tym zakresie zgadzam z nauką Kościoła czy nie. Jednakże, gdyby np. moja nieletnia córka wracając ze szkoły była zgwałcona, bez wahania poszłabym z nią do lekarza i poprosiła o tabletkę "po". Byłabym głęboko przeświadczona, że wybrałam mniejsze zło od aborcji, bo na to, nigdy w życiu bym jej nie pozwoliła (mówię o nieletniej), choćbym sama musiała to dziecko wychować. Ale i ten problem mnie nie dotyczy, bo córka jest pełnoletnia, ma męża i urodziła normalnie dziecko w małżeństwie i jeszcze jak się dowiedziałam, że jest w ciąży, to mało na ołtarz z radości nie wskoczyłam, bo miała problemy zdrowotne i ta ciąża, to był wprost cud Boski.
Lewiatan napisał(a):skoro moje wszystie dni sa juz zapisane to je tylko odtwarzam nie mam na to wpływu bo sa juz zapisane tak to zrozumialem
Lewiatanie, co jak co, ale Psalmy, to poezja, szczególnie mocno najeżona metaforami poetyckimi. To trzeba umieć czytać.
Otóż czas i przestrzeń istnieje tylko dla nas - ludzi. Nasz czas i wszystko, co dzieje się na ziemi ma swój początek i koniec. Ma swoją przestrzeń określoną trzema wymiarami. Dla Boga czas i przestrzeń nie istnieje - On jest Alfa i Omega - Początek i Koniec, dla Niego nie ma konkretnego punktu w którym On jest - On jest wszędzie, a nie tak, jak my sobie wyobrażamy, że oto Pan Bozia siedzi sobie na tronie w niebie i aniołki mu śpiewają i dla kaprysu, płata nam figla i sobie chorujemy, albo coś na złość nam się psuje. On widzi wszystko równocześnie: przeszłość, przyszłość i teraźniejszość. Słowa, "mój los jest zapisany w Twej Księdze" oznaczają, że Bóg ten los zna i nic więcej. On w ten los nie ingeruje. Dał nam wolną wolę. Interwencja Boska lub szatańska odbywa się za naszym przyzwoleniem. Jeśli szatan skusi nas pozornym dobrem, to mu służymy, jednak, jeżeli błagamy w modlitwie Boga o światło Ducha Św., to umiemy rozpoznać zło. Jeśli chcemy być dziećmi Boga, to mamy Jego Słowo Boże, które objawia nam, jak mamy żyć i co wybierać.

http://www.forumchrzescijanskie.org
24-02-2006 16:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości

Wróć do góryWróć do forów