Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sprawa wspólnoty Chefsiba
Autor Wiadomość
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Sprawa wspólnoty Chefsiba
Dotyczy wspólnoty Odnowy w Duchu św. na warszawskim Ursynowie, która powoli przekształciła się w fundamentalistyczny zbór zielonoswiątkowy. Ktokolwiek ma jakiekolwiek fakty do przekazania na ten temat, proszę o odpowiedź na apel jezuitów odpowiedzialnych za stronę Tezeusz. Chodzi o zgromadzenie materiałów dowodowych w celu wszczęcia śledztwa przez kurię biskupią diecezji warszawskiej.

Szczegóły są tutaj:
http://openforum.tezeusz.pl/openforum/fo...hp?id=2561
http://openforum.tezeusz.pl/openforum/fo...hp?id=2561
http://openforum.tezeusz.pl/openforum/forum.php

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
17-03-2006 15:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
YAB Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 148
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
Nie znam sprawy Chefsiby, ale styl ataków jest obrzydliwy.

Pozwolę sobie wyrazic moje prywatne zdanie:

Post jest w stylu bulwarowej prasy. Co jego autor chce uzyskać na forum sulechowskim? Ostrzec dając przykład? Na razie to nie przykład tylko prywatna opinia, wyprana z faktów a za to pełna emocji i oskarżeń.

Mnie osobiście od razu kojarzy się taki atak z tradycjonalistyczna agresją spod znaku "apologetyki.katolik.pl", pełną poczucia wyższości i pychy. Dziwi mnie, że publiczne połajanki firmowane są przez osobę z zakonu jezuitów!

Styl jest mi znany z wcześniejszych wystapień obrońców jedynie słusznej wizji katolicyzmu (np. na forum oazy). Moim zdaniem reakcja odpowiedzialnych za jakąkolwiek wspólnote na takie ataki może byc tylko jedna: niewdawanie sie w publiczne pyskówki.

Ech, nisko Warszawa upadła, że swoimi podwórkowymi sprawami, niewyjasnionymi do końca, zaśmieca kraj. Jakże przypomina mi to styl forum zielonoswiatkowcy.pl.

Pozdrawiam

J 14:12
20-03-2006 12:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #3
 
YAB napisał(a):Nie znam sprawy Chefsiby, ale styl ataków jest obrzydliwy.

To dziwi mnie, że się wypowiadasz i to jeszcze w takim tonie i to tylko dlatego, że ci to coś przypomina.... Nie od dziś wiadomo, że nie odpowiada ci styl apologetyki ale wolałbym, merytoryczną dyskusję. Póki co widze, górę wzieły emocje.

Z drugiej strony taka informacja u nas rzeczywiście raczej nie będzie źródłem nowych rewelacji. Jak już to sprawa tamtejszej kurii. Mnie będzie interesować jak już jakieś stanowisko lokalnego Kościoła jeśli będzie.

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
20-03-2006 13:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
Co jego autor chce uzyskać na forum sulechowskim? Ostrzec dając przykład?
---------------------------------------------------------------

YABie, spokojnie. Forum czytają ludzie w całej Polsce, nie tylko w Sulechowie. Sprawa jest jak widać BARDZO POWAŻNA skoro zaagażowali się w to jezuici w dodatku dość krytycznie nastawieni do "Apologetyki" [wynika tak z ich niektórych wypowiedzi]. Chodzi o zebranie jak największej ilości informacji, bo odpowiedzialni nie chcą ich nikomu udzielać.

Przeczytaj sobie tylko "W co wierzą chefsibianie". Czy to nie budzi Twojego niepokoju jako katolika ?

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
20-03-2006 15:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
YAB Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 148
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
Gregoriano napisał(a):
YAB napisał(a):Nie znam sprawy Chefsiby, ale styl ataków jest obrzydliwy.

To dziwi mnie, że się wypowiadasz i to jeszcze w takim tonie i to tylko dlatego, że ci to coś przypomina.... Nie od dziś wiadomo, że nie odpowiada ci styl apologetyki ale wolałbym, merytoryczną dyskusję. Póki co widze, górę wzieły emocje.

Wypowiadam sie w tonie sprzeciwu wobec uzurpowania sobie prawa do sądzenia co jest, a co nie jest katolickie. Nie ma w tym emocji - za to doskonale widocznych w stylu ataków na Chefsibę. Jeśli proboszcz pozwala spotykac sie tym ludziom na terenie parafii, a komus to nie pasuje bo zamiast odmawiać koronke do Miłosierdzia Bożego wolą oni np. modlić się w innym stylu, to bardzo dziwi mnie pomawianie tych ludzi na forum publicznym o odstępstwo od katolickiej wiary.

Styl w jakim pani doktor Jelińska zadaje pytania jest smieszny: "Mam kłopoty z dzieckiem więc prosze mi napisać, co pan sądzi o istocie kapłaństwa; daje panu 2 tygodnie i potem robie dym". I śmieszna jest interpretacja odpowiedzi.

Śmieszne i straszne są też pretensje o to, ze dzieci bardziej przeżywały modlitwe o wylanie Ducha niż bierzmowanie: adresatem pretensji powinni być ci, którzy doprowadzili do tego, że bierzmowanie stało sie tam (i nie tylko tam niestety) kolejnym pustym i niezrozumiałym gestem.

Zamiast uderzyc sie w piersi i przyznać, że współczesne duszpasterstwo katolickie jest w tragicznym stanie, niektórzy wola urzadzać polowania na czarownice... Osobiście znam kilka przykładów szerzenia oszczerstw na temat wspólnot i grup na terenie Warszawy i przylepiania im łatek "sekciarze". Takie pomówienia dotykają np. ludzi skupionych wokół Wołochowiczów. Takie pomówienia były powodem rozbicia szkoły podstawowej nr 8 KSW (100% rodziców zabrało z niej swoje dzieci broniąc sie przed "obrońcami katolicyzmu" i zakładając szkołą nr 2 Przymierza Rodzin).

Dlatego sprzeciwiam się publicznemu rzucaniu błotem na ludzi póki co niewinnych.

J 14:12
21-03-2006 10:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #6
sprawa nabiera rozmachu
Proponuję zapoznać się ze świadectwem Tomka Dycia w sprawie rekolekcji w Chefsibie:
http://openforum.tezeusz.pl/openforum/fo...hp?id=2832

Proszę zwłaszcza zwrócić uwagę na fragment:
Cytat:W przybliżeniu interpretacja [rekolektanta z Chefsiby] wyglądała tak: "Pierwsi chrześcijanie zbierali się by posłuchać nauczania apostołów, we wspólnotach, potem modlili się uwielbieniem ("i w modlitwach") a później zbierali się na taką ucztę ("łamanie chleba"), gdzie leżeli sobie na poduszkach, maczali cielęcinkę w winie, i w zasadzie taka uczta różniła się od pogańskich orgii tylko tym, że nie było seksu...

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
22-03-2006 17:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
YAB Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 148
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
Cytat:Proponuję zapoznać się ze świadectwem Tomka Dycia

Po pierwsze nie ma tam świadectwa T.D. - znalazłem tam świadectwo anonimowej "Barnadetty" cytującej jakieś nieokreślone pismo ("oświadczenie") grupy okreslonej przez nią "uczestnicy rekolekcji", zawierające rzekomo opinię wyżej wzmiankowanego (który jak sądzę nawet nie wie że instrumentalnie jest wykorzystywane jego nazwisko), który pisze czarno na białym "na rekolekcje nie pojechałem" - prosze więc nie próbować wprowadzać mnie w błąd Pomysł

Po drugie portal "Tezeusz" ze względu na swój jawnie agresywny, prokuratorski i śledczy charakter (mimo pieknie brzmiacych ideowych deklaracji) jest u mnie na czarnej liście. Mentalność śledczego wchodzącego bez pukania do cudzej parafii jest mi obca. W mojej diecezji są przewidziane prawem kanonicznym instytucje prowadzące swoje badania zgodnie ze standardami odpowiadającymi chrześcijaństwu, a nie bulwarowej prasie.

Po trzecie dla mnie miarodajnym źródłem opinii o tym co jest, a co nie jest katolickie jest mój biskup, a nie garstka osób (czy to świeckich czy zakonnych) mająca własna wizję Kościoła i "katolickości" rekolekcji i stwarzających wrażenie jakoby biskup sobie przestał radzić! To podważanie autorytetu Kościoła.

Po czwarte ze smutkiem obserwuję na wielu portalach (m.in. reklamowanych przez Ciebie tutaj) trwającą kampanię skierowaną przeciw otwartemu, ekumenicznemu charakterowi katolicyzmu, zmierzającą do narzucenia siłą form duszpasterstwa, które uważam za skompromitowane i do wykopania przepaści między braćmi odłączonymi a nami (powtarzane frazesy o odmiennym rozumieniu zbawienia, podważanie form ewangelizacji i głoszenia kerygmatu, itp.itd.). Sprawa Chefsiby wpisuje sie doskonale w ten klimat (świetnie wyraża go ksiądz z jednego z portali pisząc że czuje się nieustannie atakowany przez panów jswiec i MRB). Moja konkluzja jest taka: pozostaje robić swoje i oddać się w opiekę Bogu, bo wcześniej czy później inkwizytorzy zapukają także do mnie, przekonani o słuszności swojego namaszczenia do roli obrońców katolicyzmu w Polsce.

:?

EOT

J 14:12
23-03-2006 10:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
YAB napisał(a):Po pierwsze nie ma tam świadectwa T.D. - znalazłem tam świadectwo anonimowej "Barnadetty" cytującej jakieś nieokreślone pismo ("oświadczenie") grupy okreslonej przez nią "uczestnicy rekolekcji", zawierające rzekomo opinię wyżej wzmiankowanego (który jak sądzę nawet nie wie że instrumentalnie jest wykorzystywane jego nazwisko), który pisze czarno na białym "na rekolekcje nie pojechałem" - prosze więc nie próbować wprowadzać mnie w błąd

Z Tomkiem Dyciem [autorem krytycznej rozprawy o 4PŻD] jestem w kontakcie mailowym. Doskonale wie, co napisał i specjalnie sięgnął po te notatki, ponieważ czuje się conieco odpowiedzialny za zaniedbanie tamtej sytuacji. Bernadetta jedynie dokonała końcowej redakcji.

YAB napisał(a):W mojej diecezji są przewidziane prawem kanonicznym instytucje prowadzące swoje badania zgodnie ze standardami odpowiadającymi chrześcijaństwu, a nie bulwarowej prasie.
Co prawda on tam nie był, ale relacja jego kolegów była wystarczająca, aby zorientować się, co głosi Chefsiba. Poza tym osobiście kontaktował się w tej sprawie z duszpasterzem wspólnoty.

Chodzi o to, aby doprowadzić do badania biskupiego. W kurii już sporo wiedzą o Chefsibie, ale na razie "obserwują sytuację z troską". Były juz listy do biskupów w tej sprawie, ale widocznie było ich zbyt mało. Wobec napływu zupełnie nowych materiałów, dowodów i świadectw sytuacja może i powinna zmienić się radykalnie.

YAB napisał(a):źródłem opinii o tym co jest, a co nie jest katolickie jest mój biskup, a nie garstka osób (czy to świeckich czy zakonnych) mająca własna wizję Kościoła i "katolickości" rekolekcji i stwarzających wrażenie jakoby biskup sobie przestał radzić! To podważanie autorytetu Kościoła.

Jeśli badanie biskupa potwierdzi katolickość Chefsiby - sam ich przeproszę. Ale oni na razie usiłują wszystko zatuszować i uciszyć. Wywijają się jak piskorze, nie odpowiadają na pytania.

YAB napisał(a):kampanię skierowaną przeciw otwartemu, ekumenicznemu charakterowi katolicyzmu, zmierzającą do narzucenia siłą form duszpasterstwa, które uważam za skompromitowane i do wykopania przepaści między braćmi odłączonymi a nami (powtarzane frazesy o odmiennym rozumieniu zbawienia, podważanie form ewangelizacji i głoszenia kerygmatu, itp.itd.).

Wybacz YABie: ty uważasz jedne formy duszpasterstwa za skompromitowane, a ja inne. Każdy zgodnie z własnym sumieniem.

YAB napisał(a):świetnie wyraża go ksiądz z jednego z portali pisząc że czuje się nieustannie atakowany przez panów jswiec i MRB

Jeśli doczytasz do końca, to dowiesz się, że to już zostało pozytywnie wyjaśnione.

YAB napisał(a):Moja konkluzja jest taka: pozostaje robić swoje i oddać się w opiekę Bogu, bo wcześniej czy później inkwizytorzy zapukają także do mnie, przekonani o słuszności swojego namaszczenia do roli obrońców katolicyzmu w Polsce.

Jeśli np. będziesz uczył na dużą o nieutracalności zbawienia i tego, że sakramenty są przydatne, ale nie są chrześcijaninowi konieczne do zbawienia - wtedy jestem w sumieniu zobowiązany do interwencji [na podstawie KKK 1152].
Tak samo Ty jesteś zobowiązany zawiadomić biskupa, gdybyś np. uznał, że ja na seminariach Odnowy w parafii jezuitów podważam sens śmierci krzyżowej Chrystusa itp. prawdy.

To nie jest inkwizycja, po prostu dobro Kościoła wymaga jasności doktryny w tak podstawowych kwestiach. Napisałem swoje Credo jawnie w rekolekcjach nwywieszonych w Mateuszu, nic nie mam do ukrycia. Ale pan Wegl niczego nie wywiesił na swojej wspólnotowej stronie.

Każdy z nas może się pomylić, ale to nie jest ten przypadek. Tam mamy po prostu do czynienia z podstępnym rozmywaniem katolickiej tożsamości.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
23-03-2006 12:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #9
 
Należę do Odnowy w Duchu Św i dziwię się , że włączyliście swoją wspólnotę do tej dyskusji. Ruch Odnowy spotkał się z różnymi oskarżeniami i widzę, jak jest postrzegany w moim środowisku, podejrzewa się o sekciarstwo i itp. Jestem przeciwnikiem osądzania kogokolwiek bez poznania go, sprawdzenia czy to co jest mówione jest prawdą. W internecie można wiele przeczytać , ale czy to daje nam prawo osądu? A może zależy wam na promocji tej strony internetowej.
Pozdrawiam. Eliza
31-03-2006 10:27
Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
eliza napisał(a):Jestem przeciwnikiem osądzania kogokolwiek bez poznania go, sprawdzenia czy to co jest mówione jest prawdą. [/color]

No i własnie ten temat ma służyć sprawdzeniu i poznaniu prawdy.

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
31-03-2006 16:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
Elizo, przeczytaj uważnie wszystkie informacje o wspólnocie Chefsiba zamieszczone na stronach "Tezeusza".
Naszym celem jest właśnie "poznanie i sprawdzenie", bo dotąd to się nie udawało. Oni nic o sobie nie chcieli mówić, unikali udzielania wszelkich wyjaśnień. Tylko od czasu do czasu przedostawały się na zewnątrz coraz bardziej niepokojące sygnały.
W tej sytuacji nie było innych szans na zbadanie sprawy, jak wystosowanie bardzo poważnej i uzasadnionej prośby o interwencję do biskupa. Poprzednie listy były jak dotąd niezbyt poważnie traktowane przez warszawską kurię. Teraz być może zaangażuje się w to osobiście nawet prowincjał jezuitów.

Musicie wiedzieć, że lider wspólnoty podpisał akt współpracy z fundamentalistyczno-ewangelikalną sięcią szkół w USA, który zakładał m.in podpisanie niekatolickiego wyznania wiary.
To są wszystko BARDZO obciążające fakty, raniące jedność Kościoła katolickiego.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
31-03-2006 16:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
YAB Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 148
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #12
 
Jezuici walczacy z Chefsibą doczekali sie wreszcie zainteresowania swoimi akcjami warszawskiej kurii, po groźbach publicznej głodówki na Miodowej w Warszawie (Andrzej Miszk). Z proboszcza zrobiono niekompetentnego ignoranta.

Dzisiaj ich forum zostało wyczyszczone z niewygodnych wypowiedzi - ostatnio dominował tam wątek "jak nieudolni biskupi sobie nie radzą, to my im pomożemy". Dla mnie właśnie sposób traktowania sprawy i miejsca jak wlasnego folwarku jest hańbiący.

Smutny to sygnał dla polskiego Kościoła, świadczący o tym, że nagle ktoś - ot. np. jezuita - diakon Miszk z Dublina w Irlandii, albo inny Chuck Norris z jakiegoś końca świata - może waszych liderów publicznie nazwać 'guru' i nie czekając na opinie lokalnego biskupa rozpetac w necie nagonkę na nich, bo czuje się jest powołany do 'obrony Chrystusa, krzyzowanego przez protestanckich agentów'.

Chyba koniec świata jest coraz bliżej (no... na pewno dzis o dzień bliżej niż wczorajOczko.

Optymistyczne jest to, że sprawa jest w rekach biskupa, a wiekszośc kompromitujących i rozłamowych wypowiedzi zakonników usunęto.

J 14:12
26-04-2006 00:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
Wybacz YABie, ale to co piszesz mija się z prawdą.

Po pierwsze to sami liderzy Chefsiby niemal sprowokowali powołanie biskupiej komisji swoim aroganckim zachowaniem wobec jednego z warszawskich biskupów oczekującego od nich jakichkolwiek sensownych wyjaśnień. W ten sposób sami dostarczyli kurii decydującego argumentu.
Po drugie w sprawę zaangażował się sam prowincjał jezuitów o. D. Kowalczyk, co okazało się "samo w sobie" argumentem pierwszorzędnej wagi. A bp Siemieniewski wsparł dodatkowo pisemną opinią.
Po trzecie sprawa ewangelikalnej sieci szkół ACSI podszywajacej się w Polsce pod "ekumeniczną" zainteresowała nawet nuncjusza abpa J. Kowalczyka.

Komisja tak naprawdę rozpocznie dochodzenie dopiero po wizycie papieskiej [ze zrozumiałych względów].

Natomiast co do ks. Miszka to przyznaję, że pewne jego wypowiedzi były rzeczywiście przesadne - ale dopiero w końcowej fazie wątku, gdy zaczął pisać o akcji głodówkowej pod kurią. Również 2-3 inne jego wcześniejsze wypowiedzi nie były zbyt "polityczne". Tego nie popieram, choć jak najbardziej popieram stanowcze i wytrwałe domaganie się wyjaśnień, dlaczego kuria od lat toleruje podobną sytuację w parafii na Ursynowie. Czy wspólnota, która od lat jeździ na swoje rekolekcje wyłącznie do baptystów i zielonoświątkowców i propaguje kongregacyjny model Kościoła może się jeszcze uważać za katolicką?

Wypowiedzi chefsibian mówią same za siebie - zero merytorycznej dyskusji [poza jedną świeżo upieczoną chefsibianką, pełną uroczych złudzeń co do Chefsiby, ale też i dobrej woli], a mnóstwo prowokacji i emocjonalnych wypowiedzi ["tak tu jest wspaniale, a wy nas niszczycie itp.].
Z rozproszonych wypowiedzi wyłania się obraz ponaddenominacyjnego zboru, który ślepo idzie za bardzo reprezentacyjnym i wygadanym liderem i wierzy w to, co akurat tenże lider "podaje do wierzenia" posługując się takim to a takim biblijnym cytatem. A narybek zdobywa głównie z młodzieży wpadającej w chefsibiańską sieć w trakcie parafialnych przygotowań do bierzmowania. Duszpasterz zaś jest całkowicie zdominowany przez "liderostwo" i służy za oficjalny "listek figowy" domniemanej katolickości wspólnoty.

We Wrocławiu to po prostu klasyka - wielokrotnie już odgrywany scenariusz. W Raciborzu itp. śląskich miasteczkach także. Ale w Warszawie to swoista premiera. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
O tyle bardziej niebezpieczna, gdyż związana z próbą penetracji sieci ACSI na polski grunt przy ewidentnym fałszowaniu i zacieraniu własnej tożsamości wyznaniowej.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
08-05-2006 14:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
YAB Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 148
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #14
 
Ale drogi jswiec - CO KONKRETNIE w mojej wypowiedzi "mija się z prawdą"?

A przy okazji - czy pan Miszk jest już faktycznie księdzem?

J 14:12
09-05-2006 23:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #15
 
Drogi YABie,

W Twojej wypowiedzi mija się z prawdą stwierdzenie:
Cytat:Jezuici walczacy z Chefsibą doczekali sie wreszcie zainteresowania swoimi akcjami warszawskiej kurii, po groźbach publicznej głodówki na Miodowej w Warszawie (Andrzej Miszk). Z proboszcza zrobiono niekompetentnego ignoranta.

Ks. Andrzej napisał co prawda o swoim zamiarze w "Tezeuszu", ale żaden biskup nie otrzymał żadnej informacji w tej sprawie i nie można tu absolutnie mówić o "wywieraniu presji". Domyślam się, że przełożeni ks. Andrzeja nakazali mu usunąć te wypowiedzi, dlatego obecnie ich nie ma na stronie. Interwencję u biskupa podjął sam prowincjał jezuitów.

Biskup podjął decyzję o powołaniu komisji dopiero po bardzo aroganckich odpowiedziach udzielonych mu przez pana Weigla i Skę - podobno początkowo rzeczywiście nie miał takiego zamiaru, stąd owo "rozdzieranie szat" przez ks. Miszka. Osobiście sądzę, że gdyby rzeczywiście podjął głodówkę protestacyjną pod kurią, byłoby to raczej uznane za argument na rzecz Chefsiby. Znacznie skuteczniejszy mógłby być w takiej sytuacji list do Rzymu [każdy wierny ma do tego prawo, i to niezależnie od poglądu miejscowego biskupa].

Równocześnie nikt nie zrobił z proboszcza "niekompetentnego ignoranta", a jedynie odsłonił fakty. Proboszcz wiedział od lat o problemie, ale z jakichś powodów [wyjaśni je komisja] nie podjął żadnej interwencji.

Andrzej Miszk s.j. jest obecnie diakonem i kończy studia teologiczne w Dublinie.
Osobiście uważam, że wiele z jego końcowych wypowiedzi odznaczało się "patetyczną przesadą", ale ponieważ zostało to natychmiast skorygowane, nie czepiałbym się tego zbytnio.

[ Dodano: Wto 16 Maj, 2006 15:40 ]
Oto dzisiejsze oświadczenie jezuitów w sprawie wspólnoty Chefiba:

Cytat:Drodzy Czytelnicy Tezeusza

Pod koniec kwietnia 2006 jezuici: Dariusz Piórkowski SJ i Andrzej Miszk SJ, redaktorzy Tezeusza przy współpracy osób świeckich napisali obszerny list do biskupa warszawskiego w sprawie działalności wspólnoty Chefsiba przy parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie. List ten wraz z innymi materiałami został przekazany do Kurii Metropolitalnej w Warszawie za pośrednictwem o. Prowincjała Dariusza Kowalczyka SJ.

W odpowiedzi na nasz list 5 maja 2006 roku ks. bp Piotr Jarecki powołał komisję biskupią, która zbada dokładnie okoliczności, charakter i motywy działalności Chefsiby, na czele której stoi p. Jacek Weigl.

W skład komisji biskupiej weszli trzej duchowni z Warszawy: ks. dr Henryk Małecki, teolog, wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego, ks. dr Michał Muszyński, teolog, aktualnie pracujący w parafii NMP Matki Kościoła oraz o. Krzysztof Ołdakowski SJ, jezuita, rektor Kolegium Jezuitów. Komisja ta zebrała się dzisiaj, tj 16 maja, w święto św. Andrzeja Boboli - męczennika za jedność Kościoła, aby ustalić procedurę postępowania. Końcowym efektem pracy komisji będzie wydanie orzeczenia, o którym powiadomimy czytelników w stosownym czasie.

Równocześnie informujemy, że wspólnota Chefsiba i jej liderzy otrzymali zakaz przygotowywania młodzieży do bierzmowania, który obowiązuje do chwili całkowitego zbadania sprawy.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
10-05-2006 11:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów