Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ewangelia wg. Judasza - fałsz czy rzeczywistość (?)
Autor Wiadomość
Anonymous
Unregistered

 
Post: #31
judasz
jestem ciekawa co o tym sądzicie - ewangelia Judasza, o której ostanio głosno. Sama specjalie głosu nie zabiore bo po 1. nie jestem specjalnie obeznana w temacie no i po2. nie jestem osoba wierząca ( przynajmniej w ujęciu kosciola katolickiego ale nie o to tu chodzi) więc z punktu widzenia wiary dla mnie nie ma to wiekszego znaczenia.
A pytam po 1 z czystej przekornej ciekawości . po 2.- mysle ze jesli to jest prawa - jesli??? to i tak sądze ze głowy kosciola to zatuszują bo zachwiało by podstawowymi dogmatami ( atonie wygodne - rewolucja). z góry dzieki za odpowiedz
20-05-2006 00:30
Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #32
 
Salve!
salix napisał(a):ewangelia Judasza, o której ostanio głosno
sprawka mediów. IMHO- robią zamieszanie, jakby to co najmniej jakiś nowy kod leonarda da v. był Oczko głośno- bo nośny temat. nośny temat=szansa na zbicie kasy= głośno. i tyle

salix napisał(a):mysle ze jesli to jest prawa - jesli??? to i tak sądze ze głowy kosciola to zatuszują bo zachwiało by podstawowymi dogmatami ( atonie wygodne - rewolucja)

Wiesz, jakby kościołowi zależało na tuszowaniu prawdy, to te kilkadziesiąt apokryficznych ewangelii nie byłoby dostępnych dla zwykłych szaraczków. a są. a są w nich jeszcze gorsze 'prawdy', które rzekomo się działy. np. Ewangelia dzieciństwa Tomasza- Jezus morduje swojego kolegę. itp...itd...
Ewangelia Judasza przede wszystkim nie rehabilituje Judasza- bo nigdy kościół go nie potępił.
dalej: jest baardzo, baardzoa mało dowodów na to, że ew. Judasza napisał naprawdę Judasz Oczko. ciekawe kiedy- skoro się powiesił, i w tym wszystkie (prawie) ewangelie są zgodne.
najprawdopodobniej jest to dzieło jakiejś gnostyckiej sekty, która odłączona od społeczności chrześcijan tworzyła jakoby ' konkurencję' dla kanonicznych ewangelii.
nawet jakby się okazało (w co bardzo mocno wątpię, bo nie może to być udowodnione w 100%), to i tak nie zachwiałoby to moją wiarą w Chrystusa. bo i dlaczego by miało?
pozdrawiam. a dla wyrobienia opinii- radzę poczytać tak ew. Judasza, jak i- przede wszystkim- Ewangelię Marka, lub Mateusza, lub Łukasza. Później może Jana
pozdrawiam
Adam

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
20-05-2006 09:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gonzo Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,042
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #33
 
prosze sprawdzac czy podobne tematy juz nie istnieja na forum Oczko
pozdro Oczko
20-05-2006 12:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #34
 
Ewangelia Judasza była znana Kościołowi w pierwszych wiekach, od razu potraktowano ją wtedy jako 'bajke', więc nie wiem czemu miałby się ktoś teraz nią przejąc... Są wzmianki w dziełach Ojców Kościoła na temat tej księgi, nikt tego nie ukrywał ani nie ukrywa. Ale widocznie Gazeta Wyborcza o tym nie wie... Tak samo jak reżyser 'Stygmatów' nie wiedział, że Ewangelia św.Tomasza jest w bibiotekach...

Wyobraźmy sobie że ktoś teraz nagle pisze książke gloryfikującą komunizm. Wszyscy współcześni będą wiedzieli, że książka to brednia, i nikt się nią nie przejmie. Książka zaginie, odnajdzie się za tysiąc lat. Jakiś badacz odnajdzie i napisze w gazecie artykuł pt. 'Prawda na temat komunizmu odnaleziona'. I będzie się rozpisywał, jak to historycy chcieli ukryć prawdę o komunizmie...

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
20-05-2006 23:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
darius Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 33
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #35
 
a ja akurat twierdze ze ewangelia judasza powinna byc uznana przez koścół,ok bylo duzo apokryfow z czego wiekszosc odrzucono ale nad zadnym nie dyskutowano tak wiele i co do zadnego nie bylo tak wielu róznych zdan co do autentycznosci,jedni sa przekonani i bronia ewangelii judaszowej z calego serca(mowie o duchownych i znawcach Pisma Swietego)inni mowia ze to bzdura.ja po przeczytaniu nie jestem do konca jeszcze przekonany ale sklanialbym sie do uznania ewangelii judaszowej jako autentycznego zapisu
17-07-2006 13:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #36
 
darius napisał(a):ja po przeczytaniu nie jestem do konca jeszcze przekonany ale sklanialbym sie do uznania ewangelii judaszowej jako autentycznego zapisu

Ale na jakiej podstawie?

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
17-07-2006 15:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #37
 
Wybacz, ale jakoś opinie teologów i dogmatyków bardziej mnie przekonują że to jedynie apokryf Oczko

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
17-07-2006 18:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #38
Re: Ewangelia wg. Judasza - fałsz czy rzeczywistość (?)
ewangelia jehudy isz kariot[judasza z kariotu]jest kompilacją kilku ewangelii oraz pism gnostyckich...ma wartość hitoryczną...nic nie wnosi do objawienia biblijnego...mosze
04-09-2007 18:50
Odpowiedz cytując ten post
ksiaze-z-bajki Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 208
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #39
 
Moniczka napisał(a):darius napisał/a:
ja po przeczytaniu nie jestem do konca jeszcze przekonany ale sklanialbym sie do uznania ewangelii judaszowej jako autentycznego zapisu

Ale herezje Język Judasz nie żył 400 lat i jej nie napisał .... o czym mowa ... :hm:

szatan atakuje [Obrazek: matrixwo6.gif] Nie dajmy mu si? ....Uśmiech
04-09-2007 18:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #40
 
mosze napisał(a):ewangelia jehudy isz kariot[judasza z kariotu]jest kompilacją kilku ewangelii oraz pism gnostyckich..
No więc właśnie. To Ewangelia Judasza, nie zaś jak 4 Ewangelie Jezusa Chrystusa według [kata] 4 Ewangelistów.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
05-09-2007 08:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #41
 
Jest rzeczą niemożliwą by Judasz napisał Ewangelię.Judasz nawet o tym nie myślał.Jest wspomniane wyraźnie,że Judasz zajmował się wykradaniem pieniędzy składanych w jerozolimskiej świątyni.Nie miał nawet czasu by Ewangelię napisać.Poza tym wiemy jak zakończył życie.Ewangelia Judasza to zwyczajna sensacja oparta na teoriach spiskowych tak jak "Da Vinci Code".
05-09-2007 13:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów