Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kwalifikacje teologiczne dogmatów
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Kwalifikacje teologiczne dogmatów
    Bóg
    Objawienie
Pismo Świete Tradycja


Tradycja jest to objawienie niezapisane w Pismie świętym, choć faktycznie mogło być spisane.

Dokumentów Tradycji należy szukać:
    1. u Ojców Kościoła (zwłaszcza ojców Apostolskich) i pisarzy Kościoła (tu pomocna jest Patrologia)
    2. W Liturgii (texty liturgiczne sa nośnikiem treści wiary starożytnego Kościoła)
    3. w Dokumentach Kościoła (Sobory, nauczanie papiezy - patrz Breviarium Fidei oraz Denzinger Schoonmetzer lub Huenemann)
    4. W ikonografii (obrazy, rzeźby, etc)
    5. w tzw "Pomnikach" Tradycjii czyli np dziełach literackich czasów starożytności chrześcijańskiej

Kwalifiakcje teologiczne dogmatów

I kwalifikacja teologiczna: De fide divina catholica definita (Z wiary katolickiej zdefiniowanej)

sa to dogmaty zdefiniowane uroczyście przez Papieża ex cathedra (np 2 natury Chrystusa na soborze w Nicei i Efezie)

II kwalifikacja teologiczna: de fide divina catholica (z wiary katolickiej): podobnie jak wyżej, ale prawda jest niezdefiniowana "na papierze" (por. pośrednictwo Maryi)

III kwalifikacja teologiczna: de fide divina - z wiary: chodzi tu o prawdy dotyczące objawień prywatnych, co do wierzenia którym zobowiązany jest ten, komu objawienie zostało dane (por. Orędowniczka Bożego Miłosierdzia - Św. Siostra Faustyna Kowalska) Nikt z nas nie ma obowiązku odmawiania koronki do Bożego Miłosierdzia i innych form pobozności w tej materii.

IV kwalifikacja teologicznaDuży uśmieche fide ecclaesiastica - z wiary Kościoła: prawda przyjęta ze względu na autorytet Kościoła. Nie tyle chodzi o wiarę, ile bardziej o posłuszeństwo Kościołowi. Postępowanie przeciwne a więc nie przyjęcie do wiadomości danej prawdy nie implikuje grzechu niewiary, ale grzech nieposłuszeństwa. Jako przykład: Ten, kto z uporem tkwi w przekonaniu, ze jedynym słusznym językiem liturgii jest łacina, ten jest nieposłuszny Kościołowi, który naucza, że należy wprowadzać do liturgii język ojczysty, umozliwiający udzial wszystkich w sparowaniu liturgii.

V kwalifikacja teologiczna:fidei proxima - bliskie wiary: takie nasze teologiczne chciejstwa, które jednak budzą ożywiona dyskusje teologów w Kościele, i gdzie jest zdecydowany przejaw wiekszości "za" - np to, że Jan Paweł II jest juz zbawiony i rzeczywiście jest w Domu Ojca (Sancto Subito)

VI kwalifikacja teologiczna:theologice certa - teologicznie pewne: Prawda nie objawiona przez Boga (np relacje immanentne w Trójcy Świetej). Nie jest to jedynie sprawa rozważana przez teologów, ale równiez i sami chrześcijanaie jako lud wierny je akceptują.

Do VI kwalifikacji dochodzą jeszcze: teoria, opinia i hipoteza -> teologiczne.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
14-04-2006 02:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
A na jaki temat ksiądz własciwie chciałby dyskutować, bo nie łapię?

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
14-04-2006 11:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #3
 
W punktach II, III, IV, V, VI i VII nie mamy do czynienia z dogmatami, ale z opiniami, hipotezami teologicznymi.
14-04-2006 11:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Cytat:A na jaki temat ksiądz własciwie chciałby dyskutować, bo nie łapię?

Na żaden 8)

Leszek napisał(a):W punktach II, III, IV, V, VI i VII nie mamy do czynienia z dogmatami, ale z opiniami, hipotezami teologicznymi.

Doprawdy? A ja sobie z palca wyssałem dogmat o pośrednictwie Maryi, tak? :?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
14-04-2006 13:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
tendencja Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 467
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
Ks.Marek napisał(a):Na żaden 8)
szkoda...To ten temat w celach informacyjnych...?

"Gdy cz?owiek wolny ponosi pora?k?, to nikogo za to nie wini" Josif Brodski
14-04-2006 14:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
tendencja napisał(a):
Ks.Marek napisał(a):Na żaden 8)
szkoda...To ten temat w celach informacyjnych...?

Zasadniczo i pobieżnie tak. Choć jeśli ma ktos jakieś pytania czy wątliwości to zapraszam do dzielenia się nimi. Postaram się rozjaśnic nieco ewentualne wątliwości

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
14-04-2006 14:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #7
 
Mnie osobiście szczególnie interesuje dogmat o Wniebowzięciu Maryi. Ściśle wiąże się on z ogłoszonym prawie 100 lat wczesniej dogmatem o Niepokalanym Poczęciu Maryi. Pismo Święte nie mówi nic na temat Wniebowziecia. Jedynie w opowoadaniach apokryficznych odnajdujemy wzmianki o nieodnalezieniu ciała Maryi. Na jakiej podstawie zatem został ogloszony ten dogmat. Wiem też, że dogmat ten przyjął Kościól katolicki, natomiast inne Kościoły odrzucily go ze względu na brak pewnych źródeł potwierdzających, że takie wydarzenie miało miejsce i powołuje się w tym głównie ta fakt, że Pismo Święte milczy na ten temat, natomiast w homiliach Ojców Kościoła też w zasadzie niewiele jest na ten temat.

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
14-04-2006 15:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
Ks.Marek:
Cytat:Doprawdy? A ja sobie z palca wyssałem dogmat o pośrednictwie Maryi, tak?
Nie ma takiego dogmatu.
14-04-2006 16:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Cytat:Nie ma takiego dogmatu.

Nastepny relatywista mi sie objawił, ale cóż i tu Niech Pan błogosławi...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
14-04-2006 16:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #10
 
Moment księdzu. Z tego co sie orientuję to zostały ogłoszone tylko 4 dogmaty maryjne: Matka Boga, Wieczysta Dziewica, Niepokalanie Poczęta i Wniebowzięta. Własnie te cztery dogmaty zostały uroczyście określone przez Kościół. Natomiast prawda o pośrednictwie Maryi znajduje się pośród prawd zwyczjnego nauczania Kościoła, tak jak Współodkupicielka, macierzyństwo duchowe Maryi oraz królewska godność.

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
14-04-2006 16:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
tendencja Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 467
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
Julia napisał(a):Moment księdzu. Z tego co sie orientuję to zostały ogłoszone tylko 4 dogmaty maryjne: Matka Boga, Wieczysta Dziewica, Niepokalanie Poczęta i Wniebowzięta. Własnie te cztery dogmaty zostały uroczyście określone przez Kościół. Natomiast prawda o pośrednictwie Maryi znajduje się pośród prawd zwyczjnego nauczania Kościoła, tak jak Współodkupicielka, macierzyństwo duchowe Maryi oraz królewska godność.
Ja też tak cały czas myślałam!Nie wiedziałam,ze pośrednictwo Maryi to dogmat.Hmm...jest ksiądz pewien?

"Gdy cz?owiek wolny ponosi pora?k?, to nikogo za to nie wini" Josif Brodski
14-04-2006 17:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #12
 
Ks.Marek napisał(a):Doprawdy? A ja sobie z palca wyssałem dogmat o pośrednictwie Maryi, tak? :?
Jeśli uzywa ksiądz precyzyjnego znaczenia słowa 'dogmat', to pośrednictwo maryi nim nie jest. W naszej wierze nie wszystko przecież jest dogmatami.

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
14-04-2006 17:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #13
 
Ks.Marek napisał(a):
Cytat:Nie ma takiego dogmatu.

Nastepny relatywista mi sie objawił, ale cóż i tu Niech Pan błogosławi...
To jest forum dyskusyjne i oczekuję argumentów, dowodów, a nie epitetów. Jak się raz palnęło babola, to trzeba umieć się do tego przyznać, a nie robić osobiste wycieczki.
14-04-2006 18:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
tendencja Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 467
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #14
 
Leszek napisał(a):To jest forum dyskusyjne i oczekuję argumentów, dowodów, a nie epitetów. Jak się raz palnęło babola, to trzeba umieć się do tego przyznać, a nie robić osobiste wycieczki.
No właśnieUśmiech

"Gdy cz?owiek wolny ponosi pora?k?, to nikogo za to nie wini" Josif Brodski
14-04-2006 20:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
Czy szanowni dyskutanci umieją czytać? ja chyba po polsku napisałem kwalifikacje teologiczne dogmatów:
1. Z wiary - zdefiniowane
2. Z wiary - niezdefiniowane
3. Z wiary jednego człowieka
4. Z wiary Kościoła
5. Bliskie wiary
6. Wnioski, tezy hipotezy teologicznie pewne.

DOGMAT=Prawda Objawiona

1+2 sa obowiązujące i ten kto je odrzuca popełnia grzech niewiary (katolik)
3+4+5. Nie są zobowiązujące. Z zaznaczeniem, że negacja 4 punktu to brak posłuszeństwa Kościołowi i to jest grzechem

Julia napisał(a):Moment księdzu.

Tak. Jak sama napisałaś: uroczyście (na kwicie zapisane!). <<De fide catholica definita>> zaś pośrednictwo wynika z De Fide.

Leszek napisał(a):Jak się raz palnęło babola, to trzeba umieć się do tego przyznać, a nie robić osobiste wycieczki.

Nie mam sobie tu nic do zarzucenia, żadnego babola. Jeśli jest się katolikiem, to takie rzeczy należy wiedzieć. Przypuszcza, że wielu ludzi nie wnika w takie szczególy, zatem ośmieliłem się na forum o tym napisać. Gdyby ograniczyć nauczanie Kościoła jedynie do treści zobiektywizowanych na piśmie, to tak właściwie, powinniśmy poprzestać na samym Piśmie Świętym. Jeśli ktos poczuł sie obrażony, przepraszam. Kto zaś studiuje z szanownych teologię, to niech to robi starannie pod wpływem głęboko w wierze osadzonych przemyśleń. Niech nie zatrzymuje się jedynie na tym, co najbliższe oczu.

Pozdrawiam

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
14-04-2006 20:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów