Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Wiadomość
angua Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 353
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #16
 
No dobrze - nie wszystkie zgromadzenia. Ale zakony wszystkie, tak? Chcę z Was wyciągnąć co się da na ten temat, bo nie jest dla mnie do końca jasny ;-)


A więc czuwaj i módl się bezustannie,
a czyż to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.
17-04-2006 17:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #17
 
Podaję Ci łączę do strony o instytutach życia konsekrowanego obecnych w Polsce.

http://www.salwatorianie.pl/miba/
17-04-2006 18:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
angua Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 353
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #18
 

No dobrze, poszperałam nieco. Oto co wyczytałam na stronie Misjonarzy [oczywiście są w zakonach]:

Cytat: Dla zachowania Zgromadzenia poza strukturami zakonnymi Założyciel postarał się o papieskie zatwierdzenie ślubów prostych ubóstwa, czystości i posłuszeństwa oraz wytrwania przez cale życie w pracy nad zbawieniem ubogich. Były to śluby proste (niezakonne), wieczyste i zarezerwowane papieżowi i przełożonemu generalnemu (tylko oni mogli z nich zwalniać). Dokument papieża Aleksandra VII Ex commissa nobis z 22 września 1655 r. zapewnił Zgromadzeniu egzempcję spod władzy biskupów oraz, że nie będzie ono zaliczane do zakonów lecz do kleru świeckiego. W ten sposób, po trzydziestu latach od założenia, Zgromadzenie Misji uzyskało osobowość prawną, charakter zgromadzenia należącego do kleru świeckiego, ale nie podlegającego władzy biskupów. W owych czasach była to wyjątkowa i całkowicie oryginalna instytucja w Kościele.
http://www.misjonarze.pl/historia3.html

Generalnie co chwilę o tym, że to nie jest zakon. A teraz podobno zakon i zgromadzenie to to samo... Rozumiem coraz mniej Duży uśmiech


A więc czuwaj i módl się bezustannie,
a czyż to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.
17-04-2006 19:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #19
 
Do 1917 r. prawo kanoniczne za zakony uznawały tylko te wspólnoty, które składały tzw. śluby uroczyste. Dopiero Kodeks Prawa Kanonicznego z 1917 r. objął pojęciem zakony wszystkie wspólnoty, które składały jakiekolwiek śluby.
17-04-2006 19:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
angua Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 353
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #20
 

Rozjaśnia mi się, dzięki Uśmiech A czym się różnią śluby proste od uroczystych?

I czy ktoś ich pytał o zdanie? Bo przecież wyraźnie chcieli być zaliczani nie do zakonów, lecz do kleru świeckiego...


A więc czuwaj i módl się bezustannie,
a czyż to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.
17-04-2006 19:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #21
 
Cytat: Aktualnie jest taki podział: Zakony; instytuty zycia apostolskiego; instytuty świeckie.
Ci misjonarze to nie zakon a instytut życia apostolskiego, do tej grupy należą również pallotyni.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
18-04-2006 05:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
angua Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 353
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #22
 
Może ustalicie jakąś wspólną wersję wydarzeń, co? ;-)

Czyli dawne zgromadzenia teraz są albo zakonami [na przykład - jak się domyślam - takie Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek od Dzieciątka Jezus], albo instytutami życia apostolskiego? A jak rozróżnić, które jest czym?

I czym się różnią śluby uroczyste od prostych?


A więc czuwaj i módl się bezustannie,
a czyż to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.
18-04-2006 12:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #23
 
Ee, no rzecz w tym, że Leszek posługuje sie niewaznym KPK Duży uśmiech
Cytat:Codex Iuris canonici auctoritate Joannis Pauli PP. II promulgatus (pol. Kodeks prawa kanonicznego, skrót: CIC lub KPK) to podstawowy dokument ustawodawczy Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego promulgowany 25 stycznia 1983 przez Jana Pawła II konstytucją apostolską Sacre disciplinae leges. Wszedł w życie 27 listopada 1983 r. Zastąpił pio-benedyktyński kodeks prawa kanonicznego i liczne ustawy kościelne wydane po 1917.
Ze ślubów prostych zakon może zakonnika zwolnić jeżeli uzna, że będzie to z pożytkiem dla zakonnika lub zakonu.
Ze ślubów uroczystych zwolnić może jedynie Stolica Apostolska.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
18-04-2006 13:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #24
 
Kyllyan napisał(a):Ze ślubów uroczystych zwolnić może jedynie Stolica Apostolska.

jesli jest to instytut zakonny na prawie papieskim i zlozone sluby byly publicznymi slubami wieczystumiDuży uśmiech

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
18-04-2006 13:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #25
 
Śluby proste też są ślubami wieczystymi.
To co poprzednio napisałem o ślubach to dotyczy aktualnie Jezuitów. jak w innych zakonach nie wiem. Według nowego KPK, chyba już ogólnie takiego rozróżnienia nie ma.
Zainteresowanych odsyłam do kodeksu Oczko

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
18-04-2006 14:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #26
 
Kyllyan napisał(a):Ee, no rzecz w tym, że Leszek posługuje sie niewaznym KPK Duży uśmiech
Cytat:Codex Iuris canonici auctoritate Joannis Pauli PP. II promulgatus (pol. Kodeks prawa kanonicznego, skrót: CIC lub KPK) to podstawowy dokument ustawodawczy Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego promulgowany 25 stycznia 1983 przez Jana Pawła II konstytucją apostolską Sacre disciplinae leges. Wszedł w życie 27 listopada 1983 r. Zastąpił pio-benedyktyński kodeks prawa kanonicznego i liczne ustawy kościelne wydane po 1917.
Ze ślubów prostych zakon może zakonnika zwolnić jeżeli uzna, że będzie to z pożytkiem dla zakonnika lub zakonu.
Ze ślubów uroczystych zwolnić może jedynie Stolica Apostolska.

Ze ślubów czasowych (prostych) może zwolnić przełożony generalny instytutu, do którego należy jakiś zakonnik.
Ze ślubów czasowych (uroczystych czy prostych) może zwolnić tylko Stolica Apostolska. Oczywiście jeśli jest to instytut na prawie papieskim.

Nie rozumiem o co Ci chodzi w związku z KPK. O ile wiem, to żadnym Kodeksem tutaj się nie posługiwałem, a jeśli chodzi o KPK z 1917 to było to powołanie się na fakt historyczny, a nie wyjaśnienie w oparciu o ten Kodeks jakiejś sytuacji współczesnej.
18-04-2006 15:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #27
 
moment... sluby skladane przez osoby w instytutach zakonnych sa slubami publicznymi, jest to profesja zakonna, czasowa lub wieczysta.

a o co chodzi z tym rozroznieniem na sluby proste i uroczyste, bo juz sie pogubialam :?

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
18-04-2006 16:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
angua Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 353
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #28
 
Ja już nic nie rozumiem. Chyba odpytam kogoś w realu, bo teraz to mam jeszcze większy mętlik niz na początku Duży uśmiech


A więc czuwaj i módl się bezustannie,
a czyż to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.
19-04-2006 16:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #29
 
Z tego, co wiem, po ślubach wieczystych prostych zakonnik może dziedziczyć, ale nie może korzystać z tego, co odziedziczy. Po prostu innym musi przekazać w zarząd swój spadek.
Zakonnik po ślubach wieczystych uroczystych nie może dziedziczyć.
19-04-2006 17:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów