Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Charyzmat - Nauczyciel!
Autor Wiadomość
tendencja Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 467
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Charyzmat - Nauczyciel!
Przeczytałam ostatnio książkę "Duch Święty w Nowym Testamencie" o. Augystyna Jankowskiego i przytaczam wam opis jednego z charyzmatów,charyzmatu nauczyciela:
"3. Nauczyciele rozporządzają następującymi umiejętnościami:
a) objawienia
b) poznawania
c) mądrość słowa
Dary wymienione pod b) mogą być dane wszystkim wiernym. Teologowie twierdzą, że niektóre fragmenty Pisma Świętego (te które łączą pozycję pasterza z nauczycielem) wskazują na to, że nauczyciele pełnili te zadania, które z czasem przeszły na prezbiterów. Prezbiter to „starszy członek kolegium zarządzającego pierwotną gminą chrześcijańską; obecnie duchowny w Kościele katolickim i świecki członek kolegium kościelnego (niekiedy też duchowny)."
Chciałam Was zapytać czym jest dla was ten charyzmat? Kto go posiada? Czy każdy moze go otrzymać?Jak się objawia?
18-04-2006 14:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Jak to przeczytałem to pierwsze co pomyslałem o biskupach a potem o Urzędzie Nauczycielskim Kościoła http://www.opoka.org.pl/slownik/ltk/urza...elski.html
18-04-2006 21:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
tendencja Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 467
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
Daidoss napisał(a):Jak to przeczytałem to pierwsze co pomyslałem o biskupach a potem o Urzędzie Nauczycielskim Kościoła http://www.opoka.org.pl/s...czycielski.html
Własnie ja też o tym pomyślałamUśmiech To tylko (albo raczej powinnam napisać "aż") On dostali ten charyzmat? Czy wśród świeckich tez zdarza się taki charyzmat?Kto na przykład moze go otrzymać i jak to się objawia. Hmmm..interesujące!

[ Dodano: Pią 21 Kwi, 2006 13:14 ]
Daidoss napisał(a):http://www.opoka.org.pl/s...czycielski.html
ten link jest chyba zły:(Nie moge go otworzyćSmutny

"Gdy cz?owiek wolny ponosi pora?k?, to nikogo za to nie wini" Josif Brodski
19-04-2006 12:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Cytat:Jak to przeczytałem to pierwsze co pomyslałem o biskupach a potem o Urzędzie Nauczycielskim Kościoła http://www.opoka.org.pl/s...czycielski.html
TEN PLIK NIE ISTNIEJE - taki wywala komunikat.

harismata - poznajemy po tym, że służą ku zbudowaniu w wierze wspólnoty, w której posiadacz daru danego darmo się znajduje. Paweł z Tarsu daje wykład na temat darów:
I List do Koryntian napisał(a):12,1 Nie chciałbym, bracia, byście nie wiedzieli o darach duchowych.
12,2 Wiecie, że gdyście byli poganami, ciągnęło was nieodparcie ku niemym bożkom.
12,3 Otóż zapewniam was, że nikt, pozostając pod natchnieniem Ducha Bożego, nie może mówić: Niech Jezus będzie przeklęty! Nikt też nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: Panem jest Jezus.
12,4 Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch;
12,5 różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan;
12,6 różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich.
12,7 Wszystkim zaś objawia się Duch dla [wspólnego] dobra.
12,8 Jednemu dany jest przez Ducha dar mądrości słowa, drugiemu umiejętność poznawania według tego samego Ducha,
12,9 innemu jeszcze dar wiary w tymże Duchu, innemu łaska uzdrawiania w jednym Duchu,
12,10 innemu dar czynienia cudów, innemu proroctwo, innemu rozpoznawanie duchów, innemu dar języków i wreszcie innemu łaska tłumaczenia języków.
12,11 Wszystko zaś sprawia jeden i ten sam Duch, udzielając każdemu tak, jak chce.
12,12 Podobnie jak jedno jest ciało, choć składa się z wielu członków, a wszystkie członki ciała, mimo iż są liczne, stanowią jedno ciało, tak też jest i z Chrystusem.
12,13 Wszyscyśmy bowiem w jednym Duchu zostali ochrzczeni, [aby stanowić] jedno Ciało: czy to Żydzi, czy Grecy, czy to niewolnicy, czy wolni. Wszyscyśmy też zostali napojeni jednym Duchem.
12,14 Ciało bowiem to nie jeden członek, lecz liczne [członki].
12,15 Jeśliby noga powiedziała: Ponieważ nie jestem ręką, nie należę do ciała - czy wskutek tego rzeczywiście nie należy do ciała?
12,16 Lub jeśliby ucho powiedziało: Ponieważ nie jestem okiem, nie należę do ciała - czyż nie należałoby do ciała?
12,17 Gdyby całe ciało było wzrokiem, gdzież byłby słuch? Lub gdyby całe było słuchem, gdzież byłoby powonienie?
12,18 Lecz Bóg, tak jak chciał, stworzył [różne] członki umieszczając każdy z nich w ciele.
12,19 Gdyby całość była jednym członkiem, gdzież byłoby ciało?
12,20 Tymczasem zaś wprawdzie liczne są członki, ale jedno ciało.
12,21 Nie może więc oko powiedzieć ręce: Nie jesteś mi potrzebna, albo głowa nogom: Nie potrzebuję was.
12,22 Raczej nawet niezbędne są dla ciała te członki, które uchodzą za słabsze;
12,23 a te, które uważamy za mało godne szacunku, tym większym obdarzamy poszanowaniem. Tak przeto szczególnie się troszczymy o przyzwoitość wstydliwych członków ciała,
12,24 a te, które nie należą do wstydliwych, tego nie potrzebują. Lecz Bóg tak ukształtował nasze ciało, że zyskały więcej szacunku członki z natury mało godne czci,
12,25 by nie było rozdwojenia w ciele, lecz żeby poszczególne członki troszczyły się o siebie nawzajem.
12,26 Tak więc, gdy cierpi jeden członek, współcierpią wszystkie inne członki; podobnie gdy jednemu członkowi okazywane jest poszanowanie, współweselą się wszystkie członki.
12,27 Wy przeto jesteście Ciałem Chrystusa i poszczególnymi członkami.
12,28 I tak ustanowił Bóg w Kościele najprzód apostołów, po wtóre proroków, po trzecie nauczycieli, a następnie tych, co mają dar czynienia cudów, wspierania pomocą, rządzenia oraz przemawiania rozmaitymi językami.
12,29 Czyż wszyscy są apostołami? Czy wszyscy prorokują? Czy wszyscy są nauczycielami? Czy wszyscy mają dar czynienia cudów?
12,30 Czy wszyscy posiadają łaskę uzdrawiania? Czy wszyscy przemawiają językami? Czy wszyscy potrafią je tłumaczyć?
12,31 Lecz wy starajcie się o większe dary: a ja wam wskażę drogę jeszcze doskonalszą.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
02-11-2006 00:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
A ja w ogóle pierwsze słyszę o jakimś specjalnym charyzmacie dla nauczycieli Oczko Inwencja twórcza i pomysłowość Ducha Świętego, jak widać, nie mają granic Uśmiech

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
02-11-2006 00:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
Offca napisał(a):A ja w ogóle pierwsze słyszę o jakimś specjalnym charyzmacie dla nauczycieli Oczko Inwencja twórcza i pomysłowość Ducha Świętego, jak widać, nie mają granic
1 Kor 12,8 - czyż dar madrości słowa to nie charyzmat nauczania?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
02-11-2006 09:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #7
 
Ks.Marek napisał(a):czyż dar madrości słowa to nie charyzmat nauczania?
Wg mnie można to nie tylko do nauczania odnieść.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
02-11-2006 14:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #8
 
Offca napisał(a):Wg mnie można to nie tylko do nauczania odnieść.

Zgadza się, ale również i do nauczania się to odnosi. Stąd też ten cytat z Listu do Koryntian

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
02-11-2006 16:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #9
 
Myślę, że jak najbardziej można mówić o charyzmacie danym nauczycielom - wszak nie każdy jest powołany do tego, by nauczać, nie każdy posiada umiejętność przekazywania wiedzy. Ja swego czasu chciałam być nauczycielem, ale zrezygnowałam, ponieważ uświadomiłam sobie, że nie mam daru nauczania, nie umiem przekazywać wiedzy. Ale za to zostanę edytorem! Z umiejętnością nauczania idą w parze też zdolności pedagogiczne - jak sądzę. Zresztą do wszystkiego trzeba mieć powołanie. Sądzę, że charyzmatów jest tak wiele, jak wiele posług do pełnienia sobie nawzajem, czyli charyzmat posługi muzycznej albo sprzedawania!
10-06-2007 09:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
Offca napisał(a):A ja w ogóle pierwsze słyszę o jakimś specjalnym charyzmacie dla nauczycieli
Ja też. Bo przecież nie chodzi tu o tych. którzy uczą, a o tych, którzy nauczają.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
11-06-2007 11:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
Offca napisał(a):
Ks.Marek napisał(a):czyż dar madrości słowa to nie charyzmat nauczania?
Wg mnie można to nie tylko do nauczania odnieść.
Ale nauczanie to pojęcie wieloznaczne, czy raczej pojawiające sie na wielu poziomach ludzkiej działalności

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
11-06-2007 22:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #12
 
Cytat:Ale nauczanie to pojęcie wieloznaczne, czy raczej pojawiające sie na wielu poziomach ludzkiej działalności
No, ale cel ma jeden: wyposażyć nauczanego w wiedzę, umiejętności i rozwinięcie jego uzdolnień.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
12-06-2007 00:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
Offca napisał(a):
Cytat:Ale nauczanie to pojęcie wieloznaczne, czy raczej pojawiające sie na wielu poziomach ludzkiej działalności
No, ale cel ma jeden: wyposażyć nauczanego w wiedzę, umiejętności i rozwinięcie jego uzdolnień.

Oczywiście. Myślę, że w tym momencie nie ma o czym więcej mówić w tym wątku. I jeszcze jedno: nie raz przywoływana na forum wyobraźnia Ducha Świętego nie wyklucza nawet charyzmatu kucharza, czy koronkarki...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
12-06-2007 00:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #14
 
jasne. Kucharz może być rzemieślnikiem, ale może być również artystą. I w tym przypadku mówiłbym o charyzmacie.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
12-06-2007 09:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów