Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak czytać Biblię by nie wpaść w jehowizm
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Jak czytać Biblię by nie wpaść w jehowizm
HEURYSTYKA Bibiljna określana jest przez następujące elementy:
- kryteria odnajdywania sensu
Krytyka literacka i historyczna tekstu Biblii obejmuje zbiór zasad i działań, za pomocą których dokonuje się poprawnej analizy tekstu, tj. odnalezienia właściwego sensu wyrazowego.
Podstawowe zjawiska języka biblijnego
Oryginalne języki biblijne
- język hebrajski,
- język aramejski,
- język grecki (koine dialektos).
Rodzaje literackie
- w tekście Biblii wyróżniono następujące gatunki literackie:
mowa, kazanie, modlitwa, dokument (umowa, list, spis), rytuał liturgiczny, sentencja prawna, opowiadanie popularne (mit, bajka, saga, legenda), opowiadanie historyczne (sprawozdanie, kronika, autobiografia), pieśni (żniwne, weselne, żałobne, zwycięskie i inne), psalmy, midrasz, ewangelia, apokalipsa.;
W badaniach nad rodzajami literackimi Biblii bierze się pod uwagę odkrycie ewentualnej ewolucji danego tekstu i ustalenie jego pierwotnej (ustnej) formy oraz znalezienie możliwych pozabiblijnych wpływów literackich na badany tekst.
Styl autorów biblijnych
Paralelizm
- dwukrotne lub wielokrotne wyrażenie w kolejnych stychach tej samej myśli; mamy:
- paralelizm synonimiczny A A1 ,
- paralelizm antytetyczny A -A,
- paralelizm syntetyczny A B,
- paralelizm klimaktyczny A B C D ;
Zjawisko symetrii
- układ odpowiadających sobie elementów zdania, perykopy lub całej księgi; mamy:
- symetrię równoległą ABC A1B1C1
- symetrię hiastyczną A B B1 A1
- symetrię koncentryczną ABCB1A1 lub ABB1A1C;
Antropomorfizm
- przypisywanie zjawiskom przyrody lub bogom cech i właściwości ludzkich (fizycznych lub psychicznych);
Idiomatyka języka biblijnego
- sens zdania wynika z całego zwrotu, a nie z sensu poszczególnych wyrazów.
Podstawy analizy literackiej tekstu biblijnego
Znajomość etymologii wyrazów;
Rekonstrukcja kompozycji tekstu (księgi)
- ukazanie planu wypowiedzi, myśli przewodniej, akcentów; obejmuje: akcenty, paralelizmy, częstotliwość występowania słów, rodzaje literackie, inkluzje, zapowiedzi tematu, słowa wiążące itp.;
Kontekst logiczny
- wzajemne powiązanie wyrazów w danej wypowiedzi;
Kontekst literacki
- odnalezienie idei autora, charakterystyki społeczności, w jakiej przebywał i działał, uwarunkowania historyczne, literackie, kulturalne i religijne epoki, w której żył i pisał;
Krytyka historyczna tekstu biblijnego
Autor i adresaci księgi;
Czas i miejsce powstania księgi;
Sitz im Leben
- odnalezienie wszystkich możliwych uwarunkowań, które zadecydowały o wyborze przez autora kreślonej formy literackiej (znanej w społeczności, w której tworzył lub w społeczności, do której była skierowana);
Znajomość archeologii, historii i geografii biblijnej.
Metody badań historyczno-literackich
Formgeschichte
- poznanie etapów przedliterackiego formowania tekstu: wyodrębnienie poszczególnych gatunków literackich, analiza czynników decydujących o wyborze konkretnego gatunku, studium porównawcze z literaturą pozabiblijną.
Traditionsgeschichte
- dzieje tekstu od powstania do ostatecznej redakcji: metody przekazu ustnego, dotarcie do pierwotnej treści (jeszcze nie interpretowanej).
Redactionsgeschichte
- badanie tekstu w jego pozycji horyzontalnej, czyli zajmowanie się ostateczną postacią tekstu.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
01-05-2006 12:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
Ks.Marek napisał(a):Zjawisko symetrii
- układ odpowiadających sobie elementów zdania, perykopy lub całej księgi; mamy:
- symetrię równoległą ABC A1B1C1
- symetrię hiastyczną A B B1 A1
- symetrię koncentryczną ABCB1A1 lub ABB1A1C;

Niezły rodzynek ....... Duży uśmiech

Dziękuję księdzu za ta interesującą "wklejkę". Wynika z niej niemniej ,że bez habilitacji to nie ma co się brać za czytanie Bibli , bo i po co jak ktoś uczony i tak nam powie co w niej jest. Zastanawia mnie jednak jak powyższy tekst ma się do słów :

1 Kor. 1:19-28
19. Napisano bowiem: Wniwecz obrócę mądrość mądrych, a roztropność roztropnych odrzucę.
20. Gdzie jest mądry? Gdzie uczony? Gdzie badacz wieku tego? Czyż Bóg nie obrócił w głupstwo mądrości świata?
21. Skoro bowiem świat przez mądrość swoją nie poznał Boga w jego Bożej mądrości, przeto upodobało się Bogu zbawić wierzących przez głupie zwiastowanie.
22. Podczas gdy Żydzi znaków się domagają, a Grecy mądrości poszukują,
23. My zwiastujemy Chrystusa ukrzyżowanego, dla Żydów wprawdzie zgorszenie, a dla pogan głupstwo,
24. Natomiast dla powołanych - i Żydów, i Greków, zwiastujemy Chrystusa, który jest mocą Bożą i mądrością Bożą.
25. Bo głupstwo Boże jest mędrsze niż ludzie, a słabość Boża mocniejsza niż ludzie.
26. Przypatrzcie się zatem sobie, bracia, kim jesteście według powołania waszego, że niewielu jest między wami mądrych według ciała, niewielu możnych, niewielu wysokiego rodu,
27. Ale to, co u świata głupiego, wybrał Bóg, aby zawstydzić mądrych, i to, co u świata słabego, wybrał Bóg, aby zawstydzić to, co mocne,
28. I to, co jest niskiego rodu u świata i co wzgardzone, wybrał Bóg, w ogóle to, co jest niczym, aby to, co jest czymś, unicestwić,
(BW)

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
01-05-2006 14:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Cichociemny napisał(a):Dziękuję księdzu za ta interesującą "wklejkę". Wynika z niej niemniej ,że bez habilitacji to nie ma co się brać za czytanie Bibli , bo i po co jak ktoś uczony i tak nam powie co w niej jest. Zastanawia mnie jednak jak powyższy tekst ma się do słów :

+
w sumie tak. Jeśli ktoś chce ze mną spór wieść na gruncie Biblii, to powinien wykazać się albo ogólnym wyrobieniem biblijnym, albo też wylegitymować się conajmniej tytułem magistra teologii.

Natomiast ogólnie jesli idzie o biblijna heurystykę, to po prostu bułka z masłem - proszę zapytać Pana Jacka Święckiego.
pzdr

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
01-05-2006 15:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
No jakoś mi to nie imponuje , przykro mi ... :?

2 Kor. 3:4-5
4. A taką ufność mamy przez Chrystusa ku Bogu,
5. Nie jakobyśmy byli zdolni pomyśleć coś sami z siebie i tylko z siebie, lecz zdolność nasza jest z Boga,
(BW)


to bardziej mi imponuje , proszę o takie referencje .....

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
01-05-2006 16:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
Cichociemny napisał(a):No jakoś mi to nie imponuje , przykro mi ...

Jeden lubi kawę z mlekiem, inny bez, a jeszcze inny lubi samo mleko....

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
01-05-2006 16:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
:-k mocne , naprawde mocne :roll:

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
01-05-2006 16:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #7
 
Cichociemny napisał(a):21. Skoro bowiem świat przez mądrość swoją nie poznał Boga w jego Bożej mądrości, przeto upodobało się Bogu zbawić wierzących przez głupie zwiastowanie.

A te podkreślnie to odnośnie czego??? Mam swoje przypuszczenia ale nie będe pisał, bo jeszcze nadinterpretuję.... :-k

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
01-05-2006 17:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #8
 
Cichociemny napisał(a):21. Skoro bowiem świat przez mądrość swoją nie poznał Boga w jego Bożej mądrości, przeto upodobało się Bogu zbawić wierzących przez głupie zwiastowanie.

No cóż, Bóg raczy wiedzieć jak należy odnosic sie do atakującego KK. Niewiedza nieusprawiedliwia...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
01-05-2006 18:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
tendencja Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 467
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
Ks.Marek napisał(a):w sumie tak. Jeśli ktoś chce ze mną spór wieść na gruncie Biblii, to powinien wykazać się albo ogólnym wyrobieniem biblijnym, albo też wylegitymować się conajmniej tytułem magistra teologii.
To nie wiem, czy ksiądz jest na odpowiednim forum!Spełnia tu ktoś księdza oczekiwania?

"Gdy cz?owiek wolny ponosi pora?k?, to nikogo za to nie wini" Josif Brodski
01-05-2006 19:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
Ks.Marek napisał(a):Niewiedza nieusprawiedliwia...

I tu się z księdzem zgodzę .... :shock:


Albowiem:
Sercem uwierzyłem ku usprawiedliwieniu , ustami wyznałem ku zbawieniu :aniol: :mrgreen:

(nic nie podkreślam bo mnie znowu o jakąś złą wolę posądzą ) :|


Ps.

Co to znaczy "jehowizm" :-k 8-[

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
01-05-2006 19:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
tendencja napewna sie znajda osoby .. Duży uśmiech

[ Dodano: Pon 01 Maj, 2006 19:31 ]
tylko zależy kiedy sie znajdą te osoby Uśmiech ....

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
01-05-2006 19:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
Tendencja napisał(a):To nie wiem, czy ksiądz jest na odpowiednim forum!Spełnia tu ktoś księdza oczekiwania?

Tendencjo - zatem staraj się, rozwiń skrzydła, bądź gorąca albo zimna. NIGDY letnia 8)

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
01-05-2006 19:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #13
 
Ks.Marek napisał(a):w sumie tak. Jeśli ktoś chce ze mną spór wieść na gruncie Biblii, to powinien wykazać się albo ogólnym wyrobieniem biblijnym, albo też wylegitymować się conajmniej tytułem magistra teologii


przepraszam księdzu, ale czy tytuł magistra teologii świadczy o tym, że jest ktoś specjalistą od biblistyki?

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
01-05-2006 19:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
Julia napisał(a):przepraszam księdzu, ale czy tytuł magistra teologii świadczy o tym, że jest ktoś specjalistą od biblistyki?

+
Ojejku! Oxzywiście, że nie! Stąd pisze o ogólnym wyrobieniu biblijnym - a więc o tych sprawach jakie podnosi treść posta otwierającego ten wątek.

Zaś jeśli idzie o tzw "jehowizm" chodzi mi o to, że nie mozna dopuszczać do takich sytuacji, iż 2/3 danej wypowiedzi biblijnej w pieroty wyrzucę, po to tylko, by komuś zagrać na nosie. Oczywiście, można i tak, ale bardziej w modlitwie, kaznodziejstwie, czy dla zabawy, ale nie wówczas, gdy próbuję czegoś bronić w dyskusji. Jasne, Cichociemny - zgadzam się, że Bóg zasłonił wiele rzeczy przed mądrymi tego świata, a tajemnice królestwa objawił prostaczkom. Ale chodzi zasadniczo o to, że trzeba mieć troszkę wiedzy ogólnej z zakresu heurystyki biblijnej, by jeszcze głębiej móc wczytać sie, i wejść w ogóle w tajemnice wielkich dzieł Bożych.
pzdr

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
01-05-2006 20:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
"To nie wiem, czy ksiądz jest na odpowiednim forum!Spełnia tu ktoś księdza oczekiwania?" - prosze ks.to są słowa tendencji nie moje!!!!

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
01-05-2006 21:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów