Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak czytać Biblię by nie wpaść w jehowizm
Autor Wiadomość
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #76
 
jeśli Księga Jozuego była napisana po Księdze Rodzaju - to chyba muszę uzupełnić swoje informacje ... [-(

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
18-09-2006 16:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #77
 
meta napisał(a):Nie wiem czy to coś nowego, ale on proponował przeczytanie wybranych 14 ksiąg, które w przeciwieństwie do pozostałych, bodajże 59 –ciu, są pisane w porządku chronologicznym:
A w jakim celu ta jego propozycja? Czy ma to czegoś dowieść?
18-09-2006 16:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #78
 
Swoją drogą, to ciekawi mnie przypadek tego typu konwersji. Z tego, co w sieci widać, to Jeff Cavins działa w tych samych kręgach co Scott Hahn - inny amerykański ex-protestant. Jeżeli motywy jego konwersji są podobne, to jest to dla mnie tym bardziej zdumiewające.
Czy ktoś z Was czytał książkę Scotta Hahna "W domu najlepiej", która jest historią jego perypetii związanych z odejściem od protestantyzmu?
18-09-2006 16:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meta Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 287
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #79
 
krzysiek_enoch napisał(a):/A w jakim celu ta jego propozycja? Czy ma to czegoś dowieść?
w TV TRWAM 17 IX br. proponował zacząć czytanie Pisma Św. od tych 14 ksiąg, które były pisane jako historyczne, i są autentyczną historią naszej duchowej rodziny.

Jako wierzący chrześcijanie, duchowo, wszyscy wywodzimy się od:
Adama i Ewy
> ich syna Seta
> jego potomka Noego
> i jego potomka Sema
> = jesteśmy semitami. :o

Zdaje się, że w niedzielę będzie kontynuacja.

_________________
Inku, powiedziałeś [-(, i tylko tyle?
18-09-2006 18:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #80
 
M. Ink. * napisał(a):jeśli Księga Jozuego była napisana po Księdze Rodzaju - to chyba muszę uzupełnić swoje informacje ... [-(
O :!: To kolega Krytyk?
:hahaha:
18-09-2006 18:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #81
 
krzysiek_enoch napisał(a):
M. Ink. * napisał(a):jeśli Księga Jozuego była napisana po Księdze Rodzaju - to chyba muszę uzupełnić swoje informacje ... [-(
O :!: To kolega Krytyk?
:hahaha:
aleś pan dowcipem zarzucił :roll:

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
18-09-2006 19:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #82
 
M. Ink. * napisał(a):
krzysiek_enoch napisał(a):
M. Ink. * napisał(a):jeśli Księga Jozuego była napisana po Księdze Rodzaju - to chyba muszę uzupełnić swoje informacje ... [-(
O :!: To kolega Krytyk?
:hahaha:
aleś pan dowcipem zarzucił :roll:
Powiedz lepiej skąd wziąłeś tę informację, że Księga Jozuego jest starsza od Księgi Rodzaju :-k
18-09-2006 19:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #83
 
krzysiek_enoch napisał(a):Powiedz lepiej skąd wziąłeś tę informację, że Księga Jozuego jest starsza od Księgi Rodzaju :-k
Wniosek opieram na dwóch przesłankach:

1. na pierwszym skojarzeniu: kiedyś od znajomego zakonnika dostałem spis ksiąg starotestamentalnych, który zinterpretowałem w ten sposób, że Księga Jozuego powstała przed Księgą Rodzaju

2. na informacjach z internetu i z książek:

- informacja dotycząca powstania Joz:

Cytat:Czas spisania [Księgi Jozuego]: Prawdopodobnie za czasów życia proroka Samuela

skąd? stąd
warto przypomnieć, że Samuel działał w okresie Saula i Dawida - byłby to zatem XI/X w. przed Chrystusem [w podanym linku trzeba kliknąć na tablicę chronologiczną ... ]

- informacja dotycząca powstania Rdz:

Cytat:Chodzi w niej nie tyle o odtworzenie dokładnego przebiegu opisanych wydarzeń, ile o szereg utrwalonych bardzo dawnych przekazów [...] Opowiadania te często o charakterze ludowym, etiologicznym lub pouczającym zawierają echa pewnych faktów historycznych [...] Utrwalono je nie w sposób odpowiadający nawet w przybliżeniu wymogom współczesnego dzieła historycznego, ale spontanicznie, często schematycznie, tak jak przekazywano na całym starożytnym Wschodzie [...] Materiały te wzbogaciła i pogłębiła późniejsza refleksja teologiczna, poprzedzająca ich spisanie i zredagowanie w dzisiejszej postaci [...] Największą rolę w opracowaniu tych różnorodnych tradycji odegrała tradycja kapłańska i jahwistyczna [...] Proces wzajemnego oddziaływania tych przekazów trwał bardzo długo, tzn. aż do okresu perskiego [...] Z badań wynika, że Rdz w dzisiejszej swej postaci wywodzi się z kół kapłańskich, które wycisnęły na niej szczególnie wyraźne znamię teologiczne [...] Nastąpiło to przypuszczalnie w okresie perskim. W każdym razie nieliczne świadectwa pochodzące z III wieku przed Chrystusem wydają się znać Rdz w dzisiejszym układzie

skąd? z: Wstęp do Księgi Rodzaju. Biblia Tysiąclecia. Wydanie trzecie poprawione. Pallottinum. Poznań - Warszawa 1990.

warto przypomnieć, że tzw. tradycja kapłańska to okres [za Nową encyklopedią powszechną PWN, tom 6, hasło Tora] VI/V w. przed Chrystusem; ... co zasadniczo pokrywa się z tzw. okresem perskim który liczy się od Cyrusa i jego zezwolenia na powrót Żydów z niewoli babilońskiej [538 r.] [w podanym linku też trzeba kliknąć na tablicę chronologiczną :- ]

sumując:

jak widzisz, opierając się na informacjach z internetu i z książek, oraz na pierwszym skojarzeniu, wyciągam wniosek, że Rdz powstała później niż Joz

ponieważ nie jestem historykiem i nie roszczę sobie pretensji do dogłębnej znajomości historii powstania Ksiąg ST, stąd zastrzegam sobie możliwość pomyłki, innymi słowy: nie upieram się, że mam rację

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
18-09-2006 22:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meta Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 287
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #84
 
Już mam wszystkie :o
Wg. propozycji byłego pastora protestanckiego, Jeffa Cavins’a (niedziela17 wrzesień, TV „TRWAM”, cdn.), który wytrwale studiując Pismo św., nawrócił się na katolicyzm, czytanie Pisma Św. warto rozpocząć od poznania Historii Zbawczej ukazanej w14 wybranych księgach pisanych przez ich autorów w porządku chronologicznym.

Historia Zbawcza:
1/Rodzaju
2/Wyjścia
3/Liczb
4/Jozuego
5/Sędziów
6/1Samuela
7/2 Samuela
8/1 Królewska
9/2 Królewska
10/Ezdrasza
11/Nehemiasza
12/ 1Machabejska
13/Ewangelia Łukasza
14/Listy Apostolskie.


Czytając po 3-4 rozdziały dziennie, można przeczytać w ciągu trzech miesięcy.
________________
"Bóg jest wielki!"
18-09-2006 23:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #85
 
M. Ink. * napisał(a):
krzysiek_enoch napisał(a):A może - o wielki Inwizytorze - objawisz nam jak TY rozumiesz ową tajemniczą "heurystykę" Uśmiech
przyjmuję tłumaczenie Kopalińskiego - do którego to hasła zamieściłem link post wcześniej - powtarzałbym się jedynie po tym specjaliście

wielki nie jestem, wzrostu raptem 176 cm Duży uśmiech

Jakis ty bezwzględny i zasadniczy ,oj.

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
19-09-2006 11:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #86
 
Oliwka napisał(a):
M. Ink. * napisał(a):
krzysiek_enoch napisał(a):A może - o wielki Inwizytorze - objawisz nam jak TY rozumiesz ową tajemniczą "heurystykę" Uśmiech
przyjmuję tłumaczenie Kopalińskiego - do którego to hasła zamieściłem link post wcześniej - powtarzałbym się jedynie po tym specjaliście
wielki nie jestem, wzrostu raptem 176 cm Duży uśmiech
Jakis ty bezwzględny i zasadniczy ,oj.
bądź co bądź: robota inkwizytora to nie łaskotki Oczko

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
19-09-2006 17:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #87
 
M,ink

Cytat:bądź co bądź: robota inkwizytora to nie łaskotki

No tak, dlaczego miałoby byc inaczej - czyń swoja powinność.

To ,kto napoczątek , co cie usatysfakcjonuje> mysle ,ze cos małego to znaczy wedle odwagi.

A moze staniesz oko w oko z tymi co chca przeprosin od papaieża? #-o

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
20-09-2006 12:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #88
 
krzysiek_enoch napisał(a):Czy ktoś z Was czytał książkę Scotta Hahna "W domu najlepiej", która jest historią jego perypetii związanych z odejściem od protestantyzmu?

Tak, czytałam.

Ale ona tam pisze niewiele o motywach konwersji.
Więcej można się dowiedzieć z jego wypowiedzi, które są dostępne w sieci, ale po angielsku.

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
20-09-2006 15:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #89
 
Moniczka napisał(a):Ale ona tam pisze niewiele o motywach konwersji.
Szkoda, bo z tytułu wynika, że ma to być właśnie świadectwo jego "powrotu". Myślę, że argumenty, które przemówiły za tą decyzją powinny się w niej znaleźć. :-k
20-09-2006 17:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #90
 
M.ink

i cóz z ta tajemnicza"heurystykę" .


nie milcz waść. Duży uśmiech

Krzysiek_e

czy wiesz co sie stało z ink , moze ma sporo pracy? #-o

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
21-09-2006 13:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów