Ankieta: Religia na maturze czy to dobry pomysł ?
tak
nie
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Religia na maturze ?
Autor Wiadomość
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #16
 
Jest to pomysł całkowicie nietrafiony.

Po pierwsze - obecnie religia jest przedmiotem (przynajmniej teoretycznie) nadobowiązkowym. Poza tym nie jest przedmiotem, że tak się wyrażę - niezbędnym do prawidłowego wykształcenia człowieka, tak jak matematyka, j.polski, fizyka, języki itp. Skoro więc będzie matura z religii - czemuż by nie zrobić matury z WF-u? Albo z plastyki czy muzyki?

Po drugie - nie oszukujmy się - zasób materiału prezentowany na lekcjach religii jest delikatnie mówiąc niezbyt szeroki, poskutkuje to więc masowym wyborem religi jako przedmiotu maturalnego przez ludzi, którzy będą brali pod uwagę WYŁĄCZNIE względy praktyczne (bardzo mało nauki) a nie duchowe.

Po trzecie - gdzie jest jednolity program nauczania religii? Jak już wcześniej wspomniano, każdy katecheta naucza całkiem po swojemu. Należałoby to ujednolicić.

Po czwarte - z czego się uczyć? Gdzie są podręczniki do nauki religii (chodzi mi o książki mające nie tylko imprimatur, ale i zatwierdzenie MEN)?

Ech..... pan Giertych jak zwykle idzie "na żywioł", niewiele myśląc, a szkoda. Jest tyle rzeczy ważniejszych w polskim szkolnictwie niż matura z religii a ten się uczepił jej jak rzep sznurówek...

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
26-05-2006 13:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
tendencja Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 467
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #17
 
Porażka!

"Gdy cz?owiek wolny ponosi pora?k?, to nikogo za to nie wini" Josif Brodski
26-05-2006 13:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daisy Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,033
Dołączył: Nov 2004
Reputacja: 0
Post: #18
 
](*,) Zapewne jeszcze nie raz zmieni zdanie
26-05-2006 13:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #19
 
A czy protestanci będą mogli też wybrać religię na maturze , jeśli tak , to jak to będzie wyglądało kto ich będzie oceniał ? :? Moja córka np. uczęszcza na religię ,ale w zborze (mama jest jej katechetką Duży uśmiech ) to będzie mogła w zborze pisać maturę z religii Szczęśliwy dla mnie bomba - komfortowa sytuacja ....... :mrgreen:

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
26-05-2006 13:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #20
 
DARTH_HELMUTH napisał(a):Po pierwsze - obecnie religia jest przedmiotem (przynajmniej teoretycznie) nadobowiązkowym. Poza tym nie jest przedmiotem, że tak się wyrażę - niezbędnym do prawidłowego wykształcenia człowieka, tak jak matematyka, j.polski, fizyka, języki itp. Skoro więc będzie matura z religii - czemuż by nie zrobić matury z WF-u? Albo z plastyki czy muzyki?
Ale zobacz Darth, że można już zdawać (jak to było napisane w tym artykule) na maturze egzamin z tańca! Można też zdawać egzamin ze sztuki! Wydawać by się mogło, że właściwie to też jest zbędne, bo nie każdy jest tym zainteresowany, nie zależy od tego jego życie i nie każdy powiedzmy uczęszcza na tańce czy na zajęcia z dziedziny sztuki (moja znajoma chyba takowy zdawała lub zastanawiała się nad nim, już nie pamiętam dokładnie). Jest też egzamin z muzyki jeśli ktoś chce. W końcu w tej dziedzinie równiez nie każdy jest uzdolniony.
Myślę, że jeśli faktycznie religia wejdzie do przedmiotów maturalnych, to powinni ją zdawać tylko ci, co wybierają się na studia teologiczne lub kapłańskie.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
26-05-2006 13:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #21
 
Offca napisał(a):Myślę, że jeśli faktycznie religia wejdzie do przedmiotów maturalnych, to powinni ją zdawać tylko ci, co wybierają się na studia teologiczne lub kapłańskie.

Ale dobrze wiesz, że jeśli CAŁKOWICIE nie zmieni się systemu nauczania religii - tak nie będzie i będą ją zdawac głównie ci, którym ni będzie chciało się za wiele uczyć.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
26-05-2006 14:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daisy Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,033
Dołączył: Nov 2004
Reputacja: 0
Post: #22
 
DARTH_HELMUTH napisał(a):będą ją zdawac głównie ci, którym ni będzie chciało się za wiele uczyć.
a ja mysle, ze Religia to wcale niemały materiała do nauki!! Przeciez tado jesd bardzo duzo?
26-05-2006 14:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Palmer_Eldritch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 448
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #23
 
Po pierwsze religia powinna zostać calkowicie wycofana ze szkół.Amen.

Religia jest oparta przede wszystkim i g?ównie na strachu.
Bertrand Russell


Polskie forum o zespole Motorhead:
http://www.motorhead.forumer.pl/
26-05-2006 16:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daisy Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,033
Dołączył: Nov 2004
Reputacja: 0
Post: #24
 
Palmer_Eldritch napisał(a):Po pierwsze religia powinna zostać calkowicie wycofana ze szkół.Amen.
Ty chyba sobie kpisz!! a to niby dlaczego?? Najgłupsze stwierdzenie jakie dzisiaj przeczytałam!!!!
26-05-2006 16:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #25
 
Palmer_Eldritch napisał(a):Po pierwsze religia powinna zostać calkowicie wycofana ze szkół.Amen.
Po pierwsze matematyka powinna zostać całkowicie wycofana ze szkół. Amen. :mrgreen:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
26-05-2006 17:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Palmer_Eldritch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 448
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #26
 
Daisy napisał(a):
Palmer_Eldritch napisał(a):Po pierwsze religia powinna zostać calkowicie wycofana ze szkół.Amen.
Ty chyba sobie kpisz!! a to niby dlaczego?? Najgłupsze stwierdzenie jakie dzisiaj przeczytałam!!!!
Po pierwsze:została wprowadzona do szkoł NIELEGALNIE
Po drugie :Teoretycznie religia - z wiadomych powodów- powinna być na ostatniej lub pierwszej godzinie lekcyjnej.To jest fikcja.
Po trzecie:Teoretycznie jest do wyboru :religia katolicka albo etyka,co tez jest fikcją ,bo lekcję etyki często prowadzą katecheci,co powoduje oczywisty brak obiektywizmu w prowadzeniu zajęc.
Po czwarte:w wielu szkołach dzieci nie uczęszczające na lekcje religii są przez resztę jawnie wytykane palcami,wyzywane i prześladowane! Jedna z takich spraw została nawet skierowana przez rodziców do Parlamentu Europejskiego. I nawet nie próbujcie pisać ze to są sporadyczne przypadki,bo zwłaszcza w małych miejscowościach to jest norma.Na rodziców którzy nie chcą posyłac dzieci na religię często jest wywierana presja...Miejsce nauczania religii jest w salkach katechetycznych w kosciołach.Szkoła powinna być neutralna światopoglądowo.Amen.
Cytat:Po pierwsze matematyka powinna zostać całkowicie wycofana ze szkół. Amen. :mrgreen:
Chcesz byc dowcipna a jesteś żałosna.

Religia jest oparta przede wszystkim i g?ównie na strachu.
Bertrand Russell


Polskie forum o zespole Motorhead:
http://www.motorhead.forumer.pl/
26-05-2006 17:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daisy Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,033
Dołączył: Nov 2004
Reputacja: 0
Post: #27
 
Palmer_Eldritch napisał(a):Po drugie :Teoretycznie religia - z wiadomych powodów- powinna być na ostatniej lub pierwszej godzinie lekcyjnej.To jest fikcja.
błahahahaha to co jak ktoś nie chce chodzic na religie to reszta sie musi do niego dostosować?
Palmer_Eldritch napisał(a):o czwarte:w wielu szkołach dzieci nie uczęszczające na lekcje religii są przez resztę jawnie wytykane palcami,wyzywane i prześladowane!

Może na jakiejś wsi, gdzie do klasy chodzy 5 osób,wiec jak juz są to SPORADYCZNE przypadki.
Palmer_Eldritch napisał(a):Cytat:
Po pierwsze matematyka powinna zostać całkowicie wycofana ze szkół. Amen. :mrgreen:

Chcesz byc dowcipna a jesteś żałosna.
OFFCA BARDZO BOBRY ŻART!! 8)
26-05-2006 19:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #28
 
Cytat:Po pierwsze religia powinna zostać calkowicie wycofana ze szkół.Amen.
Ja się z Tobą zgadzam, chociaż nie całkiem. Owszem powinna zostać wycofana ze szkół, ponieważ:
Na religię większość chodzi z przymusu, a wcale nie chce i nie uczestniczy w niej.
Poza tym wg mnie gdyby lekcje były prowadzone w salkach przy kościele po zajęciach w szkole, wtedy na takie lekcje chodzili by tylko Ci, którzy naprawdę chcą, a i mieli by z nich większy pożytek, a jak siedzą w szkole, gdzie 90 procent ma religię w d..., to nie ma szans, żeby z lekcji wynieśli coś budującego ich wiarę. Jako poparcie dla mojego przykładu chcę podać przykład jednego z katechetów, dominikanina, który nie mógł sobie poradzić w szkole z młodzieżą, więc lekcje przeniósł do klasztornych murów i tam, w salce katechetycznej prowadzi je z dużym powodzeniem wśród młodych, którzy naprawdę chcą na religię chodzić.

AMEN!!!

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
26-05-2006 20:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #29
 
Palmer_Eldritch napisał(a):Chcesz byc dowcipna a jesteś żałosna.
Nie bardziej niż Ty.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
26-05-2006 22:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gonzo Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,042
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #30
 
jak dla mnie religi jest potrzebna w szkole ale prosze nie schodzic z tematu bo tu bylo pytanie o mature wiec jak ktos chce o tym porozmawiac to niech znajdzie odpowiedni temat albo zalozy nowy bo nie chcemy robic off-topa :/

a co do matury to moze sie przydac Tym ktorzy chca wiazac swoja przyslosc z religia wiec mysle ze bardziej sie przyda niz np wiedza o tancu ktora nie ma zbyt wielu zwolennikow wiec nie tepmy tego az tak i dajmy szanse a co do tak naglej dezycji to tez troche moim zdaniem szybko no ale coz stalo sie Uśmiech
26-05-2006 22:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów