Ankieta: Religia na maturze czy to dobry pomysł ?
tak
nie
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Religia na maturze ?
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #61
 
Cytat:Ale nasz kraj to nie tylko katolicy czu nawet chrześcijanie.

No tak, zapomnialem, jeszcze Palmer jest.

Gdyby nie chrześcijaństwo w Polsce, to byś jeszcze na drzewie siedział i kasztany wpieprzał

Palmer_Eldritch napisał(a):Nie wdając się w polemikę z tym idiotycznym wywodem ,wspomnę tylko ze są tacy ,którzy nie chca być zbawiani "na siłę"

To twój prywatny biznesz, że chcesz aby twoje truchło po śmierci robale zżarły
Palmer_Eldritch napisał(a):Przeczytaj sobie temat.Głownie moje posty.Nie lubię się powtarzać.A zresztą właśnie powyższy tekst o rzekomym "jedynie słusznym światopoglądzie" to typowy przykład katolskiej nachalności.Tak własnie,"katolskiej" a nie katolickiej.

Z reguły czytuję tylko inteligentne rzeczy. Szkoda mi czasu na błazeństwa dyletantów nieprzemakalnych.

pzdr

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
14-06-2006 17:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Palmer_Eldritch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 448
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #62
 
Ks.Marek napisał(a):Gdyby nie chrześcijaństwo w Polsce, to byś jeszcze na drzewie siedział i kasztany wpieprzał
Z historii jedynka.Kiedy przyjmowaliśmy za sprawą Mieszka I chrzescijanstwo Polska w niewielu kwestiach ustępowała krajom zachodu.Poza faktem ze byliśmy krajem pogańskim.Wspomnieć choćby wystarczy iż juz niewiele lat po przyjęciu chrztu daliśmy Niemcom łupnia pod Cedynią.Wytłumacz mi teraz jak dzikusy siedzące na drzewie i wpieprzające kasztany byłyby w stanie tego dokonać.
Ks.Marek napisał(a):To twój prywatny biznesz, że chcesz aby twoje truchło po śmierci robale zżarły
A twoje kto bedzie zżerać? :hahaha: Te same robale,kolego.
Ks.Marek napisał(a):Z reguły czytuję tylko inteligentne rzeczy. Szkoda mi czasu na błazeństwa dyletantów nieprzemakalnych.
Dyletanctwo - w kwestii historii udowodniłem ci przed chwilą.Dorzucę jeszcze pychę i argoancję.Ale nie dziwi mnie to -wszak jesteś księdzem....Normalka w tej branzy.

Religia jest oparta przede wszystkim i g?ównie na strachu.
Bertrand Russell


Polskie forum o zespole Motorhead:
http://www.motorhead.forumer.pl/
14-06-2006 17:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #63
 
Palmer, zalecam odzywanie się z większym szacunkiem.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
14-06-2006 17:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Palmer_Eldritch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 448
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #64
 
Offca napisał(a):Palmer, zalecam odzywanie się z większym szacunkiem.
Ze co?Ja zacząłem rzucac w tej dyskusji z tą osobą obelgi i wyzwiska?

Religia jest oparta przede wszystkim i g?ównie na strachu.
Bertrand Russell


Polskie forum o zespole Motorhead:
http://www.motorhead.forumer.pl/
14-06-2006 17:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #65
 
Palmer_Eldritch napisał(a):Z historii jedynka.Kiedy przyjmowaliśmy za sprawą Mieszka I chrzescijanstwo Polska w niewielu kwestiach ustępowała krajom zachodu.Poza faktem ze byliśmy krajem pogańskim.Wspomnieć choćby wystarczy iż juz niewiele lat po przyjęciu chrztu daliśmy Niemcom łupnia pod Cedynią.Wytłumacz mi teraz jak dzikusy siedzące na drzewie i wpieprzające kasztany byłyby w stanie tego dokonać.

Palmerze, wybacz, ale śmieszny jesteś. Kto pokonał Niemców? Wojacy Mieszka i Czcibora. Jak miał to w podpisie ŚP Semper_malus: Ludzie byli sobie kiedyś bliżsi, broń nie niosła tak daleko.
Zarówno wtedy, jak i dziś, wojsko stanowione było przez jakiś tam procent społeczeństwa. Cała reszta kręciła się wokół kociołka z zalewajką, pasła bydło i rodziła dzieci. Chrześcijaństwo dało nam Polskę światłą i cywilizowaną, to fakt niezaprzeczalny.
Palmer_Eldritch napisał(a):A twoje kto bedzie zżerać? :hahaha: Te same robale,kolego.
    "Nie umrę, ale żyć będę *
    i głosić dzieła Pana.
    Ciężko mnie Pan ukarał, *
    ale na śmierć nie wydał.
" (Ps.118)
Palmer_Eldritch napisał(a):Dyletanctwo - w kwestii historii udowodniłem ci przed chwilą.Dorzucę jeszcze pychę i argoancję.Ale nie dziwi mnie to -wszak jesteś księdzem....Normalka w tej branzy.

Nic nie udowodniłeś. Pycha i arogancja - fakt, zapomniałem, że jesteś w tym dobry. I też mnie to nie dziwi, wszak jesteś biednym, skrzywdzonym przez los człowieczkiem, który rzuca się jak rybka na plaży, z dala od wody.
pzdr

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
14-06-2006 18:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #66
 
Ks.Marek napisał(a):Kto pokonał Niemców? Wojacy Mieszka i Czcibora.

Nie zgadzam się z tym !! Mieszko I wygrał z margrabią Marchii Łużyckiej.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
14-06-2006 18:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Palmer_Eldritch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 448
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #67
 
Ks.Marek napisał(a):Palmerze, wybacz, ale śmieszny jesteś. Kto pokonał Niemców? Wojacy Mieszka i Czcibora. Jak miał to w podpisie ŚP Semper_malus: Ludzie byli sobie kiedyś bliżsi, broń nie niosła tak daleko.
Zarówno wtedy, jak i dziś, wojsko stanowione było przez jakiś tam procent społeczeństwa.
Ale nie ulega żadnej wątpliwosci,ze jako władca pogański rządził krajem dobrze zorganizowanym ,także pod względem militarnym.Wszak wojna to nie tylko umiejętnośc korzystania z broni,ale także umiejetnosci taktyczne.A w tych ,jak widac w niczym ześmy jako poganie nie ustępowali chrzescijańskim Niemcom.
Ks.Marek napisał(a):Cała reszta kręciła się wokół kociołka z zalewajką, pasła bydło i rodziła dzieci.
Aha,czyli jednak na drzewach nie siedzieli.
No i dodajmy ze grody tez budowali:>Faktycznie,tępe prymitywy...
Ks.Marek napisał(a):Nic nie udowodniłeś. Pycha i arogancja - fakt, zapomniałem, że jesteś w tym dobry.
Jak to było? Widzicie źdźbło w cudzym oku a nie widzicie belki w swoim...
Ks.Marek napisał(a):też mnie to nie dziwi, wszak jesteś biednym, skrzywdzonym przez los człowieczkiem, który rzuca się jak rybka na plaży, z dala od wody.
Cóż za diagnoza....szkoda tylko ze nietrafiona.Ani z Ciebie jasnowidz ,ani psycholog.

Religia jest oparta przede wszystkim i g?ównie na strachu.
Bertrand Russell


Polskie forum o zespole Motorhead:
http://www.motorhead.forumer.pl/
14-06-2006 18:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #68
 
Palmer_Eldritch napisał(a):Cóż za diagnoza....szkoda tylko ze nietrafiona.Ani z Ciebie jasnowidz ,ani psycholog.

Wiesz, na forum internetowym, to ja mogę nawet napisać, że nazywam się Józef Ratzinger, iże od ponad roku jestem Papieżem Kościoła Katolickiego. Nie wciskaj mi kitu, że antyklerykałem zostałeś tylko i wyłącznie przez swoje własne "widzimisię". Ani ja, ani nikt z forumowiczów, utożsamiających się z katolicyzmem/chrześcijaństwem, w tę bajeczkę ci nie uwierzy Duży uśmiech

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
14-06-2006 18:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Palmer_Eldritch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 448
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #69
 
Ks.Marek napisał(a):Nie wciskaj mi kitu, że antyklerykałem zostałeś tylko i wyłącznie przez swoje własne "widzimisię". Ani ja, ani nikt z forumowiczów, utożsamiających się z katolicyzmem/chrześcijaństwem, w tę bajeczkę ci nie uwierzy
Co do bajeczek,to z racji twojej profesji masz lepsze doświadczenie w ich opowiadaniu więc,wybacz,nie mam szans aby tobie dorównać.To po pierwsze.Po drugie,patrząc na to co Ty tutaj wypisujesz ,moge z czystym sumieniem powiedzieć iż w porównaniu z Tobą jestem człowiekiem bardzo szczęsliwym i zadowolonym z zycia.A to czy ktos na tym forum mi w to uwierzy czy też nie,specjalnie mnie nie interesuje a i udowadniac na siłe tez nic nie mam zamiaru.Ci którzy znają mnie OSOBISCIE moga o mnie powiedzieć więcej niż ci którzy znają mnie tylko z pisania na tym forum.A
Z mojej strony EOT. ( oczywiscie zaś offtop jak cholera :mrgreen: )

Religia jest oparta przede wszystkim i g?ównie na strachu.
Bertrand Russell


Polskie forum o zespole Motorhead:
http://www.motorhead.forumer.pl/
14-06-2006 18:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #70
 
Nie róbcie do diaska offotpa :!: :evil:

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
14-06-2006 21:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SalomonsStudent Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 17
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #71
 
Ażeby powrócić choć trochę do tematu to poproszę o wyjaśnienie Ks.Marka czy kogoś kto się zna,bo zwątpiłem ...

Cytat: Ani szkoła, ani Kościół nie są przygotowanymi do tegoż novum.

Z tego co wiem,to matura z religii to nie takie znowu novum - moja mama ją zdawała i moja koleżanka też - jak się ich pytałem,to mieli podręcznik,katechetę i mogli zdawać. A koleżanka pisała wypracowanie "Nauczanie Vaticanum II w świetle dnia dzisiejszego", więc naprawdę musiała jakieś swoje własne mądrości napisać i nie było to takie proste,tymbardziej,że temat nie był zbyt sprecyzowany. A więc matura z religii już kiedyś była i nie było z nią problemu.

Cytat:"i nie ma w innym zbawienia" to nie ulega wątpliwości. Tylko w katolicyzmie jest mozliwe zbawienie. To jest jedyny słuszny światopogląd odnoszący się w sposób pełny do człowieka i świata.

do tej pory myślałem,że Sobór Watykański II stwierdził,że poza Kościołem też jest zbawienie,ale po wypowiedzi Ks.Marka pojawiało się ziarno wątpliwości - proszę o wyjaśnienie...

Pozdrawiam

Jedno?? i mi?o?? w Duchu ?wi?tym !!!

"Kto ukrywa wyst?pki, nie ma powodzenia, lecz kto je wyznaje i porzuca dost?puje mi?osierdzia" Przyp.Salomona 28:13
25-06-2006 22:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #72
 
+
SalomonsStudent napisał(a):Z tego co wiem,to matura z religii to nie takie znowu novum - moja mama ją zdawała i moja koleżanka też - jak się ich pytałem,to mieli podręcznik,katechetę i mogli zdawać. A koleżanka pisała wypracowanie "Nauczanie Vaticanum II w świetle dnia dzisiejszego", więc naprawdę musiała jakieś swoje własne mądrości napisać i nie było to takie proste,tymbardziej,że temat nie był zbyt sprecyzowany. A więc matura z religii już kiedyś była i nie było z nią problemu.

To ciekawe. A mozna wiedzieć w jakim kraju? Bo na pewno nie w Polsce - to po pierwsze. Po drugie zaś: "Nauczanie Vaticanum II w świetle dnia dzisiejszego" - ten temat jest niedopuszczalny do analizy naukowej nawet na wyższych studiach teologicznych. Jest nieprecyzyjny, szeroki, nie zawierający żadnej merytorycznej treści.
Zaś jeśli idzie o mój punkt widzenia na maturę z religii, to powiem tak:
na dziś dzień Kościół Katolicki nie ma kompletnie żadnego konkretnego planu edukacji religii. Prosze popatrzeć, prześledzić wszystkie podręczniki do katechezy w zakresach: klasy 1-6 SP; klasy 1-3 gimnazjum; klasy 1-3 szkół ponadgimnazjalnych. We wszystkich 3 zakresach w kółko Macieju to samo: przykazania Boże; kościelne, sakramenty święte, zagadnienia eschatologiczne. Jedyną różnicą jest tylko sposób przekazu tych treści: od obrazków i kolorowanek, po definicje dogmatyczne. Na tej podstawie religię może zdawać każdy, nawet ateista. Wg mnie jest to w tym momencie religiologia, nie zaś katecheza, czy religia. Jeden z podstawowych postulatów, jaki stawia sobie do zrealizowania katecheza w szkole, to integracja wiary z życiem. Ma katecheza uświadamiać, że np modlitwa, to nie jedynie czytanka, czy mruczanka w zaciszu domu, czy w nawie świątyni lecz postawa życia, która właśnie jako modlitwa bedzie odczytywana przez bliźnich.

SalomonsStudent napisał(a):do tej pory myślałem,że Sobór Watykański II stwierdził,że poza Kościołem też jest zbawienie,ale po wypowiedzi Ks.Marka pojawiało się ziarno wątpliwości - proszę o wyjaśnienie...
No to źle myślałeś Duży uśmiech. Ale zrozumiałym jest dla mnie, iz nie wszyscy wszystko musza wiedzieć. Takich ludzi po prostu nie ma. A jeśli nawet ktoś mówi: wiem wszystko - to znaczy, że nie wie dokładnie nic.
Extra ecclesiae nulla salus - już w 3 wieku wiedzieli o tym chrześcijanie. Oprócz zaś Vat. II jest też obecne nauczanie Kościoła - np: Dominus Iesus . Nikt nie lubi, kiedy zarzuca się mu minimalizm. IMHO - chrześcijanin, tym bardziej katolik, to ktoś, kogo zadowala towar jedynie z najwyższej półki. Taki, po który trzeba się wysoko wspinać, a niekiedy też płacić zań wysoką cenę. Zatem w kontekście Dominus Iesus i szeregu innych dokumentów UNK - trzeba po nie sięgać, czytać je, analizować, by w ten sposób je rozumieć oraz by nie popadać w nieświadomy minimalizm.
pzdr

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
26-06-2006 11:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SalomonsStudent Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 17
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #73
 
Mama coprawda w Niemczech,ale koleżanka w Polsce. Co do tematu sprawdziłem jeszcze raz,azeby błędu nie popełnić i dokładnie taki miała do rozwinięcia i z tego co wiem o wiele trudniejsze rzeczy miała na studiach niż porównanie nauk Vat.II z życiem codziennym.

Jeżeli chodzi o zbawienie to widocznie źle myślałem,ale z drugiej strony nie wyobrażam sobie,że osoba z jakiegos tam plemienia z lasow Afryki,ktore nigdy nie slyszaly o Jezusie nie zostanie zbawiona,jeśli żyła godnie itp. no ale tą kwestię należy zostawić Bogu i pamiętać,że jest sprawiedliwy i miłosierny Uśmiech
I ciekawe co miały oznnaczać słowa ks.Romualda z Komisji Misji (czy coś w tym stylu) w niedzielnym programie "Między ziemią a niebem": "Przeciesz Sobór Watykański II naucza,że poza Kościołem też jest zbawienie" - no może przejęzyczenie lub ja już taki stary mam problemy ze słuchem Oczko

Pozdrawiam

Jedno?? i mi?o?? w Duchu ?wi?tym !!!

"Kto ukrywa wyst?pki, nie ma powodzenia, lecz kto je wyznaje i porzuca dost?puje mi?osierdzia" Przyp.Salomona 28:13
26-06-2006 14:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #74
 
SalomonsStudent napisał(a):I ciekawe co miały oznnaczać słowa ks.Romualda z Komisji Misji (czy coś w tym stylu) w niedzielnym programie "Między ziemią a niebem": "Przeciesz Sobór Watykański II naucza,że poza Kościołem też jest zbawienie" - no może przejęzyczenie lub ja już taki stary mam problemy ze słuchem Oczko

Żeby było jasne - dla ochrzczonego katolika poza Kościołem nie ma zbawienia. Zaś jeśli idzie o kraje tzw. misyjne - a więc nie znające Ewangelii - podstawą jest przestrzeganie Prawa Naturalnego.

Co do matury - w Niemczech, nie wiem. Ale w Polsce nie było takiej mozliwości, by ją zdawać z religii. Może twoja koleżanka pisała coś z zakresu historii powszechnej, w oparciu o Vat. II. Dopytaj 8)

pzdr

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
26-06-2006 15:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SalomonsStudent Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 17
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #75
 
Czyli jednak - spełniając pewne warunki (lub ich brak,jak kto woli) - poza Kościołem też jest zbawienie (mówiąc o krajach misyjnych). Cieszę się,że doszliśmy do porozumienia.

Co do matury jeszcze dopytam,ale na 99% jestem pewien,że z religii. Oczywiście istnieje 1%,że jej się pomyliło,ale w to nie wierzę. Pozatym mój ksiądz w szkole też twierdzi,że kiedyś była i on też zdawał. Kto jest niedoinformowany? - a może to był jakiś inny egzamin,a nazywają go maturą,trudno mi powiedzieć,bo śmiem przypuszczać,że akurat ksiądz wie co mówi. Jak znajdę coś oficjalnego na piśmie to prześlę linka,bo teraz chyba odbijanie piłeczki nie ma sensu.

Pozdrawiam serdecznie Oczko

P.S. W moim poprzednim poście jest błąd - oczywiście powinno być "tę kwestię".

Jedno?? i mi?o?? w Duchu ?wi?tym !!!

"Kto ukrywa wyst?pki, nie ma powodzenia, lecz kto je wyznaje i porzuca dost?puje mi?osierdzia" Przyp.Salomona 28:13
26-06-2006 19:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów