Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bóg niesiony jak sztandar - II przykazanie Dekalogu
Autor Wiadomość
ksiaze-z-bajki Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 208
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #16
 
Ks.Marek napisał(a):To jeszcze może kontekst by sie przydał? Bo wg mnie, rzeczywiście - Jehowa milczy cały czas... po dziś dzień...
Przemówił w 1931 roku stwierdzając iż sie mylił przez 20 wieków z tym iż Jezus był ukrzyżowany ... Ponoć naukowcy nie wiadomo jacy i skąd ... mu donieśli iż był to pal ...

szatan atakuje [Obrazek: matrixwo6.gif] Nie dajmy mu si? ....Uśmiech
05-09-2007 23:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #17
 
Cytat:Przemówił w 1931 roku stwierdzając iż sie mylił przez 20 wieków z tym iż Jezus był ukrzyżowany ... Ponoć naukowcy nie wiadomo jacy i skąd ... mu donieśli iż był to pal ...

drogi "Książe" to,że coś wiesz nie znaczy,że wiesz wszystko...według mnie , tak jak większości chrześcijan jehoszua został przybity do krzyża na co wskazują opisy ewangelistów np.napis nad głową.
jednak stosowano również taki rodzaj egzekucji, że przybijano skazanego do słupa lub drzewa.ten rodzaj kary wymyślili persowie.wzmiankę na ten temat można znaleźć w księdze ezdrasza:6,11-"i wydaję rozporządzenie:jeśli ktoś przekroczy ten rozkaz, to z domu jego wyrwana będzie belka, a on zawiśnie do niej przybity..."
następnie rzymianie "udoskonalili" ten rodzaj egzekucji wprowadzając różnego rodzaje krzyże".sprawdź: Ryciny Justusa Lipsiusa z książki "De Cruce Liber Tres" w wikipedii-pal męki...oraz dowód archeologiczny w:"Przewodnik po Biblii"str.591.wydawnictwo"Vocatio"Warszawa;wydanie ósme(2002).
dodam na koniec jeszcze raz, że wszystkie dowody wskazują, że jehoszua umarł na krzyżu...ale stosowano również inne podobne formy egzekucji...
06-09-2007 17:43
Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #18
 
mosze napisał(a):dodam na koniec jeszcze raz, że wszystkie dowody wskazują, że jehoszua umarł na krzyżu...ale stosowano również inne podobne formy egzekucji...
Tego nikt nie kwestionuje. Jeśli chodzi o świadków, to sprawy mają się zupełnie inaczej.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
06-09-2007 22:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #19
 
wreszcie cos budujacego

Cytat:Czas, aby spojrzeć na oryginał hebrajski tekstu:

"Lo tissa et szem Ha-Szem Eloheika la-shav"

"Lo tissa" - jest tym, tak różnie tłumaczonym, czasownikiem (oczywiście z przeczeniem).

"Lo tissa" znaczy dosłownie "nie będziesz niósł".

Ale czasownik ten nie jest użyty w sensie dosłownym ("nieść jakiś przedmiot"), ale przenośnym, metaforycznym - tak, jak w języku polskim mówi się o "niesieniu wiary", albo "niesieniu Dobrej Nowiny", gdzie "nieść" oznacza tyle, co "głosić
Najbliższym więc oryginałowi byłoby tłumaczenie:

"Nie bedziesz niósł (głosił) imienia YHVH /Boga w sposob niegodny, fałszywy, poniżajacy, do osiagnięcia złego celu"

Czyli przedwojenna Tora i Biblia Nowego Świata sa jakby najbliżej prawdziwego sensu, choć też tylko częściowo.

Gdy spojrzymy na tłumaczenie zaproponowane powyżej, możemy zrozumieć rzeczywisty sens tego przykazania, który - mam wrażenie - zazwyczaj pozostaje, z powodu nietrafnych tłumaczen, ukryty.

Gdy człowiek popelnia akt Zła - dyskredytuje siebie i swoje imię.
Jednak gdy religijny człowiek popełnia akt Zła w imię Boga ( "niosąc imię Boga", czyli "z imieniem Boga na ustach" - jak powiedziano by 200 lat temu) - dyskredytuje także swoim czynem imię Boga i samego Boga.

Ponieważ Bóg uważa ludzi występujących w jego imieniu za reprezentantów jego idei - ich złe postępowanie dyskredytuje także sama ideę Boga.
Ludzie obserwując jak Zło popełniane zostaje w imię Boga, odwracają się od niego i jego oskarżają jako winnego Złu.
I dlatego własnie jedynie to przykazanie opatrzone jest zapowiedzią nieuniknionej kary.
Jest to przykazanie - jak można logicznie przypuszczać - dotyczące szczególnie tych, którzy zajmują się dzialalnością religijną (kapłani), albo szczególnie silnie motywują swoje czyny względami religijnymi.

Słuszność i ważność tego przykazania, możemy stwierdzić oceniając, jak straszliwie zdyskredytowana została idea Boga i religii na przykład poprzez krzywdy wyrządzone poprzez krucjaty, inkwizycję, wojny religijne, prześladowania Żydow z przyczyn religijnych - akty Zła dokonywane właśnie w imię Boga.

Najwyraźniej, z powodu błędnego rozumienia tego przykazania, wynikającego zapewne z niepoprawnych tłumaczeń, inkwizytorzy i inni im podobni, mordowali ludzi, "na chwałę Pana", unikając jednocześnie starannie - tego możemy być pewni - przywoływania imienia Boga w codziennych rozmowach, które nierzadko odbywały się w drodze do izb tortur.

><><><
Ponadto hebrajski zwrot "la-szaw", to niekoniecznie znaczy "do rzeczy czczych", ale dosłownie "ku próżni, ku marności, ku ruinie, ku nieszczęściu".

NIE NIES na prózno Imienia YHVH bo nie Oczysci YHVH tego ,kto na prózno niesie
Imie YHVH


dzisiaj nawet nie wiedza o TYM IMIENIU . :oops:

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
17-09-2007 13:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #20
 
Znów Oliwka swoje jazdy uskutecznia...
Zero merytoryczności, czyli jak zwykle to u niej bywa. Za następne takie coś będzie ostrzeżenie.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
17-09-2007 21:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów