Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dlaczego Jezus jest Mesjaszem?
Autor Wiadomość
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #16
 
Ks.Marek napisał(a): Dlaczego Jezus jest Chrystusem?

1. Terminologia

Jezus=Jehoszua== Jahwe Zbawia.
Chrystus=masziach=mesziha=messias=Christus=chrestos=Namaszczony, pomazaniec, mesjasz. Znaczy to tyle, co namaszczony przez Boga. (...)

ojej ... [Obrazek: s193.gif]

ja tam wolę po prostu:

krzysiek_enoch napisał(a):Poszukuję odpowiedzi na pytanie - dlaczego Jezus jest Mesjaszem? proszę o pomoc [...] Boję się śmierci i dlatego szukam odpowiedzi. Więc proszę Cię - zostawmy osobiste urazy - jeśli wiesz i jestes tego pewien, to prosze podziel się ze mną swoją wiarą w Jeszuę Mesjasza.

Czyż tak nie jest prościej, mości Inkwizytorze?
Mesjasz ... Bóg zapowiedziany i oczekiwany

Chrystus - Bóg wcielony w natuę ludzką, przybrał imię Jezus

Jezus Chrystus został rozpoznany przez sobie współczesnych jako oczekiwany Mesjasz, jednak nie wszyscy w Niego uwierzyli; jednak potwierdził On, że jest Mesjaszem przez liczne znaki [zwane cudami], ale przede wszystkim poprzez Zmartwychwstanie

tyle ... krzyśku_enochu ... a i jeszcze to: ja wierzę, że Jezus jest Chrystusem

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
15-08-2006 22:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #17
 
Dzięki Marku za odpowiedź.
\Duży uśmiech/ \Duży uśmiech/ \Duży uśmiech/
Ponieważ zależy mi - a widzę że i Tobie też - na precyzji w przedstawianiu prawdy pozwolę sobie na kilka pytań "o uszczegółowienie":
Cytat:Jezus=Jehoszua== Jahwe Zbawia
Czy mógłbym prosić o doprecyzowanie: na jakiej podstawie imię "Jezus"="Jehoszua" skoro nie dysponujemy tekstem hebrajskim Mateusza?
Cytat:Chrystus=[...]=Namaszczony, pomazaniec, mesjasz. Znaczy to tyle, co namaszczony przez Boga.
Ale co to oznacza, że ktoś jest "namaszczony" lub też "pomazany" przez Boga. Czy chodzi o to, że Bóg fizycznie podszedł do kogoś i "posmarował", "pomazał" go jakąś substancją? Co ta czynność pomazywania ma oznaczać?
Cytat:W tym znaczeniu również Dawid, czy wcześniej Saul i pozostali krolowie mogą być nazywani tytułem Mesjasz – Pomazaniec.
Czyli rozumiem, że każdy król Żydów był Mesjaszem, czy tak?
Cytat: Tym bardziej, iż w swej głębi tytuł ten wyraża obarczenie centralną rolą w dziejach stworzenia i zbawienia.
A tego to już nie rozumiem. Skoro "Mesjaszem" jest każdy z królów Żydowskich, to w jaki sposób każdy z nich "obarczony jest centralną rolą w dziejach stworzenia i zbawienia". To nie wynika z poprzedniego zdania. W centrum może być przecież jedna osoba.
Poza tym druga sprawa: na jakiej podstawie twierdzisz, że tytuł "Mesjasz" sam w sobie ma mieć jakiekolwiek większe znaczenie w dziejach świata, zbawienia etc?
Cytat:Oznacza tez postać kreowaną przez Ducha Świętego i przez Niego reżyserowaną.
Hmmm...?
Cytat:Można też powiedzieć, iż mesjasz jest pośrednikiem między Bogiem a ludźmi. (por. 1 Sm 2,10;12,3.5, Ps 2,2)
Na czym to pośrednictwo polega? czy jest ono czymś innym niż pośrednictwo kapłanów? Czy każdy król Żydów był pośrednikiem pomiędzy Yahwe a Ludem Bożym?
Cytat:Wreszcie Christus oznacza w świetle NT nie imię, przydomek, czy nazwisko – lecz rolę, posłannictwo spełnione przez Jezusa z Nazaretu.
W swietle poprzednich Twoich zdań masz tu na mysli, że po prostu Jezus jest ni mniej ni więcej tylko Królem Żydów, czy tak?
Cytat:Typy Mesjańskie w ST
a. mesjasz królewski: tak jak na początku pisałem - > namaszczony przez Proroka, król był Bożym Pomazańcem
b. Mesjasz kapłański: przypomnijmy tu sobie o Baronie i pokoleniu Lewiego. Jeszcze wcześniej pamiętamy Melchizedeka – kapłana „z nikąd”. Lewi i on stanowią archetypy miłości człowieka ku Bogu.
c. Mesjasz prorocki
W Starym Przymierzu prorok jest „łączem” między Bogiem a Jego Ludem. Prorok w świetle badań kulturowo-archeologicznym zdaje się plasować na 1 miejscu, przed królem i kapłanem. Do standardu dawnych królestw należało mieć proroka, wróża pomyślności. Przypomnijmy sobie Izajaszowe Biada dla wróżbitów.
O ile w stosunku do "mesjasza królewskiego" widziałem jakies wczesniejsze uzasadnienie, to tytuły "mesjasza kapłańskiego" i "mesjasza prorockiego" to dla mnie nowość. Uzasadnij proszę, gdzie w Biblii jakikolwiek kapłan lub prorok określeni byli mianem "Mesjasza". No i czy proroctwa zapowiadały nadejście "Kapłana" lub "Proroka" czy raczej Mesjasza - Potężnego Króla???
Cytat:Przy okazji omawiania proroków trzeba koniecznie odwołać się do pewnego tekstu: [Iz 53]
Do tego tekstu i dalszej części odniosę się w kolejnym poście. Tymczasem liczę na odpowiedź.

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
16-08-2006 23:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #18
 
krzysiek_enoch napisał(a):Ponieważ zależy mi - a widzę że i Tobie też - na precyzji w przedstawianiu prawdy pozwolę sobie na kilka pytań "o uszczegółowienie":

2 pytania:
1. Czy przeczytałeś wnikliwie mojego posta?
2. Czy masz orientację w Piśmie Świętym?

Nie licz Krzysztofie na łatwiznę. Życie wiary to równiez angażowanie własnych sił życiowych do poszukiwania odpowiedzi na nurtujące pytania. ;P

Ja szybko nie odpuszczę. Musze cie zmotywować jak widzę, do działania \Duży uśmiech/

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
17-08-2006 08:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #19
 
Ks.Marek napisał(a):Czyż tak nie jest prościej, mości Inkwizytorze?

nie bo to zmienia sens mojej wypowiedzi i zakrawa na manipulowanie słowem - to A; poza tym wygodnie jest móc zmieniać wypowiedzi swoich adwersarzy, bo można wyciąć to co 'niewygodne' - to B ...

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
18-08-2006 00:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #20
 
Ks.Marek napisał(a):[Iz 53]Jest to „pieśń o cierpiącym Słudze Jahwe”. Zapowiada Sługa postać mesjasza bardziej wyraźnie niż kapłani, czy królowie.
Fakt. Ten tekst, jak równiez fragmenty przed i po tym rozdziale są niesamowite jeśli chodzi o wyrazistośc w przedstawianiu postaci, którą najczęściej utożsamia się dzisiaj z Jezusem. Ale...
a. Mesjasz zdaje się miał być Potężnym Królem a nie Cierpiącym Sługą.
b. Ten tekst nie czyni równości: Cierpiący Sługa = Mesjasz.
c. W cierpiącym Słudze Żydzi widzieli (i niesktórzy widzą nadal) naród Żydowski! I jest to interpretacja niesamowicie ciekawa :!: I jak najbardziej sensowna.
Cytat:Mesjasz Niebiański
Religia żydowska wytworzyła również ideę, że Mesjasz będzie postacią „od Boga”, w jakims sensie Boską.
Hmmm... Chyba idziesz za daleko w tym zrównaniu Anioła Jahwe z Mesjaszem. Przyznam, że nie znam tej Żydowkiej teorii i nigdy o niej nie słyszałem ale od razu czuję, że nie ma ona żadnych poważniejszych podstaw w Biblii. Napisz o tym coś więcej.
Ks.Marek napisał(a):Póki co, dość tych mądrości. Uważam, że nie trzeba dodatkowych argumentacji z NT, bo każdy na tyle zna tekst, by przekonac się, iż Chrystus Jezus w pełni realizuje oczekiwania Izraela, spełniają się w Nim proroctwa.
Załamałeś mnie Marku Smutny
Doceniam Twoje zaangażowanie i czas jaki włozyłeś w napisanie tego tekstu ale prawie każde z tych zdań daje się "palcem przewrócić". A na koniec jeszzce piszesz, że z tekstu NT niezbicie wynika, że Jezus jest Mesjaszem :!: i ma to mi wystarczyć.

A ja na to w okrzyku tragicznej rozpaczy wołam:
Jeśli Jezus jest TYM Mesjaszem, to gdzie jest to obiecane Panowanie Boże :!: :!: :!:

](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
18-08-2006 00:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #21
 
krzysiek_enoch napisał(a):Jeśli Jezus jest TYM Mesjaszem, to gdzie jest to obiecane Panowanie Boże

Już i jeszcze nie! Tzw Sekret mesjański...

Do jutra (dzisiaj właściwie...)

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
27-08-2006 00:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #22
 
krzysiek_enoch napisał(a):a. Mesjasz zdaje się miał być Potężnym Królem a nie Cierpiącym Sługą.
A nie jest :?: :coo: Przecież zbawił świat od śmierci wiecznej i grzechu i króluje w chwale.
Wiecej tym cierpieniem i pokorą dokonał, niż gdyby chodząc po ziemi trzaskał wszystkich piorunami i pokazywał wszem i wobec swoją potęgę :wink:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
27-08-2006 12:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #23
 
Cytat:Mesjasz zdaje się miał być Potężnym Królem a nie Cierpiącym Sługą.


Odpowiedzi są chyba wyjaśnone w pojęciach Mesjasza.

Cytat:Mesjasz oczekiwany odkupiciel, zbawiciel, pomazaniec boży (zwł. przepowiadany przez proroków St. Testamentu; Chrystus).

http://www.slownik-online.pl/kopalinski/...2444A5.php

Kolejne wyjaśnienie:

Cytat:Mesjasz (z hebr. מָשִׁיחַ masiach – pomazaniec)

W Starym Testamencie tytuł nadawany namaszczonemu królowi lub kapłanowi. Również tytuł wybawcy narodu wybranego, przepowiadanego przez proroków i oczekiwanego przez Żydów. W chrześcijaństwie jeden z tytułów Jezusa – Mesjasz (Pomazaniec Boży), którego greckim odpowiednikiem jest Chrystus.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mesjasz

Nie bardzo rozumiem, ale gdzie jest napisane, że Mesjasz ma nie cierpieć? Czy Mesjasz to tylko i wyłącznie określenie króla. W tych pojęciach Mesjasz oznacza pomazańca, wybawiciela a wybawienie przyszło nie przez rządzenie ale po przez służbę innym i po przez cierpienie za innych. To była droga do zbawienia wszystkich ludzi.

"Tak jak wywyższono węża na pustyni tak potrzeba, aby wywyższono Syna Człowieczego" - znamy te słowa bardzo dobrze. One zapowiadają sposób wybawienia świata, właśnie przez cierpienie na krzyżu. Całkowite wypełnienie słowa Bożego przyszło z chwilą Zmartwychwstania Jezusa.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
27-08-2006 22:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #24
 
Chyba za bardzo ufasz slowu pisanemu Tomku. Definicje slownikowe nie zawsze - a szczegolnie w sprawach religii - sa obiektywne. Tutaj prawdopodobnie tlumacza kim byl Mesjasz majac na mysli postac Jezusa a nie starotestamentowe teksty prorokow.

[ Dodano: Nie 27 Sie, 2006 23:07 ]
Cytat:A nie jest :?: :coo: Przecież zbawił świat od śmierci wiecznej i grzechu i króluje w chwale.
Wiecej tym cierpieniem i pokorą dokonał, niż gdyby chodząc po ziemi trzaskał wszystkich piorunami i pokazywał wszem i wobec swoją potęgę
To prosta i ciekawa odpwieidz. No i daje do myslenia =D>

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
27-08-2006 23:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #25
 
krzysiek_enoch napisał(a):Chyba za bardzo ufasz slowu pisanemu Tomku. Definicje slownikowe nie zawsze - a szczegolnie w sprawach religii - sa obiektywne.
Myślę, że definicje słownikowe są ok. W sam raz może defenicja podana przez Tomasza32 tak tego nie oddaje, bo dotyczy konkretnie Mesjasza-Jezusa. Ale może warto zacytować czym jest sam mesjanizm? Słownik podaje, że to wiara w pojawienie się człowieka, który zbawi świat i powiedzie lud do kraju wiecznego szczęścia. Myślę, że Jezus tego właśnie dokonał.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
28-08-2006 17:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #26
 
Ks.Marek napisał(a):
krzysiek_enoch napisał(a):Jeśli Jezus jest TYM Mesjaszem, to gdzie jest to obiecane Panowanie Boże
Już i jeszcze nie! Tzw Sekret mesjański...
A jak wyjasnisz istnienie Krolestwa Bozego dzisiaj? Konkretnie - gdzie ono sie znajduje? gdzie jest jego stolica, gdzie sa jego granice i gdzie obywatele? Czy jest to monarchia czy demokracja? Czy mozna kupic bilet i tam wybrac sie np. pociagiem, samolotem a moze autobusem podmiejskim? Jaki jest jezyk urzedowy w tym Krolestwie? Czy mozna tam placic dolarami czy Euro?
Takie pytania mnie nurtuja :-k

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
28-08-2006 18:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #27
 
krzysiek_enoch napisał(a):A jak wyjasnisz istnienie Krolestwa Bozego dzisiaj? Konkretnie - gdzie ono sie znajduje? gdzie jest jego stolica, gdzie sa jego granice i gdzie obywatele? Czy jest to monarchia czy demokracja? Czy mozna kupic bilet i tam wybrac sie np. pociagiem, samolotem a moze autobusem podmiejskim? Jaki jest jezyk urzedowy w tym Krolestwie? Czy mozna tam placic dolarami czy Euro?
Takie pytania mnie nurtuja

Wobec Tego EOT

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
28-08-2006 21:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #28
 
Ks.Marek napisał(a):Wobec Tego EOT
:?: :?: :?:
Daj spokoj - chyba sie nie obraziles 8-[

[ Dodano: Pon 28 Sie, 2006 23:15 ]
Naprawde nikt nie pokaze mi, gdzie moge dzis znalezc Krolestwo Boze?

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
28-08-2006 22:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #29
 
Krzyśku, tutaj chyba by trzeba rozróżnić Królestwo Boże jako... hm... stan, miejsce, nie wiem jak to nazwać, w którym będziemy przebywać po naszej śmierci (jak to mówią "pójdziemy do nieba") - i o tym stanie/miejscu nie da się nic konkretnie napisać, bo nikt z nas tam nie był i nie wie jak to wygląda Uśmiech Ewentualnie paru szczegółów możemy się dowiedzieć z Apokalipsy św. Jana, który miał widzenie Nowego Jeruzalem ( o ile to o to chodzi, nie jestem teologiem Oczko ). Jezus też mówi o Królestwie Bożym, które w nas jest. I że Królestwo Boże już jest. Jakby dzieje się. Właśnie w nas, uczniach Jezusa, kiedy postępujemy wg Jego nauki.
Tego się tak nie da końca na ludzki język i rozum przełożyć. Z pewnością nie wygląda to tak jak opisałeś. W Biblii pisze, że nikt nie będzie tam nawet już mężem i żoną, tylko wszyscy braćmi.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
29-08-2006 12:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #30
 
Szukalem odpowiedzi daleko a chyba jest bardzo blisko...

[J 18:36 Bw] "Odpowiedział Jezus: Królestwo moje nie jest z tego świata; gdyby z tego świata było Królestwo moje, słudzy moi walczyliby, abym nie był wydany Żydom; bo właśnie Królestwo moje nie jest stąd."

[Jana 3:3 Bw] „Odpowiadając Jezus, rzekł mu: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi na nowo, nie może ujrzeć Królestwa Bożego.”
29-08-2006 23:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów