Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dlaczego Jezus jest Mesjaszem?
Autor Wiadomość
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Dlaczego Jezus jest Mesjaszem?
Poszukuję odpowiedzi na pytanie - dlaczego Jezus jest Mesjaszem?

proszę o pomoc

:papa:

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
06-07-2006 17:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
krzysiek_enoch napisał(a):dlaczego Jezus jest Mesjaszem?

KKK 436 Chrystus jest greckim tłumaczeniem hebrajskiego pojęcia "Mesjasz", które znaczy "namaszczony". Pojęcie to stało się imieniem własnym Jezusa, ponieważ On doskonale wypełnił Boskie posłanie, które pojęcie to oznacza. Istotnie, w Izraelu namaszczano w imię Boże tych, którzy zostali konsekrowani przez Boga do misji zleconej przez Niego. Byli to królowie (Por. 1 Sm 9, 16;10, 1; 16,1. 12-13; I Krl 1, 39). kapłani (Por. Wj 29, 7; Kpł 8, 12). a w rzadkich przypadkach prorocy (Por. 1 Krl 19, 16). Takim namaszczonym miał być przede wszystkim Mesjasz, którego Bóg miał posłać, by zapoczątkował ostatecznie Jego Królestwo (Por. Ps 2, 2; Dz 4, 26-27). Mesjasz miał być namaszczony Duchem Pańskim (Por. Iz 11, 2. równocześnie jako król i kapłan (Por. Za 4, 14; 6, 13). ale także jako prorok (Por. Za 4, 14; 6, 13). Jezus wypełnił mesjańską nadzieję Izraela w potrójnej funkcji kapłana, proroka i króla.


KKK 439 Wielu żydów, a nawet niektórzy poganie podzielający ich nadzieję, rozpoznali w Jezusie podstawowe cechy mesjańskiego "syna Dawida" obiecanego przez Boga Izraelowi (Por. Mt 2, 2; 9, 27; 12, 23; 15, 22; 20, 30; 21, 9. 15. Jezus przyjął tytuł Mesjasza, do którego miał prawo (Por. J 4, 25-26; 11, 27). ale nie bez pewnej rezerwy, ponieważ ten tytuł był rozumiany przez pewną grupę Jemu współczesnych w sposób zbyt ludzki (Por. Mt 22, 41-46). przede wszystkim polityczny (Por. J 6, 15; Łk 24, 21).

KKK 440 Jezus przyjął wyznanie wiary Piotra, który uznał w Nim Mesjasza, zapowiadając bliską mękę Syna Człowieczego (Por. Mt 16, 16-23). Odsłonił autentyczną treść swojego mesjańskiego królowania, zarówno w transcendentnej tożsamości Syna Człowieczego, "który z nieba zstąpił" (J 3, 13) (Por. J 6, 62; Dn 7, 13). jak też w swoim posłaniu odkupieńczym jako cierpiący Sługa: "Syn Człowieczy... nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu" (Mt 20, 28) (Por. Iz 53, 10-12). Dlatego prawdziwe znaczenie Jego królowania ukazało się dopiero z wysokości krzyża (Por. J 19, 19-22; Łk 23, 39-43). Po Jego zmartwychwstaniu natomiast Jego królowanie mesjańskie będzie już mogło być ogłoszone przez Piotra wobec ludu Bożego: "Niech cały dom Izraela wie z niewzruszoną pewnością, że tego Jezusa, którego wyście ukrzyżowali, uczynił Bóg i Panem, i Mesjaszem" (Dz 2, 36).

KKK 486 Jedyny Syn Ojca, poczęty jako człowiek w łonie Maryi Dziewicy, jest "Chrystusem", to znaczy namaszczonym przez Ducha Świętego (Por. Mt 1, 20; Łk 1, 35. od początku swego ziemskiego życia, chociaż będzie objawiał się stopniowo: pasterzom (Por. Łk 2, 8-20). mędrcom (Por. Mt 2,1-12). Janowi Chrzcicielowi (Por. J 1, 31-34). uczniom (Por. J 2, 11). Całe życie Jezusa Chrystusa będzie więc ukazywać, że "Bóg namaścił (Go) Duchem Świętym i mocą" (Dz 10, 38).

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
06-07-2006 17:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lewiatan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 437
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
a cos innego niz KKK co mowi bo pan ksiadz tylko przytacza Katechizm KK a niema nic madrzejszego na ten temat ??
07-07-2006 23:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #4
Dlaczego Jezus jest Mesjaszem?
Wyjaśnienie KKK jest całkiem ciekawe, ale chyba zbyt lakoniczne w stosunku do odpowiedzi, jakiej oczekiwałem. Szczególnie szukam odpowiedzi - jak Jezus wypełnił zapowiedzi Tanach (ST) w tej kwestii? Jakie królestwo miał zapoczątkować według ST?
Czy można prosić o takie uzupełnienie?
:roll:

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
08-07-2006 11:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
Krótko i węzłowato: Jezus jest Chrystusem, ponieważ zbawił Lud nabywszy go swą krwią.

Leutredzo, kenozis - to słowa klucze w dziele odkupienia, w związku z wypełnieniem ST w dziele Jezusa Chrystusa

pzdr

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
09-07-2006 00:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
Przepraszam, że będę nalegał ale ponawiam pytanie:

"Szczególnie szukam odpowiedzi - jak Jezus wypełnił zapowiedzi Tanach (ST) w tej kwestii? Jakie królestwo miał zapoczątkować według ST?"

Jeżeli natomiast zdanie: "Jezus jest Chrystusem, ponieważ zbawił Lud nabywszy go swą krwią" jest ta własnie odpowiedzią, to prosze podeprzec go jakos wersetami z Tanach. Może to byc ciekawe jak ST zapowiadał takie wyjątkowe Panowanie Boże.

dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
09-07-2006 16:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
krzysiek_enoch napisał(a):1. jak Jezus wypełnił zapowiedzi Tanach (ST) w tej kwestii? Jakie królestwo miał zapoczątkować według ST?"
2. "Jezus jest Chrystusem, ponieważ zbawił Lud nabywszy go swą krwią"
3. Może to byc ciekawe jak ST zapowiadał takie wyjątkowe Panowanie Boże.


W kwesti 1 oraz 2:
Jest coś takiego jak Pieśń o cierpiącym Śłudze Jahwe
    Któż uwierzy temu, cośmy usłyszeli?
    Na kimże się ramię Jahwe objawiło?
    On wyrósł przed nami jak młode drzewo
    i jakby korzeń z wyschniętej ziemi.
    Nie miał On wdzięku ani też blasku,
    aby na Niego popatrzeć,
    ani wyglądu, by się nam podobał.
    Wzgardzony i odepchnięty przez ludzi,
    mąż boleści, oswojony z cierpieniem,
    jak ktoś, przed kim się twarze zakrywa
    wzgardzony tak, iż mieliśmy Go za nic.
    Lecz On się obarczył naszym cierpieniem,
    On dźwigał nasze boleści,
    a myśmy Go za skazańca uznali,
    chłostanego przez Boga i zdeptanego.
    Lecz On był przebity za nasze grzechy,
    zdruzgotany za nasze winy.
    Spadła Nań chłosta zbawienna dla nas,
    a w Jego ranach jest nasze zdrowie.
    Wszyscyśmy pobłądzili jak owce,
    każdy z nas się obrócił ku własnej drodze;
    a Jahwe zwalił na Niego
    winy nas wszystkich.
    Dręczono Go, lecz sam się dał gnębić,
    nawet nie otworzył ust swoich.
    Jak baranek na rzeź prowadzony
    jak owca niema wobec strzygących ją,
    tak On nie otworzył ust swoich!
    Po udręce i sądzie został usunięty;
    a kto się przejmuje Jego losem?
    Tak! zgładzono Go z krainy żyjących;
    za grzechy mego ludu został zbity na śmierć.
    Grób Mu wyznaczono między bezbożnymi,
    i w śmierci swej był [na równi] z bogaczem,
    chociaż nikomu nie wyrządził krzywdy
    i w Jego ustach kłamstwo nie postało.
    Spodobało się Jahwe zmiażdżyć Go cierpieniem.
    Jeśli wyda swe życie na ofiarę za grzechy,
    ujrzy potomstwo, dni swe przedłuży,
    a wola Jahwe spełni się przez Niego.
    Po udrękach swej duszy,
    ujrzy światło i nim się nasyci.
    Zacny mój Sługa usprawiedliwi wielu
    ich nieprawości On sam dźwigać będzie.
    Dlatego w nagrodę przydzielę Mu tłumy,
    i posiądzie możnych jako zdobycz,
    za to, że Siebie na śmierć ofiarował
    i policzony został pomiędzy przestępców.
    A On poniósł grzechy wielu.
    i oręduje za przestępcami (Iz 53).

Tu jest obecne leutredzo i kenosein. Nie potzreba dalej się wgłebiać, by stwierdzić, iż w Jezusie Chrystusie ma miejsce realizacja ST.
Inną, równie ważną kwestią jest fakt, iż w dziele Jezusa mamy do czynienia z radykalizmem od radix, radicis - korzeń. Ów radykalizm przekłada się między innymi na takie sceny: Jezus powiedział: "napisane jest..." "a ja wam powiadam..." (np jeśłi idzie o cudzołóstwo, czy zabójstwo, etc.)

A propos 3.
cytat z księgi proroka Joela:
    18 7 I stanie się owego dnia,
    że góry moszczem ociekać będą,
    a pagórki mlekiem opływać
    i wszystkie strumienie judzkie
    napełnią się wodą,
    a z domu Pańskiego wypłynie źródło,
    które nawodni strumień Szittim.
    19 Egipt będzie wydany na spustoszenie,
    a Edom zamieni się w straszną pustynię
    z powodu nieprawości uczynionych względem synów judzkich,
    gdyż krew niewinną przelewali w ich ziemi.
    20 Lecz [ziemia] Judy na wieki będzie zamieszkana,
    a Jeruzalem z pokolenia w pokolenie.
    21 «Pomszczę ich krew, nie pozostawię bez kary».
    A Pan zamieszka na Syjonie8.

To jest jedna z najstarszych zapowiedzi czasów mesjańskich.

Co do dalszej dyskusji: prosze o sporządzenie status questionis odnośnie interesujących zagadnień z soteriologii.
pzdr

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
09-07-2006 19:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
Ks.Marek napisał(a):Tu jest obecne leutredzo i kenosein
Ks.Marek napisał(a):Co do dalszej dyskusji: prosze o sporządzenie status questionis odnośnie interesujących zagadnień z soteriologii.
Przepraszam - jestem prostym człowiekiem, który szuka Boga - czy mógłbyś napisac mi w prosty sposób czego ode mnie oczekujesz i nie popisywac się swoją erudycją?

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
09-07-2006 20:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
krzysiek_enoch napisał(a):Przepraszam - jestem prostym człowiekiem, który szuka Boga - czy mógłbyś napisac mi w prosty sposób czego ode mnie oczekujesz i nie popisywac się swoją erudycją?

Conajmniej żałosna wypowiedź. Piszesz w innym wątku powołując się na język angielski, a z łaciną masz problem. Prości ludzie umieją robić użytek z internetu i potrafią wyszukać to, co budzi ich zainteresowanie. Uważałem, że mam do czynienia z kimś, kto ma ogólne pojęcie o teologii. Średni katolik nie pyta, dlaczego Jezus jest Mesjaszem. A i jeśłi o to chodzi, to udzieliłem ci odpowiedzi, cytując Izajaszową Pieśń o Cierpiącym Słudze Jahwe.

PS: Status Questionis = porządek zagadnień, jakie ciebie interesują, w związku z soteriologią, czyli nauką o odkupieniu i zbawieniu.

PS2 Zachęcam jednak do tego, byś wpierw zainteresował się kreatologią (nauką o stworzeniu świata), a w niej zwrócił uwagę na grzech pierworodny, na Augustynową concupisentie - czyli nieuporządkowanie pożądania, które wg biskupa z Hippony jest fundamentem grzechu pierworodnego. Po zapoznaniu się z tym materiałem, zabierz się do lektury Evangelium Vitae Jana Pawła II. Wszak jesteś jak mniemam, katolikiem, zatem nauczanie papieskie, to dla ciebie więcej, aniżeli sobotnie "Ziarno".
To smutne, że ktoś, kto uważa siebie za ucznia Chrystusowego, tak bardzo spolegliwie oddaje się światowości. A Chrystus mówi: "Nie tak ma być pośród Was". Pisałem Ci wcześniej o radykalizmie Chrystusowym. Chodzi o to, że chrześcijanin, to ten, który sięga po 8-tysięczniki w Himalajach, a nie po krecie kopce na polskich łąkach. Minimalizm jest dla tych, którzy Panem Bogiem aż tak mocno się nie przejmują w życiu. Mniemam, że ani ty, ani nikt z twych bliskich nie ma zamiaru zasilać grona minimalistów.
pzdr

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
09-07-2006 23:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
OK - przepraszam - poniosły mnie nerwy z tamtego tematu ;-)

Powiem Ci - bo i tak się wyda - nie jestem katolikiem. Ale nie chcę się tu nad tym rozwodzić. To temat na inną dyskusję.

Wiesz o czym teraz myślę? Że jestem śmiertelnikiem. I zbliża się ten dzień, który będzie moim ostatnim. Po raz ostatni się obudzę, otworzę oczy. Po raz ostatni popatrzę na swoją ukochaną żonę i córeczkę. I umrę... A wtedy spotkam się z Bogiem i jak wierzę - zostanę "sprawdzony". Uwierz mi, że chciałbym wówczas być spokojny, wiedząc w kim położyłem całą swoją nadzieję.

Boję się śmierci i dlatego szukam odpowiedzi. Więc proszę Cię - zostawmy osobiste urazy - jeśli wiesz i jestes tego pewien, to prosze podziel się ze mną swoją wiarą w Jeszuę Mesjasza.

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
09-07-2006 23:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
OK. Widzisz, jak się chce, to się może Uśmiech
Podzielę się, ale nie dziś, ni jutro tylko jak wrócę z podróży - czyli za jakiś tydzień.
A ty przez ten czas nie zasypiaj gruszek w popiele, tylko szukaj, czytaj - Biblie: Psalmy, Proroków i Ewangelie. I notuj. OK?

pzdr

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
09-07-2006 23:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #12
 
Ks.Marek napisał(a):A ty przez ten czas nie zasypiaj gruszek w popiele, tylko szukaj, czytaj - Biblie: Psalmy, Proroków i Ewangelie. I notuj. OK?
dajesz mi nadzieję - OK

[ Dodano: Pią 14 Lip, 2006 19:03 ]
Jak tam mija podróż? Czekam niecierpliwie na powrót i odpowiedzi :-)

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
09-07-2006 23:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Moniczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 804
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
Nic poza tym co napisał ks.Marek nie dopiszę, ale polecę książkę, a właściwie dwie. Vittorio Messori: 'Pytania o chrześcijaństwo' i 'Opinie o Jezusie'. Autor sam szuka odpowiedzi na pytanie KIM JEST JEZUS i dzieli się swoimi refleksjami z czytelnikiem. Mogą być pomocne. Mnie swego czasu pomogły w poszukiwaniach, szczególnie ta druga ksiązka.

... Chrystus jest moc? Bo?? i m?dro?ci? Bo??, to ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy Boga ani Jego mi?o?ci: Nieznajomo?? Pisma ?wi?tego jest nieznajomo?ci? Chrystusa."

?w. Hieronim
15-07-2006 20:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #14
 
Cytat:Mnie swego czasu pomogły w poszukiwaniach
A może Ty napiszesz, dlaczego uważasz Jezusa za Mesjasza? Czy też przeżywałaś kryzys w tej kwesti?

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
19-07-2006 23:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
Dlaczego Jezus jest Chrystusem?

1. Terminologia

Jezus=Jehoszua== Jahwe Zbawia.
Chrystus=masziach=mesziha=messias=Christus=chrestos=Namaszczony, pomazaniec, mesjasz. Znaczy to tyle, co namaszczony przez Boga. W tym znaczeniu również Dawid, czy wcześniej Saul i pozostali krolowie mogą być nazywani tytułem Mesjasz – Pomazaniec. Tym bardziej, iż w swej głębi tytuł ten wyraża obarczenie centralną rolą w dziejach stworzenia i zbawienia. Oznacza tez postać kreowaną przez Ducha Świętego i przez Niego reżyserowaną. Można też powiedzieć, iż mesjasz jest pośrednikiem między Bogiem a ludźmi. (por. 1 Sm 2,10;12,3.5, Ps 2,2) Wreszcie Christus oznacza w świetle NT nie imię, przydomek, czy nazwisko – lecz rolę, posłannictwo spełnione przez Jezusa z Nazaretu. On sam mówi o sobie: „Ja jestem”- J 8,24.28/8,58/13,19/18.4-5.6-8. Eh jeh He hajah zastrzeżone było zawsze tylko dla Tego, Który Jest. Polecam ciekawe studium n/t imienia Bożego.
Przy okazji warto wspomnieć, iż nie ma traktatu dogmatycznego >>Jezusologia<< lecz tylko jest Chrystologia. Co jasno wskazuje, iż Jezus jest tym, Którego postrzegamy jako Pośrednika u Boga, jako Tego, Który składa ofiarę ekspiacyjną za grzechy świata, wreszcie za Syna Bożego. Chociaż jak proponuje ks. St. Cz. Bartnik, niczym zdrożnym by nie było mówienie o <<Jezu-chrystologii>>, ponieważ Osobę Jezusa Chrystusa postrzega się integralnie jako Prawdziwego Boga i Prawdziwego Człowieka. Gdyby było inaczej, wówczas popadlibyśmy w herezję adopcjonizmu, czy moralizmu, albo i arianizmu.
[b] 2. Typy Mesjańskie w ST [b]
a. mesjasz królewski: tak jak na początku pisałem - > namaszczony przez Proroka, król był Bożym Pomazańcem
b. Mesjasz kapłański: przypomnijmy tu sobie o Baronie i pokoleniu Lewiego. Jeszcze wcześniej pamiętamy Melchizedeka – kapłana „z nikąd”. Lewi i on stanowią archetypy miłości człowieka ku Bogu.
c. Mesjasz prorocki
W Starym Przymierzu prorok jest „łączem” między Bogiem a Jego Ludem. Prorok w świetle badań kulturowo-archeologicznym zdaje się plasować na 1 miejscu, przed królem i kapłanem. Do standardu dawnych królestw należało mieć proroka, wróża pomyślności. Przypomnijmy sobie Izajaszowe Biada dla wróżbitów.
Proszę sobie przypomnieć Izraelski kult proroków: Mojżesza, Izajasza, Jeremiasza, Eliasza, Elizeusza. To byli goście nieprzeciętni!
Przy okazji omawiania proroków trzeba koniecznie odwołać się do pewnego tekstu:
Cytat: 52,13 I oto powiedzie się mojemu Słudze, podniesie się, wzbije ku górze i urośnie bardzo!
52,14 Wielu przeraziło się na Jego widok, tak bardzo zmieniona była Jego postać. Nie miał już nawet wyglądu ludzkiego.
52,15 I dziwić się temu będą rozliczne narody, w Jego obecności królowie zamkną swoje usta, bo ujrzą to, o czym nikt nigdy nie mówił, ukaże się im coś, czego nie widzieli.
53,1 Ale któż uwierzy temu, cośmy słyszeli, i komuż to Pan okazał swą prawicę?
53,2 Wyrósł On przed nami niczym młode drzewo, ukazał się jak korzeń tkwiący w wyschłej ziemi. Nie widzieliśmy w Nim piękna ni blasku, a widok Jego był odrażający.
53,3 U wszystkich wzbudził odrazę i wzgardę ów Mąż boleści tak dotknięty bólem, a na Jego widok zwykło się twarz zasłaniać. Gardzono Nim dokoła i za nic Go miano.
53,4 Otóż On wziął na siebie boleści nas wszystkich, to nasze cierpienia tak go przywaliły. Sami uznaliśmy Go za pokonanego, za doświadczonego i upokorzonego przez Boga.
53,5 A On został tak przebity z powodu naszych grzechów i zdruzgotany za nasze winy. Kara, którą wziął na siebie, nam pokój przynosi i dzięki Jego ranom my uleczeni będziemy.
53,6 Wszyscyśmy się jak owce pogubili, każdy poszedł swoją własną drogą, a wszystkie nasze winy Pan włożył na Niego.
53,7 Obchodzono się z Nim okrutnie, ale się nie wzbraniał i nawet nie zamierzał otworzyć ust swoich. Był jak baranek na zabicie wiedziony, jak owieczka nie opierająca się tym, którzy ją strzygą, tak On nie otwierał ust swoich.
53,8 Po udręce i sądzie wyrok nań wydano, lecz czy się ktoś losem Jego przejmuje? I tak został zabrany, od żyjących, i za grzechy nasze aż na śmierć skazany.
53,9 Miejsce pogrzebania dano Mu wśród bezbożnych, a grób tam, gdzie bogaczy się chowa. Nie zdarzyło się, by za życia kiedyś nie miał racji, a ust Jego nigdy nie splamiło kłamstwo.
53,10 A Panu spodobało się zmiażdżyć Go cierpieniem. Jeśli odda swe życie na ofiarę za grzechy, ujrzy swoje potomstwo, przedłużą się dnie Jego i wypełni się przez Niego to, w czym Pan ma upodobanie.
53,11 Po doświadczeniach, jakie przeszła Jego dusza, ujrzy światłość i będzie się nią cieszył. Przez swoje cierpienia Sługa mój usprawiedliwi wielu, biorąc na siebie wszystkie ich przewinienia.
53,12 Dlatego oddam Mu we władanie tłumy, przy podziale łupów będzie z potężnymi, dlatego że sam Siebie zechciał na śmierć wydać i do grzeszników został zaliczony. A On wziął na siebie grzechy bardzo wielu i orędować chciał za przestępcami.
Jest to „pieśń o cierpiącym Słudze Jahwe”. Zapowiada Sługa postać mesjasza bardziej wyraźnie niż kapłani, czy królowie.
Znamienitym tekstem jest również ten oto fragment z Izajasza 61,1-2:
    61,1 Duch Pana Boga jest nade mną, gdyż Pan sam mnie namaścił. Posłał mnie, abym głosił dobrą nowinę ubogim i opatrywał rany serc okaleczonych; abym zapowiadał darowanie kary więźniom i wolność – pozostającym w zamknięciu;
    61,2 bym ogłaszał rok łaski od Pana, i dzień zemsty, której nasz Bóg dokona; by przynieść przez to uciśnionym pociechę
d. Mesjasz Niebiański
Religia żydowska wytworzyła również ideę, że Mesjasz będzie postacią „od Boga”, w jakims sensie Boską. W ST Anioł Pański >>Malak Jahwe<< jawi się na 4 sposoby:
- jako reprezentant Boga jak np. 3 mężów z wizytą u Brama
- jako działanie Boga (Anioł Pański otacza szańcem bogobojnych) - Ps 34,2-9
- jako identyfikację z Jahwe - … Anioł Jahwe znalazł Hagar na pustyni…
- jako moc Bożą – „Anioł Boży szedł na przedzie wojsk izraelskich” Wj 14,19.

Jeśli zaś idzie o rolę jaką miał do spełnienia Anioł wg izraelitów, to:
Miał objawiać wolę Bożą (cóż za przypadek w NT – Gabriel zwiastuje Maryji.!)
Zaś w ST:
Cytat: 3,1 Mojżesz był pasterzem trzód swego teścia, Jetro, kapłana madianickiego. Pewnego dnia, kiedy pędząc trzody przez step, znalazł się u stóp góry Bożej, Horeb,
3,2 ukazał mu się anioł Pański w ognistych płomieniach, które wydobywały się z ciernistego krzaka. [Mojżesz] przypatrywał się płonącemu krzakowi, który co prawda płonął, ale się nie spalał.
Anioł Jahwe jest tu również interpretatorem, tłumaczem woli JHWH;
Kolejne zadanie anioła, to soteriologia – wybawienie od złego- por wyjście z Egiptu i anioła kroczącego w słupie ognia w nocy i w dymie, czy obłoku w dzień.
Wreszcie trzecie zadanie Anioła, to wstawiennictwo (dwukierunkowe: Bóg – człowiek, człowiek – Bóg) – por księga Tobiasza 12,12.15.

Póki co, dość tych mądrości. Uważam, że nie trzeba dodatkowych argumentacji z NT, bo każdy na tyle zna tekst, by przekonac się, iż Chrystus Jezus w pełni realizuje oczekiwania Izraela, spełniają się w Nim proroctwa. Sam o Sobie gdzieś mówi: oto tu macie kogoś większego od Salomona, większego od Jonasza.
Zobaczymy jakie głosy pojawią się teraz, jakie zapytania wynurzą się z poszukującej natury człowieczej.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
15-08-2006 21:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów