Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kim jest "ortodoksyjny katolik"????????????????
Autor Wiadomość
Wolf Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 91
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Kim jest "ortodoksyjny katolik"????????????????
W mediach często można usłyszeć takie właśnie sformułowanie...
Czy słowo "ortodoksyjny" uważacie za pozytywne/negatywne?
Kogo ono określa?
kogoś kto chodzi do kościoła?
odmawia codziennie różaniec?
jest przeciw aborcji?
...
Jesteś ortodoksyjnym katolikiem?
10-07-2006 19:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aslan Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 494
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
Wolf napisał(a):W mediach często można usłyszeć takie właśnie sformułowanie...

nie sugerowałbym się mediami. wiele dziwnych rzeczy tam można usłyszeć. znakomita większość z nich to tzw. g* prawda. ale skoro tak, to:

Wolf napisał(a):Czy słowo "ortodoksyjny" uważacie za pozytywne/negatywne?

pozytywne- gdy jeszcze jest to rozsądek. gdy przeradza się w chorobę i opętanie dewocji, jest negatywne. gdy prowadzi zaś do zła, nie jest to już katolicka ortodoksja. misją katolika jest czynienie dobra.
Wolf napisał(a):Kogo ono określa?
kogoś kto chodzi do kościoła?
odmawia codziennie różaniec?
jest przeciw aborcji?
kogo określa?
spójrzmy na wikipedię:

Cytat:Ortodoksja oznacza ścisłą wierność doktrynie, dogmatowi, zwłaszcza religijnemu. Oznacza ona rygorystyczne przestrzeganie jakiegoś kodeksu zasad. Przyjęło się to określenie używać w odniesieniu do wschodniobizantyjskiego chrześcijaństwa, zarówno we wschodniej, jak i w zachodniej części cesarstwa rzymskiego już od II w. n.e. Oznacza ono prawdziwą wiarę.

kogo oznacza? prawdziwie wierzącego.
nie wystarczy chodzić to kościoła, aby wierzyć
nie wystarczy odmawiać różaniec, aby wierzyć

chciałbym być ortodoksyjny. jestem za bardzo grzeszny

pzodrawiam

http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?t=8481 ?????????????????

Wydoby? mnie z do?u zag?ady
i z ka?u?y b?ota,
a stopy moje postawi? na skale
i umocni? moje kroki.
I w?o?y? w moje usta ?piew nowy,
pie?? dla naszego Boga.
Ps. 40
10-07-2006 21:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Adam Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 211
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
Ortodoksja to przeciwieństwo heterodokcji, krócej określanej jako herezja. Tak więc w ścisłym znaczeniu ortodoksem będzie ten, kto zachowuje uznany kanon wiary, nie-heretyk.
Natomiast w bardziej obiegowym rozumieniu zapewne ortodoksja będzie przeciwstawiana modnej dzisiaj postawie ludzi, którzy do religii mają dość luźny stosunek, nawet jeśli w herezje w formalnym znaczeniu nie popadają, jednak niebezpiecznie balansują na jej krawędzi.

W religioznastwie termin ortodoksja może mieć jeszcze inne znaczenia. W chrześcijaństwie mianem ortodoksyjnego określa się Kościół Prawosławny ( słowiańskie prawosławie ( prawowierność ) = greckie ortodoksja ). W judaiźmie skolei są ortodoksyjni żydzi, którzy bardzo pieczołowicie trzymają się litery wiary do tego stopnia, że np nie uznają legalności Państwa Izrael, bo ich zdaniem Żydzi prawo do własnego państwa będa mieli dopiero gdy przyjdzie Mesjasz i odkupi grzechy Narodu Wybranego, za które karą miała być utrata własnej państwowości.

To mówi Pan Wszechmogący. Nie mam upodobania w śmierci bezbożnego, lecz aby sie nawrócił i żył (Ez 33,11).
11-07-2006 18:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lola Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 595
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
powinniśmy dążyć do tego by stać się ortodoksyjnymi katolikami Uśmiech wiernymi w pełni swojej religii, nie relatywizującymi wszystkiego i nie traktującymi prawd wiary wybiórczo

...Alles was zählt,
ist die Verbindung zu Dir
und es wäre mein Ende,
wenn ich diese Verbindung verlier...
11-07-2006 20:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów