Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Wiadomość
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #16
 
Ja bym to jednak zaryzykowała odwrócić proszę pana. To czyny wynikające z emocji mogą być dobre albo złe, a same emocje negatywne bądź pozytywne. Bo to dwie różne rzeczy! Zło a coś negatywnego, czy dobro a coś pozytywnego. Nie myl tego ze sobą. Poza tym gdyby emocje były złe albo dobre, nie określało by się ich jako moralnie obojętnych! A takimi są.
Gdyby dana emocja była zła, to odczuwając ją popełnialibyśmy grzech, a tak nie jest. Jeśli czujesz smutek, albo gniew (bo zakładam, że te emocje nazwał byś wedle swej teorii "złymi") to z tego jeszcze nic nie wynika. Możesz czuć te emocje w sobie, ale to nie znaczy, że zaraz z ich powodu popełnisz coś złego.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
01-09-2006 23:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #17
 
Cytat:Ja bym to jednak zaryzykowała odwrócić proszę pana. To czyny wynikające z emocji mogą być dobre albo złe, a same emocje negatywne bądź pozytywne. Bo to dwie różne rzeczy! Zło a coś negatywnego, czy dobro a coś pozytywnego. Nie myl tego ze sobą. Poza tym gdyby emocje były złe albo dobre, nie określało by się ich jako moralnie obojętnych! A takimi są.
Gdyby dana emocja była zła, to odczuwając ją popełnialibyśmy grzech, a tak nie jest. Jeśli czujesz smutek, albo gniew (bo zakładam, że te emocje nazwał byś wedle swej teorii "złymi") to z tego jeszcze nic nie wynika. Możesz czuć te emocje w sobie, ale to nie znaczy, że zaraz z ich powodu popełnisz coś złego.
A ja proszę pani nie odwracałbym tego. Podam Ci przykład: ukrzyżowanie Chrystusa. Tymi, którzy go chcieli ukrzyżować powodowały emocje. Emocji tych nie można nazwać negatywnymi, ale złymi. Skutek ich był negatywny, śmierć niewinnego człowieka. - stąd całość (emocja+skutek) była zła. Ale z tego zła wyniknęło dobro, czyli Zmartwychwstanie, zbawienie całego świata, powstanie Kościoła i wiele innych. I jak się to ma do naszych pseudo naukowych dysput o emocjach? Ano tak, że wyraźnie możesz nazwać emocje jako złe. Złe emocje powodują zło, ale z tego zła może wyniknąć dobro.

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
01-09-2006 23:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #18
 
Otóż, proszę jeszcze raz szanownego pana o przedstawienie mi argumentów, które potwierdzały by tezę, że emocje mogą być złe. Co je cechuje, że są złe? To, że następuje po nich zły uczynek? Po dobrych też może nastąpić. Przykładów można by mnożyć. Chociażby: kiedy jestem pod wpływem alkoholu, mam bardzo dobry humor (dobra emocja), ale pod jego wpływem tego dobrego humoru, mogę zrobić coś, czego potem mogę żałować (zły skutek) - dla brechtu wsiądę do samochodu po pijaku i mogę kogoś zabić. Dla brechtu kogoś szturchnę i ten wpadnie pod samochód albo spadnie z dużej wysokości.
Nie przemawia do mnie argument z tym wyciąganiem ze złego dobra, bo to nie ma nic do rzeczy. Chodzi o fakt czy emocja może być nazwana złą, czy nie. I dlaczego?

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
01-09-2006 23:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #19
 
Cytat:Otóż, proszę jeszcze raz szanownego pana o przedstawienie mi argumentów, które potwierdzały by tezę, że emocje mogą być złe. Co je cechuje, że są złe? To, że następuje po nich zły uczynek? Po dobrych też może nastąpić. Przykładów można by mnożyć. Chociażby: kiedy jestem pod wpływem alkoholu, mam bardzo dobry humor (dobra emocja), ale pod jego wpływem tego dobrego humoru, mogę zrobić coś, czego potem mogę żałować (zły skutek) - dla brechtu wsiądę do samochodu po pijaku i mogę kogoś zabić. Dla brechtu kogoś szturchnę i ten wpadnie pod samochód albo spadnie z dużej wysokości.
Nie przemawia do mnie argument z tym wyciąganiem ze złego dobra, bo to nie ma nic do rzeczy. Chodzi o fakt czy emocja może być nazwana złą, czy nie. I dlaczego?
Powtarzam zatem: złe emocje, to takie, które prowadzą do zła. Dobre- prowadzą do dobra. To, że pod wpływem dobrych emocji może nastapić uczynek zły, już stwierdziliśmy kilka postów wcześniej. Emocji nie można jednoznacznie ocenić bez rozpatrzenia ich skutku. Ale jeśli nie brać pod uwagę skutków, to przecież wyraźnie można ocenić emocje. Czy gniew nie jest zły? Albo czy śmiech nie jest dobry? To są emocje. I te emocje możesz ocenić bez patrzenia na ich skutek. Natomiast to, czy ze zła wyniknie dobro, albo odwrotnie, to już zobaczysz wtedy, kiedy pod uwagę weźmiesz skutek i emocję razem. A mi o to nie chodzi.

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
01-09-2006 23:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #20
 
Ajfen napisał(a):Czy gniew nie jest zły?
Może być nawet święty.

Ajfen napisał(a):Albo czy śmiech nie jest dobry?
Nie zawsze. Może być szyderczy śmiech. Zresztą śmiech to nie emocja, to jej skutek.

Ajfen napisał(a):złe emocje, to takie, które prowadzą do zła.
Czyli z tego wniosek, że czując w sobie złość, mamy automatycznie grzech. Mhm...

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
01-09-2006 23:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #21
 
Cytat:Może być nawet święty.

Ale jego świętość wychodzi dopiero wtedy, kiedy pod uwagę weźmiesz skutek, czyli działanie w określonej sprawie pod wpływem tegoż gniewu.
Cytat:Nie zawsze. Może być szyderczy śmiech. Zresztą śmiech to nie emocja, to jej skutek.

Masz rację, ale tylko w tym wypadku
Cytat:Czyli z tego wniosek, że czując w sobie złość, mamy automatycznie grzech. Mhm...
Oczywiście, że tak! Przecież tej złości nie czujesz do nikogo, lub niczego, ale jak tylko ją poczujesz, to automatycznie kierujesz ją na tego, kto ją w Tobie spowodował. A złość może prowadzić do grzechu. Zaznaczam, że tutaj złość, a święty gniew to dwa różne pojęcia, których ze sobą nie myl!!! Inna sprawa: skąd Ty ten wniosek wysnułaś? Bo nie nadążam za Twoim tokiem myślenia. Złe emocje- te, z których nic dobrego nie będzie, czyli prowadzą do złych czynów!!!

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
02-09-2006 00:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #22
 
Ajfen napisał(a):Złe emocje- te, z których nic dobrego nie będzie, czyli prowadzą do złych czynów!!!
Ale nie każda emocja negatywna prowadzi do złych czynów dlatego nie można jej z góry nazwać złą!

Ajfen napisał(a):Przecież tej złości nie czujesz do nikogo, lub niczego, ale jak tylko ją poczujesz, to automatycznie kierujesz ją na tego, kto ją w Tobie spowodował
Zawsze można w sobie emocję zdusić, albo pohamować się od czynu.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
02-09-2006 00:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #23
 
Cytat:Zawsze można w sobie emocję zdusić, albo pohamować się od czynu.
Ale grzech w myśli został popełniony. I tego nie zmienisz. Pamiętasz słowa Jezusa: "Kto z was pożądliwie spojrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa."- pohamowany popęd seksualny, nie było czynu, ale była nieczysta myśl, która też jest grzechem. I z grzechów w myśli też się spowiadasz podczas Eucharystii łapsterze Uśmiech
Cytat:Ale nie każda emocja negatywna prowadzi do złych czynów dlatego nie można jej z góry nazwać złą!
Mów do słupa, a słup...(dokończ sama). Nie oceniaj do czego prowadzi emocja, tylko jaka jest. Gniew nie jest dobry, nawet, jeśli jest w słusznej sprawie. Czy tak trudno to pojąć?

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
02-09-2006 00:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #24
 
Ajfen napisał(a):Ale grzech w myśli został popełniony.
Ale mówimy o emocjach! Myśl jest już czynem ( jeśli jest ona wymierzona w kogoś), nie emocją!

Ajfen napisał(a):Gniew nie jest dobry, nawet, jeśli jest w słusznej sprawie.
Św. Paweł powiedział: "Gniewajcie się, ale nie grzeszcie!" Więc gniew nie musi być zły. Jeśli prowadzi do złego czynu, to wtedy możemy mówić o grzechu. Samo w sobie odczuwanie czegoś nie może być złem!!! Bo inaczej nie wychodzilibyśmy z konfesjonału ani na sekundę! Uczucia pojawiają się w nas samoistnie, bo są uczuciami. Jakąś wewnętrzną, automatyczną reakcją na coś. Nie można nad nimi w żaden sposób zapanować. Nie powiesz sobie: "ok, teraz emocjo złości/smutku nie pojawisz się we mnie, bo ciebie nie chcę bo jesteś be i zabraniam ci się kiedykolwiek pojawiać." Po prostu się pojawiają i już! Dlatego nie są ani złe ani dobre. Tego mnie uczyli na rekolekcjach i tego się trzymam.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
02-09-2006 00:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #25
 
Więc dochodzimy do tego, że emocji nie można ocenić. Nie ocenisz jej bez oceny skutku. Tu się zatrzymam i poddam, ale powiem, że gniew nie jest dobry i tyle.

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
02-09-2006 00:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #26
 
Ajfen napisał(a):ale powiem, że gniew nie jest dobry i tyle.
Przecież Jezus też wpadał w gniew i co?

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
02-09-2006 00:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #27
 
Cytat:Przecież Jezus też wpadał w gniew i co?
Z tym, że on przy swoim gniewie nie grzeszy, a my, ludzie niestety dość często wpadamy w gniew i przy tym ranimy innych.

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
02-09-2006 09:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #28
 
czy nienawiść to emocja ?

jeśli jest emocją, to czy jest dobrą emocją ?

:?: :?: :?: :?: :?: :?:

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
02-09-2006 10:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #29
 
Nienawiść to już nie emocja a uczucie Uśmiech - inna kategoria.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
02-09-2006 11:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #30
 
Annnika napisał(a):Nienawiść to już nie emocja a uczucie
ktore moze byc wywolane jakas emocją Oczko

[ Dodano: Sob 02 Wrz, 2006 12:08 ]
Cytat:Z tym, że on przy swoim gniewie nie grzeszy, a my, ludzie niestety dość często wpadamy w gniew i przy tym ranimy innych.
Ale skoro św. Paweł powiedział "Gniewaj się a nie grzesz", więc my też możemy wpadać w gniew, a przy tym wcale nie grzeszyć :krzywy:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
02-09-2006 12:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów