Wątek zamknięty 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Seks po chrześcijańsku
Autor Wiadomość
Narayana Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 130
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #451
 
Hmmm, no załóżmy, ok...

Ale co w takim układzie z ostatnim stwierdzeniem Benedykta odnośnie nieochrzczonych dzieci. Z tego, co wiem, wcześniej przyjmowane było, że takie dziecko nie może dostąpić zbawienia, bo nie ma zmazanego "grzechu pierworodnego". Nawet był to jeden z powodów tak szybkiego chrzczenia dziecka. Teraz nagle inny papież to dementuje. Więc albo któryś nie ma racji, albo... cóż, albo coś tu jest zdecydowanie nielogiczne.
02-06-2009 11:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #452
 
Narayana napisał(a):Ale co w takim układzie z ostatnim stwierdzeniem Benedykta odnośnie nieochrzczonych dzieci. Z tego, co wiem, wcześniej przyjmowane było, że takie dziecko nie może dostąpić zbawienia, bo nie ma zmazanego "grzechu pierworodnego". Nawet był to jeden z powodów tak szybkiego chrzczenia dziecka. Teraz nagle inny papież to dementuje. Więc albo któryś nie ma racji, albo... cóż, albo coś tu jest zdecydowanie nielogiczne.
Każdy papież jest tylko człowiekiem, poza tym czasy również w jakis sposób determinują sposób postrzegania rzeczywistości. Dla mnie nic dziwnego, że Kościół zmienia swe dogmaty. Fakt, że czasami kłoci się to z tą słynną "nieomylnością", może papież powinien coś z tym nieszczęsnym dogmatem uczynić?

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
02-06-2009 12:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Narayana Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 130
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #453
 
Helmutt napisał(a):
Narayana napisał(a):Ale co w takim układzie z ostatnim stwierdzeniem Benedykta odnośnie nieochrzczonych dzieci. Z tego, co wiem, wcześniej przyjmowane było, że takie dziecko nie może dostąpić zbawienia, bo nie ma zmazanego "grzechu pierworodnego". Nawet był to jeden z powodów tak szybkiego chrzczenia dziecka. Teraz nagle inny papież to dementuje. Więc albo któryś nie ma racji, albo... cóż, albo coś tu jest zdecydowanie nielogiczne.
Każdy papież jest tylko człowiekiem, poza tym czasy również w jakis sposób determinują sposób postrzegania rzeczywistości. Dla mnie nic dziwnego, że Kościół zmienia swe dogmaty. Fakt, że czasami kłoci się to z tą słynną "nieomylnością", może papież powinien coś z tym nieszczęsnym dogmatem uczynić?

Otóż i to. Ja nie mam nic przeciw temu, ze dogmaty się zmieniają. Ludzie jednak ewoluują, i coś, co było oczywiste 1000 lat temu, teraz może być ciemnotą i zabobonem - więc dobrze, że papieże zmieniają pewne rzeczy, bo to jedynie rozwija.

Tylko po co utrzymywać takie właśnie dogmaty jak ten o "nieomylności", które ani nic nie wnoszą, ani nawet nie są zgodne z Biblią?
02-06-2009 12:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #454
 
Sądzę, że ów dogmat nie jest obecnie traktowany przez Kościół jakoś specjalnie wiążąco, raczej się nawet o nim nie wspomina.
Tym niemniej się z niego oficjalnie nie wycofają, bo to oznaczałoby coś tak niesłychanego jak przyznanie się Kościoła do błędów - a tego by hierarchia nie zniosła. Oficjalnie KK błędów nie popełnia.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
02-06-2009 13:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #455
 
Helmutt, nie zawsze wszystkie dogmaty są tak samo mocno na tapecie we wszystkich okresach czasów. niemniej nie widzę powodów, by się z niego wycofywać, a dogmat zobowiązuje nie mniej niż wcześniej.

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
02-06-2009 14:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #456
 
spioh napisał(a):Helmutt, nie zawsze wszystkie dogmaty są tak samo mocno na tapecie we wszystkich okresach czasów. niemniej nie widzę powodów, by się z niego wycofywać, a dogmat zobowiązuje nie mniej niż wcześniej.
Ale zauważ, że nie ma obecnie prawie w ogóle powoływania się na ten dogmat w dyskusjach, rozmowach, uzasadnieniach itp. Moim zdaniem jest to rozsądne, bo przypominałoby to argumentację "tak, bo tak".
Jest to taki w zasadzie "martwy"dogmat podobnie jak martwe ustawy w czy martwa konstytucja w Polsce...

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
02-06-2009 14:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #457
 
zależy kto dyskutuje i o czym. współcześnie mało dogmatów wypływa bo mało problemów dogmatycznych jest poruszanych (mam na myśli takie, w których sprawa jest już dawno rozwiązana oficjalnie). nie uchwala się nowych dogmatów, więc trudno wywoływać dyskusję sztucznie.
dylematy poruszane w nauczaniu współczesnych papieży też raczej dotyczą współczesnych rozwiązań moralnych, bo takie kwestie pojawiają się na bieżąco.
a jeśli idzie o dyskusje na forach np. to trudno niekatolikom poprzestawać na uzasadnieniu "bo to jest dogmat i już". podaje się dogmat wraz z uzasadnieniem. co innego na forach ściśle katolickich. Uśmiech

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
02-06-2009 15:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Narayana Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 130
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #458
 
spioh napisał(a):zależy kto dyskutuje i o czym. współcześnie mało dogmatów wypływa bo mało problemów dogmatycznych jest poruszanych (mam na myśli takie, w których sprawa jest już dawno rozwiązana oficjalnie). nie uchwala się nowych dogmatów, więc trudno wywoływać dyskusję sztucznie.
dylematy poruszane w nauczaniu współczesnych papieży też raczej dotyczą współczesnych rozwiązań moralnych, bo takie kwestie pojawiają się na bieżąco.
a jeśli idzie o dyskusje na forach np. to trudno niekatolikom poprzestawać na uzasadnieniu "bo to jest dogmat i już". podaje się dogmat wraz z uzasadnieniem. co innego na forach ściśle katolickich. Uśmiech

A czy w takim razie, skoro (wedle KK) jest to uzasadnione, mógłbyś to uzasadnienie podać? (mówię o dogmacie nieomylności papieża)

Swoją drogą, dziwi mnie pewna niekonsekwencja. Gdy ktoś z KK zrobi coś nie tak, wtedy są głosy: "Nie można oczekiwać od nich świętości, to tylko ludzie, popełniają błędy". Jednak gdy np chodzi o papieża (który, nota bene, też człowiekiem jest, ergo popełnia błędy) - mówi się już o NIEomylności (nie ważne, w jakiej sprawie. Papież, jako człowiek, jest omylny zawsze, jak i każdy człowiek). Można powiedzieć, ze papież jest jakoś specjalnie wybrany, namaszczony, etc etc - ale przecież Jezus głosił RÓWNOŚĆ wszystkich ludzi. Oznaczałoby to też rowność wobec Biblii i jej (na przykład) interpretacji.

Pogmatwane...
02-06-2009 16:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #459
 
:offtopic: :offtopic: :offtopic: :offtopic: :offtopic:

Jest o tym mowa w jakimś innym temacie na forum.... na 100%

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
02-06-2009 17:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #460
 
A ten się chwilowo wypalił. Dajmy mu z 2 tygodnie urlopu i może wtedy będą chęci na kontynuację głównego topiku Oczko

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
02-06-2009 22:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wątek zamknięty 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów