Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Wiadomość
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #1
dylemat
.
.
1. wypowiedź pierwsza [cytat z tematu o książkach G. Amortha]:

TOMASZ32 napisał(a):Wiara to pewność


2. wypowiedź druga [z tematu "Doskonaly czlowiek (Ef 4,13)"]:

Annnika napisał(a):
szalejący MROCZNY INKWIZYTOR napisał(a):czy wiara to niepewność ?
Owszem, bo ...

stąd oczywiście problem:

komu mam wierzyć:

A. TOMASZOWI32 ??? który uważa, że wiara to pewność
B. Annice ??? która potwierdza, że wiara to niepewność

............. pomóżcie ..............

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
17-09-2006 22:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Wiara to 24h pytań na dobe i jedna minuta pewności. Zawsze to powtarzam. Po ks. Twardowskim Oczko A on się chyba znał na rzeczy Oczko

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
17-09-2006 23:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Offca napisał(a):Wiara to 24h pytań na dobe i jedna minuta pewności. Zawsze to powtarzam. Po ks. Twardowskim Oczko A on się chyba znał na rzeczy Oczko
samo pytanie jest czymś pewnym, choć może być sprowokowane przez obcą mu niepewność;
jednym słowem - ta metafora wydaje mi się odpowiedzią niewystarczającą ...

tym bardziej, że można ją interpretować również tak:
1. jest to ciągłe rozwijanie i pogłębianie [przez zadawanie pytań] owej "minuty pewności";

oraz tak:
2. jest to 1439 minut walki z niepewnością i jedna minuta pewności;

lub tak:
3. jest to 1439 minut niepewności i jedna minuta pewności;

jeśli wybierzemy opcję trzecią, to popadamy w paradoks, a wiara okazuje się czymś wewnętrznie sprzecznym; logika zaś podpowiada nam, że nie może być coś jednocześnie "p" i "nie p" ...

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
18-09-2006 08:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
sądzę, że wiara nie może byc pewnością. Pewność to już nie wiara.
"wierzę w Boga"- gdyby wiarę utożsamiać z pewnością , to wyznanie wiary jako modlitwa by nie istniało.
Przykład: mogę powiedzieć "wierzę, że istnieją żyrafy", "wiem, że istnieją żyrafy" - gdy ich naocznie nie widziałam tylko słyszałam o nich lub widziałam ich zdjęcia, ale nie powiem,że "wierzę,że istnieją żyrafy", kiedy właśnie jedna z nich przechodzi koło mnie. Mogę powiedzieć wtedy "wiem, że istnieją żyrafy", ale ma to juz inne znaczenie niż w pierwszym przypadku, bo wyraża właśnie pewność.( W pierwszym przypadku była to pewność domniemana - wiara chyba)
18-09-2006 15:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
zatem mamy wyraźny i zdecydowany głos za opcją "B."

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
18-09-2006 16:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
Jeżeli wiara dla was opiera się na niepewności to w takim razie po co wierzyć?
Niepewność to brak potwierdzenia, że Jezus zmartwychwstał, że Jezus umarł na krzyżu i że Jezus się narodził a także, że to wszystko co opisane jest w Biblii jest prawdą.
Na czym opieracie waszą wiarę? Skąd wiemy, że Jan Paweł II poszedł do nieba, do domu Ojca? - przecież nie mamy pewności. Może nie ma życia po smierci? Może nie będzie życia wiecznego? Po co więc wierzyć nie mając pewności?

Ja ją mam, nawet gdybym nie poszedł do nieba to i tak wiem, że Jezus zmartwychwstał, że wszystko co w Biblii jest napisane jest prawdą, że jest życie wieczne. Wiarę opieram na pewności, inaczej wiara była by bezsensowna, byłaby martwa.

Wszelkie wątpliwości podsuwa nam szatan, dlatego nasza wiara jest bardzo chwiejna, ale bez pewności w te wszystkie wydarzenia nasza wiara nie miałaby najmniejszego sensu.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
18-09-2006 16:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
M. Ink. * napisał(a):komu mam wierzyć:

A. TOMASZOWI32 ??? który uważa, że wiara to pewność
B. Annice ??? która potwierdza, że wiara to niepewność
Może to banał ale po prostu uwierz Bogu:
Cytat:Hbr 11:1Bw"A wiara jest pewnością tego, czego się spodziewamy, przeświadczeniem o tym, czego nie widzimy."
18-09-2006 17:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #8
 
podsumujmy:
-mamy jeden głos 'metaforyczny'
-jeden głos za opcją B.
-jeden głos z całą mocą potwierdzający opcję A.
-i głos powołujący się na Pismo
.
.
.
może dla pogłębienia dyskusji [?] warto postawić jeszcze jedno pytanie:

czy wierzycie w to, że jest w Was wiara ?

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
18-09-2006 19:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
Ja mogę powiedzieć, że wierzę, ale tak naprawdę nie mogę tego sam ocenić, to może tylko Bóg i napewno to zrobi we właściwym czasie.

Zastanawiamy się nad tym, na czym opiera sie wiara?, ale ja pokuszę sie jeszcze o zadanie dodatkowych pytań: czym jest wiara i czy opiera sie ona tylko na samej pewności co do tych wydarzeń opisanych w Biblii? Czy opiera się na istnieniu Boga czy też na zaufaniu Bogu, że to Bóg zabezpiecza nasze życie, że zatroszczy się o nas?
A jeśli ufamy Bogu to dlaczego tak panicznie boimy się o nasze życie? Dlaczego potrzebujemy zabezpieczeń na życie?, dlaczego boimy się o nasze zdrowie - jakby w przypadku choroby świat mialby się zawalić? Nikt nie lub chorować, ale czy Bóg nie jest tym, który może nas wyprowadzic z każdej sytuacji? Czy nie zaroszczy się o nas w takiej chwili?

Spróbujmy zmierzyć poziom naszego zaufania Bogu odpowiadając na te pytania. Duży uśmiech

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
18-09-2006 21:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #10
 
Bo ja inną niepewność mam na myśli Duży uśmiech i stąd ambaras :oops:

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
18-09-2006 22:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
Annnika napisał(a):Bo ja inną niepewność mam na myśli Duży uśmiech i stąd ambaras :oops:

a fe ... cóż za brzydki unik ;P na szczęście to nie zmieni zarysu dyskusji ... Twoja nieopatrznie wyrażona opinia zaczęła żyć własnym życiem, zwłaszcza odkąd potwierdziły ją wnioski Myszkuni, że o możliwej interpretacji wypowiedzi Offcy nie wspomnę Duży uśmiech
.
.
.

ponieważ sam stawiam pytania, niegrzecznie byłoby nie odpowiedzieć na postawione przez Tomasza ........

TOMASZ32 napisał(a):Zastanawiamy się nad tym, na czym opiera sie wiara?
zależy kto Oczko

TOMASZ32 napisał(a):ale ja pokuszę sie jeszcze o zadanie dodatkowych pytań: czym jest wiara i czy opiera sie ona tylko na samej pewności co do tych wydarzeń opisanych w Biblii?
wiara, z tego co pamiętam, to przeświadczenie o prawdziwości czegoś

czy wiara opiera się na pewności zdarzeń ... gdyby wziąć pod uwagę takie zdarzenie jak podbicie Jerycha, to raczej nie ... zastanawiające są też niektóre opisy z 2 Mch ... albo wydarzenie z krajem Gerazeńczyków [Gadareńczyków?] i opętanym [opętanymi?] ...

niepewność powyższych zdarzeń nie sprzyja pewności wiary ...

ale z drugiej strony nie mam jakoś wątpliwości co do wydarzenia Zmartwychwstania Chrystusa - jest to dla mnie wydarzenie równie pewne jak to, że wczoraj był dzień wczorajszy Oczko

TOMASZ32 napisał(a):Czy opiera się na istnieniu Boga czy też na zaufaniu Bogu, że to Bóg zabezpiecza nasze życie, że zatroszczy się o nas?
a ja przewrotnie [?] odpowiem: ani na jednym, ani na drugim Oczko [jak chcesz, to ciągnij mnie za język ;P ]

TOMASZ32 napisał(a):A jeśli ufamy Bogu to dlaczego tak panicznie boimy się o nasze życie?
bo taki instynkt mamy ... instynkt samozachowawczy

TOMASZ32 napisał(a):Dlaczego potrzebujemy zabezpieczeń na życie?
a chciałbyś skończyć w domu starców? albo jako bezdomny w przytułku ...

TOMASZ32 napisał(a):dlaczego boimy się o nasze zdrowie - jakby w przypadku choroby świat mialby się zawalić?
choćby z wierności piątemu przykazaniu Oczko

TOMASZ32 napisał(a):Nikt nie lub chorować, ale czy Bóg nie jest tym, który może nas wyprowadzic z każdej sytuacji?
owszem, może

TOMASZ32 napisał(a):Czy nie zaroszczy się o nas w takiej chwili?
cóż, wielu uważa, że Bóg się o nich nie troszczy, skoro pozwala na cierpienie ...

TOMASZ32 napisał(a):Spróbujmy zmierzyć poziom naszego zaufania Bogu odpowiadając na te pytania. Duży uśmiech
zmierzyłem i co dalej? Duży uśmiech

Cytat:Pozdrawiam
a ja nie ;P

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
18-09-2006 23:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #12
 
M. Ink. * napisał(a):
Annnika napisał(a):Bo ja inną niepewność mam na myśli Duży uśmiech i stąd ambaras :oops:

a fe ... cóż za brzydki unik ;P na szczęście to nie zmieni zarysu dyskusji ... Twoja nieopatrznie wyrażona opinia zaczęła żyć własnym życiem, zwłaszcza odkąd potwierdziły ją wnioski Myszkuni, że o możliwej interpretacji wypowiedzi Offcy nie wspomnę Duży uśmiech
.
.
.

ponieważ sam stawiam pytania, niegrzecznie byłoby nie odpowiedzieć na postawione przez Tomasza ........

TOMASZ32 napisał(a):Zastanawiamy się nad tym, na czym opiera sie wiara?
zależy kto Oczko

TOMASZ32 napisał(a):ale ja pokuszę sie jeszcze o zadanie dodatkowych pytań: czym jest wiara i czy opiera sie ona tylko na samej pewności co do tych wydarzeń opisanych w Biblii?
wiara, z tego co pamiętam, to przeświadczenie o prawdziwości czegoś

czy wiara opiera się na pewności zdarzeń ... gdyby wziąć pod uwagę takie zdarzenie jak podbicie Jerycha, to raczej nie ... zastanawiające są też niektóre opisy z 2 Mch ... albo wydarzenie z krajem Gerazeńczyków [Gadareńczyków?] i opętanym [opętanymi?] ...

niepewność powyższych zdarzeń nie sprzyja pewności wiary ...

ale z drugiej strony nie mam jakoś wątpliwości co do wydarzenia Zmartwychwstania Chrystusa - jest to dla mnie wydarzenie równie pewne jak to, że wczoraj był dzień wczorajszy Oczko

TOMASZ32 napisał(a):Czy opiera się na istnieniu Boga czy też na zaufaniu Bogu, że to Bóg zabezpiecza nasze życie, że zatroszczy się o nas?
a ja przewrotnie [?] odpowiem: ani na jednym, ani na drugim Oczko [jak chcesz, to ciągnij mnie za język ;P ]

TOMASZ32 napisał(a):A jeśli ufamy Bogu to dlaczego tak panicznie boimy się o nasze życie?
bo taki instynkt mamy ... instynkt samozachowawczy

TOMASZ32 napisał(a):Dlaczego potrzebujemy zabezpieczeń na życie?
a chciałbyś skończyć w domu starców? albo jako bezdomny w przytułku ...

TOMASZ32 napisał(a):dlaczego boimy się o nasze zdrowie - jakby w przypadku choroby świat mialby się zawalić?
choćby z wierności piątemu przykazaniu Oczko

TOMASZ32 napisał(a):Nikt nie lub chorować, ale czy Bóg nie jest tym, który może nas wyprowadzic z każdej sytuacji?
owszem, może

TOMASZ32 napisał(a):Czy nie zaroszczy się o nas w takiej chwili?
cóż, wielu uważa, że Bóg się o nich nie troszczy, skoro pozwala na cierpienie ...

TOMASZ32 napisał(a):Spróbujmy zmierzyć poziom naszego zaufania Bogu odpowiadając na te pytania. Duży uśmiech
zmierzyłem i co dalej? Duży uśmiech

Cytat:Pozdrawiam
a ja nie ;P

1. Pytasz kto? A czy wiesz na czym opiera sie wiara człowieka?
Ja widzę, że wielu ludzi nie wie na czym opiera się wiara. Najczęstszym poglądem na wiarę jest istnienie Boga czyli "wierzę, że Bóg istnieje - i na tym opieram swoją wiarę" - to bardzo błędne myślenie. To że Bóg istnieje wie także szatan, tyle, że nic z tego nie wynika.Dlatego aby mówić, że posiada się wiarę to trzeba najpierw zastanowić się nad tym pytaniem, które postawiłem i teraz odpowiadam na twoją odpowiedź: "na czym opiera się wiara?" i odpowiedzieć sobie na to pytanie odnosząc e do swojej wiary.

2. A co to jest "przeświadczenie"? Uzasadnij swoją wypowiedź odnosząc się do wiary. Uśmiech

3. Masz niepewność co do tych opisanych przez ciebie zdarzeń? Jeśli masz niepweność co do tych zdarzeń to jak możesz mieć pewność, że Jezus zmartwychwstał? Jedno i drugie to wydarzenie opisane w Biblii. Czy te zdarzenia nie miały miejsca a zmartwychwstanie było napewno? Duży uśmiech

4. A więc pociągnę cię za język :diabelek: , powiedz więc na czym?

5. Instynkt zachowawczy? Wątpię w to.
Boimy sie o własne zycie ponieważ nasza wiara jest jak ziarnko piasku : taka mała, ze prawie niewidoczna dla innych. Jeśli byśmy wierzyli Bogu to nie byłoby strachu o swoje życie, ponieważ Bóg nie jest tym, ktory życie odbiera i na tym koniec. Bóg jest tym, który daje w zamian nowe życie, życie wieczne, które jest znacznie bardziej cenne niż to życie ziemskie i jeśli nie mamy tej pewności, że tak właśnie jest, to nasza wiara jest bardzo, ale to bardzo słaba, jakby jej nie było.

6. Nikt nie chce kończyć w domu starców, ale jeśli tak miałoby być to jako chrześcijanin powinienem tą wolę Boga przyjąć. To, że często wolę Boga odrzucamy świadczy tylko o tym, ze my lepiej wiemy od Boga co dla nas jest lepsze i wyberamy to co zaspokaja nasze potrzeby i zachcianki. Mamy mercedesa to potrzebujemy jeszcze willi po za miastem, będzie willa to znajdzie się inna rzecz, którą będziemy chcieli posiadać. ylko czy to nas do końca nasyci? Czy zapewni nam zbawienie.

"Prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne niż bogaty wejdzie do nieba" - znacz ten cytat? "Nie samym chlebem człowiek zyje, ale wszystkim, co pochodz z ust Bożych" - ten chyba tez jest znany, prawda? Czy rozumiesz co Jezus iał na myśli wypowiadając te słowa?
Może przedstawisz swój pogląd na tłumaczenie tych cytatów? Duży uśmiech

7. To, że wielu uważa, że Bog się o nich nie troszczy bo daje cierpienie nie oznacza, że tak jest naprawdę. Bóg się troszczy o człowieka, ale jesli daje cierpienie to wcale nie oznacza braku troski. Po przez cierpienie Bóg pragnie ukazać swoją miłość względem człowieka, właśnie w cierpieniu Bóg przychodzi i pragnie nam w nim towarzyszyć. Jeśli odrzucamy cierpienie to tak jakbyśmy odrzucali Boga, bo skoro je daje to wie dlaczego i wie, że będzie to dobre dla człowieka. Tutaj możemy zobaczyć, jak bardzo pragniemy pełnić wolę Boga. #-o

8. Naprawdę zmierzyłeś? I jaki jest twój poziom zaufania Bogu? Czytając twoje wypowiedzi wnioskuję, że bardzo niski, a jakie jest twoje zdanie? Duży uśmiech

Pozdrawiam (jeśli nie chcesz to nie musisz pozdrawiać :diabelek: )

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
19-09-2006 18:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
a tu już niebawem Oczko

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
24-09-2006 01:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
M. Ink. * napisał(a):komu mam wierzyć:

A. TOMASZOWI32 ??? który uważa, że wiara to pewność
B. Annice ??? która potwierdza, że wiara to niepewność
Zasadniczo: Panu Bogu [-o<

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
24-09-2006 22:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
TOMASZ32 napisał(a):Zastanawiamy się nad tym, na czym opiera sie wiara?
Cytat:zależy kto Oczko
1. Pytasz kto? A czy wiesz na czym opiera sie wiara człowieka?Ja widzę, że wielu ludzi nie wie na czym opiera się wiara. Najczęstszym poglądem na wiarę jest istnienie Boga czyli "wierzę, że Bóg istnieje - i na tym opieram swoją wiarę" - to bardzo błędne myślenie. To że Bóg istnieje wie także szatan, tyle, że nic z tego nie wynika.Dlatego aby mówić, że posiada się wiarę to trzeba najpierw zastanowić się nad tym pytaniem, które postawiłem i teraz odpowiadam na twoją odpowiedź: "na czym opiera się wiara?" i odpowiedzieć sobie na to pytanie odnosząc e do swojej wiary.
monolog jest trochę jak matematyka ... błędne założenie u początku powoduje, że cały tok [wyliczeń lub rozważań] staje się wadliwy:

TOMASZ32 napisał(a):Pytasz kto?
nie, nie pytam ... stwierdzenie 'zależy kto' znaczy tutaj mniej więcej tyle co: 'ja raczej nie'

TOMASZ32 napisał(a):A czy wiesz na czym opiera sie wiara człowieka?
obawiam się, że tak do końca to nikt tego nie wie ...

TOMASZ32 napisał(a):Ja widzę, że wielu ludzi nie wie na czym opiera się wiara
nie wiem czy znalazłby się choćby jeden, który wie to z całą pewnością ...

TOMASZ32 napisał(a):Najczęstszym poglądem na wiarę jest istnienie Boga czyli "wierzę, że Bóg istnieje - i na tym opieram swoją wiarę" - to bardzo błędne myślenie
ależ skąd; to potoczne twierdzenie jest słuszne - zawiera się w tym coś, co określamy jako 'mądrość ludowa'; istnienie to pierwsza rzecz jaką wychwytuje umysł w procesie poznawczym; dopiero po stwierdzeniu, że 'coś jest' pytamy 'jakie to jest?'; wiara dotyczy w znacznym stopniu istnienia Boga; można powiedzieć, że kwestia istnienia jest punktem wyjściowym; autentyczne przyjęcie faktu istnienia Boga implikuje dalsze konsekwencje

TOMASZ32 napisał(a):To że Bóg istnieje wie także szatan, tyle, że nic z tego nie wynika.Dlatego aby mówić, że posiada się wiarę to trzeba najpierw zastanowić się nad tym pytaniem, które postawiłem i teraz odpowiadam na twoją odpowiedź: "na czym opiera się wiara?" i odpowiedzieć sobie na to pytanie odnosząc e do swojej wiary.
myślę, że teraz pytasz nie tyle o sam fakt wiary, ale o jakość tej wiary i o jej konsekwencje moralno-etyczne; a co z samą wiarą ... ?

TOMASZ32 napisał(a):
Cytat:wiara, z tego co pamiętam, to przeświadczenie o prawdziwości czegoś
2. A co to jest "przeświadczenie"? Uzasadnij swoją wypowiedź odnosząc się do wiary. Uśmiech
przeświadczenie, inaczej - przekonanie; przykład: nie ma stuprocentowej pewności co do jakiegoś faktu [np. skłamał czy powiedział prawdę?] i dokonujemy wówczas aktu przyjęcia czegoś za prawdę; ten akt nazywamy przekonaniem czy przeświadczeniem

odnosząc to do wiary: jak dotąd nikt nie przedstawił dowodu na to, że Boga nie ma; podobnie nikt nie przedstawił dowodu na to, że istnieje; pozostaje zatem wierzyć ... jedni wierzą, że Boga nie ma, a inni że jest; i tak każdy w coś wierzy Oczko

TOMASZ32 napisał(a):
Cytat:czy wiara opiera się na pewności zdarzeń ... gdyby wziąć pod uwagę takie zdarzenie jak podbicie Jerycha, to raczej nie ... zastanawiające są też niektóre opisy z 2 Mch ... albo wydarzenie z krajem Gerazeńczyków [Gadareńczyków?] i opętanym [opętanymi?] ... niepewność powyższych zdarzeń nie sprzyja pewności wiary ... ale z drugiej strony nie mam jakoś wątpliwości co do wydarzenia Zmartwychwstania Chrystusa - jest to dla mnie wydarzenie równie pewne jak to, że wczoraj był dzień wczorajszy Oczko
3. Masz niepewność co do tych opisanych przez ciebie zdarzeń? Jeśli masz niepweność co do tych zdarzeń to jak możesz mieć pewność, że Jezus zmartwychwstał? Jedno i drugie to wydarzenie opisane w Biblii. Czy te zdarzenia nie miały miejsca a zmartwychwstanie było napewno? Duży uśmiech
współczesne badania archeologiczne potwierdzają, że mury Jerycha nie rozpadły się pod dźwiękiem trąb izraelskich, bo ... gdy Izraelici wkraczali do Kanaanu Jerycho było już dawno zniszczone;
co do Zmartwychwstania ... z tego co wiem jak dotąd nie udało się znaleźć ciała Jezusa; udało się np. znaleźć ciało Piotra Apostoła, ale Jezusa nie ... poza tym ten dziwny całun z Turynu ...

TOMASZ32 napisał(a):Czy opiera się na istnieniu Boga czy też na zaufaniu Bogu, że to Bóg zabezpiecza nasze życie, że zatroszczy się o nas?
Cytat:a ja przewrotnie [?] odpowiem: ani na jednym, ani na drugim Oczko [jak chcesz, to ciągnij mnie za język ;P ]
A więc pociągnę cię za język :diabelek: , powiedz więc na czym?
napiszmy sobie takie mądre zdanie: "wiara to proces, który obejmuje zarówno ten element Objawienia, który jest łaską uprzedzającą dla człowieka, jak i odpowiedź przez niego udzieloną, która będąc pozytywną stanowi jednocześnie ten element Zbawienia, który nazywamy nawróceniem; jest to nie tylko odpowiedź jednorazowa, ale raczej powtarzający się cykl, który składa się na całożyciowy proces będący w jakimś stopniu również tym, co nazywamy opcją fundamentalną"

wiara rozpatrywana jako proces zasadzona jest więc zarówno w naturze Boga [a nie w istnieniu] jak i w naturze człowieka [a nie w zaufaniu], choć zastanawiam się czy nie jest raczej tak, że opiera się ona przede wszystkim na Spotkaniu tych dwóch natur ...

TOMASZ32 napisał(a):A jeśli ufamy Bogu to dlaczego tak panicznie boimy się o nasze życie?
Cytat:bo taki instynkt mamy ... instynkt samozachowawczy
5. Instynkt zachowawczy? Wątpię w to.Boimy sie o własne zycie ponieważ nasza wiara jest jak ziarnko piasku : taka mała, ze prawie niewidoczna dla innych. Jeśli byśmy wierzyli Bogu to nie byłoby strachu o swoje życie
wobec tego Chrystus chyba nie za bardzo wierzył Bogu, skoro ze strachu aż się pocił krwią ... Oczko

TOMASZ32 napisał(a):, ponieważ Bóg nie jest tym, ktory życie odbiera i na tym koniec. Bóg jest tym, który daje w zamian nowe życie, życie wieczne, które jest znacznie bardziej cenne niż to życie ziemskie i jeśli nie mamy tej pewności, że tak właśnie jest, to nasza wiara jest bardzo, ale to bardzo słaba, jakby jej nie było.
nawet silna wiara nie niszczy instynktu samozachowawczego [w końcu jest to dar od Boga] jedynie daje możliwość przezwyciężenia go, gdy rzecz idzie o sprawy ważniejsze ...

TOMASZ32 napisał(a):Dlaczego potrzebujemy zabezpieczeń na życie?
Cytat:a chciałbyś skończyć w domu starców? albo jako bezdomny w przytułku ...
Nikt nie chce kończyć w domu starców, ale jeśli tak miałoby być to jako chrześcijanin powinienem tą wolę Boga przyjąć. To, że często wolę Boga odrzucamy świadczy tylko o tym, ze my lepiej wiemy od Boga co dla nas jest lepsze i wyberamy to co zaspokaja nasze potrzeby i zachcianki. Mamy mercedesa to potrzebujemy jeszcze willi po za miastem, będzie willa to znajdzie się inna rzecz, którą będziemy chcieli posiadać. ylko czy to nas do końca nasyci? Czy zapewni nam zbawienie.
z tego postu odniosłem wrażenie, że nie miałbyś nic przeciw temu, gdyby wszyscy skończyli w przytułkach; nie podoba mi się taki radykalizm, który pozbawiony jest umiaru [jednej z czterech cnót kardynalnych ... ]

TOMASZ32 napisał(a):"Prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne niż bogaty wejdzie do nieba" - znacz ten cytat?
coś tam kiedyś czytałem ...

TOMASZ32 napisał(a):"Nie samym chlebem człowiek zyje, ale wszystkim, co pochodz z ust Bożych" - ten chyba tez jest znany, prawda?
coś jakby z Biblii ... zgadłem?

TOMASZ32 napisał(a):Czy rozumiesz co Jezus iał na myśli wypowiadając te słowa?
nie wiem czy jestem aż taki mądry, by nadążyć za myślami Jezusa Smutny

TOMASZ32 napisał(a):Może przedstawisz swój pogląd na tłumaczenie tych cytatów? Duży uśmiech
sam nie wiem: w tym pierwszym to może chodziło o loty w kosmos, a w tym drugim to ... jakby Ci powiedzieć ... czy widziałeś kiedyś na filmie jak hiena dostarcza pokarm swoim młodym ... ?

no dobra, te żarty są może i brutalne, ale i tak nie rozumiem co ma niby wspólnego bogactwo materialne z wiarą [z brakiem wiary]?

TOMASZ32 napisał(a):Czy nie zaroszczy się o nas w takiej chwili?
Cytat:cóż, wielu uważa, że Bóg się o nich nie troszczy, skoro pozwala na cierpienie ...
7. To, że wielu uważa, że Bog się o nich nie troszczy bo daje cierpienie nie oznacza, że tak jest naprawdę. Bóg się troszczy o człowieka, ale jesli daje cierpienie to wcale nie oznacza braku troski. Po przez cierpienie Bóg pragnie ukazać swoją miłość względem człowieka, właśnie w cierpieniu Bóg przychodzi i pragnie nam w nim towarzyszyć. Jeśli odrzucamy cierpienie to tak jakbyśmy odrzucali Boga, bo skoro je daje to wie dlaczego i wie, że będzie to dobre dla człowieka. Tutaj możemy zobaczyć, jak bardzo pragniemy pełnić wolę Boga
uważam, że w chrześcijaństwie cierpienie jest 'przereklamowane'; to znaczy: myślę, że Bóg nie daje człowiekowi cierpienia; cierpienie jest czymś złym i pochodzi od szatana; Bóg chroni człowieka przed cierpieniem biorąc je na siebie i ucząc jak je znieść

TOMASZ32 napisał(a):Spróbujmy zmierzyć poziom naszego zaufania Bogu odpowiadając na te pytania. Duży uśmiech
Cytat:zmierzyłem i co dalej? Duży uśmiech
Naprawdę zmierzyłeś? I jaki jest twój poziom zaufania Bogu? Czytając twoje wypowiedzi wnioskuję, że bardzo niski, a jakie jest twoje zdanie? Duży uśmiech
w skali od jeden do dziesięciu zapewne minus siedem; ja o Twoje zaufanie wolę się nie pytać ...

TOMASZ32 napisał(a):Pozdrawiam
Cytat:a ja nie ;P
Pozdrawiam (jeśli nie chcesz to nie musisz pozdrawiać :diabelek: )
nie chcę, ale na przekór pozdrawiam :evil:

Ks.Marek napisał(a):
M. Ink. * napisał(a):komu mam wierzyć:
A. TOMASZOWI32 ??? który uważa, że wiara to pewność
B. Annice ??? która potwierdza, że wiara to niepewność
Zasadniczo: Panu Bogu [-o<
to na początek, a później ?

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
25-09-2006 00:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów