Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Klękać czy nie?
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #31
 
Offca napisał(a):Niektórzy kicają, bo im się nie chce uklęknąć, niektórzy wogóle nie klękają, nawet jak przechodzi obok nich kapłan z Najświętszym Sakramentem, niektórzy kręcą się po kościele mimo, że jest wystawiony Najświętszy (tyczy się nabożeństw z wystawieniem przed samą mszą)...
Takie się to wszystko teraz delikatne i estetyczne porobiło: nie kleknie, bo go/ją coś boli, albo sobie portki pobrudzi. A ja pytam w tym momencie: zo zrobisz za 50 lat, jak będziesz starcem? Albo: nie wstyd ci, ze chusteczki nie nosisz?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
21-11-2006 12:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #32
 
Ks.Marek napisał(a):nie kleknie, bo go/ją coś boli,

To się ciesz, Księże, że nie masz takich problemów... spróbowałbyś kleknąć jak nerw w kręgosłupie się zablokuje :/

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
21-11-2006 17:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #33
 
Annnika napisał(a):o się ciesz, Księże, że nie masz takich problemów... spróbowałbyś kleknąć jak nerw w kręgosłupie się zablokuje
Aneczko 8) Ja nie mówię o na prawde chorych tylko o ściemniaczach

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
21-11-2006 17:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #34
 
Chodiz mi o to, że "na oko" nie odróżnisz "ściemniacza" od naprawdę chorego. Ostatnio zbluzgano moją wychowanke - ma 18 lat - że opiera sie podcza modlitwy o filar w kaplicy. Mała ma wadę wrodzoną kręgoslupa -jeden krąg nie łączy się z pozostałymi - co powoduje koszmarny ból. Ale "jest młoda " :/

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
21-11-2006 18:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
kazimierz Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 21
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #35
 
Tak naprawde to mlodzi ludzie lekcewazaco w duzym stopniu podchodza do tej postawy i dobrze by bylo aby czesciej do nich na ten temat mowic . Na podstawie jednak wypowiedzi Annniki tez jest wskazane wspominanie aby nie potepiac pochopnie tych , ktorzy nie sa w stanie przyjac w pelni wlasciwej postawy na modlitwie.

NIE BOJCIE SIE BYC SWIETYMI JP II
21-11-2006 18:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #36
 
W mojej parafii w ubiegłą niedzielę ks. prof. z SD, podczas homilii mówił o tradycji, sposobach przyjmowania Komunii Św. i od ubiegłej niedzieli wprowadzono, aby do Komunii Św. podchodzić procesyjnie do ołtarza i przyjmować, po uprzednim przyklęknięciu, lub skłonie, w postawie stojącej.
Zgodnie ze Wskazaniami KEP z 2005r - przez wyszukiwarkę, hasło:Komunikaty KEP 2005. 2006.
21-11-2006 23:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #37
 
W mojej prafii też to wprowadzono, a ja podchodze procesyjnie i klękam by przyjąć Najśw. Sakrament i mam tak zamiar postepowac nadal. Natomiast po przyjeciu komunii stoje już do końca Mszy , nie klękam jak inni. Oczko

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
22-11-2006 21:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #38
 
Kyllyan napisał(a):Natomiast po przyjeciu komunii stoje już do końca Mszy , nie klękam jak inni. Oczko
Chyba stoisz jak nie masz gdzie siedzieć, bo normalnie po Komunii się siada Oczko

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
22-11-2006 21:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #39
 
Stary juz jestem, a jeszcze nie zauwazyłem, żeby po przyjęciu komunii ktoś po prostu usiadł Oczko
Przważnie idzie do ławki i klęka.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
23-11-2006 12:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
to Ja :) Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 515
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #40
 
owszem, ale potem może sobie usiąść, no chyba, że modli sie do samego błogosławieństwa
23-11-2006 12:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #41
 
No. I jaka tu logika? klęka przed, klęka po, ale w trakcie stoi. Byle szybciej, byle jak Oczko

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
23-11-2006 13:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
to Ja :) Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 515
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #42
 
ale dlaczego uważasz, że postawa stojąca jest byle jaka? skoro
Cytat:Postawa stojąca jest postawą człowieka wolnego. Stoję, to znaczy: jestem wolny od przygnębiającego lęku, jestem gotów do wyruszenia w drogę, do służby. Dlatego wyzwolony chrześcijanin stoi przed Panem, na którego przyjście czeka; postawa stojąca jest jego zasadniczą postawą w liturgii. Obecnie podczas Mszy wierni stoją: od wejścia kapłana do kolekty włącznie, podczas śpiewu przed Ewangelią, w czasie Ewangelii, wyznania wiary i modlitwy powszechnej; od wezwania „Módlcie się, aby moją i waszą ofiarę...” aż do zakończenia Mszy św. z wyjątkami, o których mowa wyżej.
23-11-2006 13:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #43
 
Przecież nie mówie o postawie stojącej w ogóle, ale w tym własnie momencie. O procesyjnym przyjmowaniu Komunii św. Chodzi o to, by było szybko i sprawnie, i żeby złamać tradycję, a ideologia została dorobiona post factum.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
23-11-2006 13:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
to Ja :) Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 515
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #44
 
a dla mnie w przypadku gdy jest natłok ludzi w nawie to forma procesyjna jest lepsza, nikt na ciebie sie nie pcha,nie ma chaosu tylko każdy ustawia się w kolejce
23-11-2006 13:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #45
 
temat nie jest o formie procesyjnej, a o klękaniu. Ja klękam również gdy podchodzę do komunii procesyjnie. Przecież nie chodzi o to by stać, czy klękać na zasadzie: "jeśli wlazłeś miedzy wrony, musisz krakać jak i one". Chodzi o to by to czy klekam, czy stoję, było swiadome. Jak na razie moja swiadomość mi mówi, że powinienem klęczeć, gdy przyjmuję Przenajświetszy Sakrament, a później stać. Stać, bo przecież zostałem napełniony Bogiem i przed kim mam klekać?

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
23-11-2006 14:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów