Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Klękać czy nie?
Autor Wiadomość
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #1
Klękać czy nie?
Słyszałam ostatnio, że klękanie jest gestem pokutnym i że uczestnicząc w mszy nie powiniśmy klęczeć przy Przemienieniu Chleba i Wina, ale najlepiej stać. Bo to oddawanie chwały Bogu, a nie prośba o przebaczenie....
Co Wy na to?

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
26-09-2006 23:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
Wydaje mi się, że liturgia w Kościele Katolickim to kwestia posłuszeństwa. Nie ma to chyba jakiegoś większego znaczenia, czy się stoi, czy sie klęczy, hmmm :-k
Ja osobiście używam kolan w mojej komorze, poza nią jest to dla mnie nieco podejrzane.
26-09-2006 23:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Offca napisał(a):Co Wy na to?

niektórzy klęcząc na jedno kolano i wygladają jak myśliwi przygotowujący się do strzełu - tak mała dygresja.

Czytałam ten artykuł gdzie została poruszona kwestia [nie]klękania.
Wydaje że ważniejsza jest kwestie postawy wewnętrznej niz zewnetrznej(np.klękanie). sama nie klękam wogóle i ta postaw serca jest najważniejsza,okazywania czci Jezusowi.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
26-09-2006 23:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #4
 
O ile wiem to Kongregacja odpowiednia już się tym zajmuje... klęczenie to też oznaka pokory, hołd Oczko - nie tylko poniżenie.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
26-09-2006 23:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
rachel napisał(a):sama nie klękam wogóle
Ale w ogóle-w ogóle, czy na mszy?

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
26-09-2006 23:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
Offca napisał(a):Ale w ogóle-w ogóle, czy na mszy?

W ogóle.

Ale ludziska przyzwyczajeni do tradycji, dziwnie przyjmują do wiadomości taką nowość wykonaniu osoby młodej. Chodzi oczywiście o msze.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
26-09-2006 23:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #7
 
No to podziwiam za odwagę Uśmiech Często za wychylanie się ponad "normę", starsze panie obcinają człowieka wzrokiem jakby nie wiem co zrobił strasznego Oczko

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
26-09-2006 23:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #8
 
Offca napisał(a):No to podziwiam za odwagę Uśmiech Często za wychylanie się ponad "normę", starsze panie obcinają człowieka wzrokiem jakby nie wiem co zrobił strasznego Oczko

To nie odwaga... tylko że nie moge klęczeć Duży uśmiech a coś wiem o tym przenikliwym wzroku starszych pań. Zczaiły o co biega i uśmiechają się obecnie na mszy do mnie :mrgreen:

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
26-09-2006 23:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #9
Re: Klękać czy nie?
Offca napisał(a):Słyszałam ostatnio, że klękanie jest gestem pokutnym i że uczestnicząc w mszy nie powiniśmy klęczeć przy Przemienieniu Chleba i Wina, ale najlepiej stać. Bo to oddawanie chwały Bogu, a nie prośba o przebaczenie.... Co Wy na to?
jak bolą kolana to lepiej nie klękać, bo coś można uszkodzić; poza tym pokora to nie jest poniżanie siebie jak to niektórzy pojmują, ale jest to stanięcie w prawdzie;

skoro pierwotne chrześcijaństwo nie znało postawy klęczącej, to znaczy, że jest ona obcą naleciałością [skutkiem inkulturacji, niekoniecznym przeszczepem, sztucznym implantem]; jak ktoś czuje, że musi - jego sprawa; jak ktoś czuje, że nie może - też jego sprawa;

jeśli wprowadzą zmiany w liturgii, to na pewno nie gwałtownie, ale tak, żeby wszyscy mogli się spokojnie przyzwyczaić

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
27-09-2006 06:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
to Ja :) Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 515
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
Annnika dobrze napisała: klękanie to również oddanie hołdu, przykład: dawnej klękano przed królem, żeby oddać mu hołd i cześć a Bogu podczas Przemienienia chyba to się należy, prawda?
27-09-2006 10:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
Zobaczcie co na ten temat mówi Magisterium Kościoła....

"W pierwszym dniu tygodnia wszyscy się radujcie» — czytamy w Didaskaliach Apostolskich 100. Wyraźnie podkreślała to także praktyka liturgiczna przez dobór stosownych gestów 101. Św. Augustyn, wyrażając świadomość rozpowszechnioną w Kościele, uwypukla taką właśnie wymowę cotygodniowej Paschy: «Wierni przerywają posty i modlą się na stojąco, co jest znakiem zmartwychwstania; z tego samego powodu we wszystkie niedziele śpiewa się też alleluja 102. "

Reszta na

IV. DIES HOMINIS
Niedziela dniem radości, odpoczynku i solidarności


http://www.mateusz.pl/dokumenty/dd/dd-04...ateusz-101

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
29-09-2006 19:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
to Ja :) Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 515
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
:-k tylko, że jak już było wspomniane, nie klęczy się na znak postu; zresztą
Cytat:"W czasie Mszy przyklęka się trzy razy: po podniesieniu hostii, po podniesieniu kielicha i przed Komunią. Jeśli w prezniterium jest tabernakulum z Najśw. Sakramentem, wtedy przyklęka się także przed Mszą i po Mszy oraz gdy się przechodzi przed Najśw. Sakramentem" (OWMR 232).[OWMR]
żródło: http://www.archidiecezja.lodz.pl/czyteln...snow2.html

Cytat:Podczas słów konsekracji wierni klęczą na znak najgłębszej czci dla dokonującego się misterium.
źródło: "Przewodnik po Eucharystii" znajdujący się na http://goscniedzielny.wiara.pl

Cytat:POSTAWA KLĘCZĄCA
Klęczenie jako dłuższa postawa modlitewna oraz jako gest przejściowy (przyklękanie) zaczerpnięto ze starożytnych zwyczajów pogańskich. U pogan oznaczało ono głęboką cześć lub pokutę. Klękali oni w swoich świątyniach, przed statuą bóstwa, przed ubóstwianym panującym lub jego popiersiem.
U chrześcijan klękanie, jako gest liturgiczny, pierwotnie oznaczało uwielbienie dla Boga. W III w. utraciło ten charakter. W IV w. w liturgii klękało się przed świętymi przedmiotami (np. przed ołtarzem, kościołem, krucyfiksem) i osobami (biskupem, prezbiterem). Był to zatem gest uszanowania. Klękanie oznaczało także postawę pokutną i błagalną. Od XI w. w związku z rozwojem kultu eucharystycznego, klękanie zdobyło znowu charakter wielbienia w znaczeniu pierwotnym. W tym znaczeniu weszło do Mszy św. Takie znaczenie ma ono również dzisiaj.
http://www.oltarz.pl/kongres/downloads/choralista.doc
29-09-2006 20:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
to Ja :) napisał(a):tylko, że jak już było wspomniane, nie klęczy się na znak postu
Ja nie mogę - a skąd te rewelacje :shock:
Ja klęczę przed Bogiem na znak radości - czy cos w tym złego? jak ktoś chce może podczas postu równiez klęczeć - chociaż nie wiem, czy cały czas Duży uśmiech
29-09-2006 22:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
to Ja :) Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 515
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
:roll: oczywiście, że nie tylko jest to forma pokutna, lepiej już?zresztą te rewelacje, że klęczy się podczas postu można wyczytać w cytacie podanym przez Wojtka37
Cytat:«Wierni przerywają posty i modlą się na stojąco,
czyż nie? :hm:
29-09-2006 22:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
To oddawanie hołdu przekonuje mnie, by klękać w czasie mszy św. ( tzn. ci klęczą, co mogą).

[Obrazek: mysz4.gif]
03-10-2006 15:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów