Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Słowo Boga posiada moc, a czy nasze słowo też?.
Autor Wiadomość
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Słowo Boga posiada moc, a czy nasze słowo też?.
Wiemy, że Słowo Boże ma Moc stwarzania......, a jak to jest w świetle Biblii z naszym słowem, skoro w NT mamy wskazanie....

Lk 4:32 BT "Zdumiewali się Jego nauką, gdyż słowo Jego było pełne mocy."

Myślę, że podobnie może być, oczywiście nie w takim samym wymiarze, z naszymi słowami. Kiedyś dawniej, kiedy człowiek bardziej żył w symbiozie z przyrodą ważył słowa, jak i umiał się z ową przyrodą porozumiewać.

Ale przecież stan depresji, po ataku słownym na bardziej delikatnej naturze może nawet skończyć się zejściem. Więc jak to jest, czy w tej materii słownej jakaś "moc" na płaszczyźnie emocionalno - duchowej, bo przecież tak naprawdę "walka" toczy się na płaszczyźnie ducha ?!.

Ef 6:12 BT
"Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich."


No a co do nas, to......

Lk 6:28 BT
"błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają."

Rz 12:14 BT
"Błogosławcie tych, którzy was prześladują. Błogosławcie, a nie złorzeczcie."

1P 3:9 BT
"Nie oddawajcie złym za złe ani złorzeczeniem za złorzeczenie! Przeciwnie zaś, błogosławcie! Do tego bowiem jesteście powołani, abyście odziedziczyli błogosławieństwo."


Przecież nic takiego w/g niektórych się nie dzieje, kiedy kogoś zrugają, a co wy na to?.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
29-09-2006 20:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
to Ja :) Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 515
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Cytat:Przecież nic takiego w/g niektórych się nie dzieje, kiedy kogoś zrugają, a co wy na to?.
taka osoba ma jakieś zaburzenie ponieważ nie potrafi zrozumieć co czuje druga osoba, nie posiada empatii, zresztą można powiedzieć, że jest w jakimś stopniu upośledzona....
29-09-2006 20:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Iwona Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 49
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Jak to się , nic takiego nie dzieje ? kiedy kogoś zrugają . Dobrze napisała - to Ja - , takim ludziom brkuje empatii , czyli postawienia sie w sytuacji drugiego człowieka i zrozumienia jego [ co może czuć itd. ]Szydzenie sobie z blizniego jest dokuczliwą formą poniżenia i może być wielką krzywdą mu wyrządzoną. Dlatego zasługuje nasurową dezaprobatę moralną.Złośliwe drwiny skierowane przeciwko blizniemu są wyrazem nie tyle gwałtownej i przelotnej fali gniewu , jak to się dzieje zazwyczj przy stosowaniu obelg , ale raczej pychy lub nienawiści , co też rzuca światło na ich złość moralną.
30-09-2006 12:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
O, ale mnie bardzie chodzi o "moc" w słowie wypowiedzianym, bo w ST...

Lb 22:12 BT "Na to rzekł Bóg do Balaama: Nie możesz iść z nimi i nie możesz tego ludu przeklinać, albowiem jest on błogosławiony."

Lb 23:8 BT "Jakże ja mogę przeklinać, kogo Bóg nie przeklina? Jak mogę złorzeczyć, komu nie złorzeczy Pan?"

Lb 23:25 BT "Rzekł wówczas Balak do Balaama: Gdy już nie możesz przeklinać, przynajmniej im nie błogosław"


Więc dla Izraelity, złorzeczenie jednak niesie w sobie "jakąś moc" .

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
30-09-2006 12:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
Słowa mają "moc".
Czymże jest znęcanie się psychiczne, jak nie używaniem słów w celu osłabienia człwieka, sprawienia mu przykrości?
Czemu w pedagogice mówi się o nagradzaniu słownym jako elemencie pozytywnego wpływu na wychowanka lub o słownym karaniu?
Lub też czemu negatywnie reaguję na słowa obraźliwe o pozytywnie na miłe, przyjemne?
Czemu czuję się zdyskredytowana, gdy milczy się do mnie w rozmowie?
Jednak myślę, że slowo człowieka ma mniejszą "moc" niż Boże.
Na razie tyle.
A jeśli chodzi o empatię, to, niestety, zaczynam wątpić w jej istnienie ( na podstawie doświadczeń)

[Obrazek: mysz4.gif]
30-09-2006 18:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
Cytat:Wiemy, że Słowo Boże ma Moc stwarzania......, a jak to jest w świetle Biblii z naszym słowem, skoro w NT mamy wskazanie....

Człowiek zaś stworzon na obraz i podobieństwo Boże. Stwórca tchnął w czlowieka Swego Ducha, obdarował go mozliwościa działania i tworzenia. Zatem i słowa człowieka ma moc kształtowania rzeczywistości. Choć często dziś widzimy dewaluacje ludzkiego słowa...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
01-10-2006 11:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #7
 
Szkoda że dziś słowo częściej rani niz buduje...

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
01-10-2006 12:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #8
 
wlasnie... raczej burzy...

[Obrazek: mysz4.gif]
03-10-2006 14:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
kazimierz Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 21
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
A ja chce podzielić sie ze wszystkimi slowami - HYMNU- mojego życia, który zapadl mi do serca podczas ogólnoplskich rekolekcji nauczycielskich , które odbywają sie rokrocznie w ostatnim tygodniu czrewca.
JAK W UCZNIOWSKIM ZESZYCIE
D fis
1. Jak w uczniowskim zeszycie
D
jakieś trudne zadanie,
e
takie dziwne jest życie,
A7 D D7
wielki znak zapytania.

G
Ref.: Co jest najważniejsze,
A7 D
co jest najpiękniejsze,
H7 e
co prawdziwe, jedyne, największe,
A7 D
za co warto życie dać.

2. Każdy musi odnaleźć
swoją własną odpowiedź.
Tylko ten jest szczęśliwy,
kto dowiedział się raz.

3. Noszę krzyżyk maleńki,
jak przyjaciel jest ze mną,
Tylko jedno spojrzenie
i na pewno już wiem.

4. Kochać co dzień od nowa,
kochać co dzień goręcej,
zawsze być blisko Boga,
razem z Nim iść przez świat.

Ref.: To jest najważniejsze,
To jest najpiękniejsze,
To prawdziwe, jedyne, największe,
za to warto życie dać!
Radze nauczyc sie tych slów na pamoieć i nicić co dnia. Zapewniam wszystkich, że czynia dużo dobrej roboty w sercu.

NIE BOJCIE SIE BYC SWIETYMI JP II
22-11-2006 17:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów